Дирекція
Організаційна структура
Завідуючі відділами
Відділи


Відділ регіональної економічної політики

Завідувач відділу - Шульц Світлана Леонідівна, доктор економічних наук, старший науковий співробітник.

Тел. (032) 2707089

E-mail: swetshul@i.ua

 

Рік утворення – 2009

У структурі відділу діють 2 сектори: 1) просторового розвитку; 2) інформаційного забезпечення та міжнародних зв’язків.

 

Проблематика наукових досліджень

Напрямки наукової діяльності

–          Теоретичні та прикладні аспекти формування та реалізації регіональної економічної політики в умовах інституційних трансформацій та розвитку інтеграційних процесів.

–          Розробка механізмів, методів та інструментів управління регіональним розвитком.

–          Аналіз і оцінка економічного потенціалу регіонів та обґрунтування механізмів подолання структурних диспропорцій у їх розвитку.

–          Дослідження особливостей інноваційної діяльності в регіонах та визначення напрямів її активізації.

–          Розробка програмних документів регіонального розвитку та стратегій соціально-економічного розвитку регіонів.

 

Науково-дослідні теми

Розробка нової моделі районування економічного  простору України (2009-2010 рр.)

Модернізація промислового потенціалу карпатського регіону (2011-2012 рр.).

Формування та реалізація регіональної структурної політики в умовах модернізації національної економіки (2013-2015 рр.).

 

Основні результати дослідження:

Монографії

Файл Adobe Reader Попадинець Н.М. Внутрішній ринок продукції лісової промисловості України: проблеми та напрями розвитку : монографія / Н.М. Попадинець. – Львів: ІРД НАН України, 2014. – 182 с. – ISBN 978-966-02-7114-5. (перші 6 с. тексту)

У монографії висвітлено основні проблеми та визначено напрями розвитку внутрішнього ринку продукції лісової промисловості України. Досліджено етапи формування та напрями розвитку теорії внутрішнього ринку, відповідно до системи інститутів описано класифікацію категорії “ринок”, визначено типи ринків і їх взаємодію, розкрито функції та види внутрішнього ринку, а також проаналізовано історичний досвід його становлення. Визначено та обґрунтовано роль і місце лісової промисловості у структурі внутрішнього ринку України. Розроблено методику оцінки розвитку внутрішнього ринку продукції лісової промисловості, що передбачає чотири етапи дослідження, на основі якої проведено аналіз і оцінку розвитку внутрішнього ринку продукції лісової промисловості. Запропоновано напрями розвитку внутрішнього ринку продукції лісової промисловості, що становлять собою комплекс заходів із регулювання внутрішнього ринку та розвитку лісової промисловості України. Розглянуто стратегії підвищення конкурентоспроможності продукції лісової промисловості на внутрішньому ринку та обґрунтовано принципи формування кластерної стратегії.

Для наукових працівників, підприємців, державних службовців, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів і магістрів.

 

Карпатський регіон: актуальні проблеми та перспективи розвитку : монографія у 8 томах / Інститут регіональних досліджень НАН України ; наук. ред. В. С. Кравців. – Львів, 2013. – Том 3. Промисловий потенціал / відп. ред. С. Л. Шульц. – 292 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»).

У монографії розглянуто теоретико-методологічні засади модернізації промисловості та проведено оцінку сучасного стану і тенденції розвитку промисловості Карпатського регіону, а також висвітлено особливості її структурно-інституційних трансформацій. Акцентується увага на проблемі інвестиційно-інноваційного забезпечення розвитку промисловості та особливостях формування внутрішнього ринку промислової продукції регіону. Визначено напрями  та пріоритети модернізації промисловості регіону, обґрунтовано шляхи підвищення ефективності виробництва.

 

Макроекономічне районування України: історичні витоки, сучасність та перспективи / відп. ред. С.Л. Шульц. – Львів: ІРД НАН України, 2011. – 268 с.

