Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Право селян на землю: чи убезпечить земельна реформа селянсько-фермерське господарювання в Україні

Громадський форум «Право селян на землю: чи убезпечить земельна реформа селянсько-фермерське господарювання в Україні»
(26 листопада 2019 року, м. Київ)

26 листопада 2019 р. у ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» за участі численних представників фермерських господарств, особистих селянських господарств, домогосподарств, які займаються землеробством та тваринництвом, організацій громадянського суспільства, представників академічної громадськості та представника ООН з прав людини в Україні та Європейського координатора Via Campesina (усього 62 учасники) відбувся Громадський форум «Право селян на землю: чи убезпечить земельна реформа селянсько-фермерське господарювання в Україні». На форумі обговорювалися проблеми і механізми захисту прав селян, фермерських господарств сімейного типу при запровадженні ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення. Організаторами форуму виступили ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», ГС «Українська мережа сільського розвитку», Європейська координація Via Campesina.

ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» представив к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку І. Р. Залуцький.

За результатами обговорень і дискусій учасники форуму сформулювали й обговорили конкретні положення і пропозиції щодо звернення до Світового банку, МВФ, ЄБРР та резолюції Громадського форуму і висловилися на підтримку скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. При цьому більш прийнятнішим варіантом узаконення обігу земель визначено ухвалення окремого закону, а не внесення поправок у чинне законодавство, як це передбачено законопроєктом № 2178- 10 від 10.10.2019 р. Учасники акцентували на незавершеності важливих реформ (судової, децентралізації влади) та недосконалості організаційно-інституційного середовища, необхідних для запровадження ринкового обігу землі. В зв’язку з цим учасники наполягають на необхідності встановлення перехідного періоду для розв’язання окреслених проблем, упродовж якого забезпечити жорсткий державний контроль за операціями на ринку землі. Функції контролю мають бути покладені на новоутворену державну установу (оператора земельного ринку) з широкими повноваженнями та ресурсами для кредитування і попередження спекуляцій у сфері купівлі-продажу землі. Окрім оператора земельного ринку, суб’єктами, на думку учасників форуму, мають бути виключно громадяни України та територіальні громади. З метою попередження концентрації сільськогосподарських земель та спекуляцій доцільно закріпити обмеження щодо максимальної кількості землі у володінні фізичних осіб – громадян України та заборону щодо її перепродажу впродовж визначеного терміну.


Веб-майстер П. Попадюк