Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Бас-Юрчишин (Бас) Мар'яна Андріївна



Бас-Юрчишин (Бас) Мар'яна Андріївна

кандидат економічних наук

науковий співробітник відділу просторового розвитку, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»

Контакти: marjanka7777@gmail.com, maryana_bas7@ukr.net

Сторінки:



Співавтори



Злидник Юрій Романович

Крупін Віталій Євгенійович

Притула Христина Мирославівна

Яремчук Роман Євгенович



Публікації



УДК 338.2:339.5:656.1; JEL L92, R11, R42, R48, R58
Яремчук Р. Є., Бас-Юрчишин М. А. Пріоритети розбудови логістичної інфраструктури в контексті реалізації експортного потенціалу регіонів України. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2023. Вип. 5(163). С. 12-19. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2023-5-2

Літер.: 9


Наголошується, що підвищення стійкості транспортно-логістичної інфраструктури можливе завдяки поєднанню в державній політиці механізмів створення сприятливих умов для відновлення кожного з її структурних елементів з інструментами стимулювання їхнього розвитку відповідно до пріоритетних напрямів реалізації експортного потенціалу регіонів України. Важливим чинником формування підґрунтя для якісної трансформації та модернізації транспортно-логістичної інфраструктури є активний євроінтеграційний поступ України, що відкриє ширший доступ до ринку ЄС та сприятиме використанню його можливостей для збільшення та ефективнішої реалізації експортного потенціалу регіонів України, розбудови їхньої транспортно-логістичної інфраструктури відповідно до норм і стандартів ЄС, а також розширення взаємовигідного партнерства з країнами-членами ЄС у сфері транспорту та логістики, ураховуючи національні економічні інтереси. Максимально ефективне використання можливостей транспортно-логістичної інфраструктури в процесі реалізації експортного потенціалу регіонів України сприятиме швидкому відновленню та стабільному розвитку вітчизняної економіки, зростанню її конкурентоспроможності як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. 
транспортно-логістична система, транспортно-логістична інфраструктура, експортний потенціал регіону, пропускна спроможність пунктів перетину кордону, контейнеризація вантажних перевезень 



УДК [338.45:61]:369.22(477); JEL H51, Н53, I13
Бас-Юрчишин М. А. Функціонування медичного страхування у загальнодержавному і регіональному вимірах: проблеми та передумови розвитку. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2018. Вип. 5(133). С. 134-140. URL: http://ird.gov.ua/sep/doi/sep2018.05.140_u.

Літер.: 10


Здійснено аналіз функціонування сфери охорони здоров’я на загальнодержавному рівні, зокрема визначено динаміку обсягів бюджетного фінансування системи охорони здоров’я України, а також темпів приросту загальних витрат на охорону здоров’я з розподілом за джерелами надходження; здійснено оцінку загальних витрат на охорону здоров’я на душу населення та у співвідношенні до ВВП держави; проведено аналіз видатків на охорону здоров’я у регіональному вимірі з урахуванням рівня забезпечення мешканців медичним обслуговуванням. Це дало змогу оцінити сучасний стан фінансового забезпечення сфери та можливості держави забезпечити соціальні гарантії кожному громадянину щодо охорони здоров’я. Окреслено тенденції та перешкоди функціонування медичного страхування у загальнодержавному та регіональному вимірах, а саме: проаналізовано динаміку обсягів, темпи приросту валових страхових премій і виплат на ринку добровільного медичного страхування; визначено параметри розвитку ринку медичного страхування в Україні; визначено рейтинг регіонів України за обсягами зібраних страхових премій за добровільним медичним страхуванням. Це дозволило виявити бар’єри та передумови впровадження та розвитку системи обов’язкового медичного страхування в умовах сучасних трансформацій у сфері охорони здоров’я. 
охорона здоров’я, добровільне медичне страхування, обов’язкове медичне страхування, валові страхові премії, валові страхові виплати, регіони 



УДК [338.45:61]:369.22(477)
Бас-Юрчишин М. А. Організаційно-фінансовий механізм функціонування медичного страхування в системі охорони здоров’я України. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2017. Вип. 6(128). С. 113-117. URL: http://ird.gov.ua/sep/doi/sep2017.06.117_u.

Літер.: 7


Окреслено ключові аспекти комплексного підходу до впровадження принципів страхування у сферу охорони здоров’я в умовах реформування. Здійснено розподіл рівнів забезпечення захисту здоров’я залежно від джерел фінансування на базовий, основний та сервісний. Запропоновано механізм функціонування обов’язкового медичного страхування в Україні, який включає організаційну та фінансову складові. Інституційна складова механізму передбачає створення Бюро медичного страхування, регіональних фондів та залучення виключно «довірених страхових компаній», діяльністю яких регулюється законодавством. Фінансовими інструментами визначено внески страхувальників, асигнування з державного та місцевих бюджетів, картку-свідоцтво для кожної застрахованої особи. Визначено, що метою фінансового механізму є підвищення ефективності формування та використання фінансових ресурсів та забезпечення захисту здоров’я населення. 
охорона здоров’я, механізм, медичне страхування 


Веб-майстер П. Попадюк