У монографії розкрито науково-методичні основи районування економічного простору, проведено аналіз історичної ретроспективи і досвіду економічного районування, а також обґрунтовано сутність модернізації парадигми районування в умовах трансформації просторової організації економіки. Зроблено акцент на чинниках, критеріях і методологічних підходах до структуризації економічного простору. Обґрунтовано концепцію глобалізованих економічних районів і модель інтегральних економічних районів. Подано пропозиції щодо впровадження сучасної моделі районування, формування нових інституцій реалізації регіональної політики на макрорегіональному рівні.

 

Шульц С.Л. Економічний простір України: формування, структурування та управління / С.Л. Шульц. – Львів: ІРД НАН України, 2010. – 390 с.

У монографії досліджуються теоретичні, методологічні та прикладні засади формування та структурування економічного простору України. Обґрунтовуються концептуальні положення просторової регіоналістики, розкривається її сутність і методи дослідження. Акцентовано увагу на вивченні просторових закономірностей економічного розвитку регіонів та особливостях розвитку національної міської мережі. Значне місце відведено обґрунтуванню пріоритетів поліцентричної моделі просторової організації економіки, вдосконаленню регіональної економічної політики та механізмам її реалізації.

 

Брошури

Вовканич С.Й. Нетрадиційні технології удосконалення суспільних структур / С.Й. Вовканич. – Львів: ІРД НАНУ, 2013. – 76 с.

Книжка про нетрадиційні технології творення образу Президента України та удосконалення інституту президентства в системі суспільних структур відродженої молодої держави – Україна. Наводиться робочий соціологічний інструментарій для активізації всеукраїнського діалогу та залучення духовно-інтелектуального потенціалу молоді, аби, нарешті, розпочати пізнавати справжніх, а не засланих лідерів нації. На основі аналізу застосування передвиборчих технологій показано, як допомогти титульній нації вийти із економічних, духовно-моральних та інших сучасних криз; рівно ж – не повестися на піарі та макусі патріотизму "нових українців", розпізнати імітаторів втілення національної ідеї під камуфляжем січових стрільців, унівців та інших справжніх її подвижників.

Водночас висвітлюються суперечності між чинним урядом, який щораз більше волюнтаристським способом зміцнює президентську "вертикаль" влади, і суспільним загалом, що демократично "по-горизонталі" шукає ідеальні характеристики, якими мала б володіти особистість, аби вона удостоїлася найвищої в державі посади – Президента України як гаранта виконання їїКонституції, прапора всеукраїнської злагоди і згуртування нації.

 

Вовканич С.Й. Аксіологія вибору вектора інтеграції України / С.Й. Вовканич. – Львів: ІРД НАН України, 2013. – 36 с.

На основі аксіологічного підходу до вибору вектора інтеграції України чи не вперше зроблена спроба комплексно окреслити низку неекономічних чинників підвищення ефективності її економіки і розбудови національної держави за умов сучасних трендів глобалізації та ренаціоналізації світу.

Йдеться власне, про множину неекономічних чинників українського державотворення, які є ціннісними для трансформації спільноти державотворчу націю. У процесі аналізу, може, недостатньо повно розглянуто усі фактори націо-державотворення, однак вони достатньо представлені, аби мати репрезентативне судження про їхню вагу в збереженні національної ідентичності народу в сучасному глобалізованому світі. Для того, щоб Україна, її регіоні перспективі не втратили своєї конкурентоспроможності в освітньому, фахово-знаннєвому, науково-технологічному, інформаційно-інноваційному, духовно-інтелектуальному та інших якісних цінностях (сутностях) людського капіталу, а відтак на рівнопартнерських засадах увійшли у систему міжнародного розподілу праці у статусі не дешевої робочої сили, а активних і креативних суб’єктів – політика людського, насамперед, духовно-інтелектуального розвитку має ґрунтуватися на засадах стратегічних складових національної ідеї, внутрішній соборнізації та її зовнішній євроінтеграції.

