Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ
АНОНСИ ТА ОГОЛОШЕННЯ


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий науково-практичний журнал

  «Регіональна економіка» №2 за 2024 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий збірник наукових праць

  «Соціально-економічні проблеми
  сучасного періоду України»
  Вип. 2 за 2024 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  оголошує конкурс на заміщення посад
  Термін подачі документів -
  до 21 липня 2024 р.
  Детальніше про умови

 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  оголошує конкурс на заміщення посад
  Термін подачі документів -
  до 28 березня 2024 р.
  Детальніше про умови, учасників і результати
 

20.06.2024. Міжнародна наукова конференція «Сталий розвиток в управлінні: наука-бізнес-самоврядування» в режимі он-лайн
20 червня 2024 року в режимі он-лайн відбулася циклічна 13-та Міжнародна наукова конференція «Сталий розвиток в управлінні: наука–бізнес–самоврядування», організована: факультетом менеджменту Ченстоховської Політехніки, Інститутом фінансів та обліку Університету WSB Merito в Познані, Жешувським університетом, Люблінською Політехнікою, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» та Львівським національним університетом імені Івана Франка.
Метою конференції вже традиційно стало обговорення та обмін думками щодо розвитку знань у сфері менеджменту, управління бізнес-організаціями та органами місцевого самоврядування в контексті концепції сталого розвитку. Участь у роботі конференції взяли близько 50 науковців з України, Польщі, Німеччини, Іспанії, Грузії, Казахстану, Ізраїлю, Бахрейну.
У рамках конференції було проведено 3 секційні засідання:
1. Сталий розвиток регіонів.
2. Інновації для сталого розвитку.
3. Управління та знання заради сталого розвитку.
В роботі конференції взяли участь науковці ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України», які виступили із доповідями:
– д.е.н., проф. Ірина Сторонянська - Український бізнес в умовах війни: поведінкові ефекти;
– к.е.н., доц. Андрій Дуб - Стратегічне та просторове планування на рівні територіальних громад: проблеми та шляхи їх вирішення»
- к.е.н. Олена Ляховська – Перспективи розвитку сільського господарства України в сучасних та повоєнних умовах;
– к.е.н. Юлія Башинська – Екологічні аспекти проектів з відновлюваної енергетики;
– д.е.н., проф. Юрій Стадницький – Управління міжнародною торгівлею для сталого розвитку;
– д.е.н., ст. досл. Любомир Созанський – Вплив економічної глобалізації на структурні зміни в промисловості;
– м.н.с. Іванна Мищишин – Порівняльні переваги та недоліки Карпатського регіону України.
Результатом проведення конференції стане публікація статей у виданнях установ-партнерів.
Програма конференції тут.

20.06.2024
16-19.06.2024, м. Краснобруд (Люблінське воєводство, Польща). Міжнародний семінар «XXVІІI варштати економістів-аграрників»
Упродовж 16-19 06 2024 р. у м. Краснобруд (Республіка Польща) відбувався міжнародний семінар «XXVIІІ Warsztaty Ekonomistów Rolnych». У ньому взяли участь понад 40 науковців, які представляли Інститут розвитку села та сільського господарства Польської академії наук (м. Варшава, Польща), Варшавський університет природничих наук, Бяльську академію імені Івана Павла ІІ (м. Бяла Підляска), Краківський університет сільського господарства (м. Краків, Польща), Університет імені Яна Кохановського (м. Кельце, Польща), Інститут економіки та прогнозування НАН України (м. Київ, Україна), Державну установу «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (м. Львів, Україна) та інші наукові установи та університети.
Інститут представили с.н.с. відділу просторового розвитку, к.е.н. Ірина Лещух та с.н.с. відділу проблем реального сектору економіки регіонів, к.е.н. Олена Ляховська.
Ірина Лещух у доповіді «Potencjał i sposoby rozwoju aglomeracji na Ukrainie» розкрила основні проблеми формування агломерацій в Україні у довоєнний та воєнний період, а також окреслила пріоритети та можливості розвитку агломерацій в повоєнний час. Особливу увагу було приділено характеристиці сучасних можливостей розвитку Львівської агломерації.
Олена Ляховська презентувала доповідь на тему «Rolnictwo Ukrainy: rozwój w warunkach stanu wojennego» та представила у ній основні тенденції розвитку сільського господарства і вказала на проблеми, з якими стикнулись сільгоспвиробники в Україні під час війни.
Захід був насичений змістовними доповідями та активним обговоренням. ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» висловлює вдячність польському суспільству та польській академічній спільноті за постійну підтримку українського народу в цей важкий час, а організаторам Варштатів – за насичену програму та можливість спілкування та обміну досвідом із польськими та українськими колегами.
Фото з події:

