Проаналізовано сутність поняття "економічний механізм". Встановлено зв'язок між поняттями "економічний інститут" та "економічний механізм". Наведено класифікацію економічних механізмів. Встановлено подібні та відмінні риси у підходах до аналізу економічних явищ як економічних механізмів та інших концепцій (функцій менеджменту та методу дерева рішень).
економічний механізм, економічний інститут, теорія ігор, функції менеджменту, метод дерева рішень
Досліджено тенденції розвитку експортно-імпортних операцій в Україні і Львівській області. Проведено оцінку результатів участі України в Угоді про зону вільної торгівлі СНД крізь призму динаміки зовнішньоторговельного балансу товарів та послуг. Обґрунтовано доцільність залучення України до зони вільної торгівлі послугами у межах СНД.
експорт, імпорт, сальдо товарів та послуг, зона вільної торгівлі
Розглянуто маркетингові механізми взаємодії суб’єктів економічних відносин у транскордонному просторі. Досліджено досвід різних транскордонних регіонів за участю України щодо розробки спільних маркетингових механізмів та проектів. Розглянуто такі механізми як інформаційні веб-портали, маркетингові та комунікаційні агентства, події, розробка та просування бренду транскордонного регіону, маркетингові інструменти для цільового ринку молоді тощо. Розроблено класифікацію подій як маркетингового інструменту.
Проаналізовані основні законодавчі акти, що визначають напрями державної політики у сфері зовнішньоекономічного співробітництва в електроенергетиці. Розкрито особливості взаємодії суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності в електроенергетиці Західного регіону України. Визначено наслідки дій уряду з впровадження конкуренції у сферу експорту електроенергії.
ринок електроенергії, експорт, конкуренція, аукціон, монопольне становище
У статті розглядаються перспективи використання та розвитку ринкового потенціалу транскордонного регіону шляхом розбудови комунікаційної та ринкової інфраструктури. Проаналізовано можливості розкриття такого потенціалу за допомогою удосконалення існуючого інфраструктурного забезпечення, яке вже сформувалося в регіоні, а також нарощення нових інфраструктурних об’єктів. Запропоновано заходи для реалізації проектів розбудови подібної інфраструктури та шляхи залучення необхідних фінансових та інших ресурсів.
У статті йдеться про сенс процесу акредитації у міжнародному співробітництві як про систему встановлення прозорих, зрозумілих критеріїв визначення якості товарів та послуг, стандартів, що викликають довіру на рівні інституцій. Проаналізовано низку документів, що забезпечують регуляцію міжнародної взаємодії у виробленні єдиних підходів в атестації компетентності, неупередженості й чесності органів з оцінки відповідності.
акредитація, органи з оцінки відповідності, захист прав споживачів, міжнародна інституційна взаємодія
В статті розглянуто підходи щодо дослідження транскордонного ринку та особливостей взаємодії його учасників. Розкрито пріоритетність економіко-соціологічних концепції щодо дослідження взаємодії учасників транскордонного ринку. Запропоновано використання принципів стратегії голубих океанів для реконструкції меж ринків та створення нового ринкового простору.
транскордонний ринок, суб’єкти транскордонного ринку, взаємодія суб’єктів транскордонного ринку
Здійснено огляд особливості розвитку електронно-комерційної діяльності успішних компаній світу. Проведено аналіз використання сучасних Інтернет-технологій, окремо приділено увагу стану ринку електронної комерції. Наведенні пропозиції, щодо можливого та доцільного застосування Інтернет-мережі для успішної взаємодії суб’єктів економічних відносин у транскордонному просторі України.
Інтернет-мережа, електронна комерція, суб’єкти економічних відносин, транскордонний простір
В статті розглянуто забезпеченість транспортом західних прикордонних регіонів України. Проведено короткий аналіз рівня розвитку транспортної інфраструктури. Визначено основні проблеми, що перешкоджають ефективній реалізації транзитних функцій територій та запропоновано шляхи їх вирішення за рахунок використання переваг транскордонного співробітництва.
У статті сформульовані умови для ефективного організаційного розвитку м’ясо-молочного кластеру на сільських територіях. Визначено забезпечення ефективної підтримки кластерних проектів, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності учасників з урахуванням пріоритетів розвитку м’ясо-молочного кластеру на сільських територіях. Окреслено підходи щодо державної підтримки розвитку аграрного сектору транскордонного кластеру на сільких територіях.
