Війна російської федерації проти України спровокувала появу нових викликів і загроз глобальній безпеці, зокрема продовольчій, енергетичній, соціальній, логістичній тощо. Відтак географія, структура та логістика світової торгівлі зазнали значних змін і продовжують трансформуватись в умовах викликів сьогодення. Україна, будучи важливим експортером сільськогосподарської продукції та знаходячись на перехресті основних торговельних шляхів Європа-Азія, повинна адаптовуватись до нових реалій розвитку міжнародного ринку вантажних перевезень. Проаналізовано динаміку та структуру міжнародних і транзитних вантажних перевезень через митний кордон України за період 2014 – 8 місяців 2022 рр. Наведено основні тенденції пропуску транспортних засобів через митний кордон Україна-ЄС за період січень-серпень 2022 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року. Акцентовано на суттєвому збільшенні навантаження автомобільного транспорту на митний сухопутний кордон України у 2022 р. Оцінено перспективи зростання вантажообігу на кордоні Україна-ЄС у короткостроковій і довгостроковій перспективах. Уточнено термінологію дослідження мультимодальних перевезень в Україні. Досліджено особливості функціонування найбільших контейнерних терміналів України. Наголошено на важливості розвитку контейнерних перевезень і мережі інтермодальних терміналів як важливої передумови зростання потенціалу логістично-транспортної інфраструктури України шляхом збільшення її пропускної спроможності.
міжнародні та транзитні вантажні перевезення, мультимодальні перевезення, транспортні термінали, контейнерні термінали, Україна
Досліджено основні інструменти формування та реалізації інноваційної політики та політики згуртованості ЄС, які використовуються для досягнення пріоритетів, закладених у стратегіях смарт-спеціалізації на національному та регіональному рівнях. Проаналізовано особливості їх застосування у розрізі окремих регіонів ЄС з огляду на тенденції та потреби розвитку кожного окремого регіону чи країни; залежно від обраних сфер смарт-спеціалізації; залежно від типу регіону згідно з класифікацією ОЄСР за економічним профілем тощо. Визначено найпоширеніші інструменти та заходи з реалізації пріоритетів смарт-спеціалізації: кластерна політика, здійснення державних закупівель, надання фінансової допомоги, створення різного роду платформ стимулювання співпраці між підприємствами, науковцями та органами влади тощо. Систематизовано інструменти регіонального інноваційного розвитку у розрізі традиційних, нових та експериментальних інструментів та їх ролі у генеруванні, поширенні та використанні знань. Наведено інструменти підтримки розвитку інновацій у сфері малого та середнього бізнесу у розрізі активних і пасивних, особливості їх використання на глобальному, регіональному та мікрорівні.
стратегії смарт-спеціалізації, інструменти реалізації стратегій смарт-спеціалізації, Європейський Союз
Окреслено основні напрями активізації процесів інтернаціоналізації підприємницької діяльності в прикордонних регіонах України, зокрема: консультативна підтримка виходу вітчизняних підприємств на іноземні ринки; перехід від виробництва на основі давальницької сировини до виробництва повного циклу; дизайн і розроблення брендів; стимулювання залучення іноземних інвестицій у розвиток вітчизняних перспективних виробництв; створення сприятливого клімату для розвитку підприємництва, торгівлі та відкриття філій транснаціональних корпорацій. Досліджено підприємства прикордонних областей України, інтегровані до міжнародних виробничих мереж. Приділено увагу кластерам як сполучним елементам між дрібними і середніми підприємствами у мережі для співробітництва з міжнародним ринком через горизонтальні зв’язки.
У статті здійснено порівняльний аналіз соціально-економічного поступу регіонів України та країни загалом у досягненні цілі Програми сталого розвитку до 2030 року стосовно скорочення нерівності розподілу доходів серед населення. Розглянуто індикатори нерівності розподілу доходів серед населення. Проаналізовано забезпечення доступності послуг соціальної сфери для домогосподарств у розрізі регіонів України. Оцінено проведення політики оплати праці на засадах рівності та справедливості за низкою індикаторів. Здійснено порівняння коефіцієнта концентрації доходів (коефіцієнта Джині), а також середньомісячної заробітної плати в Україні та країнах-членах ЄС.
сталий розвиток, диференціація доходів, скорочення нерівності, доходи домогосподарств, доступність послуг соціальної сфери
Досліджено особливості трансформації економічного середовища прикордонних регіонів на основі аналізу змін якісних та кількісних характеристик його структурних елементів в умовах поглиблення євроінтеграційних процесів. Окреслено проблеми та напрями соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів в умовах лібералізації транскордонного руху товарів та послуг, осіб, капіталів між Україною та ЄС.
прикордонні регіони, структурна трансформація, економічне середовище, державна регіональна політика
У статті окреслено тенденції соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів в умовах лібералізації ринків товарів і послуг, праці, капіталу тощо. Розкрито основні виклики, які постали перед прикордонними територіями в умовах нестабільного економічного зростання. Наведено результати експертного опитування представників органів місцевого самоврядування щодо причин і рівня тінізації економіки прикордонних територій. Досліджено вплив прикордонної торгівлі на тінізацію господарської діяльності у прикордонні. Запропоновано напрями детінізації економіки прикордонних регіонів.
прикордонні регіони, тіньовий сектор, прикордонна торгівля, євроінтеграційні процеси
Цитування
Притула Х. М. Особливості стимулювання соціально-економічного розвитку депресивних територій : європейська практика та українські реалії / Х. М. Притула, Н. В. Винар // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. – Вип. 5 (127). – 2017. – С. 103-109. {sep2017.06.072.012}
Притула Х. М., Пастернак О. І., Калат Я. Я. та ін. Соціально-економічний розвиток прикордонних областей в умовах дії Угоди про асоціацію між ЄС та Україною (за результатами експертних оцінок): науково-аналітична записка. Львів: ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України, 2017. 64 с. {sep2019.02.024.001}