19.06.2024

18.06.2024. Львів, Львівська обласна рада. Круглий стіл «Два роки повномасштабної війни: відверта розмова про стійкість, ризики та консолідацію»
18 червня 2024 року у Львівській обласній раді відбувся круглий стіл на тему: «Два роки повномасштабної війни: відверта розмова про стійкість, ризики та консолідацію», присвячений Всесвітньому дню біженців.
Метою круглого столу було привернення уваги влади, бізнесу і громадськості до проблем переселенців, обговорення економічних викликів, з якими зустрічаються внутрішньо-переміщенні особи, окреслення плану дій для збереження соціальної згуртованості із наголошенням на важливості психосоціальної підтримки.
У заході взяв участь провідний інженер відділу регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», аспірант Арсеній Янович, який виступив із доповіддю про наукові напрацювання Інституту у сфері досліджень проблем вимушеної міграції та інтеграції внутрішньо-переміщених осіб у приймаючий соціум.
Захід відбувся в межах проєкту «Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації внутрішньо переміщених осіб», який реалізує благодійний фонд «Стабілізейшен суппорт сервісез» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.
Фото з події:

18.06.2024
29.05.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні напрями розвитку економіки, підприємництва, технологій та їх правового забезпечення»
29 травня 2024 року у Львівському торговельно-економічному університеті відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні напрями розвитку економіки, підприємництва, технологій та їх правового забезпечення».
Співорганізаторами конференції виступили: Міністерство освіти і науки України, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», Укркоопспілка, Вроцлавський університет економіки та бізнесу, Кооперативно-торговий університет Молдови, Варшавський університет природничих наук, Ченстоховський технологічний університет, Франкфуртська бізнес-школа, Національний університет «Львівська Політехніка», Одеський національний економічний університет, Запорізький національний університет, Полтавський університет економіки і торгівлі, Хмельницький кооперативний торговельно-економічний інститут, Вінницький кооперативний інститут.
У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
На пленарному засіданні з доповіддю на тему «Конкурентоспроможність ринку праці, міграційна безпека та регіональний розвиток: проблеми і перспективи забезпечення в сучасних умовах» виступив завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів Інституту, д.е.н., проф. Тарас Васильців. Тематика виступу стосувалася проблем міграції, збереження людського потенціалу та конкурентоспроможності регіональних ринків праці в Україні.
Фото з події:

29.05.2024
17.05.2024. Львів, Національний університет «Львівська політехніка». Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології у сфері захисту довкілля». Петро Жук
16-17 травня 2024 р. в Національному університеті «Львівська політехніка» проходила Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології у сфері захисту довкілля», організаторами якої крім провідних вітчизняних закладів вищої освіти виступили Роуанський університет (США), Краківська політехніка імені Тадеуша Костюшка та Сілезька академія (Польща), Вища школа міжнародного бізнесу ISM (Словаччина), Національний Еразмус+ офіс в Україні. Членом програмного комітету конференції був провідний науковий співробітник ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», к.е.н. Петро Жук. В ході конференції висвітлювалися питання щодо світової та вітчизняної практики використання інформаційних технологій в дослідженнях довкілля, проблем безпеки довкілля в умовах війни, екологізації економіки в контексті формування зеленого майбутнього країн Європи. З доповіддю «Економічні регулятори екологічної безпеки: Європейський Союз та Україна» на пленарному засіданні виступив П. Жук. У доповіді акцентувалося на ролі екологічного оподаткування у реалізації основоположного принципу «забруднювач-платить», місця екологічного податку в податковій системі держав-членів ЄС, де його частка перевищує 6% загальної суми податкових надходжень, у той час як в Україні рідко перевищувала 1%, а у 2023 р. знизилася до 0,3%. Для виконання екологічним податком реальних запобігаючих шкідливому впливу на навколишнє природне середовище та фіскальних еколого-орієнтованих функцій було запропоновано схему трансформації системи оподаткування в Україні у повоєнному періоді на засадах її екологізації, що передбачає поетапне збільшення до рівня, прийнятого у державах-членах ЄС, податку на викиди двоокису вуглецю, повернення паливних і транспортних податків до складу екологічних, кількаразове збільшення діючих ставок інших екологічних податків. Для уникнення при цьому збільшення рівня податкового тиску на виробників, впровадження схеми екологізації податкової системи запропоновано здійснювати водночас зі зменшенням оподаткування прибутку підприємств.
Інформація про конференцію також тут.

