Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» є провідною науковою установою в системі НАН України з проблем регіональної політики та транскордонного співробітництва. Інститут виконує функції методологічного, науково-організаційного і координаційного центру.
В Інституті проводяться фундаментальні і
прикладні дослідження:
- проблем формування регіональної політики;
- еколого-економічного регулювання розвитку регіонів;
- сталого розвитку гірських та сільських територій;
- процесів раціонального використання виробничого, трудового, природно-ресурсного та інвестиційного потенціалу регіонів;
- розвитку фінансових взаємовідносин в регіоні;
- зовнішньоекономічної діяльності та транскордонного співробітництва;
- розвитку виробничої сфери та інвестиційної діяльності в регіонах;
- проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів, демографічних та міграційних процесів;
- просторової організації соціально-економічних систем.
Інститут також здійснює:
- розробку проектів стратегій та програм соціально-економічного розвитку різних територіальних одиниць;
- підготовку концептуальних, методичних, експертно-аналітичних, прогнозних матеріалів, проектів законодавчих і нормативних актів;
- наукові експертизи та консультації з усіх напрямків своєї наукової діяльності
- організацію нарад, семінарів, конференцій.
Наукова діяльність Інституту визначається основними напрямами наукових досліджень, відповідними програмами і тематичними планами робіт. Згідно із Статутом, головними напрямами наукової діяльності Інституту, затвердженими Президією НАН України, є:
- наукові засади формування регіональної політики та просторового розвитку;
- еколого-економічні проблеми та перспективи раціонального використання природно - ресурсного потенціалу регіонів України, сталого розвитку гірських територій;
- фінансові ресурси регіону та проблеми його інноваційно-інвестиційного забезпечення;
- регіональна соціальна політика, демографічні проблеми в регіоні, регулювання міграційних процесів;
- перспективи розвитку територіальних громад, транскордонного співробітництва та підвищення конкурентоспроможності прикордонних територій.
Концепцією стратегічного розвитку установи на 2018-2027 рр.(схваленою Вченою радою Інституту 29.06.2017 р.) визначено такі основні напрямки наукових досліджень Інституту на середньострокову перспективу:
- Наукові засади формування та реалізації державної регіональної політики;
- Дослідження соціально-економічних проблем та перспектив просторового розвитку територіально-суспільних систем різних ієрархічних рівнів (громад, міст, районів, регіонів);
- Розробка моделей економічного розвитку регіонів на засадах ефективного використання їх ендогенного потенціалу;
- Соціально-гуманітарний розвиток регіонів в контексті сучасних трендів та регіональна міграційна політика;
- Науково-практичні основи формування і реалізації регіональної екологічної політики;
- Фінансове забезпечення процесів соціально-економічного розвитку регіонів та територіальних громад;
- Наукове супроводження процесів реформування адміністративно-територіального устрою держави та публічних фінансів;
- Сучасні тенденції розвитку урбаністичних процесів, проблеми функціонування міст та їх взаємодії із сільськими територіями;
- Диверсифікація форм і напрямів соціально-економічного розвитку сільських територій;
- Розвиток реального сектора економіки регіонів України та моделі його інвестиційного забезпечення;
- Розвиток транскордонних регіонів в контексті активізації євроінтеграційних процесів.
Інститут здійснює підготовку кадрів вищої наукової кваліфікації за спеціальностями 051 «Економіка» та 072 «Фінанси, банківська справа та страхування»: через аспірантуру - докторів філософії в рамках провадження освітньої діяльності на третьому (науково-освітньому) рівні вищої освіти (відповідно до отриманих ліцензій МОН України), а також через докторантуру.
Організаційну структуру Інституту у 2024 році складали 7 наукових підрозділів:
- відділ регіональної екологічної політики та природокористування;
- відділ регіональної економічної політики;
- відділ регіональної фінансової політики;
- відділ проблем реального сектора економіки регіонів;
- відділ просторового розвитку;
- відділ проблем соціально-гуманітарного розвитку регіону;
- сектор транскордонного співробітництва.
На підставі результатів оцінювання наукової та науково-організаційної діяльності установи, проведеного у 2023 р. у відповідності з критеріями Методики оцінювання ефективності діяльності наукових установ НАН України, Інститут було віднесено до наукових установ категорії «А» (100% підрозділів установи відповідають категорії «А»)». Результати оцінювання затверджено Постановою Президії НАН України від 21.02.2024 №55.
Основні досягнення Інституту у 2024 році:
- Обґрунтовано інструментарій формування інтегрованого економічного простору України, подолання просторових дисбалансів, забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів та територіальних громад, зміцнення їх конкурентоспроможності в умовах нестабільності.
- Здійснено імітаційне моделювання міграції молоді та оцінку наслідки масштабування міграції молоді для економічної системи України, її ресурсної спроможності до відновлення на етапі повоєнної відбудови країни, розроблено дорожню карту збереження людського потенціалу як ключового ресурсу для повоєнної відбудови України.
- Визначено основні виклики, проблеми та інституційні бар’єри формування та функціонування агломерацій в Україні, потенційні драйвери їх розвитку, з врахуванням умов війни та повоєнного відновлення України. Проаналізовано потенціал розвитку Львівської агломерації.
- Здійcнено аналіз формування доходів та спрямування видатків місцевих бюджетів, оцінювання фінансової резилентності територіальних громад. Обгрунтовано пропозиції щодо зміцнення фінансової стійкості та вдосконалення механізмів вирівнювання податкоспроможності територіальних громад.
