Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Бараняк Ігор Євгенович



Бараняк Ігор Євгенович
Baranyak Ihor Yevhenovych

Ступінь, звання:

кандидат економічних наук

Посада:

науковий співробітник, вчений секретар підрозділу

Місце роботи:

ІРД НАНУ, відділ проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів, к. 317

Контакти:

ihorbaranyak@gmail.com, potapuc@rambler.ru, (067)961-2002, (032)270-6445

Сторінки:

2 10 1

Народився

30.07.1989.

Освіта:

Львівський національний університет імені Івана Франка (2012, спеціальність - прикладна статистика);
аспірантура - ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України" (11.2015-10.2018, спеціальність - назва, науковий керівник доктор економічних наук, професор Садова У.Я.).

Здобутки:

кандидат економічних наук (2020, спеціальність - демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика, установа: Донецький національний університет імені Василя Стуса, науковий керівник д.е.н, професор Садова Уляна Ярославівна, тема: "Демографічне відтворення в умовах формування та розвитку територіальних міграційних систем").

Досвід роботи:

провідний інженер (12.2012), аспірант (11.2015-10.2018), провідний інженер (10.2018), молодший науковий співробітник (11.2020), науковий співробітник (06.2022) відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів (до 01.02.2019 відділу соціально-гуманітарного розвитку регіону) ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України" (до 2014 р. - Інституту регіональних досліджень НАН України).

Наукові інтереси:

демографічні прогнози, демографічне відтворення та втрати, демографічна безпека держави, соціальна безпека, особливості сучасних міграційних процесів в Україні, міграційні потоки розвиток територіальних міграційних систем.

Досягнення:

лауреат обласної премії молодим ученим та дослідникам Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради (2017 р.).

Життєве кредо:

"Світ - це книжка і той, хто не подорожує, читає лише одну сторінку" Св. Августин.

Опубліковано:

понад 40 публікацій.

#sep20133(101)_309_TeslyukRT,BaranyakIY 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 314.7:331.55(477.8)
Теслюк Р. Т. Регіональні особливості сучасних міграційних процесів у Західному регіоні України / Р. Т. Теслюк, І. Є. Бараняк // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 3(101). Територіальні міграційні системи: теорія і практика. – С. 309-317.

Літер.: 4


Проаналізовано регіональні особливості внутрішніх та зовнішніх стаціонарних міграцій в західних областях України. Визначено головні центри притягання та відтоку населення, виявлено та узагальнено сучасні тенденції в інтенсивності та направленості міграцій в районах та містах Західної України. 
внутрішньорегіональна міграція, зовнішня міграція, Західний регіон України 

#sep20133(101)_217_BaranyakIY 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 331.55:332.1:303.094.5(477.83)
Бараняк І. Є. Міграційні процеси як передумова формування структури територіальної міграційної системи: оцінка інтенсивності (на прикладі Львівської області) / І. Є. Бараняк // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2013. – Вип. 3(101). Територіальні міграційні системи: теорія і практика. – С. 217-224.

Літер.: 2


Досліджено особливості розвитку міграційних процесів у Львівській територіальній міграційній системі. Проаналізовано мобільність населення за напрямами міграції. Визначено регіони-донори і реципієнти Львівщини за показником сальдо міграції. Досліджено структуру Львівської територіальної міграційної системи. Проведений аналіз рівномірності розподілу міграційних потоків емігрантів та іммігрантів та їх збалансованість за допомогою системи відносних показників. 
міграція, територіальна міграційна система, міграційні потоки 

#re201301_131_BaranyakIYe #nvuzhuek201306171 

Пітюлич М. М. Прогнозна оцінка демографічного розвитку в Закарпатській області / М. М. Пітюлич, І. Є. Бараняк // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : Економіка. – 2013. – Вип. 6(40). – С. 171-176.

#kf2013nulp-pprepktu439 

Бараняк І. Є. Вплив факторів сезонності на відтворення населення Львівщини / І. Є. Бараняк // Проблеми та перспективи розвитку економіки і підприємництва та комп’ютерних технологій в Україні: збірник тез доповідей IX науково-практичної конференції, 15-20 квітня 2013 р. / Навчально-науковий Інститут підприємництва та перспективних технологій Національного університету "Львівська політехніка". – Львів: ЗУКЦ, 2013. – 557 с. – Ч. 3. – С. 439-441.

Електронні видання

2024

#e20240009 

Файл Adobe Reader Васильців Т. Г., Лупак Р. Л., Бараняк І. Є., Іляш О. І. Інструменти регулювання міграції молоді та збереження людського потенціалу для повоєнної відбудови економіки України: науково-аналітична записка / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 13 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/e20240009.pdf
Джерел: 15 посилань, 3 додатки 

Виявлено характеристики і тенденції міграції української молоді за кордон, що посилилися в умовах війни та актуалізують загрози подальшого скорочення чисельності населення України, зокрема молоді, посилення проблем кадрового дефіциту у галузях економіки з високим рівнем зайнятості молоді, скорочення зайнятості та кількості робочих місць для молоді, старіння вікової та трансформації статевої структури населення, зростання ризиків формування у молоді моделі міграційної поведінки, орієнтованої на інтеграцію за кордоном. Визначено напрями та обґрунтовано інструменти державної соціальної та молодіжної політики збереження молоді в Україні та уповільнення її зовнішньої міграційної активності.  
вимушена міграція, людський потенціал, населення, соціально-демографічний профіль, нівелювання втрат, Україна 