 

Вовканич С. Українська національна ідея (УНІ): візія і місія / С. Вовканич. – Львів: ІРД НАН України, 2013. – 85 с.

Основна увага приділяється сутності Української Національної Ідеї (УНІ). Наведено цілу низку глибоких смислів щодо розумінні поняття «ідея» як субстанції з якої все починається. Ця праця служитиме інформаційній євроінтеграційній конвергенції  сучасного розуміння української ідеї, її широкої соціалізації як всередині, так і за межами нашої країни, консолідуватиме націю та зміцнюватиме соборність України, врешті, прискорюватиме розбудову держави для народу, що дав їй назву і яка буласпоконвічною його мрією.

 

Вовканич С.Й. Соціогуманістична парадигма розвитку української ідеї: національний, інтеграційний та цивілізаційний аспекти / С.Й. Вовканич : [наукова доповідь]. – Львів, 2011. – 42 с.

Розглядаються стратегічні пріоритети, сучасні складові та виклики української національної ідеї (УНІ) за умов посилення глобалізаційних, інтеграційних та інших зодноріднюючих процесів. У цьому контексті пропонується нова соціогуманістична парадигма розвитку УНІ, теоретичні і методологічні засади якої ґрунтуються на бінарному врахуванні прав і людини, і нації. Досліджується духовно-інформаційна мобільність (ДІМ) як природна соціанта, в рамках якої основна увага фокусується на середовищеспроможності нації мати власну якісну освіту, науку, інтелектуальну власність, потужну інноваційну діяльність.

 

Статті у провідних вітчизняних та зарубіжних наукових журналах та збірниках

2014

Файл Adobe Reader Popadynets N. State structural policy: basic directions of its implementation (Структурна політика держави: основні напрями її реалізації) / I. Storonyanska, N. Popadynets // Developmental challenges of the economy and enterprises after crisis. – Krakow, 2014. – Р. 25-32.

Гусєва М. О. Розвиток інфраструктурного забезпечення транскордонних ринків / М. О. Гусєва // Регіональна економіка. – 2014. – №1(71). – ISSN 1562-0905. – 206 с. – С. 42-51.

Вовканич С. Й. Суспільні трансформації в умовах глобалізації: соціогуманістичні імперативи, неекономічні чинники та євроінтеграційні пріоритети / С. Й. Вовканич // Регіональна економіка. – 2014. – №1(71). – ISSN 1562-0905. – 206 с. – С. 66-80.

Попадинець Н. М. Стратегічні цілі державної структурної політики України / Н. М. Попадинець // Регіональна економіка. – 2014. – №1(71). – ISSN 1562-0905. – 206 с. – С. 175-183.

2013

Файл Adobe Reader Шульц С. Л. Мережеві бізнес-структури: концептуалізація понять та засад функціонування (та функціонування базових основ) / С. Л. Шульц, Л. З. Кіт // Регіональна економіка. – 2013. – №2(68). – ISSN 1562-0905. – 230 с. – С. 15-24.

Файл Adobe Reader Szults S.  Terms and perspectives of regional economic policy realization in Ukraine / S. Szults // Determinants and sources of development of enterprises in the region / [Editors ву Roman Fedan, Katarzyna Szara. Wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego rzeszów wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego. -  Rzeszów, 2013. - С.28-37.

Szults S. Spatial economic relations of Lviv city / S. Szults // Lviv and Lodz: at the turn of 20th Century. – Structure of economic Space / [Edited by Mykola Habrel, Bartosz Bartosiewicz]. Wydawniztwo Uniwersytetu Lodxkiego. – Lodz, 2013. – P. 45-50.

Шульц С. Л. Особливості формування просторових економічних зв’язків великого міста в умовах нарощення його метрополійних функцій / С. Л. Шульц, Г. В. Воляник // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Метрополійні функції обласних центрів Західного регіону : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 2(100). – ISSN 2071-4653. – 330 с. – С. 119-130.

