Дирекція
Організаційна структура
Завідуючі відділами
Відділи


Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
Новини відділу


Вітання Андрусишин Наталі, Біль Мар'яні, Роману Теслюку,
від працівників відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону, з нагоди отримання Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок

Не кожен шлях гладкий у науковця:

Немов андроїд в Андрусишин думка швидкодіє,
Витворюючи “соціальну трансформацію суспільства”;

При цьому тут витесуються тонші грані-мрії
Про нові “якості життя” у Теслюка Романа;

І через творчі муки болю “міграції детермінанти”
Оптимізуються успішно в Біль Мар’яни…

Ці пошукові вектори сплелися так узгідно
У циклі наукових праць учених наших,
Що навіть у Верховній Раді гідно
Пошанували премією якнайкраще!

Не кожен шлях гладкий у молодого науковця:
Хоч преміанти того труду мали досить,
І в Києві вже осягли увагу спікера-промовця –
Тепер їм відділ щирі ґратуляції виносить!




Участь науковців відділу в Круглому столі «Обличчям до Людини: Церква і Держава у служінні мігрантам»

15 березня 2012 року у Києві відбулося засідання Круглого столу «Обличчям до Людини: Церква і Держава у служінні мігрантам» (Великий конференц-зал Президії НАН України), що був присвячений проблемі співпраці державних і недержавних (зокрема Церкви) інституцій в регулюванні міграційних процесів і захищеності трудових мігрантів. У заході взяли участь вчені та фахівці провідних інститутів Академії Наук України, Національного інституту стратегічних досліджень, представники депутатського корпусу та різних громадських організацій, причетних до міграційної тематики, голови спілок українців Португалії, Італії, інших зарубіжних країн, політики.

Ініціаторами форуму виступили очільники УГКЦ, а також представники інших конфесій України. Активну участь у роботі засідання взяли Григорій Селещук (голова Комісії УГКЦ у справах міграції), Оксана Іванкова-Стецюк (старший співробітник Інституту народознавства НАН України), які представили результати міжнародного дослідження адаптаційних резервів полілокальних родин українських трудових мігрантів.

Серед низки доповідей і дискусій цікавим виявився виступ старшого наукового співробітника відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону Інституту регіональних досліджень НАН України к.е.н. Володимира Бідака на тему «Територіальна громада у пошуках відповідей на виклики міграції», у якому було висвітлено сферу інтересів і проблем розвитку територіальних громад, здійснено аналіз рівнів доходів місцевих бюджетів та обсягів міграційного капіталу в Україні, проблем міграційних ризиків України, комплексного міграційного районування її території. Визначено першочергові пропозиції стосовно ефективізації використання міграційного капіталу, особливо в депресивних регіонах, питань утримання кваліфікованих робітників в Україні, повернення тих фахівців, які набули міграційний досвід і знання, загалом формування територіальних міграційних систем для соціально-економічного розвитку регіонів. Науковець також презентував колективну монографію «Регіональна міграційна політика та механізми її реалізації», виконану під керівництвом д.е.н., професора Садової У.Я. За матеріалами роботи Круглого столу була прийнята резолюція, що стосується вироблення концепції діалогу між державою, церквою, іншими громадськими інституціями у справах трудових мігрантів, а також вироблення цілереалізуючих напрямків при формуванні соціальної політики України у сфері міграції на перспективу.


Участь науковців Інституту
регіональних досліджень НАН України
у П’ятнадцятій міжнародній науковій конференції
«РЕФОРМИ У ГЛОБАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ ТА УКРАЇНА»,
м. Іракліон, о. Кріт, Греція, 23-30 вересня 2011 р.

Науковці Інституту д.е.н., проф. Садова У.Я. та д.е.н., проф. Козоріз М.А. взяли активну участь у П’ятнадцятій міжнародній науковій конференції «Реформи у глобальній економіці та Україна», яка проходила на о. Кріт (Греція) з 23 по 30 вересня 2011 року за ініціативи Тернопільського національного економічного університету. Географія учасників конференції окрім науковців з України охоплювала представників Болгарії, Німеччини, Греції, Естонії, Росії.

Проблематика конференції була дуже цікавою й актуальною та охоплювала такі напрями, як:
- антикризові заходи у світовій економіці у 2008-2011 рр.;
- посткризове реформування світової економіки: формування нового світового економічного порядку;
- економічні реформи у розвинутих країнах та країнах з ринками, що формуються;
- системне реформування економіки України та її інтеграція в європейський економічний простір.

