Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Степанов Андрій Валерійович



Степанов Андрій Валерійович

доцент кафедри іноземних мов, Львівський торговельно-економічний університет

Контакти: stepanovandriy@gmail.com

Сторінки:



Співавтори



Полякова Юлія Володимирівна

Шайда Оксана Євдокимівна



Публікації



УДК 339.9.012.23:330.3; JEL О30, O32, O34
Polyakova Yu. V., Stepanov A. V. Features of the development of the modern global technology market [Особливості розвитку сучасного світового ринку технологій]. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2024. Вип. 2(166). P. 33-39. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2024-2-5

Літер.: 14


Стаття присвячена аналізу тенденцій розвитку світового ринку технологій для обґрунтування комплексу пропозицій для вітчизняної практики. Наголошено, що особливої важливості для України набуває вивчення трендів розвитку світового ринку технологій та її перспектив у технологічній сфері в умовах протистояння військовій агресії рф. Розглянуто світові характеристики експорту високотехнологічної продукції, динаміку експорту та імпорту високотехнологічної продукції країн-членів ЄС зокрема. З’ясовано сучасні тенденції розвитку міжнародного технологічного ринку – стабільне домінування на міжнародному технологічного ринку економічно розвинених країн, формування структури міжнародного ринку високотехнологічних товарів і послуг; високий ступінь монополізації міжнародного ринку високотехнологічної продукції; збільшення кількості малих і середніх венчурних компаній. Проведено оцінювання впливу результатів науково-технічної та інноваційної діяльності на показники економічного розвитку країн з найбільшим обсягом ВВП. Досліджено вплив на ВВП різноманітних показників, зокрема витрат на використання інтелектуальної власності, кількості патентних заявок і обсягів високотехнологічного експорту. Установлено, що витрати на використання інтелектуальної власності характеризуються середнім рівнем впливу на ВВП, а обсяг високотехнологічного експорту та обсяг патентних заявок мають схожий за характером високий рівень впливу на ВВП. Виокремлено перспективні технології світового рівня, як от узагальнений досвід, забезпечення конфіденційності даних, вседоступність операційної моделі ІТ, гіперавтоматизація, штучний інтелект, які демонструють методичний розвиток і масштабність розповсюдження. Обґрунтовано, що пріоритетом для України сьогодні стає трансформація економічної системи, оновлення науково-технічної сфери відповідно до чинних міжнародних або європейських стандартів. 
технологія, технологічний розвиток, технологічний ринок, високотехнологічна продукція 



УДК 339; JEL О30, O32, O34
Polyakova Yu. V., Shayda O. Ye., Stepanov A. V. Factors influencing innovative development and inventive activity: experience of eu member countries [Чинники впливу на інноваційний розвиток та винахідницьку активність: досвід країн-членів ЄС]. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2023. Вип. 2(160). P. 22-28. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2023-2-3.

Літер.: 13


Щоб обґрунтувати пропозиції для вітчизняної практики, аналізуються чинники впливу на інноваційний розвиток і винахідницьку активність у країнах-членах ЄС. Наголошено, що передумовою досягнення конкурентоспроможності є науково-технологічна активність та інноваційна діяльність, які найповніше відображаються в патентуванні об’єктів інтелектуальної власності. З’ясовано зміни позицій України в міжнародних рейтингах, зокрема Глобального інноваційного індексу та Глобального індексу стартап-екосистем. Виділено основні проблеми створення та використання винаходів в Україні. Окреслено сучасну модель комерціалізації науково-технічних розробок, що сформована на світовому ринку. Наведено сукупність заходів, що застосовуються для підвищення рівня інноваційності в європейській практиці. Для виявлення основних чинників впливу на інноваційну та винахідницьку активність країн-членів ЄС та оцінювання характеру такого впливу застосовано апарат кореляційно-регресійного аналізу. На основі даних Статистичного бюро Європейського Союзу за 2009-2021 рр. побудовано три регресійні моделі впливу незалежних змінних на показник кількості патентних заявок, поданих до Європейського патентного відомства (на мільйон жителів). Незалежними змінними обрано частку активного населення, яке займається НДДКР; частку зайнятого населення, яке працює у сфері високих технологій та наукомісткого виробництва; частку витрат на НДДКР у ВВП. Обґрунтовано, що пріоритетом для України як інтелектуально орієнтованої країни, що прагне сформувати конкурентоспроможну економіку та створити ефективну систему інноваційного менеджменту в умовах післявоєнного відновлення, є врахування кращих стандартів європейських країн, реалізація низки заходів щодо підтримки наукової та винахідницької діяльності, практичного використання об’єктів інтелектуальної власності. 
інноваційна діяльність, винахідницька активність, об’єкти інтелектуальної власності, винаходи, комерціалізація об’єктів інтелектуальної власності 


Веб-майстер П. Попадюк