У статті розглянуто деякі питання формування транскордонних торговельних відносин, можливі модифікації, варіанти мережевих транскордонних взаємозв’язків, човникового бізнесу, види можливої діяльності суб’єктів економічних відношень на транскордонному ринку.
транскордонний ринок, транскордонна взаємодія, варіанти транскордонних взаємозв’язків
У статті резюмовано необхідність формування інформаційно-логістичного забезпечення підвищення конкурентоспроможності рекреаційного регіону в умовах транскордонного співробітництва. Обґрунтовано можливий базис його створення. Доведено актуальність його формування та використання для Автономної Республіки Крим.
управління, рекреаційний регіон, механізм, інформаційно-логістичне забезпечення, підвищення конкурентоспроможності, транскордонне співробітництво
Розглянуто способи міжнародного обміну технологіями, найпоширеніші шляхи та тенденції міжнародного трансферу військових технологій, проаналізовано взаємозв’язок структурних елементів організаційно-економічного механізму міжнародного трансферу військових технологій.
організаційно-економічний механізм, міжнародний ринок озброєння та військової техніки, військові технології, експортні перспективи, економічна доцільність експорту військових технологій
Розділ 2. Інвестиції та інфраструктурне забезпечення у транскордонному просторі
У статті висвітлено головні чинники, що сприяють приходу іноземних інвесторів на ринок медичного страхування України. Проаналізовано показники росту вітчизняного ринку добровільного медичного страхування та рівень присутності іноземного капіталу на ньому. На основі проведеного дослідження визначено вплив, головні переваги та недоліки приходу іноземних інвесторів на ринок медичного страхування України.
В статті висвітлено основні підходи щодо економічної безпеки на прикордонних територіях, як головної складової інвестиційної привабливості в рамках транскордонного співробітництва. Для економічної безпеки прикордонних територій необхідно використати міжнародний досвід, створити відповідні умови для забезпечення в цілому.
прикордонні території, економічна безпека, транскордонне співробітництво, єврорегіон, інвестиції, стратегії
У статті висвітлено основні моменти інвестиційного співробітництва у інтеграційних процесах України в ЄС. Досліджено вплив інтеграції України в ЄС на обсяги залучення іноземних інвестицій у Львівську область. Визначено основні переваги для регіону в умовах покращення інвестиційного співробітництва із країнами Європейського Союзу у майбутньому.
Стаття присвячена дослідженню особливостей державної інвестиційної політики у транскордонному регіоні. Визначено поняття «інвестиційна політика держави», окреслено взаємозв’язок транскордонного співробітництва та інвестиційної діяльності. Розкрито принципи інвестиційної політики у транскордонному просторі. Охарактеризовано ключові напрями інвестиційної політики ЄС та виділено пріоритетні напрями реалізації інвестиційної політики у транскордонному регіоні.
інвестиції, інвестиційна діяльність, інвестиційна політика, транскордонне співробітництво
Проаналізовані проблеми залежності стану інфраструктури прикордонної території (на прикладі Львівської області) та розвитку її транскордонної співпраці. Аналіз елементів інфраструктури здійснено методм SWOT-аналізу.
Однією з проблем транскордонного співробітництва є належне обґрунтування вкладення коштів у інвестиційні проекти природоохоронного призначення у транскордонному регіоні. Це вимагає поглиблення попереднього аналізу ефектів від виконання проекту на рівні підприємства, території, регіону. Успішне виконання інвестиційних проектів природоохоронного призначення у транскордонному регіоні вимагає впровадження нових механізмів, що включає розширення кола об’єктів взаємодії.
механізми, інвестиційні проекти природоохоронного призначення, транскордонний регіон, економічне зростання, ринок викидів
Розглянуто особливості, переваги і проблеми розвитку туризму і рекреації у транскордонному регіоні. Визначено головні потенційні загрози екологічно безпечному туризму. Запропоновано напрямки забезпечення екологічно збалансованого розвитку туризму і рекреації у транскордонному регіоні, а також інструменти і механізми активізації транскордонного співробітництва у туристично-рекреаційній сфері.