#e20240007 

Файл Adobe Reader Васильців Т. Г., Мульска О. П., Бараняк І. Є., Пикус І. О. Інструменти збалансування попиту та пропозиції на працю випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти (на прикладі Львівської області): науково-аналітична записка / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 16 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/e20240007.pdf
Джерел: 4 додатки 

На основі даних соціологічного дослідження (шляхом опитування роботодавців у Львівській області) щодо кількісно-якісних характеристик попиту і пропозиції на працю випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти (далі – ЗПТО) ідентифіковано потреби роботодавців у кваліфікованих робітничих кадрах – випускниках ЗПТО, узагальнено досвід працевлаштування та аспекти задоволеності роботодавців професійно-кваліфікаційними характеристиками випускників ЗПТО, виявлено проблеми і перешкоди співпраці роботодавців зі закладами ЗПТО.
Обґрунтовано інструменти збалансування попиту та пропозиції на працю випускників ЗПТО, що стосуються підвищення якості освітніх послуг ЗПТО, розвитку дуальної та інших форм практичної підготовки фахівців, удосконалення співробітництва роботодавців та ЗПТО у цій сфері.
Соціологічне дослідження було пілотним та проводилося у Львівській області. Однак, його результати та напрацьовані рекомендації є актуальними для інших областей Карпатського регіону України.  
вимушена міграція, людський потенціал, населення, соціально-демографічний профіль, нівелювання втрат, Україна 

#e20240006 

Файл Adobe Reader Левицька О. О., Мульска О. П., Бараняк І. Є. Інструменти регіональної політики реінтеграції ветеранів війни у соціально-трудові відносини (на прикладі Львівської області): науково-аналітична записка / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 10 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/e20240006.pdf
Джерел: 14 посилань, 1 додаток 

Виявлено ключові проблеми та недоліки регіональної політики соціально-трудової реінтеграції ветеранів війни (на прикладі Львівської області). Основні виклики проявляються у слабкій взаємодії органів місцевого самоврядування, бізнесу та громадських об’єднань щодо забезпечення захисту прав і свобод ветеранів війни та членів їх сімей, надання послуг, спрямованих на повноцінну професійну адаптацію військовослужбовців, реалізації програм створення і розвитку ветеранами війни власного бізнесу, пристосування робочих місць до людей з особливими потребами, перекваліфікації та додаткового професійного навчання військовослужбовців, низької готовності роботодавців створювати нові та пристосовувати поточні робочі місця до людей з інвалідністю, у т.ч. ветеранів війни тощо. Визначено напрями та інституційно-адміністративні, організаційно-економічні й інформаційні інструменти підтримки ветеранів війни з метою їх реінтеграції у соціально-трудові відносини в регіоні.  
регіональна політика, реінтеграція ветеранів війни, соціально-трудові відносини, інструменти, Львівська область 

#e20240005 

Файл Adobe Reader Бараняк І. Є. Вимушена міграція населення України: соціально-демографічний профіль та шляхи нівелювання втрат людського потенціалу: науково-аналітична записка / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 10 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/e20240005.pdf
Джерел: 11 посилань, 1 додаток 

Сформовано соціально-демографічний профіль вимушеної міграції з України. Ідентифіковано тенденції та чинники посилення втрат людського потенціалу у результаті вимушеної зовнішньої міграції населення України. Обґрунтовано шляхи нівелювання втрат людського потенціалу, зокрема створення умов для відновлення соціально-демографічної стійкості країни через стимулювання природного відтворення, інтеграцію та асиміляцію внутрішньо переміщених осіб, рееміграцію населення за кордону, лібералізацію міграційного законодавства відповідно до потреб економіки.  
вимушена міграція, людський потенціал, населення, соціально-демографічний профіль, нівелювання втрат, Україна 

#e20240004 

Файл Adobe Reader Васильців Т. Г. (упорядник), Мельник М. І., Лупак Р. Л., Іляш О. І., Флейчук М. І., Левицька О. О., Іванюк У. В., Бараняк І. Є., Лещух І. В. Дорожня карта реалізації державної політики збереження людського потенціалу (аспект молоді) для повоєнної відбудови України: аналітичний документ з розробки та впровадження стратегічних і операційних заходів проактивної молодіжної і соціальної політики, регулювання міграції молоді задля збереження людського потенціалу України, її регіонів та громад / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 49 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/e20240004.pdf
Джерел: - 

У цьому виданні експертами визначено новітні виклики втрат української молоді в умовах війни. Обґрунтовано елементи стратегії державної молодіжної і соціальної політики, регулювання міграції молоді задля збереження людського потенціалу України. Визначено механізми та інструменти реалізації проактивної державної політики збереження людського потенціалу (аспект молоді) для повоєнної відбудови України.
Дорожня карта підготовлена у межах гранту Національного фонду досліджень України «Міграційні втрати молоді: імітаційне моделювання та сценарне прогнозування у контексті збереження людського потенціалу для повоєнної відбудови України» із реєстраційним номером 2022.01/0074.  
збереження людського потенціалу, повоєнна відбудова, молодь, державна політика, реалізація, дорожня карта, Україна 


Веб-майстер П. Попадюк