Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Куліш Інна Михайлівна



Куліш Інна Михайлівна

кандидат наук з державного управління, старший науковий співробітник

старший науковий співробітник відділу регіональної екологічної політики та природокористування, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»

Контакти: inna.m.kulish@gmail.com, reksi@email.ua

Сторінки:



Співавтори



Борщевський Віктор Валентинович

Капленко Галина Вікторівна

Кравців Ірина Костянтинівна

Рахвал Ірина Русланівна

Стрільчук Олеся Андріївна



Публікації



УДК 004:316.77:338.48; JEL L14, L86, Z30
Куліш І. М. Можливості та проблеми використання інформаційних технологій у туристично-рекреаційній сфері. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 6(158). С. 20-26. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-6-3.

Літер.: 24


Досліджено вплив інформаційних технологій на туристично-рекреаційну діяльність. Визначено умови функціонування ринку туристичних послуг у сучасних умовах. Показано, що можливості інтернету створили нові способи ведення бізнесу. Розкрито особливості застосування SMM-маркетингу для просування туристичних послуг. Проаналізовано специфіку використання комп’ютерних технологій у сферах гостинності, транспортних послуг, туристичного посередництва, розваг тощо. В історичній ретроспективі показано становлення найпотужнішої компанії у сфері інтернет-бронювання – Booking.com. На прикладі компанії-виробника шин «Michelin» досліджено, як рекламна кампанія з поширення путівника перетворилась на високоприбутковий бізнес і стала підґрунтям для розвитку гастрономічного туризму в сучасному його розумінні. Розглянуто переваги використання інформаційних технологій для туристів, а також фірм-надавачів послуг. Показано випадки зловживання з боку надавачів туристичних послуг. Доведено, що найбільшою перешкодою для розвитку електронного туризму є низький рівень кібербезпеки. Встановлено, що усі країни світу, які потрапили до сфери впливу електронного туризму, працюють над посиленням безпеки споживачів. Підкреслено важливість проведення компаративного аналізу вигід і втрат для територій від туристичної діяльності. 
маркетинг туризму, електронний туризм, інформаційні технології, соціальні мережі, кібербезпека 



Капленко Г. В., Куліш І. М., Рахвал І. Р., Стрільчук О. А. Негативні наслідки дії закону зростання потреб та шляхи їх подолання. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 5(157). С. 3-8. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-5-1.



Куліш І. М. Соціальне підприємництво у сфері туризму: шанс для сільських громад. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 3(155). С. 10-14. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-3-2.



УДК 628.4+658.567; JEL O13, Q21, Q28, Q39
Куліш І. М., Капленко Г. В. Особливості поводження з медичними відходами. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 1(153). С. 24-31. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-1-4.

Літер.: 19


Встановлено, що всі медичні відходи вимагають спеціального підходу. Підкреслено доцільність перегляду окремих категорій медичних відходів з подальшим перенесенням їх до категорії побутових. Вказано на потребу в приділенні більшої уваги відходам косметично-парфумерної промисловості. Встановлено великі відмінності в окремих статистичних показниках за роками, об’єднання медичного та немедичного сміття в один показник. Доведено, що адекватність поводження з медичними відходами залежить від рівня життя в країні, наявності ефективної державної політики в цій сфері та належної забезпеченості природними ресурсами. В історичній ретроспективі показано зміни в ставленні до медичних матеріалів одно – та багаторазового використання. Запропоновано використовувати таблицю порівняння витрат на утилізацію з різних точок зору, ураховуючи дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Запропоновано посилення контролю за раціональним використанням одноразових медичних виробів. Проведено компаративний аналіз вартості утилізації медичних відходів у США та Україні. Акцентовано на актуальності вдосконалення процедури отримання ліцензії на провадження діяльності у сфері поводження з медичним сміттям. 
медичне сміття, небезпечні відходи, утилізація, утилізаційне підприємство, дозвільна документація, навколишнє середовище, охорона здоров’я 



УДК 351.9:351.777.6:631.95(477.5); JEL Q24, R14
Куліш І. М. Проблеми інституційного забезпечення еколого-безпечного використання ґрунтів в Україні. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2020. Вип. 4(144). С. 42-49. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2020-4-6.

Літер.: 27


Розкрито низку проблем еколого-безпечного використання ґрунтів в Україні. Відзначено суттєве зменшення капітальних інвестицій і поточних витрат на охорону навколишнього природного середовища, відсутність останніми роками інформації про витрати на охорону ґрунтів. Показано, що у 2015 р. були скасовані форми державної статистичної звітності, які містили важливі показники щодо рекультивації, меліорації земель тощо. Прослідковано виконання державних планів щодо розроблення та прийняття нормативно-правових актів у сфері землекористування в Україні і визначено, що прийняття розроблених законопроєктів є дуже повільним. Проаналізовано повноваження центральних і регіональних органів державної влади та органів місцевого самоврядування у сфері збереження родючості земель. Визначено, що виконання Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру контролю за зміною показників якісного стану ґрунтів проблематичне через відсутність у регіональних відділеннях спеціалізованих лабораторій. Показано, що агрохімічна паспортизація земель сільськогосподарського призначення здійснюється низькими темпами, що з огляду на початок функціонування ринку землі в Україні є неприпустимим. Установлено, що картограми якісного стану ґрунтів були розроблені тільки на половину площ сільськогосподарських угідь і вже застаріли. Наголошено, що статистична інформація про довкілля України у частині охорони ґрунтів обмежується кількістю внесених добрив і застосуванням пестицидів і актуальна лише для частини підприємств, які мають у користуванні встановлену площу сільгоспугідь. Розкрито низький рівень співпраці між Єврокомісією і Державною космічною агенцією України у сфері використання можливостей програми «Копернік» для моніторингу землі. 
органи державного контролю, еколого-безпечне використання ґрунтів, землекористування, нормативно-правове забезпечення 



Цитування



Куліш І. Екологічний туризм як чинник розвитку сільських територій України. Економіка АПК. 2013. № 2. С. 80-85. {sep2022.03.010.012}


Веб-майстер П. Попадюк