Проаналізовано стан екологічного транскордонного співробітництва України та Республіки Польща, виокремлено найгостріші проблеми навколишнього природного середовища на прикордонних територіях. Запропоновано перспективні напрями посилення екологоцентричності україно-польського транскордонного співробітництва у контексті підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Встановлено напрями досліджень еколого-енергетичного розвитку малих населених пунктів та основні проблеми у його формуванні. Обґрунтовано концептуальні складові еколого-енергетичного розвитку населених пунктів на транскордонних територіях. Досліджено стан забруднення довкілля у Львівській області, еколого-енергетичні проблеми та можливості їх вирішення для смт. Великий Любінь.
Питання про захист навколишнього середовища є дуже важливим елементом операційної ефективності для сучасної економіки та підприємств, що працюють в її рамках. Розмір потенційних, часто катастрофічних, ризиків має великий вплив на всіх учасників ринку. Це спонукає дії, спрямовані на адаптацію діяльності підприємства до мінливих умов, з тим щоб дати їм можливість добитися успіху за допомогою підтримки внутрішнього і зовнішнього балансу і, як наслідок, за рахунок підвищення операційної ефективності і прагне збільшити їх ринкову вартість і конкурентоспроможність. Всі підприємства працюють в умовах ризику. Одним з методів обмеження ризику є використання страхування, які сприяють оптимізації діяльності підприємства. Вони дозволяють ефективно протидіяти несприятливим наслідкам екологічних загроз, які можуть дестабілізувати роботу підприємства і привести до його банкрутства. Таким чином, широке використання страхових інструментів підприємствами як інструмент ризик обмеження доводить свою ефективність в умовах мінливого ринкового середовища.
природне середовище, збиток, нанесений навколишньому середовищу, підприємства, передачі ризиків, екологічних страхування
Підкарпатське воєводство є дуже цікавим природним регіоном, що охоплює південно-східну область країни на кордоні з Україною та Словаччиною. Воно характеризується дуже різноманітним рельєфом, який тісно зв'язаний з його геологічною будовою. Тут можна помітити всі основні морфологічні форми: від великих рівнинах в північній частині воєводства до височин в середній частині, до хребта Розточчя в північно-східному напрямку і передгір'їв Перемишля, Динова, Стрижова та Карпатських гір на півдні. Така значна диференціація рельєфу впливає на структуру морфологічних форм і, звичайно, структуру водороздолів і напрям течії річок та їх енергетичний потенціал.
У Польщі виробництво вітрової енергії з кожним роком зростає, і польська вітроенергетична промисловість розвивається динамічно. Хоча Підкарпатське воєводство володіє оптимальними умовами використання вітру і має великі енергетичні потреби, які потрібно задовольняти, зростання цієї галузі електроенергетики має значні проблеми у зв’язку з необхідністю здійснення інвестицій.
вітроенергетика, Підкарпатське воєводство, проблеми
У статті представлені результати досліджень з моніторингу повітря і воду. Дослідження проводилися відповідно до рекомендацій Європейського Союзу. Цей законопроект внесений в польське законодавство. Методи дослідження єдині для Польщі. Це означає, що його результати можна порівняти з результатами інших лабораторій регіональних екологічних інспекцій. Деякі дослідження проведені в Підкарпатському воєводстві. Ще деякі дослідження охопили тільки райони, розташовані на польсько-українському прикордонні. І моніторинг, і дослідження, зроблені для навколишнього середовища, дуже важливі як для здоров'я і життя людей, так і для навколишнього середовища.
збереження, навколишнє середовище, повітря, вода, якість, ресурси
У статті розглядаються роль і значення сільськогосподарської біомаси у виробництві поновлюваних джерел енергії. Значне збільшення в загальному інтересу широкої громадськості до охорони навколишнього середовища і можлива майбутня загроза того, що природні джерела енергії (нафта, природний газ, вугілля) будуть вичерпані і збільшення виробництва можна буде отримати в результаті використання енергії, що виробляється з сільськогосподарської, лісової і муніципальної біомаси. У роботі показані умови розташування та екологічні фактори, що сприяють створенню енергетичної плантації, а також перспективи розвитку виробництва і використання сільськогосподарської біомаси. Метою цього дослідження було проаналізувати методи використання сільськогосподарської біомаси та її важливість у виробництві поновлюваних джерел енергії, а також дослідити пов'язані з цим проблеми. Численні наукові роботи і дослідження, представлені в літературі, стали основою для цього аналізу.
