Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Созанський Любомир Йосипович



Созанський Любомир Йосипович
Sozanskyy Lyubomyr Yosypovych

Ступінь, звання:

доктор економічних наук, старший дослідник

Посада:

старший науковий співробітник, вчений секретар підрозділу

Місце роботи:

ІРД НАНУ, відділ проблем реального сектору економіки регіонів, к. 224

Контакти:

lubomir4370@gmail.com, ls.ird2@ukr.net

Сторінки:

2 1 6

Народився

06.04.1980.

Освіта:

Львівська комерційна академія (2003, спеціальність – фінанси).

Здобутки:

кандидат економічних наук (2011, спеціальність – гроші, фінанси і кредит, установа: Європейський університет, науковий керівник кандидат економічних наук, доцент Оліярник Володимир Васильович, тема: «Фінансове регулювання формування і використання капіталу будівельних підприємств»);
старший дослідник (02.2022);
доктор економічних наук (2024, спеціальність 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка, установа: ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», тема: «Імперативи розвитку промисловості регіонів України в умовах економічної глобалізації»).

Досвід роботи:

викладач (2002), старший викладач (2007);
доцент (2012) кафедри економіки і підприємництва Львівської філії Європейського університету;
старший науковий співробітник (2016) відділу проблем реального сектору економіки регіонів (до 01.02.2019 відділу розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій) ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»;
член редколегії збірника наукових праць "Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України".

Монографії

2024

#p20240004

Файл Adobe Reader УДК 330.3352/354:332.145:330.837
Просторовий розвиток економіки України: сучасні тренди трансформації та виклики європейської інтеграції: електрон. монографія / наук. ред. В. С. Кравців, І. З. Сторонянська; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 451 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20240004.pdf (повний текст)

Джерел: 517 посилань

У монографії розглянуто теоретичні та прикладні аспекти просторово-структурної трансформації економіки україни в контексті масштабних викликів економічної глобалізації та посилення євроінтеграції. Проаналізовано чинники та наслідки структурних зрушень економіки регіонів України в умовах війни та проведено діагностику фінансових змін в регіонах країни в умовах посилення кризових явищ. Виходячи з євроінтеграційних прагнень України особливу вагу присвячено проблематиці узгодження інституційної системи та інструментарію регіональної політики України, зокрема висвітлено європейський досвід регулювання розвитку територій та можливості його адаптації до вітчизняної практики, потенціал зеленої трансформації економіки регіонів, виклики для регіональної політики України в контексті використання коштів програми Ukraine Facility, напрями оновлення підходів до фінансового вирівнювання місцевих бюджетів в умовах війни. В контексті євроінтеграції також розглянуто напрями удосконалення системи регулювання просторового розвитку в Україні. Проаналізовано проблеми та пріоритети зміцнення інтегрованості економічного простору України, а також можливості, ризики та перспективи формування стратегії відбудови економіки України на інноваційних засадах.
Для представників органів влади та місцевого самоврядування, науковців, дослідників проблем регіонального та місцевого економічного розвитку в умовах сучасних викликів.
Авторський колектив: В. С. Кравців, І. З. Сторонянська, Л. Я. Беновська, Т. Г. Васильців, Г. В. Возняк, С. А. Давимука, А. Р. Дуб, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Я. Я. Калат, І. М. Кирик, І. А. Колодійчук, О. О. Левицька, І. В. Лещух, О. М. Луцків, А. О. Максименко, М. І. Мельник, О. В. Паска, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, Л. С. Томашик, С. Л. Шульц, Р. Є. Яремчук, М. М. Ясевич.
Ключові слова: економіка, просторовий розвиток, Україна, трансформація, європейська інтеграція, сучасні тренди, виклики

2023

#p20230003 

Файл Adobe Reader УДК 380.8
Наукові засади структурної трансформації промислового сектора економіки: міжнародний, національний та регіональний виміри: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред. С. О. Іщук. Львів, 2023. 191 с. (Серія «Регіони: моніторинг, прогнози, моделі»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20230003.pdf (повний текст)