Доповідь Садової Уляни Ярославівни стосувалась територіальних особливостей організації праці й міграції в умовах системної кризи. Це дало можливість представити на міжнародному рівні напрацювання відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону за темами «Регіональна міграційна політика в умовах поліетнічного середовища» і «Регіональні особливості організації праці в умовах системної кризи», які виконувались протягом останніх 2-х років. Особливу увагу було звернено на групи міграційних ризиків у розрізі деформації демографічного простору, деградації соціального простору, дезорієнтації інформаційного простору, декомпозиції екістико-поселенсього простору та дезінтеграції економічного простору держави. Представлений матеріал викликав високий інтерес та пожвавлену дискусію серед учасників конференції. Висловлюємо щиру вдячність організаторам конференції за таку гарну нагоду представлення наших наукових здобутків на міжнародному рівні. Віримо, що такий досвід є неоціненним для майбутніх пошукових досліджень та відмінним стимулом для молодих науковців виходити на зарубіжний рівень публікацій та участі в заходах науково-практичного характеру.


Участь науковців відділу
у Всеукраїнській науково-практичній конференції
з міжнародною участю
«ІНСТИТУЦІОНАЛІЗАЦІЯ СТРУКТУРНОЇ ПОЛІТИКИ НА
РЕГІОНАЛЬНОМУ ТА МУНІЦИПАЛЬНОМУ РІВНЯХ»,
Тернопільський національний економічний університет,
27 жовтня 2011 р.

Працівники відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону д.е.н., проф. Садова У.Я., к.е.н. Андрусишин Н.І. та к.держ.упр. Біль М.М. прийняли активну участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції з міжнародною участю «Інституціоналізація структурної політики на регіональному та муніципальному рівнях», яка проходила 27 жовтня 2011 року в Тернопільському національному економічному університеті.

Коло питань, винесених на обговорення, охоплювало напрями:
- концептуалізація проблематики формування та реалізації структурної політики на регіональному й муніципальному рівнях;
- інституційні бар’єри формування та реалізації структурної політики на регіональному й муніципальному рівнях і напрямки їх подолання в умовах адміністративної реформи;
- технології реалізації регіональної та муніципальної структурної політики;
- досвід країн ЄС в контексті інституціоналізації структурної політики на регіональному й муніципальному рівнях;
- кадрове забезпечення структурних перетворень на регіональному і муніципальному рівнях.

Особливо цікавими були доповіді гостей із Польщі, проблематика досліджень яких стосувалась досвіду формування і реалізації структурної політики регіонів у країнах ЄС та Польщі. Серед учасників з України найбільший інтерес викликали виступи:
- д.е.н., проф. Мельник А.Ф., яка торкнулась питання методологічних засад формування і реалізації структурної політики регіонів;
- д.е.н., проф. Ткачук І.Г., яка висвітлила результати розробок регіональних проектів як форм реалізації структурної політики;
- к.е.н., доц. Монастирського Г.Л., який обґрунтував теоретичні підходи щодо інституціоналізації процесів формування структури економіки регіонів.

Прикладну значущість мали доповіді представників місцевих органів державної влади, зокрема:
- начальника Головного управління статистики в Тернопільській області Кирича В.Г. щодо статистичної бази аналітичного забезпечення структурної корекції економіки регіонів;
- начальника головного управління економіки Тернопільської облдержадміністрації Гецька В.В. щодо структури економіки Тернопільської області в стратегії її розвитку;
- заступника Тернопільського міського голови Бицюри Л.О. щодо економічного потенціалу, структури економіки і промоції міста Тернопіль.

Колективна розробка д.е.н., проф. Садової У.Я., к.е.н. Андрусишин Н.І. та к.держ.упр. Біль М.М. також викликала значний науковий інтерес. Автори звернули увагу учасників конференції на проблему формування механізму сталого розвитку територіальних міграційних систем (ТМС). Зокрема в доповіді були висвітлені теоретичні аспекти функціонування ТМС та виокремлено основні їх типи. Звернено увагу на проблемі розбіжності в статистичному відображенні показників міграції, що становить суттєву загрозу для об’єктивності наукових досліджень. Також вказано на проблеми суспільної інтеграції та соціальної справедливості ТМС, серед яких низький рівень капіталізації знань людини, у зв’язку з чим важливо активізувати роботу з формування спеціальних регіональних, міських та інших програм.

Висловлюємо щиру вдячність організаторам конференції, особливо д.е.н., проф. Мельник Аллі Федорівні за запрошення на такий гарний та організований на високому рівні науковий захід. Надіємось на подальшу плідну співпрацю між Інститутом регіональних досліджень НАН України та Тернопільським національним економічним університетом як одним з кращих ВУЗів Західного регіону й усієї країни.