Vovkanych S. Can We Survive without the National Idea? / S.  Vovkanych // Spring-Winter: The Ukrainian Quarterty, 2013. – №3-4. – Р. 47-58.

Вовканич С.Й. Світоглядні рефлексії щодо дискусій про стовпи розвинених націй / С.Й. Вовканич // Світогляд. – К.: 2013. – №4. – С. 8-14.

Вовканич С. Й. Міграційна політика як механізм «інтеграції» України до імперій шляхом її десоборнізації / С. Й. Вовканич // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Територіальні міграційні системи: теорія і практика : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 3(101). – ISSN 2071-4653. – 540 с. – С. 476-495.

Писаренко С.М. Основные направления конвергентности социально-экономического развития регионов / С.М. Писаренко // Сборник научных трудов «Инновационные технологии  в экономическом и бизнес-образовании» - Том 2. – Гомель, 2013. – С. 58-6.

Писаренко С.М. Україна в системі  інтеграційних тенденцій ОЧЕС / С.М. Писаренко // Проблемы и перспективы развития сотрудничества между странами  Юго – Восточной Европы и ГУАМ:сб.науч.трудов – Ростов–на-Дону: РФ ДонНУ, НИСИ в г.Донецке: Ростов–на-Дону, 2013. – С. 305-308.

Габрель М.С. Особливості використання нетрадиційних та відновлюваних джерел енергозбереження у промисловості регіону / М.С. Габрель // Інноваційна економіка: всеукраїнський науково-виробничий журнал. – Тернопіль: Тернопільський інститут агропромислового виробництва НААН України. – 2013. – Вип. 2[40]. – С. 100-113.

Габрель М.С. Оцінка результатів участі України в угоді про зону вільної торгівлі з країнами СНД: реалії та перспективи для промисловості / М.С. Габрель // Кримський економічний вісник: науковий вісник. – Сімферополь. – 2013. – Вип. 5(06). – С. 76-79.

Huseva М. Methodical Approaches to Organization of Informational Maintenance of Cross-Border Markets / М. Huseva // trans-border economies-new challengen of regonal development in demokratic world. – Jaroslaw 2013. – P. 91-94.

Гусєва М.О. Зовнішньопромислова політика та інтеграційний вибір України: реалії та перспективи / М.О. Гусєва // «Самодостатність розвитку в епоху глобальної інтеграції» / Таврійський економічний журнал. Головн. ред. Хрієнко П.А. – №5. – 2013. – С.26 29.

Гусєва М. О. Нормативно-правове забезпечення розвитку інфраструктури прикордонних сільських територій України / М. О. Гусєва // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Пріоритети та механізми соціально-економічного розвитку сільських територій : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 6(104). – ISSN 2071-4653. – 462 с. – С. 237-242.

Гусєва М. О. Ініціативи щодо розвитку транскордонного ринку праці в контексті регулювання міграційних процесів у регіоні / М. О. Гусєва // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Територіальні міграційні системи: теорія і практика : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 3(101). – ISSN 2071-4653. – 540 с. – С. 405-413.

Луцків О.М. Концептуальні засади формування та реалізації державної регіональної промислової політики / О.М. Луцків // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць Вип.1(40); Наук.ред. І.Г. Манцуров. – К., 2013. – С.106-110.

Луцкив Е.Н. Региональная инновационная  политика ЕС: цели, приоритеты, новые направления  / Е.Н. Луцкив // Journal «L' Association 1901 “SEPIKE”», 2013. Norderstedt, Deutschland Poitiers, France. – S. 262-265.

Файл Adobe Reader Lutskiv O. Innovative vector of enterprises development in the Western Region of Ukraine // Determinants and sources of development of enterprises in the region / [Editors ву Roman Fedan, Katarzyna Szara. Wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego rzeszów wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego. -  Rzeszów, 2013. - С. 183-191.

