Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Кушнірецька Оксана Василівна



Кушнірецька Оксана Василівна
Кушнирецкая Оксана Васильевна
Kushniretska Oksana Vasylivna

Ступінь, звання:

кандидат економічних наук

Посада:

старший науковий співробітник, вчений секретар підрозділу

Місце роботи:

ІРД НАНУ, сектор просторового розвитку, к. 314

Контакти:

okushniretska@gmail.com

Сторінки:

Народилась

22.03.1979.

Освіта:

Львівський національний університет ім. І.Франка (2001, спеціальність – економіка підприємства), аспірантура – Інститут регіональних досліджень НАН України (2001-2004).

Здобутки:

кандидат економічних наук (2007, спеціальність – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка, установа: Інститут регіональних досліджень НАН України, науковий керівник академік НАН України, доктор економічних наук, професор Долішній Мар’ян Іванович, тема: «Розвиток регіональної енергетичної політики: концептуальні засади та напрямки реалізації»).

Досвід роботи:

аспірант (2001-2004), інженер (12.2004), молодший науковий співробітник (11.2008), науковий співробітник (01.2012), старший науковий співробітник (06.2015-07.2018) сектору просторового розвитку відділу регіональної економічної політики (до 01.04.2014 відділу територіальних суспільних систем і просторового розвитку, до 2005 відділу регіональної соціально-економічної політики та територіального управління) ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (до 2014 р. — Інституту регіональних досліджень НАН України).



УДК 334.722:332.1:[338.45:004]:338.3; JEL R12, R58
Кушнірецька О. В., Барановська С. П. Виклики і можливості розвитку форм просторової організації бізнесу на принципах Industry 4.0. Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України: зб. наук. пр. 2018. Вип. 4(132). С. 53-57. URL: http://ird.gov.ua/sep/doi/sep2018.04.057_u.

Літер.: 12


У статті представлено сучасні тенденції розвитку бізнесу на принципах Industry 4.0, виокремлено основні виклики та можливості для нових інноваційних форм просторової організації бізнесу. Обґрунтована безумовність підключення індустріальних форм просторової організації бізнесу до процесів новітньої індустріалізації, підтверджена практичною безповоротністю технологічного прориву людства. Зазначені основні тренди динаміки зростання цифрового потенціалу суспільства. Наведені основні характеристики внеску промислового Інтернету у світову економіку та особливості його поширення у Україні. Наголошено на необхідності ініціювання створення на національному та локальних рівнях платформ співпраці інноваторів, науки, освіти, влади, громадськості та інноваційних форм просторової організації бізнесу. 
бізнес, інновація, підприємництво, виробничі процеси, просторові форми бізнесу 

2017

2016



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 330.341.424:[332.122:911.375], JEL R12, R13, R58
Мельник М. І. Просторовий розвиток індустріальних парків у контексті метрополізації / М. І. Мельник, О. В. Кушнірецька // Регіональна економіка. – 2016. – №2(80). – С. 54-61.

Літер.: 10


У сучасних умовах глобальної економічної інтеграції та інституційних трансформацій найбільш значущими процесами організації просторового розвитку є процеси метрополізації. Наголошено, що формування та розвиток міст-метрополій як потужних полюсів економічного зростання, поширення їх впливу на соціально-економічний розвиток прилеглих територій є необхідними передумовами побудови обґрунтованих та ефективних механізмів просторової політики розвитку регіонів. Обґрунтовано, що розвиток просторової організації бізнесу і вибір її оптимальних форм в умовах метрополізації є одним з основних чинників конкурентоспроможності регіональної економіки, оскільки сприяє локалізації ділової активності, формуванню «точок зростання», забезпечення розвитку міжрегіонального та внутрішньорегіонального співробітництва, активізації місцевої (локальної) підприємницької ініціативи. 
метрополізація, форми просторової організації ділової активності, індустріальний парк, регіон, розвиток 