Джерел: 80

У монографії виявлено закономірності впливу економічної глобалізації на структурні параметри переробної промисловості. Розроблено та апробовано методику діагностики структурних трансформацій промислового сектора економіки у регіональному вимірі. Здійснено групування регіонів України за рівнем їх промислового розвитку і типом виробничої спеціалізації. Запропоновано новий методологічний підхід до визначення залежності переробної промисловості від імпорту продукції проміжного споживання. Побудовано економіко-математичні моделі оптимізації структури випуску, ВДВ і проміжного споживання переробної промисловості окремих країн ЄС і України за критеріями підвищення рівня технологічності та зниження імпортозалежності виробництв у напрямку зростання їх ефективності (частки ВДВ у випуску). Побудовано економіко-математичні моделі оптимізації технологічної структури реалізованої промислової продукції та інноваційної продукції у розрізі виробництв за критерієм підвищення інноваційності до рівня, який забезпечить зростання заробітної плати у переробній промисловості.
Для наукових працівників, представників органів влади, керівників профільних організацій та відомств, менеджерів промислових підприємств, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів.
Авторський колектив: С. О. Іщук, Л. Й. Созанський, Ю. В. Полякова, Л. П. Коваль, О. В. Ляховська, Н. О. Ривак, О. С. Процевят.
Ключові слова: промисловий сектор економіки, структурна трансформація, наукові засади, міжнародний вимір, національний вимір, регіональний вимір

2022

#p20220006 

Файл Adobe Reader УДК 332.1[001.895+330.341.1](477)
Смарт-спеціалізація регіонів України: методологія та прагматика реалізації / наук. ред. І. З. Сторонянська; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2022. 494 с (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20220006.pdf (повний текст)

Джерел: 508 посилань

Метою досліджень, представлених у монографії, було – поглиблення наукових засад та дослідження практичного інструментарію смарт-стратегування регіонального розвитку в країнах ЄС, окреслення потенційних напрямів імплементації кращих зразків європейської практики в українських реаліях. У монографії обґрунтовано теоретико-методологічний підхід до стратегування регіонального розвитку на засадах смарт-спеціалізації; ідентифіковано основні драйвери імплементації стратегії смарт-спеціалізації на регіональному рівні, а також бар’єри, які стримують процес в Україні. Розроблено методичний підхід до аналізування чинників розвитку регіонів, що уможливлює побудову ефективних смарт-стратегій, котрі б враховували специфіку регіонального розвитку та локальні конкурентні переваги, а також характеризувалися б динамічністю, гнучкістю та інклюзивністю. Розроблено авторський підхід до ідентифікації регіонів за типом спеціалізації економіки (індустріальний, аграрний, комерційний, змінний і диверсифікований), враховуючи структуру валової доданої вартості, сформованої за певний період. Набула подальшого розвитку система заходів та інструментів підвищення ефективності стратегування регіонального розвитку в Україні на основі смарт-спеціалізації, зокрема в частині обґрунтування диференційованого підходу до розробки механізмів координації державної регіональної та локальної політик із секторальними політиками, узгодження інструментів стимулювання регіонального розвитку у формі програм державної підтримки функціональних типів територій; пропозицій щодо удосконалення системи моніторингу та оцінки реалізації державної регіональної політики в контексті цілей та заходів оцінювання реалізації Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.
Для представників органів влади та місцевого самоврядування, науковців, дослідників проблем регіонального розвитку на засадах смарт-спеціалізації.
Авторський колектив: Т. Г. Васильців, Г. В. Возняк, О. П. Демедюк, А. Р. Дуб, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, О. О. Левицька, І. В. Лещух, О. М. Луцків, М. І. Мельник, А. І. Мокій, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: регіон, смарт-спеціалізація, Україна, методологія, прагматика реалізації

#p20220002 

Файл Adobe Reader УДК 338.45.001.73(477.8)
Розвиток машинобудування в Україні: проблеми та шляхи їх вирішення: електрон. монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: С. О. Іщук. Львів, 2022. 137 с. (Серія «Регіони: моніторинг, прогнози, моделі»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20220002.pdf (повний текст)

