Файл Adobe Reader УДК 336.1:330.34:332.122:159.9.019.4
Фінансові детермінанти економічного зростання регіонів і громад України в умовах нестабільності: погляд крізь призму поведінкової економіки: електрон. монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: Г. В. Возняк.”. Львів, 2023. 557 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20230002.pdf (повний текст)

Джерел: 613 посилань

Монографія присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад економічного зростання регіонів та територіальних громад, обґрунтуванню теоретичної концептуалізації поведінкової економіки та доцільності її застосування в сучасних дослідженнях регіонального та місцевого розвитку. Містить фундаментальні розробки міждисциплінарного характеру на стику фінансів, поведінкової та регіональної економіки, психології. Розкрито теоретичні засади дослідження фінансових детермінант економічного зростання через призму сучасних теорій. Розвинуто теоретичні основи поведінкової економіки як новітньої моделі ірраціональної поведінки суб’єктів фінансово-економічних відносин. Висвітлено психологічні закономірності, що притаманні процесу прийняття рішень на різних рівнях управління в умовах невизначеності. Приділено значну увагу новим викликам територіального розвитку України в період пандемії Covid – 19 та російсько-української війни. Проаналізовано закономірності та тенденції розвитку регіонів та територіальних громад України в умовах кризових явищ. З’ясовано природу фінансових дисбалансів на регіональному та локальному рівнях, обґрунтовано їх причини та наслідки. Чільне місце відведено питанням бюджетної безпеки територій. Розроблено методичний інструментарій оцінювання впливу фінансових детермінант на економічне зростання регіонів та територіальних громад з використанням методу Principal Components. Проведено апробацію на прикладі всіх регіонів України за 2015-2021 рр. Здійснено економетричне моделювання сили зв’язку, характеру коливань і міри чутливості компонент економічного зростання регіонів до зміни детермінант фінансової стійкості на основі тесту Гренджера, 2SLS-моделей і Forward stepwise multiple. Запропоновано напрями відновлення економіки та обґрунтувати пріоритети розвитку регіонів та територіальних громад в умовах нестабільності з урахуванням поведінкових ефектів.
Для економістів і фінансистів, представників органів влади та місцевого самоврядування, дослідників, аспірантів та студентів, усіх, хто цікавиться питаннями проблем соціально-економічного розвитку регіонів та територіальних громад, а також поведінкової економіки.
Авторський колектив: Г. В. Возняк, І. З. Сторонянська, М. М. Біль, О. П. Мульска, Л. Я. Беновська, Х. О. Патицька, Т. Л. Кльоба, Д. О. Сороковий.
Ключові слова: економічне зростання, фінансові детермінанти, регіон, громада, Україна, нестабільність, поведінкова економіка