УДК 332.15:771.432
Melnyk M. I. Spatial policy of regional metropolis development in Ukraine: conceptual principles of formation [Просторова політика розвитку регіональних метрополій в Україні: концептуальні засади формування] / M. I. Melnyk, O. M. Synyutka, O. V. Kushniretska // Economic Annals-XXI [Економічний часопис-ХХІ]. – 2016. – №159 (5-6). – С. 43-47. – Режим доступу : http://soskin.info/ea/

Джерел: 19 

У статті проаналізовано основні передумови та детермінанти просторового розвитку регіональних міст- метрополій. Обґрунтовано необхідність розробки та охарактеризовано концептуальні засади просторової політики розвитку регіональних метрополій. Представлено пріоритетні напрямки, стратегічні пріоритети та завдання просторової політики розвитку регіональних метрополій як вузлів концентрації потенціалів розвитку та ядер економічного зростання. 
метрополізація; просторова політика; місто-метрополія; регіональна метрополія; метрополійний ареал; розвиток 

2015



Файл Adobe Reader УДК [332.122:911.375](477.81)
Кушнірецька О. В. Актуальні тенденції розвитку урбанізаційних процесів у Рівненській області / О. В. Кушнірецька // Науковий вісник Ужгородського національного університету. Сер. Економіка. – 2015. – Том 1. Вип. 1(45). – С. 21-26.

Джерел: 5 

У статті аналізується актуальний стан поселенської мережі та особливості розвитку урбанізаційних процесів у Рівненській області. Визначається роль у міській поселенській мережі та системі макроеко-номічних показників області обласного центру, як вагомого осередку фінансово-економічного, соціально-культурного, працересурсного потенціалу, що формує значні доцентрові трудові, фінансові, інвестиційні потоки. Окреслюються прогноз та заходи щодо перспектив розвитку поселенської мережі регіону. 
урбанізаційні процеси, урбанізація, місто, регіон, розвиток 



Файл Adobe Reader УДК [332.122:911.375]:001.89:[338.46:37](477.8)
Кушнірецька О. В. Перспективи реалізації науково-освітньої метрополійної функції обласних центрів Західного регіону України / О. В. Кушнірецька, Н. Р. Синюра-Ростун // Економічний простір : зб. наук. пр. / Придніпровська державна академія будівництва та архітектури. – Дніпропетровськ, 2015. – Вип. 94. – С. 132-142.

Джерел: 17 

В даній статті розглянуто сучасний стан та перспективи розвитку науково-освітньої метрополійної функції обласних центрів Західного регіону України. Запропоновано сутнісне розуміння метрополійної функції у науково-освітній сфері, включаючи її характеристики – метрополійний науково-освітній потенціал. Досліджено специфіку формування та розвитку науково-освітньої метрополійної функції у розрізі обласних центрів. Виділено регіональний центр дифузії та комунікації у сфері продукування суспільних інновацій та науково-технологічного досвіду– м. Львів. Показано, що метрополійний центр концентрує у собі не лише кількісні показники розвитку науково-освітнього потенціалу, але вже традиційно займає провідні позиції у якісних досягненнях. Здійснено ранжування обласних центрів Західного регіону України за місцями ВНЗ у рейтингах, що дало змогу виділити зони концентрації метрополійного освітнього потенціалу. Запропоновано стратегічні пріоритети розвитку науково-освітніх метрополійних функції обласних центрів з огляду на євроінтеграційні прагнення та зростаючу конкуренцію у науково-освітній сфері. 
метрополізаційні процеси, метрополійна функція, освіта, наука, науково-освітня сфера, регіон 

2014



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 332.122:911.375
Кушнірецька О. В. Метрополізаційні процеси: підходи до дослідження та аналізу / О. В. Кушнірецька // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : зб. наук. пр. / ДУ "Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України" ; відп. ред. В. С. Кравців. – Львів, 2014. – Вип. 5(109). Механізм регулювання регіонального розвитку в Україні. – С. 513-522.