Джерел: 80

У монографії висвітлено результати комплексного дослідження машинобудування як стратегічного сегменту світової і національної економіки. Зокрема ідентифіковано місце українського машинобудування серед країн ЄС, діагностовано поточний стан і перспективи зовнішньоекономічної діяльності машинобудівних підприємств. Визначено організаційні та правові особливості функціонування вітчизняних і міжнародних корпорацій в Україні у розрізі базових сегментів машинобудування. Проведено порівняльну структурно-динамічну оцінку ключових тенденцій розвитку машинобудівних виробництв у регіонах України за показниками випуску, ВДВ, експорту-імпорту продукції, інноваційної діяльності та ін. Обгрунтовано авторські пропозиції щодо нетарифного стимулювання розвитку українських машинобудівних компаній на засадах локалізації.
Для наукових працівників, представників органів влади, керівників профільних організацій та відомств, менеджерів машинобудівних підприємств, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів.
Авторський колектив: С. О. Іщук, Л. Й. Созанський, Ю. В. Полякова, Л. П. Коваль, О. В. Ляховська, Н. О. Ривак.
Ключові слова: машинобудування, розвиток, Україна, проблеми, шляхи вирішення проблем

2020

#p20200002 

Файл Adobe Reader УДК 338.45.001.73(477.8)
Переробна промисловість регіонів України: проблеми та перспективи розвитку: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: С. О. Іщук. Львів, 2020. 341 с. (Серія «Регіони: моніторинг, прогнози, моделі»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200002.pdf (повний текст)

Джерел: 107

У монографії висвітлено результати комплексного дослідження переробної промисловості України та її регіонів. Зокрема сформовано систему пріоритетів імпортозаміщення на внутрішньому ринку промислових товарів та окреслено базові напрямки розвитку імпортозаміщувальних виробництв. Встановлено особливості функціонування хімічної промисловості в Україні на підставі порівняльного аналізу тісноти міжсекторальних зв’язків та рівня витратності вітчизняних і європейських хімічних виробництв. Побудовано мезорівневу матрицю економічного і ресурсного потенціалу хімічних виробництв. Обґрунтовано стратегічні орієнтири розвитку перспективних хімічних виробництв у Західному регіоні. Визначено проблеми розвитку легкої промисловості в Україні за результатами оцінки рівня функціонування переробних виробництв, зокрема їх імпортозалежності та експортоорієнтованості. Розроблено організаційний механізм відновлення сировинної бази текстильних та інших виробництв. Окреслено ключові напрямки розвитку деревообробної промисловості в областях Західного регіону (у розрізі виробництв) і визначено базові стратегії та механізми їх практичної реалізації. Здійснено групування регіонів України за обсягами виробництва сировини (зернових, м’яса і молока) та продуктів їх промислової переробки. Обґрунтовано перспективи розвитку вітчизняних агропереробних виробництв, виходячи з поточних і прогнозних трендів кон’юнктури на внутрішньому і зовнішньому ринках збуту продукції. Досліджено ризики функціонування сучасної системи фінансового вирівнювання, що пов’язані з впровадженням бюджетної децентралізації.
Автори: С. О. Іщук, Л. Й. Созанський, Ю. В. Полякова, Л. П. Коваль, Я. В. Кудря, О. В. Ляховська, В. В. Косовська,Н. О. Ривак , О. С. Процевят.
Ключові слова: переробна промисловість, Україна, регіон, розвиток, проблеми, перспективи

#p20200001 

Файл Adobe Reader УДК 332.145:338.244.47
Територіальні громади в умовах децентралізації: ризики та механізми розвитку: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: В. С. Кравців, І. З. Сторонянська. Львів, 2020. 531 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200001.pdf (повний текст)