17.05.2024
16.05.2024. Кропивницький, Центральноукраїнський національний технічний університет. II Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз»
16 травня 2024 року відбулася II Всеукраїнська науково-практична конференція "Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз".
Організатором конференції виступив Центральноукраїнський національний технічний університет.
У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
У своїй доповіді на конференції завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів, д.е.н., професор Васильців Т. Г. розкрив сучасні проблеми та імперативи зміцнення фінансово-економічної безпеки малого підприємництва в Україні в умовах війни.
Фото з події:

16.05.2024

17 квітня 2024 року відбулася VІІІ Міжнародна наукова конференція «Перспективи розвитку підприємництва з глобальної позиції (Prospects for the Development of Entrepreneurship from a Global Perspective)» в режимі он-лайн на платформі Teams, організована Лодзьким університетом (Польща) спільно з Егейським університетом (Туреччина), ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Львівським національним університетом імені Івана Франка та ДЗ «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка».
Міжнародна конференція відбулася у змішаному (офлайн та онлайн) форматі та об'єднала представників академічного середовища та експертів-практиків у сфері вантажних перевезень з 13 країн. Основною метою заходу було обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС. Особлива увага приділялася розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, підвищенню пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, а також впровадженню зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах.
До Наукової ради конференції входили заступник директора Інституту з наукової роботи, д.е.н., проф. Ірина Сторонянська та завідувач відділу проблем реального сектора економіки регіонів, д.е.н., професор Світлана Іщук.
Метою конференції було обговорення актуальних проблем підприємництва та інновацій розвитку бізнес-середовища на міжнародному, національному та місцевому рівнях, а також налагодження співпраці в міжнародних командах.
Програма конференції тут.
[...]

17.04.2024

05.04.2024. Проблемна лекція на тему: "Методи та інструменти управління фінансами домогосподарств в умовах війни" для здобувачів вищої освіти ступеня бакалавра спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування", "Фіскальне та митне адміністрування"
5 квітня 2024 р. в рамках проходження педагогічної практики на базі ЛТЕУ та відповідно до договору про співпрацю між ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” та Львівським торговельно-економічним університетом здобувач освітньо-наукового рівня доктора філософії спеціальності 072 “Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок” ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”, проєктний менеджер відділу TLP PwC Service Delivery Center or SDC Андрій Каспшишак провів проблемну лекцію на тему: "Методи та інструменти управління фінансами домогосподарств в умовах війни" для здобувачів вищої освіти ступеня бакалавра спец. 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування", "Фіскальне та митне адміністрування".
В ході лекційного заняття були розкриті сучасні аспекти формування і використання фінансів домогосподарств, методів управління та розміщення заощаджень з врахуванням ризиків, загроз і небезпек воєнного стану.
Фото з події тут.

05.04.2024

27.03.2024. Відкрите заняття від Единбурзької бізнес-школи «Від напруги до співпраці: Розв'язання конфліктів для успіху в бізнесі»
27 березня 2024 р. співробітники відділу просторового розвитку Інституту д.е.н., проф. Мар’яна Мельник та к.е.н., доц. Тетяна Мединська разом із здобувачами вищої освіти третього освітньо-наукового рівня спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок" – Віталієм Чайковським, Ярославом Трумко, Павлом Олійником та здобувачами спеціальності 051 "Економіка" – Владиславом Мельником, Дем’яном Тимківим взяли участь у відкритому занятті від Единбурзької бізнес-школи «Від напруги до співпраці: Розв'язання конфліктів для успіху в бізнесі».
Спікеркою Единбурзької бізнес-школи Оленою Ковальчук було зосереджено увагу на важливості навчання та розвитку персоналу та команди, набуття лідерських компетенцій та способів розв’язання конфліктів для досягнення успіху в бізнесі.
Демченко Людмила, керівник податкової практики в UCBI (Офіс української бізнес-інтеграції на території Королівства Іспанія) презентувала особливості HR-менеджменту в бізнесі та державній службі, поділилася практичним досвідом роботи у сфері державного управління та міжнародних бізнес структурах.
Отримані знання сприятимуть розвитку навичок soft skills, які сприятимуть майбутнім фахівцям досягнути успіху, допоможуть будувати міцні стосунки з колегами та керівниками бізнесу, досягнути розвитку в управлінні та організаційному лідерстві.
Фото з події тут.