Максимчук М.В. Моделі зовнішньоекономічної інтеграції України: структурні передумови, небезпеки та переваги / М. В. Максимчук // Збірник наукових праць Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту. – Кам’янець-Подільський: ПП «Медобори-2006», 2013. – С.195-204.

Файл Adobe Reader Максимчук М.В. До проблеми визначення базових складових понятійної системи «ресурс-потенціал» у регіональних дослідженнях / М.В. Максимчук. – Кримський економічний вісник. – 2013. – №3(04) червень. – С.131-135.

Файл Adobe Reader Maksymchuk M. Institutional problems of entrepreneurship activity development in a region // Determinants and sources of development of enterprises in the region / [Editors ву Roman Fedan, Katarzyna Szara. Wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego rzeszów wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego. -  Rzeszów, 2013. - С.37-48.

Максимчук М. В. Інституційно-структурні засади розвитку підприємницьких функцій міста Львова / М. В. Максимчук // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Метрополійні функції обласних центрів Західного регіону : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 2(100). – ISSN 2071-4653. – 330 с. – С. 139-145.

Назаркевич І.Б. Проблеми та роль державних програм розвитку економіки України / І.Б. Назаркевич // Таврійський економічний журнал. – №5. – 2013. – С. 14-15.

Файл Adobe Reader Nazarkevych  I. Leverages of local self-government influence on the entrepreneurship development of the region // Determinants and sources of development of enterprises in the region / [Editors ву Roman Fedan, Katarzyna Szara. Wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego rzeszów wydawnictwo uniwersytetu rzeszowskiego. -  Rzeszów, 2013. - С. 80-88.

Файл Adobe Reader Попадинець Н.М. Структурні диспропорції внутрішнього ринку України: напрями їх вирішення / Н.М. Попадинець // Фінансовий простір. Електронне наукове фахове видання. Міжнародний науково-практичний журнал. Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи національного банку України. – Черкаси, 2013. – №4 (12). – С. 160-169 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://fp.cibs.ck.ua/main/uk

Файл Adobe Reader Popadynets N.M. Domestic market infrastructure development in Ukraine: Influence on cross-border trade / N.M. Popadynets // Trans-border economies - new challenges of regional development in demokratic world. – Jaroslaw, 2013. – P. 75-81.

Попадинець Н. М. Внутрішній ринок продукції лісової промисловості України: підходи до оцінювання та напрями розвитку / Н. М. Попадинець // Регіональна економіка. – 2013. – №1(67). – ISSN 1562-0905. – 224 с. – С. 201-210.

Попадинець Н. М. Роль лісової промисловості у розвитку сільських територій / Н. М. Попадинець // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Пріоритети та механізми соціально-економічного розвитку сільських територій : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 6(104). – ISSN 2071-4653. – 462 с. – С. 362-369.

Шевчук О.І.  Сучасні проблеми прогнозування регіонального розвитку / О.І. Шевчук, Г.Г. Губані // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія «Економіка». Випуск 3 (40). – Ужгород, 2013р. – С. 160-164.

Шевчук О.І. Ефективність впровадження державних програм та їх вплив на структурну перебудову економіки країни / О.І. Шевчук // Науковий вісник національного лісотехнічного університету України: збірник науково-технічних праць. – Львів: РВВ НЛТУ України. – 2013. – Вип. 23.16. – С. 177-182.

2012

Файл Adobe Reader 1.         Шульц С.Л. Концепція управління розвитком економічного простору регіонів України / С.Л. Шульц // Економічні науки. Серія регіональна економіка. [зб.наук.пр.]; відп.ред. Герасимчук З.В. – Луцьк, 2012. – Вип. 9 (35). – Ч.2. – С. 335-343.

Файл Adobe Reader 2.         Шульц С.Л. Модернізація промисловості регіонів України: детермінанти моделі та пріоритети стратегії / С.Л. Шульц, І.І. Білик // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Модернізація економічного розвитку регіону: [зб. наук, пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол. В.С.Кравців (відп. ред.). – Львів, 2012. –  Вип. 4 (96). - С.26-34.