біомаса, енергетичні культури, біопаливо, виробництво сільськогосподарської продукції
Робота присвячена дослідженню розвитку гідроенергетики в Карпатах. Розглядається історичний розвиток окремих будівельних проектів, включаючи їх технічні параметри, а також загальна кліматична, геологічна і екологічна ситуація в регіонах, де розташовані індивідуальні гідроелектростанції. Також проаналізовано майбутні концепції розвитку різних форм зеленої енергетики, особливо гідроенергетики як у Польщі, так і в Україні.
У статті визначено сутність соціально-економічної захищеності трудових мігрантів як складної категорії з наслідковим відображенням рівня розвитку правової культури населення та законності у державі. Здійснено диференціацію специфіки забезпечення соціально-економічної захищеності трудових мігрантів, що здійснюють переміщення у рамках малого прикордонного руху. Окреслено пріоритети підвищення соціально-економічної захищеності трудових мігрантів у рамках малого прикордонного руху.
Проаналізовано міжнародну міграцію України в умовах транскордонного співробітництва із країнами ЄС. Розглянуто позитивні та негативні ефекти міжнародних міграційних потоків на соціально-економічний стан України та Західного регіону. Розроблено рекомендації щодо використання позитивних ефектів та пом’якшення негативних наслідків міжнародної міграції.
У статті проаналізовані основні аспекти диференціації західних регіонів України в межах Карпатського єврорегіону за рівнем соціально-економічного розвитку. Визначено найістотніші перешкоди використання конкурентних переваг західних регіонів України. Обґрунтовані напрями державної політики, спрямовані на посилення конкуренто¬спроможності західних регіонів України в межах Карпатського єврорегіону.
Визначено основних суб’єктів транскордонного ринку праці та напрямки їх взаємодії у транскордонному просторі. Обґрунтовано основні елементи трансакційних витрат та транскордонному ринку праці та їх вплив на взаємодію суб’єктів на ринку. Запропоновано механізми забезпечення взаємодії суб’єктів транскордонного ринку праці. Акцентовано увагу на шляхах удосконалення основних інструментів та важелів механізмів забезпечення взаємодії суб’єктів транскордонного ринку праці.
ринок праці, транскордонний ринок праці, суб’єкти транскордонного ринку праці, взаємодія суб’єктів на ринку, механізми забезпечення взаємодії
Розділ 5. Механізми транскордонної взаємодії в соціальній сфері
Розглядаються функції регіонального освітнього менеджменту в системі забезпечення взаємодії суб’єктів співпраці у транскордонному просторі. Визначена роль і місце структур освітнього менеджменту при формуванні економіки, що базується на знаннях. Обгрунтовано основні напрями удосконалення механізмів взаємодії регіонального освітнього менеджменту у транскордонному просторі.
У статті представлені проблеми розвитку соціальних інвестицій вітчизняних підприємств. Розглянуто поняття соціальної відповідальності та соціальних інвестицій; проаналізовано особливості формування соціальних інвестицій, надання соціальної допомоги та благодійності підприємств в Україні та оцінено перспективи їх розвитку.
Визначено необхідність та інституційний базис транскордонного співробітництва у сфері культури. Проаналізовані програми транскордонного співробітництва та окремі їх компоненти щодо розвитку культурної співпраці західних євро регіонів України. Визначено економічний потенціал транскордонного співробітництва у сфері культури та пріоритетні напрями його капіталізації.
транскордонне співробітництво, культура, економічний потенціал, програми транскордонного співробітництва
У статті розглянуто процес інтеграції освіти, науки і культури в транскордонному просторі України і ЄС та його можливі наслідки. Проаналізовано сучасні тенденції в освітній міграції в транскордонному просторі України і ЄС та втрати регіональної економіки нашої держави від масового виїзду абітурієнтів з метою навчання за кордон. Запропоновано способи запобігання втрат від міграційних освітніх процесів у транскордонному просторі.
інтеграція, транскордонний простір, регіональні освітні системи
В даній статті наводиться розгляд інформації в контексті механізмів інтернаціоналізації, в т. ч. міжрегіонального і транскордонного співробітництва, про нові знання, методи і техніки пошуку інноваційних ідей; розглядаються можливості, які приносить процес інтернаціоналізації для підтримки розвитку бізнесу; звертається увага на можливості інтернаціоналізації для підтримки розвитку благодійності.