27.03.2024

12.03.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Лекція на тему «Продуктивність ресурсів економіки: поняття, структура, оцінювання» для студентів Львівського торговельно-економічного університету (освітньо-професійні програми «Міжнародна економіка» та «Бізнес-економіка»)
12 березня 2024 року аспірантом відділу регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» Арсенієм Яновичем було прочитано лекцію на тему «Продуктивність ресурсів економіки: поняття, структура, оцінювання» для студентів Львівського торговельно-економічного університету (освітньо-професійні програми «Міжнародна економіка» та «Бізнес-економіка»). Лектор розглянув поняття продуктивності ресурсів з точки зору пріоритетів сталого розвитку, існуючі методики її оцінки та провів порівняльний аналіз країн Європейського Союзу й України, в тому числі в розрізі регіонів, за даним показником. По завершенню лекції А. Янович відповів на запитання слухачів стосовно шляхів підвищення продуктивності ресурсів в умовах повоєнної відбудови України.
Фото з події тут.

12.03.2024

28.02.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Практикоорієнтоване заняття з освітньої компоненти "Фінансова діяльність суб'єктів господарювання" для здобувачів 4 курсу освітнього рівня бакалавр спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування" та "Фіскальне та митне адміністрування"
28 лютого 2024 року Каспшишак Андрій Володимирович, здобувач вищої освіти третього освітньо-наукового рівня спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок" ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України", відповідно до договору про співпрацю між ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України" та Львівським торговельно-економічним університетом та в рамках проходження педагогічної практики провів практикоорієнтоване заняття з освітньої компоненти "Фінансова діяльність суб'єктів господарювання" для здобувачів 4 курсу освітнього рівня бакалавр спеціальності 072 "Фінанси, банківська справа та страхування" ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування" та "Фіскальне та митне адміністрування". Як project manager officer міжнародної мережі фірми PwC, ознайомив здобувачів із широким спектром послуг, які пропонуються, зокрема з аудиту, оподаткування доходів підприємств, трансферного ціноутворення, юридичних та консалтингових послуг, можливостями здобуття дуальної освіти, працевлаштування для здобувачів, кар'єрного зростання.
Фото з події:

28.02.2024
22.02.2024. Львів, Львівський торговельно-економічний університет. Лекція на тему «Робота гіда-екскурсовода»
22 лютого 2024 року до Всесвітнього дня гідів, в рамках педагогічної практики аспірантом відділу регіональної економічної політики Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України Арсенієм Яновичем для студентів Львівського торговельно-економічного університету було прочитано лекцію на тему «Робота гіда-екскурсовода». Студенти мали можливість ознайомитися з особливостями та методикою проведення екскурсій, оволодіти на прикладі конкретних екскурсійних об’єктів прийомами розповіді та показу й отримати практичні поради щодо утримання уваги під час ведення екскурсії.
Фото з події:

22.02.2024

26-27.01.2024. м. Долина. Друга стратегічна форсайт сесія щодо сталого розвитку підприємництва та місцевої економіки громад субрегіону етнічної Бойківщини
26-27 січня у м. Долина Івано-Франківської області відбулась Друга стратегічна форсайт сесія щодо сталого розвитку підприємництва та місцевої економіки громад субрегіону етнічної Бойківщини в рамках реалізації Програми "Редизайн екосистеми підприємництва в громадах субрегіону етнічної Бойківщини в умовах невизначеності" за ініціативи ГС "Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини". На засіданні було представлено результати проведення першого етапу комплексного дослідження (аудиту) і роботи проєктних груп по вибраних пріоритетних проектних ідеях в Гніздичівській селищній ТГ, Добромильській міській ТГ і Турківській міській ТГ Львівської області, а також Новицької сільської ТГ Івано-Франківської області.
В роботі сесії брали участь запрошені експерти та стейкхолдери з Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Карпатського інституту аналітики "Frankolytics", Агенції регіонального розвитку "Перспектива Стрийщини", Прикарпатського коледжу лісового господарства і туризму, а також низки громадських організацій, благодійних фондів та бізнесу. Співробітники відділу регіональної економічної політики Інституту д.е.н., проф. Мокій А. І., д.е.н., проф. Шульц С. Л., пров. інж. Войтенко О. А. та Янович А. В. приймали активну участь в обговоренні пропозицій щодо заходів, які можуть запровадити органи місцевої влади в громадах-партнерах Агенції для підтримки їх сталого розвитку із врахуванням контексту сучасних умов діяльності підприємств, соціальних зрушень та можливостей, отриманих внаслідок децентралізації.
В рамках заходу відбулось погодження і підписання угод про співпрацю і партнерство між ГС "Агенція регіонального економічного розвитку Бойківщини" та зацікавленими науковими установами, освітніми закладами, громадськими організаціями та іншими представниками експертного середовища, а також було підписано Меморандум із представниками всіх зацікавлених сторін у намірах щодо створення Партнерського проєктного офісу з метою розробки, обґрунтування та реалізації пріоритетних проєктів і програм на території громад субрегіону етнічної Бойківщинни.
Фото з події:

