Збірник наукових праць
УКР   ENG
Соціально-економічні проблеми
сучасного періоду України
   



Дуб Андрій Романович



Дуб Андрій Романович

кандидат економічних наук, доцент

старший науковий співробітник відділу регіональної фінансової політики, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»

Контакти: oak_an@ukr.net

Сторінки:



Співавтори



Грицай Роман Ярославович

Хлопецька Марія-Соломія Богданівна



Публікації



УДК 332:332.12:336.226.11(477); JEL H20, H24, H71, R51
Дуб А. Р., Грицай Р. Я. Перспективи трансформації податкової системи України та її потенційний вплив на податкові надходження місцевих бюджетів. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2023. Вип. 6(164). С. 3-9. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2023-6-1

Літер.: 15


Досліджено перспективи трансформації податкової системи в умовах нестабільності та вплив потенційних змін на податкові надходження місцевих бюджетів. Проаналізовано варіанти податкової реформи в Україні в частині податку на доходи фізичних осіб із заробітної плати та її можливий вплив на податкові надходження бюджетів територіальних громад під час війни та після її завершення. Наголошено, що податок на доходи фізичних осіб є значущим джерелом наповнення бюджетів більшості територіальних громад. Розглянуто сутність та оцінено три варіанти податкової реформи: податкова реформа «10-10-10», «тотальне» оподаткування, заможні платять більше. Ці варіанти передбачають зміни в системі оподаткування податком на доходи фізичних осіб. Зазначено, що жоден з розглянутих варіантів податкової реформи в частині податку на доходи фізичних осіб неможливо та недоцільно реалізувати в короткостроковому періоді (під час війни та відразу після її завершення) через те, що для збільшення податкових надходжень до бюджетів різного рівня потрібно здійснити низку заходів, які унеможливлять мінімізацію податкових зобов’язань. 
податкова реформа, податкова система, ПДФО, місцеві бюджети, територіальна громада, доходи 



УДК 338.439:351.863.5; JEL Q18, H56
Дуб А. Р. Перспективи забезпечення продовольчої безпеки України в умовах війни. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2022. Вип. 2(154). С. 22-29. DOI: https://doi.org/10.36818/2071-4653-2022-2-4.

Літер.: 33


Охарактеризовано спричинені війною ризики забезпечення продовольчої безпеки країни. Вказано на відсутність в Україні затвердженої стратегії продовольчої безпеки на довгострокову перспективу. Проаналізовано та критично оцінено потенціал забезпечення країни продукцією сільського господарства в умовах війни в розрізі регіонів. Зроблено акцент на потенційних втратах сільськогосподарської продукції внаслідок воєнних дій у традиційно сільськогосподарських регіонах України. Зазначено про зміни у структурі посівних площ для забезпечення продовольчої безпеки в короткостроковій перспективі. Проведено класифікацію заходів, спрямованих на забезпечення продовольчої безпеки та збереження експортного потенціалу України, за групами стейкхолдерів. Серед них виокремлено заходи, які здійснюють державні інституції на загальнодержавному рівні; заходи підтримки, які здійснюють на місцевому рівні; соціальну відповідальність бізнесу; громадську ініціативу; міжнародну допомогу. Для підсилення продовольчої безпеки країни вказано на доцільність активізації на рівні територіальних громад роботи з інформування селянських домогосподарств щодо можливостей покращення продукції рослинництва. Зазначено також про доцільність забезпечення дотаційної допомоги селянським домогосподарствам, які утримують поголів’я великої рогатої худоби. 
продовольча безпека, війна, сільське господарство, фермери, домогосподарство 


Веб-майстер П. Попадюк