інтернаціоналізація, освіта, наука, державна влада, бізнес, сімейний бізнес, малий і середній бізнес, транскордонне і міжрегіональне співробітництво, пошук інноваційних ідей, благодійність, транскордонні благодійні пожертвування, транснаціональні надання пожертвувань
Навчання є одним з основних інструментів при побудові ефективної системи кадрового забезпечення транскордонного співробітництва. У статті проаналізовано проекти навчання та підвищення кваліфікації кадрів, задіяних у транскордонному співробітництві, що здійснювалися у межах програм європейської інтеграції в ЄС та в Україні. Такий аналіз дасть змогу в майбутньому розробити наближену до практики систему освітнього забезпечення ТКС.
транскордонне співробітництво, освітні програми для транскордонних професій, EVROMOT, Кластер підвищення кваліфікації, Школа транскордонного співробітництва
У даній статті охарактеризовано діяльність транскордонної партнерської мережі інституцій бізнесу, влади та громадського сектору регіону. Визначено об’єкти транскордонної партнерської мережі. Виділено важливі чинники формування транскордонної партнерської мережі. Окреслено основні завдання щодо поглиблення взаємодії в рамках транскордонної партнерської мережі.
транскордонна партнерська мережа, об’єкти транскордонної партнерської мережі, напрямки діяльності транскордонної партнерської мережі
В статті характеризуються ключові напрямки та цілі регіонального співробітництва в умовах формування та поширення інформаційного суспільства. Проаналізовано програми співпраці ЄС, що спрямовані на становлення та розвиток інфраструктури мережевої економіки. Акцентується увага на можливостях використання інноваційних мереж через впровадження програми трансєвразійської мережі (TEIN).
регіон, мережева економіка, міжнародне співробітництво, інформаційні технології
У статті досліджено процеси формування сукупних ресурсів домашніх господарств в Україні та її регіонах. На основі проведеного аналізу показників доходів домогосподарств в областях Карпатського регіону, запропоновано ряд заходів для підвищення добробуту населення.
домашні господарства, сукупні ресурси домашніх господарств, доходи домашніх господарств, грошові перекази, тіньові доходи
У статті проаналізовано перспективні аспекти змін механізмів підтримки транскордонного співробітництва, що покликані стимулювати розвиток двосторонніх взаємовідносин Україна-ЄС у межах фінансової ініціативи Європейської Політики Сусідства впродовж 2014-2020 рр. Розкрита концепція фінансування програмних періодів Європейської політики сусідства та охарактеризовано основні принципи реалізації зовнішніх ініціатив ЄС. Окреслено головні інструменти впровадження Європейської політики сусідства та перспективи їх фінансування впродовж чергового програмного періоду.
Європейський Союз, Європейська політика сусідства, Європейський інструмент сусідства і партнерства, Європейський інструмент сусідства
У статті зроблені спроби проаналізувати існуючі партнерські відносини між державою – бізнесом – «третім сектором», визначити існуючі проблеми пов’язані з розвитком транскордонних територій та можливий вплив на їх розвиток інституту міжсекторного партнерства.
партнерство, міжсекторне партнерство, транскордонні території
У статті розкрито особливості міжмуніципального співробітництва міст-метрополій, виявлено мету співробітництва в умовах загострення конкуренції за трудові, інвестиційні, фінансові ресурси. Висвітлено основні елементи механізму інтеграції метрополій у мережі. Окреслено можливості використання зарубіжного досвіду для інтеграції вітчизняних регіональних метрополій до європейської урбаністичної мережі.
метрополійні мережі, регіональна метрополія, механізм співробітництва
В статті узагальнено концептуальні підходи дослідження міста: місто як ремісничий виріб; місто як соціотехнічна система; місто як функціонально структурований простір - система зон життєдіяльності; місто як семіотична система; місто як міфологічний конструкт; місто як ідеологічний проект соціальних відносин; місто як інженерна конструкція; місто як ціннісно - раціональний проект; місто як соціокультурний проект; місто як віртуальний проект; місто як композиція життєвих світів городян або динамічна система топосів; місто як синергетична система. Запропоновано моделі розвитку міст в транскордонному просторі.
концепції міста, моделі міста, управління містом