26.01.2024

25-26.01.2024. Львів. Конференція «Стратегічне планування: від затвердженого документу до успішного впровадження»
Відкриваємо стратегічні горизонти! 100 представників з 40 громад Львівської, Волинської та Закарпатської областей взяли участь у конференції «Стратегічне планування: від затвердженого документу до успішного впровадження», яка відбулась 25-26 січня 2024 року у м. Львові за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Конференція стала успішним підсумком реалізації проєкту «Стратегічний аналіз і рекомендації з розширення можливостей органів місцевого самоврядування і громад за допомогою відповідних стратегічних документів», який реалізовується впродовж лютого 2023 – березня 2024 року спільно з Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини. Координатор проєкту – заступник директора з наукової роботи ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» Ірина Сторонянська.
Загалом в межах реалізації проєкту 29 громад розробили свої стратегії за підтримки експертів, серед яких співробітники Інституту – Андрій Дуб, Лілія Беновська, Христина Патицька, Віктор Борщевський, Ірина Лещух.
Учасники обговорили напрацьовані стратегії розвитку і дізналися практичні поради щодо їх втілення від експертів, отримали цінні рекомендації для підготовки якісних проєктних заявок, які вони тепер зможуть подавати на міжнародні програми та залучати додаткові кошти.
Фото з події:

26.01.2024
22.01.2024. Львів. Семінари у рамках проєкту «Clean Baltic Source – Очищення стічних вод у Львівській та Волинській областях». П. Жук
У період з листопада 2023 р. по січень 2024 р. відбулася низка семінарів, організованих Обласною асоціацією місцевих рад «Ради Львівщини» спільно з Басейновим управлінням водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну, Львівською міською радою, Центром Регіональний Розвиток агенції економічного розвитку PPV (Польща) у рамках проєкту «Clean Baltic Source – Очищення стічних вод у Львівській та Волинській областях», що фінансується урядом Швеції через Swedish Institute. На семінарах фахівці зі Швеції, Польщі та України висвітлювали питання щодо політики ЄС у сфері управління поверхневими водами, зокрема, дотримання вимог Водної рамкової директиви ЄС 2000/60/EC, Директиви Ради ЄС 91/271/ЄЕС від 21 травня 1991 року про очищення міських стічних вод тощо. Значну увагу було приділено досвіду Польщі у реалізації зазначеної директиви Ради ЄС з огляду на доцільність його врахування Україною при входженні у Європейське Співтовариство. Зазначені вище вимоги Польщею мали бути повністю виконані до 31 грудня 2015 року. Відповідно до них, агломерації з еквівалентом населення щонайменше 2000, повинні бути обладнані системами колективної каналізації, а стічні води проходити очищення на очисних спорудах. У Польщі було розроблено Національну програму очищення міських стічних вод (KPOŚK), що охоплює 1524 агломерації, у яких проживає 27 мільйонів мешканців. Програма KPOŚK є однією з найбільш ресурсномістких програм, які реалізуються в Польщі. У період з 2003 по 2023 роки на заходи програми було витрачено 91 мільярд злотих, у тому числі 31,4 мільярда злотих на очисні споруди та 59,6 мільярда злотих на каналізаційні мережі. Було побудовано близько 96 000 км каналізаційних мереж, споруджено 462 нових та здійснено 1869 інвестицій для розширення або модернізації існуючих очисних споруд. Джерелами фінансування були власні ресурси громад та підприємств водоканалізаційної сфери (54,8%), фонди ЄС (25,1%), національні екологічні фонди (15,2%) та інші джерела (4,9%). Однак у Польщі дотепер 797 агломерацій не досягнули відповідності жорстким вимогам водного законодавства ЄС і органи місцевого самоврядування заявляють про необхідність витратити ще 29 мільярдів злотих до кінця 2027 р. для реалізації вимог директиви. Разом з тим, на стадії затвердження перебуває нова директива, яка передбачає додаткові вимоги, зокрема - охоплення агломерацій з чисельністю понад 1000 осіб (було 2000), які мають бути каналізовані до кінця 2035 року.
Семінари, учасниками яких були представники територіальних громад Волинської і Львівської областей, розташованих у межах басейнів Західного Бугу та Сяну, підприємств водоканалів, науковці, представники бізнесу засвідчили складність і дуже вагому інвестиційну місткість завдань, пов’язаних з дотриманням вимог водного законодавства ЄС, з якими у перспективі зіштовхнеться Україна. У процесі семінарів, як один зі шляхів до вирішення проблем фінансування водоохоронних заходів територіальними громадами регіону, провідний науковий співробітник Інституту, к.е.н. Петро Жук зазначив доцільність повернення до тарифів на прийом промислових стоків у комунальні системи каналізації, диференційованих за ступенем їх забруднення. У 1990-х роках така система тарифів, затверджена міськвиконкомом на основі його методичних розробок, діяла у Львові, даючи економічний та екологічний ефект.