Літер.: 11


У статті висвітлено основні характеристики процесів метрополізації, проаналізовано підходи до визначення метрополій, запропоновано критерії виділення метрополійних функцій та індикаторів їх аналізу. 
метрополізація, метрополія, метрополійна функція, процес, глобалізація 



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 332:711.432:351.85 (477.83)
Кушнірецька О. В. Метрополійна функція у сфері культури: підходи до дослідження та аналізу / О. В. Кушнірецька // Регіональна економіка. – 2014. – №3(73). – С. 98-108.

Літер.: 8


Обґрунтовано актуальність процесів метрополізації, що характеризуються концентрацією фінансово-економічного, культурного, управлінського потенціалу у великих містах-метрополіях і детермінуються реалізацією метрополійних функцій. Визначено сутнісне розуміння метрополійної функції у сфері культури як діяльності щодо забезпечення формування та розширеного відтворення культурних ресурсів, що формують еталонні зразки соціального досвіду у сфері культури та впливає на прилеглі метрополійні території та просторові форми організації суспільства вищого ієрархічного рівня. Запропоновано суб’єктно-діяльнісний підхід до дослідження метрополійної функції у сфері культури, що передбачає аналіз метрополійної функції з точки зору індикаторів концентрації функції (кількість і щільність локалізації культурних інституцій), індикаторів діяльності (реалізації функції, охоплення та доступності відповідних послуг споживачам), а також спеціальних якісних індикаторів реалізації метрополійної функції, що уможливлюють дослідження умовного радіусу впливу метрополійної функції на прилеглі метрополійні території. 
метрополізація, метрополійна функція, культура, місто, простір 



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 316.752.4:[332.122:911.375]
Кушнірецька О. В. Конфліктогенність міського простору: підходи до дослідження в умовах метрополізації / О. В. Кушнірецька // Регіональна економіка. – 2014. – №2(72). – С. 48-56.

Літер.: 19


Сучасні процеси метрополізації та трансформації міського простору засвідчують, що місто є не лише локалізацією потенційних можливостей розвитку людини та соціуму, але й епіцентром конфліктів економічного, соціального, екологічного, комунікативного, морального характеру, що є причинами конструктивно-деструктивних суспільно-економічних змін. Прояви та міра конфліктогенності міського простору перебувають у залежності від рангу міст у світовій урбаністичній градації: чим вищі щаблі урбаністичної ієрархії займають міські середовища, тим щільнішими, частішими та різноплановішими стають суб’єктно-об’єктні взаємодії та більш вираженими конфлікти. Концентрація контролюючо-управлінських функцій у моделі метрополійного міста-вузла концентрації, розподілу та синергії взаємодії фінансових, інформаційних, людських потоків, виявляє конфліктогенність у формі викривлення структури зайнятості, просторово-класової поляризації населення, соціальної напруги, емоційно-ментальної та інформаційної перенасиченості міського простору. Пріоритетними напрямками подальших досліджень конфліктогенності міського простору в умовах метрополізації є виділення факторів конфліктогенності, розробка моделей вирішення конфліктів, що мають стати базою вироблення рекомендацій щодо планування та прогнозування регіонального розвитку та розвитку міст. 
конфлікт, конфліктогенність, місто, простір, метрополізація 

2013



Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 331.556:330.837:3.071
Кушнірецька О. В. Міграційні процеси та інтегральний розвиток людини в світлі дискурсу інститутів громадянського суспільства / О. В. Кушнірецька // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 3(101). Територіальні міграційні системи: теорія і практика. – С. 498-507.

Літер.: 15


Проаналізовано основні соціально-економічні тенденції розвитку міграційних процесів, окреслено зміст основних офіційних документів з питань явища міграції та мігрантів з точки зору інтегрального розвитку людини та економіки спільності. 
міграція, мігрант, інститут, розвиток, офіційний документ 


Веб-майстер П. Попадюк