Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Збірник СЕПСПУ -- sep2020.04.027

Репозитарій ІРД НАНУ УДК [338.46:004]:[331.5:001.895]; JEL O30
Pererva I. M. Justification of types of innovative labor in the IT industry [Обґрунтування типів інноваційної праці в ІТ-галузі]. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2020. Вип. 4(144). P. 27-32. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2020-4-4.
Літер.: 11

Автори



Перерва (Маціканич) Іванна Миколаївна

кандидат економічних наук

доцент кафедри менеджменту та бізнесу, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця

Контакти: imatsikanych@gmail.com

Сторінки:

Анотація

Досліджено особливості і внесок галузі інформаційних технологій (ІТ-галузь) у розвиток української економіки. Розглядається класифікація різних видів інновацій за базовими ознаками та за сферою застосування. Охарактеризовано ступінь автоматизації та регламентації трудових операцій під час розроблення проєктів у ІТ-галузі. Виокремлено типи інноваційної праці у ІТ-галузі, орієнтуючись на види інновацій, а також на ступінь автоматизації та регламентації трудових операцій під час розроблення ІТ-проєктів і запропоновано класифікацію видів інноваційної праці фахівців ІТ-галузі залежно від ступеня регламентації та видів інновацій, на створення яких вона спрямована. Розроблено та графічно представлено типи інноваційної праці в ІТ-галузі залежно від видів інновацій та ступеня регламентації елементів праці. Обґрунтовано вплив регламентації інноваційної праці на ефективність її нормування. Проаналізовано особливості об’єктів нормування у різних галузях економіка та традиційні підходи щодо нормування праці IT-фахівців. Розглянуто матрицю позиціонування фахівців у ІТ-галузі. Зіставлено запропоновану класифікацією видів інноваційної праці з фаховими групами відповідно до квадрантів матриці позиціонування ІТ-спеціалістів за фахом та представлено їх взаємозв’язок. Проведено теоретичне узагальнення підходів до нормування праці фахівців з вироблення програмних продуктів і щодо розроблення нормативів витрат інноваційної праці в ІТ-галузі. Розглянуто працю програмістів та особливості нормування їхньої праці та доведено, що праця програмістів є інноваційною і може бути віднесена до такого типу, як високо регламентована та орієнтована на продукт, яка формує «стабільний» квадрант матриці позиціонування працівників ІТ-галузі за фахом. Графічно представлено розміщення праці розробників програмного продукту на матриці відповідно до класифікації інноваційної праці та матриці позиціонування працівників ІТ-галузі за фахом.

Ключові слова:

інноваційна праця, види інновацій, регламентація трудових операцій, ІТ-галузь, типи інноваційної праці

Посилання

    
  1. Яремчук Р. Є., Коломієць О. Г. Основні переваги та загрози для комплексного розвитку IT-сектора України від реалізації Угоди про асоціацію з ЄС. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. 2015. № 5. С. 68-72.
  2. Колот А. М., Герасименко О. О. Інноваційна праця та її інтелектуалізація як стратегічні вектори становлення нової економіки. Економiка i органiзацiя управлiння. 2018. № 1(29). С. 6-23.
  3. Веб-портал Верховної Ради України: сайт. 2019. URL: https://rada.gov.ua
  4. Бабанін О. С. Статистика розвитку ІТ-ринку в США, Україні та світі. Статистика України. 2013. № 1. C. 22-28.
  5. Руководство Осло. Рекомендации по сбору и анализу данных по инновациям. Совместная публикация ОЭСР и Евростата. 3-е изд., пер. на рус. яз. Москва: Центр исследований и статистики науки, 2006. 192 с.
  6. Носіков О. Практика нормування праці: новітні підходи. Кадровик. 2019. № 3. URL: http://k-l.com.ua/article/praktyka-normuvannya-praci-novitni-pidhody
  7. Єжова Л. Ф. Інформаційний маркетинг. Київ: КНЕУ, 2002. 560 с.
  8. Matsikanych I. M. Building a matrix of positioning it-professionals. Ukrainian Journal of Applied Economics. 2018. Vol. 3(2). Pp. 196-204.
  9. Гороховатський В. О., Дубницький В. Ю., Кобилін А. М. Визначення трудомісткості при розробленні програмних комплексів. Системи обробки інформації: зб. наук. пр. 2014. Вип. 2(118). С. 92-98.
  10. Boehm B. W. Software engineering economics. Prentice-Hall, 1981. 320 p.
  11. Coates J. Technological Forecasting and Social Change. Elsevier Science Inc, 1999. 235 p.


Веб-майстер П. Попадюк