22.01.2024
19.01.2024. Міністерство відновлення України. Презентація проєкту оновленої Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки
19 грудня 2023 року Міністерство відновлення України презентувало проєкт оновленої Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки.
Державна стратегія регіонального розвитку – основний планувальний документ у системі регіональної політики. Необхідність її оновлення пов'язана з викликами, з якими зіткнулася Україна після повномасштабного вторгнення, а також новими зобов'язаннями країни у контексті отримання статусу кандидата на вступ в ЄС.
Над документом працювали близько 300 експертів у семи групах: захист довкілля, безпека, електронне урядування, людський капітал, інфраструктура, економіка та інституції. Створення великого дискусійного майданчика дозволило представити різні позиції та забезпечити максимально інклюзивний кроссекторальний підхід.
Відкрив захід Олександр Кубраков, Віце-прем'єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України. Він зазначив, що «під час роботи над оновленням стратегії головним завданням було поєднати процеси відновлення та розвитку територіальних громад і регіонів, зміцнити інституційну спроможність органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади, створити умови для майбутньої взаємодії з інституціями ЄС. Єдиний підхід до розвитку та відновлення на національному, регіональному та місцевому рівнях гарантує єдність як всередині країни – для громадян, бізнесу, так і назовні – для партнерів з розвитку».
Олександра Азархіна, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, під час презентації Проєкту Стратегії наголосила: «Наша мета — надати Стратегіям розвитку статус основного документа у процесі планування на регіональному та місцевому рівні. Саме Стратегії мають упорядкувати наявний хаос у документах, інкорпорувати в себе бюджетний процес та привести у відповідність процеси стратегічного та просторового планування. Для цього тісно працюємо з профільним комітетом Верховної ради, щоб підготувати всі необхідні законодавчі зміни».
В обговоренні проєкту актуалізованої Державної стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки взяла участь заступниця директора ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України" Ірина Сторонянська, яка відзначила основні виклики для розвитку економіки регіонів України в контексті воєнного стану, а також акцентувала на цілях та завданнях актуалізованої Стратегії, які формують архітектуру поствоєнного відновлення економічного розвитку в просторовому вимірі.
Фото з події:

19.01.2024

18 січня 2024 року у ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України" відбулися академічні читання «Наукова спадщина Михайла Туган-Барановського для відбудови України». Організатори заходу – відділ економічної історії ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України» та ВГО ”Українська асоціація економістів-міжнародників”. Тематичні напрями читань: - соціальний ідеал М. Туган-Барановського та моделювання української перспективи; - теорія кооперації та її потенціал для відбудови України; - М. Туган-Барановський про роль науки в суспільному розвитку в контексті сучасної концепції відкритої науки; - державотворча діяльність М. Туган-Барановського та актуальні проблеми державного управління; - прогностичні ідеї М. Туган-Барановського у формуванні макромоделі безпеки соціально-економічного розвитку України.
У науковому заході взяв участь провідний науковий співробітник відділу регіональної економічної політики ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” академік АН ВШ України, д.е.н., проф. Анатолій Мокій, який виступив в обговоренні з темою “Екзистенційні імперативи розвитку України в світлі теоретичних положень Михайла Туган-Барановського”. [...]

