Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Калат Ярослава Ярославівна



Калат Ярослава Ярославівна

кандидат економічних наук

старший науковий співробітник, вчений секретар підрозділу сектору транскордонного співробітництва, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»

Контакти: syaya@ukr.net

Сторінки:



Співавтори



Демедюк (Жук) Ольга Петрівна

Заіка Олексій Олександрович

Кирик Ірина Михайлівна

Мікула Надія Анатоліївна

Попадинець Назарій Миколайович

Притула Христина Мирославівна



Публікації



УДК 339.7(477-32); JEL F00, F10, O18
Калат Я. Я., Заіка О. О. Зовнішньоторговельна діяльність регіонів України в умовах сучасних викликів. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2024. Вип. 3(167). С. 9-16. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2024-3-2

Літер.: 20


Аналізуються сучасні тенденції розвитку зовнішньоторговельної діяльності України та її регіонів. Акцентується на змінах у вітчизняній зовнішній торгівлі до та після початку повномасштабної війни. Розглянуто вплив збройної агресії та пандемії COVID-19 на зовнішньоекономічні показники, а також проблеми, пов’язані з блокуванням морських портів, руйнуванням транспортно-логістичної інфраструктури та обмеженням пропускної здатності на сухопутних кордонах. Аналізуються відкритість економіки країни та її регіонів, регіональні особливості, зміни в товарній структурі експорту та імпорту товарів, а також рівні залежності від збуту продукції на зовнішніх ринках і імпортозалежності. Увагу приділено регіональному рівню, зокрема визначенню найбільш уразливих територій, які потребують особливої уваги. Висвітлено ключові виклики, з якими стикаються окремі регіони, такі як необхідність адаптації до нових умов торгівлі, пошук нових ринків збуту та оптимізація логістичних маршрутів. На основі проведеного аналізу запропоновані рекомендації для підвищення стійкості зовнішньоторговельної діяльності регіонів та їхнього економічного розвитку в умовах сучасних глобальних і локальних викликів. 
зовнішня торгівля України, зовнішньоторговельна діяльність регіонів, відкритість економіки України, імпортозаміщення регіонів, умови нестабільності 



УДК 338:656.1/.5; JEL L92, L98, H54
Притула Х. М., Калат Я. Я., Кирик І. М. Розвиток мультимодальних перевезень в Україні в умовах глобальних трансформацій світової торгівлі. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 4(156). С. 14-21. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-4-3.

Літер.: 12


Війна російської федерації проти України спровокувала появу нових викликів і загроз глобальній безпеці, зокрема продовольчій, енергетичній, соціальній, логістичній тощо. Відтак географія, структура та логістика світової торгівлі зазнали значних змін і продовжують трансформуватись в умовах викликів сьогодення. Україна, будучи важливим експортером сільськогосподарської продукції та знаходячись на перехресті основних торговельних шляхів Європа-Азія, повинна адаптовуватись до нових реалій розвитку міжнародного ринку вантажних перевезень. Проаналізовано динаміку та структуру міжнародних і транзитних вантажних перевезень через митний кордон України за період 2014 – 8 місяців 2022 рр. Наведено основні тенденції пропуску транспортних засобів через митний кордон Україна-ЄС за період січень-серпень 2022 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року. Акцентовано на суттєвому збільшенні навантаження автомобільного транспорту на митний сухопутний кордон України у 2022 р. Оцінено перспективи зростання вантажообігу на кордоні Україна-ЄС у короткостроковій і довгостроковій перспективах. Уточнено термінологію дослідження мультимодальних перевезень в Україні. Досліджено особливості функціонування найбільших контейнерних терміналів України. Наголошено на важливості розвитку контейнерних перевезень і мережі інтермодальних терміналів як важливої передумови зростання потенціалу логістично-транспортної інфраструктури України шляхом збільшення її пропускної спроможності. 
міжнародні та транзитні вантажні перевезення, мультимодальні перевезення, транспортні термінали, контейнерні термінали, Україна 



УДК 338.49:[332.1:339.92](438); JEL L26, O14, O19
Калат Я. Я. Стимули розвитку індустріальних парків (на прикладі прикордонних регіонів Польщі). Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2020. Вип. 2(142). С. 78-87. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2020-2-11.

Літер.: 23


Визначено основні стимули розвитку індустріальних парків на основі досвіду Польщі, структура економіки якої найбільш подібна до української. Це дозволить розробити шляхи активізації розвитку індустріальних парків в Україні. Охарактеризовано основні інструменти, які застосовують місцеві громади Польщі для активізації інвестиційної і підприємницької діяльності в межах становлення індустріальних парків. Основний акцент зроблено на аналізі законодавства стосовно створення, функціонування і підтримки розвитку польських індустріальних парків і подальших перспектив їх діяльності. Значну увагу приділено загальній характеристиці стану індустріальних парків, які розміщуються у прикордонних регіонах Польщі. Також визначено переваги розвитку кожного з них і наведено інформацію щодо їх створення і розвитку. Визначено дві групи стимулів розвитку індустріальних парків: стимули розвитку організаційної структури індустріальних парків і стимули розвитку підприємництва в індустріальних парках. 
індустріальний парк, регіональний розвиток, прикордонні регіони, регіональна політика, органи місцевого самоврядування 



УДК 330.101.54:339.942:339.544-048.93(1-04)
Притула Х. М., Калат Я. Я., Попадинець Н. М. Особливості формування тіньового сектору в економіці прикордонних регіонів. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2017. Вип. 6(128). С. 72-77. URL: http://ird.gov.ua/sep/doi/sep2017.06.077_u.

Літер.: 15


У статті окреслено тенденції соціально-економічного розвитку прикордонних регіонів в умовах лібералізації ринків товарів і послуг, праці, капіталу тощо. Розкрито основні виклики, які постали перед прикордонними територіями в умовах нестабільного економічного зростання. Наведено результати експертного опитування представників органів місцевого самоврядування щодо причин і рівня тінізації економіки прикордонних територій. Досліджено вплив прикордонної торгівлі на тінізацію господарської діяльності у прикордонні. Запропоновано напрями детінізації економіки прикордонних регіонів. 
прикордонні регіони, тіньовий сектор, прикордонна торгівля, євроінтеграційні процеси 



Цитування



Притула Х. М., Пастернак О. І., Калат Я. Я. та ін. Соціально-економічний розвиток прикордонних областей в умовах дії Угоди про асоціацію між ЄС та Україною (за результатами експертних оцінок): науково-аналітична записка. Львів: ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України, 2017. 64 с. {sep2019.02.024.001}

Притула Х. M., Калат Я. Я., Кирик І. М. Розвиток мультимодальних перевезень в Україні в умовах глабальних трансформацій світової торгівлі. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук пр. 2022. № 4(156). С. 14-21. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-4-3 {sep2023.01.041.004}


Веб-майстер П. Попадюк