Джерел: 514 посилань

Визначено особливості проходження адміністративно-фінансової децентралізації в Україні в частині аналізу цілей реформи щодо різних рівнів публічного управління та стану законодавчого забезпечення децентралізації в Україні. Аргументовано застосування дуалістичного підходу до адміністративно-фінансової децентралізації в Україні, яким передбачено забезпечення спроможності адміністративно-територіальних одиниць базового рівня та утвердження державної регіональної політики, обґрунтовано можливі ризики та переваги фіскальної децентралізації на прикладі досвіду розвинених країн. Розроблено методичний підхід до оцінювання ефективності механізмів фінансової децентралізації на рівні регіонів, районів, міст, територіальних громад, який дозволяє оцінити. Запропоновано методику оцінювання впливу механізмів адміністративно-фінансової децентралізації на соціально-економічний розвиток регіонів, районів, міст, територіальних громад, практична імплементація якого дозволила виявити ефективність таких механізмів з позиції досягнення поставлених цілей реформи. Досліджено основні тенденції та визначено ризики формування об’єднаних територіальних громад Карпатського регіону. Проаналізовано сучасний інструментарій адміністративно-фінансової децентралізації в розрізі фіскальних інструментів формування доходів місцевих бюджетів, а також механізмів стимулювання економічної активності в територіальних громадах у таких сферах, як забезпечення зайнятості, ефективне управління власністю територіальних громад, просторове планування, використання природо-ресурсного потенціалу. Розглянуто проблеми організації функціонування соціальної сфери в територіальних громадах, зокрема загальної середньої та дошкільної освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення. Досліджено ризики функціонування сучасної системи фінансового вирівнювання, що пов’язані з впровадженням бюджетної децентралізації.
Автори: Л. Я. Беновська, М. М. Біль, Г. В. Возняк, О. І. Гулич, І. М. Гринчишин, А. Р. Дуб, І. В. Жеребило, П. В. Жук, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Я. Я. Калат, Л. В. Ключник, І. А. Колодійчук, О. О. Левицька, І. В. Лещух, А. О. Максименко, М. І. Мельник, Х. О. Патицька, В. О. Полюга, Х. М. Притула, Н. Р. Синюра-Ростун, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, Р. Т. Теслюк, І. Р. Тимечко, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: територіальні громади, децентралізація, ризики розвитку, механізми розвитку

2019

#p20190009 

Файл Adobe Reader УДК 332.146.2:330.34:338.244.47
Стале ендогенне зростання регіонів України в умовах децентралізації: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; ред. І. З. Сторонянська. Львів, 2019. 501 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20190009.pdf (повний текст)

Джерел: 589 посилань

Визначено детермінанти сучасної моделі ендогенного зростання регіонів, які узгоджуються з цілями концепції сталого розвитку, інклюзивного зростання та враховують сучасні закономірності регіонального розвитку, зокрема: просторова концентрація економічної активності; продуктивність економічних ресурсів; якість і мобільність людського потенціалу; ступінь екологізації економіки регіонів; якість системи управління регіональним розвитком. Обґрунтовано концептуальні засади взаємозв’язку фінансової децентралізації як інструменту регулювання (умови) та розвитку регіонів. Сформовано методологічний інструментарій дослідження інклюзивного розвитку як сучасної платформи формування моделі сталого зростання економіки. Розглянуто регіон у контексті зобов’язань щодо усунення проблем екологічного, соціального, економічного характеру та практичної реалізації головних імперативів сталого розвитку. Розроблено новий підхід до визначення закономірностей у розвитку промислового сектору економіки крізь призму активності й ефективності його функціонування на мезорівні.
Обґрунтовано напрями удосконалення державної регіональної політики в умовах реалізації моделі сталого ендогенного зростання регіонів, які спрямовані на модернізацію механізмів реалізації регіональної політики. Запропоновано напрями активізації процесів інтернаціоналізації підприємницької діяльності в прикордонних регіонах України з метою їх активного включення в глобальні ланцюги доданої вартості.
Автори: Л. Я. Беновська, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, Т. Г. Васильців, Г. В. Возняк, І. М. Гринчишин, А. Р. Дуб, П. В. Жук, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Л. В. Ключник, І. А. Колодійчук, В. С. Кравців, І. В. Лещух, О. М. Луцків, М. І. Мельник, О. І. Пастернак, Ю. В. Полякова, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, Р. Т. Теслюк, І. Р. Тимечко, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: стале ендогенне зростання, регіони, Україна, децентралізація

2018

#p20180002 

Файл Adobe Reader УДК 338.45:339.137:339.5(477.8)(061.1)
Конкурентні переваги промислового сектора економіки України: регіональний вимір: монографія/ наук. ред. С. О. Іщук ; ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. – Львів, 2018. – 246 с. (Серія “Регіони: моніторинг, прогнози, моделі”). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20180601.pdf (повний текст)