18.01.2024

20.12.2023. Молоді науковці ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» – лауреати Премії Верховної Ради України молодим ученим
20 грудня 2023 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2022 рік» за поданням Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на основі рейтингового подання відповідної Конкурсної комісії за результатами експертиз. Серед лауреатів Премії – молоді вчені Інституту, які продемонстрували вагомі результати наукових досліджень.
Премію Верховної Ради молодим ученим присуджено д.е.н., с.д., старшому науковому співробітнику відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів Мульскій Ользі Петрівні, к.е.н., старшому науковому співробітнику відділу регіональної фінансової політики Патицькій Христині Олегівні, к.е.н., старшому науковому співробітнику відділу просторового розвитку Лещух Ірині Володимирівні, д.е.н., доценту кафедри економіки і маркетингу Навчально-наукового інституту підприємництва та перспективних технологій НУ «Львівська політехніка» Попадинцю Назарію Миколайовичу за цикл наукових праць «Закономірності та механізми економічного зростання регіонів і громад на засадах людиноцентричного та смарторієнтованого підходів».
Щиро вітаємо молодих вчених Інститут з високим визнанням їхньої наукової діяльності! Натхнення для подальших творчих звершень на благо науки, задля нашої Перемоги, відбудови та розвитку України!
Детальну інформацію про премію можна прочитати тут.

20.12.2023
19.12.2023. Київ, Національна академія наук України, Рада молодих вчених НАН України, нагородження переможців конкурсу «Найкращий молодий вчений Академії»
19 грудня 2023 року у приміщенні великого конференц-залу НАН України проведено церемонію нагородження конкурсу «Найкращий молодий вчений Академії», на якому було відзначено кращих молодих науковців НАН України відповідно до 13 визначених номінацій: “Інформаційні науки та математика”; “Фізика та астрономія”; “Технічні науки”; “Науки про Землю та сталий розвиток”; “Матеріалознавство”; “Нанотехнології”; “Енергетика”; “Хімія”; “Біологія”; “Біотехнологія”; “Економіка, менеджмент та соціологія”; “Історія, філософія та право”; “Літературознавство, мовознавство, народознавство та мистецтвознавство”. Для неупередженої та об’єктивної оцінки досягнень молодих учених за останні три роки (2021-2023 рр.) працювала група експертів за спеціально розробленими критеріями.
Нагороди лауреатам вручив Президент Національної академії наук України, академік Загородній Анатолій Глібович. Урочистості відбулись за участі Голови Ради молодих вчених НАН України, д.н. з держ.упр. Ковач Валерії Омелянівни, секретаря Комісії по роботі з науковою молоддю НАН України Дуброви Олександра Євгеновича, представників відділень НАН України, членів експертної комісії.
У номінації «Економіка, менеджмент та соціологія» перемогу отримала МУЛЬСКА Ольга, старший науковий співробітник відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів, доктор економічних наук, старший дослідник.
Щиро вітаємо лауреата і бажаємо нових наукових звершень!
Фото з події:

19.12.2023
02.12.2023. Львів. Міжнародна науково-практична конференція «Збереження та охорона унікальних природно-історичних комплексів регіонального ландшафтного парку «Знесіння». П. Жук
2 грудня 2023 року відбулася науково-практична конференція «Збереження та охорона унікальних природно-історичних комплексів регіонального ландшафтного парку «Знесіння», присвячена 30-річчю створення парку. Учасниками конференції були близько сімдесяти науковців - геологів, географів, екологів, ботаніків, зоологів, ґрунтознавців, а також представників міської, обласної влади та громадських організацій. З доповідями виступили двадцять учасників з 15 установ як з України, так і з-за кордону. Учасником конференції був провідний науковий співробітник Інституту к.е.н. Петро Жук, який у час створення парку очолював постійну депутатську комісію Львівської міської ради з питань охорони навколишнього природного середовища, підтримав ініціаторів, готував положення про парк, інші необхідні для створення парку документи. Його доповідь про історію створення парку була із зацікавленням сприйнята учасниками конференції. Детальніше про конференцію див. на сайті Львівської міської ради.