3.         Вовканич С.Й. Соціогуманістичні засади модернізації економіки в системі реалізації української національної ідеї / С.Й. Вовканич // Регіональна економіка. – №2(64). – 2012. – С. 7-23.

4.         Вовканич С.Й. Духовно-інтелектуальний потенціал і гуманізація соціуму / С.Й. Вовканич // Социальная экономика, Харків, 2012. – №1. – С.45-75.

5.         Писарекно С.М.  1.Сучасний розвиток інтеграційних процесів в системі ОЧЕС / С.М. Писаренко // Проблемы  и  перспективы  развития сотрудничества между странами   Юго – Восточной Европы в  рамках Черноморского Экономического Сотрудничества и  ГУАМ.- Свищов, 2012. – С.266–277.

6.         Pysarenko S.M.  The structuring of national economic space of Ukraine / S.M.  Pysarenko // EUROPA  ХХ1  Functional regions-towards a new paradigm of territorial and cohesion policy. – Warsaw, 2012.- P.37-50.

7.         Габрель М.С. Особливості модернізаційного розвитку промисловості регіонів /  М.С. Габрель // Всеукраїнський науково-виробничий журнал «Інноваційна економіка», м. Тернопіль. – № 4(30). – 2012. – С. 171-176.

8.         Луцків О.М. Інноваційні аспекти модернізації промислового потенціалу регіону / О.М. Луцків // Всеукраїнський науково-виробничий  журнал «Інноваційна економіка», м. Тернопіль. – №4 (30). – 2012. – С.168-171.

9.         Луцків О.М. Модернізація промислового потенціалу в контексті підвищення конкурентоспроможності економіки Карпатського регіону / О.М. Луцків // Економічні науки. Серія «Регіональна економіка: [зб. наук. пр.] / Луцький національний технічний університет. –  Випуск. 9(35). – Ч.1. Редкол.: відп.ред. д.е.н., проф. Герасимчук З.В. – Луцьк, 2012.   С.285-29.

10.       Максимчук М.В. Інституційні зміни у промисловості регіону: проблеми та шляхи вирішення / М.В. Максимчук // Економічний форум. – 2012. – №1. – С.150-156.

11.       Максимчук М. В. Моделювання інституційної взаємодії державних та регіональних органів влади при модернізації промислового потенціалу регіону / М. В. Максимчук // Економічні науки. Серія «Регіональна економіка». Збірник наукових праць. Луцький національний технічний університет. – Випуск 9(35). – Ч.1. Редкол.: відп. ред. д.е.н., професор Герасимчук З. В. – Луцьк – С.294-303.

Файл Adobe Reader 12.       Попадинець Н.М. Модернізація промисловості як передумова перспективного розвитку внутрішнього ринку України / Н.М. Попадинець // Економіка промисловості. Науково-практичний журнал. ІЕП НАН України. – Донецьк, 2012. – №1-2 (57). – 217с. – С. 46-53.

Файл Adobe Reader 13.       Попадинець Н.М. Напрями регулювання розвитку внутрішнього ринку продукції лісопромислового комплексу України / Н.М. Попадинець // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Модернізація економічного розвитку регіону : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред). – Львів, 2012. – Вип. 4 (96). – С. 84-92.

14.       Шевчук О.І. Сучасні тенденції формування ринку житла / О.І. Шевчук // Науковий вісник НЛТУ України : Збірник науково-технічних праць. – Львів : РВВ НЛТУ України. – 2012. – Вип. 22.02. – С.293-298.

15.       Шевчук О.І. Стратегія диверсифікації інноваційного розвитку промисловості України / О.І. Шевчук, О.І. Маслак // Всеукраїнський науково-виробничий журнал «Сталий розвиток економіки», 2012. –  №3. – м. Хмельницький. – С. 8-12.

 

Склад відділу:

– докторів наук - 3;

– кандидатів економічних наук – 7.