Джерел: 125

У монографії висвітлено результати комплексного дослідження конкурентоспроможності промислового сектора економіки України та її регіонів. На основі запропонованого методичного підходу проведено порівняльний аналіз структурних переваг промисловості України і держав-членів ЄС. Побудовано рейтинг регіонів України за рівнем конкурентних переваг промисловості. Здійснено групування областей на підставі значень інтегральних індексів активності (виробничої, експортної, інвестиційної, капітальної, інноваційної) та ефективності (ресурсної, економічної) функціонування промислового сектора економіки. Проведено порівняльну оцінку конкурентних переваг промисловості України і Польщі на макро- і мезо- рівнях. Здійснено аналіз динаміки та структур (географічної і товарної) експортно-імпортних операцій в Україні і областях Західного регіону. Запропоновано ряд організаційно-економічних механізмів, спрямованих на посилення конкурентних переваг промислового сектора національної економіки в умовах глобалізації.
Для наукових працівників, представників органів влади, керівників профільних організацій та відомств, менеджерів промислових підприємств, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів.
Авторський колектив: С. О. Іщук, Л. Й. Созанський, Л. П. Коваль, Я. В. Кудря, Р. В. Міхель, М. І. Бирка, О. С. Процевят
Ключові слова: економіка, промисловий сектор, конкурентні переваги, регіональний вимір, Україна

#p20180001 

Файл Adobe Reader УДК 330.3:332.02(477)
Територіальний розвиток і регіональна політика в Україні: Виклики та пріоритети сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах сучасних реформ/ ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»; наук. ред. В. С. Кравців. – Львів, 2018. – 157 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20180701.pdf (повний текст)

Джерел: 133 посилання

Розглянуто тенденції соціально-економічного розвитку регіонів України, які формуються під впливом реалізації сучасних реформ, що дозволило виявити потенційні ризики та перспективи переходу України до моделі сталого ендогенного зростання. Наголошено на ролі міст, як центрів генерування імпульсів економічної активності у забезпеченні ендогенного розвитку регіонів, та окреслено детермінанти розвитку сільської економіки в сучасних умовах. Встановлено пріоритети та проаналізовано механізми забезпечення сталого ендогенного зростання національного, регіонального та локального характеру. Зокрема, здійснено оцінку впливу реформи адміністративно-територіального устрою та фінансової децентралізації на соціально-економічний розвиток регіонів України. Особливу вагу приділено питанню ефективності функціонування механізмів регулювання раціонального природокористування на місцевому рівні та управління.
Авторський колектив: Л. Я. Беновська, В. В. Борщевський, Г. В. Возняк, А. Р. Дуб, П. В. Жук, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, І. А. Колодійчук, О. М. Луцків, В. М. Магас, М. І. Мельник, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, Р. Т. Теслюк, О. О. Ткаченко, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: сталий розвиток, Україна, цілі, регіональний вимір

2012

#p20120602 

Файл Adobe Reader УДК 336.581:005.936.3:624
Созанський Л. Й. Фінансове регулювання формування і використання капіталу будівельних підприємств: монографія / Л. Й. Созанський. – К. : Вид-во Європейського університету. – 2012. – 219 с. (повний текст)

Джерел: 176

Монографію присвячено теоретичним і методологічним проблем фінансового регулювання формування і використання капіталу будівельних підриємств України. Фінансове регулювання розглянуто з позиції держави та будівельних підприємств, що дало можливість розробити комплексні підходи щодо підвищення ефективності діяльності підприємств будівельної галузі.
Запропоновано методичний інструментарій фінансового регулювання формування і використання капіталу будівельних підприємств на основі інтегрального дискримінантного показника ефективності використання капіталу та формул розрахунку рекомендаційних значень деяких показників-індикаторів зазначених процесів. Обґрунтовано рекомендації щодо підвищення ефективності формування і використання капіталу будівельних підприємств України.
Розраховано на наукових співробітників, викладачів, аспірантів та студентів, що вивчають проблеми фінансового регулювання та ефективність фінансово-економічної діяльності будівельних підприємств.
Ключові слова: фінансове регулювання, капітал будівельних підприємств


Веб-майстер П. Попадюк