- Проаналізовано вплив наявних ризиків та загроз на продуктивну спроможність регіонів України в залежності від їх розташування по відношенню до лінії фронту, визначено рушії ефективного управління продуктивною спроможністю регіонів.
- Обґрунтовано сучасну візію та завдання регіональної екологічної політики, розроблено пропозиції щодо вдосконалення нормативно-правової бази її формування та реалізації.
- Детерміновано зміни у спеціалізації та рівнях ефективності функціонування економіки регіонів України та проведено оцінку трансформації секторів національної економіки в умовах повномасштабної війни. Розроблено методологічний підхід до визначення центрів міжсекторальних зв’язків в економіці на основі розрахунку параметрів ланцюгів поширення мультиплікативних ефектів.
- Здійснено порівняльну оцінку конкурентоспроможності туристично-рекреаційної сфери регіонів України. Обґрунтовано перспективи розвитку туристично-рекреаційної сфери Карпатського регіону України з урахуванням наслідків війни.
- Розроблено методичний інструментарій комплексного аналізу трансформації регіонального ринку праці. Ідентифіковано внутрішні дисбаланси і системні перешкоди розвитку ринку праці та сфери зайнятості Карпатського регіону України, обумовлені наслідками війни.
- Розраховано інтегральний індекс інвестиційно-інноваційної безпеки прикордонних областей Західного регіону України на основі субіндексів ресурсної спроможності та ресурсної продуктивності економічного середовища регіонів. запропоновано інструменти її посилення в умовах післявоєнного відновлення.
- Розроблено методичний інструментарій аналізування і моделювання впливу міграційних процесів на соціально-економічну резильєнтність країни та сталий розвиток регіонів в умовах нестабільності та міграційної кризи.
- Проведено імітаційне моделювання демографічних втрат України у результаті вимушеної міграції населення, розроблено рекомендації щодо нівелювання втрат людського потенціалу та його відновлення у повоєнному періоді.
- Розроблено рекомендації щодо розвитку мультимодальних терміналів на ділянці кордону Україна - ЄС з урахуванням європейського досвіду.
- Д.е.н., ст. досл. Ольга Левицька стала одним із переможців щорічного конкурсу НАН України «Найкращий молодий вчений Академії».
За результатами досліджень в 2024 р. підготовлено та надіслано в органи влади, установи та організації 40 розробок (наукових доповідей, доповідних та наукових записок, аналітичних та експертних матеріалів тощо), з них впроваджено 35 розробок. Опубліковано 5 монографій, 4 наукові видання та доповіді, 173 статті у фахових періодичних виданнях (вітчизняних і зарубіжних), що входять до міжнародних баз даних.
Напрями наукових досліджень Інституту у 2025 році
- Наукове супроводження процесів формування та реалізації державної регіональної політики в умовах війни та післявоєнного відновлення.
- Визначення інституційних імперативів трансформації моделі державної регіональної політики України в процесі євроінтеграції з урахуванням сучасних моделей регіонального розвитку та глобальних мегатрендів.
- Обґрунтування пріоритетів розвитку системи публічного інвестування та її узгодження з цілями державної політики розвитку функціональних типів територій, регіонів, територіальних громад.
- Дослідження системних зв'язків міграційних процесів та соціально-економічної резильєнтності України, розробка рекомендацій щодо збереження людського потенціалу та відновлення соціально-економічної резильєнтності України.
- Оцінка ефективності інституційних інструментів розвитку агломерацій та розробка рекомендацій щодо удосконалення інституційного регулювання їх розвитку з врахуванням умов війни та повоєнного відновлення України.
- Побудова моделей оптимізації міжсекторальної взаємодії у напрямку досягнення технологічної та економічної самодостатності країни і посилення національної безпеки.
- Оцінка ефективності регіональної екологічної політики в контексті адміністративно-територіальної реформи та воєнних і поствоєнних викликів.
- Обґрунтування механізмів трансформації ринку праці Карпатського регіону України з урахуванням викликів євроінтеграції та умов повоєнного відновлення.
- Обґрунтування механізмів зміцнення інвестиційно-інноваційної безпеки прикордонних областей Західного регіону України в умовах післявоєнного відновлення.
- Здійснення прикладних досліджень з актуальних проблем регіонального та місцевого розвитку в умовах війни та післявоєнного відновлення.
Відзнаки науковців Інституту у 2024 році:
- Д.е.н. О. Левицька стала одним із переможців щорічного конкурсу НАН України «Найкращий молодий вчений Академії».
- З нагоди професійного свята працівників науки, д.е.н. Г. Возняк відзначена подякою Президії НАН України, д.е.н. Т. Васильців - Почесною грамотою Президії НАН України та Центрального комітету профспілки працівників НАН України.
- З нагоди 60-річчя з дня заснування установи Президією НАН України нагороджені:
д.е.н. І. Сторонянська – відзнакою «За наукові досягнення»; д.е.н. О. Левицька – відзнакою «Талант, натхнення, праця»; головний бухгалтер Інституту С. Кулібаба – відзнакою «За професійні здобутки»; подяками Президії НАН України – д.е.н. С. Шульц, д.е.н. І. Колодійчук, к.е.н. П. Жук, к.ф.-м.н. В. Демченко, д.е.н. О. Мульска. Низка науковців Інституту також нагороджені почесними грамотами та подяками органів влади Львівщини та міста Львова, а також Західного наукового центру НАН України та МОН України.
Інститут у роках:
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
2024
|