Львівський державний університет імені Івана Франка (1989, спеціальність – планування народного господарства).
Здобутки:
кандидат економічних наук (2009, спеціальність 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит, установа: Інститут регіональних досліджень НАН України, науковий керівник доктор економічних наук, професор Козоріз Марія Андріївна, тема: «Капіталізація інноваційно активних підприємств»); старший дослідник (2020, спеціальність 051 - Економіка).
Досвід роботи:
інженер (08.1989) відділу територіально-галузевих проблем управління, інженер І категорії (01.2003) відділу соціально-економічних та правових проблем розвитку підприємництва, провідний нженер (01.2005) відділу соціально-економічних проблем розвитку підприємництва, молодший науковий співробітник (01.2009), науковий співробітник (01.2011) відділу проблем розвитку фінансово-кредитних відносин в регіоні, старший науковий співробітник (02.2015) відділу регіональної фінансової політики (до 01.04.2014 відділу проблем розвитку фінансово-кредитних відносин в регіоні) ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (до 2014 р. — Інституту регіональних досліджень НАН України, до 1994 р. — Львівського відділення Інституту економіки АН України).
Наукові інтереси:
місцеві фінанси, доходи та видатки місцевих бюджетів, бюджетне регулювання та фінансове вирівнювання, міжбюджетні відносини, механізми регулювання розвитку територіальних громад, управління та фінансування середньої освіти, професійної та професійно-технічної освіти, управління активами, соціальна інфраструктура, економічне зростання регіонів та територіальних громад, диференціації розвитку територій, розвиток прикордонних територій у несприятливих умовах, поведінкова економіка.
Опубліковано:
понад 200 наукових та навчально-методичних праць, з них 14 монографій та науково-аналітичних видань.
Обґрунтовано необхідність проведення реформи системи державного управління та фінансів у напрямі децентралізації та передачі на місцевий рівень повноважень і фінансових ресурсів. Розглянуто основні проблеми низької фінансової спроможності місцевих бюджетів, пов’язані, з одного боку, з надмірною фінансовою залежністю регіонів від центру та високою дефіцитністю бюджетів, що перешкоджає виконанню територіальними органами їхніх функцій повною мірою, а з другого боку, з низькою ефективністю управління формуванням і використанням фінансових ресурсів місцевих бюджетів. Доведено необхідність зміцнення фінансової бази цих бюджетів через зростання ролі власних доходів, посилення впливу місцевих податків і зборів на обсяги дохідної частини шляхом впровадження податку на нерухоме майно, акцизного податку тощо. Обґрунтовано потребу в реформуванні системи міжбюджетних трансфертів через поступову фіскальну децентралізацію, що передбачає посилення фінансової спроможності місцевих бюджетів та переходу від вирівнювальних до стимулюючих трансфертів. Низька ефективність видатків місцевих бюджетів зумовлена незадовільною їх структурою, що проявляється у зростанні частки соціальних видатків та істотному скороченні видатків розвитку. Органи місцевої влади не можуть стимулювати поступ регіону бюджетними інструментами у зв’язку з наднизькими обсягами доходів до бюджетів розвитку. Наголошено на необхідності зміни підходів до механізмів реалізації та фінансування делегованих державою повноважень на місцевий рівень та підвищення ефективності управління бюджетними ресурсами шляхом усунення вертикальної й горизонтальної розбалансованості бюджетів.
Проаналізовано структуру видатків місцевих бюджетів Львівської області та виявлено основні проблеми ефективного використання бюджетних ресурсів.Запропоновано заходи для вдосконалення бюджетних процедур у напрямку більшої відкритості, прозорості й підконтрольності.
місцеві бюджети, ефективність використання фінансових ресурсів, соціальні видатки, захищені видатки, місцеве самоврядування
Розкрито характеристики індустріальних парків та їх особливості в Україні. Проаналізовано та класифіковано основні види індустріальних парків. Досліджено відмінності індустріальних парків від інших спеціальних економічних зон.
індустріальний парк, інвестиції, спеціальна економічна зона
Розглянуто основні проблеми ефективності видатків розвитку місцевих бюджетів Львівської області. Акцентовано увагу на асиметричності капітальних видатків місцевих бюджетів та стійкій тенденції зниження їх абсолютного обсягу і частки в загальних обсягах видатків. Проаналізовано проблеми кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та казначейської системи касового виконання місцевих бюджетів. Запропоновано напрями підвищення ефективності видатків розвитку місцевих бюджетів.
місцеві бюджети, капітальні видатки, видатки розвитку, ефективність видатків
Досліджено стан та динаміку обсягів оборотного капіталу підприємств реального сектору економіки. Здійснено міжрегіональні порівняння за темпами зростання оборотного капіталу, на основі чого проведено групування регіонів. Виявлено значне дистанціювання регіонів–лідерів, з однієї сторони, та щільне групування решти регіонів, з іншої сторони. Досліджено тісний взаємозв’язок між ВРП та оборотним капіталом регіонів, який посилюється в динаміці. Здійснено оцінку ефективності функціонування оборотного капіталу підприємств на рівні регіону. Проведено аналіз структури оборотного капіталу та виявлено проблеми зростання дебіторської заборгованості підприємств.
оборотний капітал, регіон, ефективність, структура капіталу
Беновська Л. Я. Фінансова політика регіонального розвитку: економічний зміст та підходи до формування / Л. Я. Беновська // Економічні науки. Серія : Економіка та менеджмент : зб. наук. пр. / Луцький національний технічний університет. – 2014. – Вип. 11(42). – С. 19-27.
Беновська Л. Я. Обґрунтування ролі фінансових механізмів реального сектора економіки у забезпеченні конвергентного розвитку регіонів / Л. Я. Беновська // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2013. – №2(17). – С. 46-53.
З’ясовано основні поняття, пов’язані з конвергентно-дивергентним розвитком регіонів. Розглянуто методичні підходи до оцінки конвергентного розвитку регіонів та проведено розрахунок абсолютної конвергенції за показником основний капітал підприємств.
конвергенція, оцінка, регіон, конвергентно-дивергентний розвиток
Розглянуто зарубіжний і вітчизняний досвід функціонування СЕЗ як «точки зростання» економіки. Досліджено фінансові аспекти діяльності СЕЗ в Україні та їх ефективність щодо наповнень державного бюджету.
спеціальна економічна зона, точка зростання, бюджет, податки