02.12.2023

17 листопада 2023 року в ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Регіони та громади в умовах нестабільності: стан, виклики, орієнтири забезпечення стійкості» в рамках виконання проекту «Фінансові детермінанти забезпечення економічного зростання регіонів та територіальних громад на засадах поведінкової економіки» (No 2020.02/0215) за підтримки НФДУ.
Метою заходу було: обговорення проблем та викликів поступу регіонів та громад України в умовах нестабільності, обмін думками та можливість отримати інформацію про конкретні практики антикризового управління на місцевому рівні, формування пропозицій щодо забезпечення стійкості територій.
До заходу долучились понад 70 учасників: представники органів влади, місцевого самоврядування, освіти, академічного та експертного середовища. З вітальним словом виступила д.е.н., проф. Ірина Сторонянська, заступник директора Інституту.
Модератором заходу була Галина Возняк, д.е.н., ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України».
Детальніше про круглий стіл тут.
Програма круглого столу тут.
Фото з круглого столу тут.

17.11.2023
13-14.11.2023. Міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС» (м. Домброва Гурнича, Польща)
13-14 листопада 2023 року у м. Домброва Гурнича (Польща) відбулася міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС». Захід був організований у рамках проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» (№ 22220189), координатором якого є ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (далі Інститут), за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду. Інститут виступив співорганізатором заходу разом із WSB University (Польща), Institute of Geography of the Slovak Academy of Sciences (Словаччина), University of Debrecen (Угорщина) та University of Oradea (Румунія).
Міжнародна конференція відбулася у змішаному (офлайн та онлайн) форматі та об'єднала представників академічного середовища та експертів-практиків у сфері вантажних перевезень з 13 країн. Основною метою заходу було обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС. Особлива увага приділялася розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, підвищенню пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, а також впровадженню зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах. [...]

14.11.2023
01.11.2023. Міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС» відбудеться 13-14 листопада 2023 року у м. Домброва Гурнича, Польща
13-14 листопада 2023 року у м. Домброві Гурничій (Польща) у змішаному форматі відбудеться міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС».
Метою Міжнародної конференції є обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС, зокрема розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, напрямів підвищення пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, успішних практик державної підтримки впровадження зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах у країнах Вишеградської четвірки та Румунії. Вищезазначені питання обговорюватимуться теоретиками та практиками з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
Детальну інформацію про захід можна завантажити тут.

01.11.2023

24-25.10.2023. ІІ Міжнародний експортний форум "Від відновлення України до глобального економічного процвітання"
24-25 жовтня 2023 року відбувся ІІ Міжнародний експортний форум "Від відновлення України до глобального економічного процвітання", який був організований Торгово-промисловою палатою України спільно з Офісом розвитку підприємництва та експорту, національного проєкту Дія.Бізнес за спільного фінансування уряду Німеччини через програму ReACT4UA та Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України».
З ініціативи к.е.н., доцента, старшого наукового співробітника відділу просторового розвитку ДУ "Інститут регіональних досліджень ім. М. Долішнього НАН України" Тетяни Мединської до форуму долучились здобувачі ОС доктор філософії ОПП "Фінанси, банківська справа та страхування" - Ярослав Трумко і Павло Олійник.
Форум є платформою для ефективного діалогу бізнесу та влади. Зважаючи на війну в Україні та на економічні зміни, заміну орієнтацій та ринків збуту, цьогорічний форум було присвячено програмам економічного відновлення, презентації основних механізмів підтримки експорту та інновацій.
Основні панелі заходу: - міжнародна торгівля та інвестиції для українського бізнесу; - торгівля ЄС з Україною; - програми для відновлення та виходу на міжнародні ринки малого й середнього бізнесу; - жіноче підприємництво; - презентація e-commerce платформ.
Програма форуму була присвячена національній стратегії розвитку експорту, торговій політиці ЄС та новим механізмами підтримки національних експортерів, а також проєктам і програмам від державних та бізнес-організацій, які працюють в Україні.
Фото з події:

25.10.2023

19.10.2023. ІІІ Міжнародна науково-практична конференція здобувачів вищої освіти та молодих учених на тему «Актуальні проблеми розвитку фінансово-економічної системи: пріоритети та перспективи»
19 жовтня 2023 року на базі Львівського торговельно-економічного університету відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція здобувачів вищої освіти та молодих учених на тему «Актуальні проблеми розвитку фінансово-економічної системи: пріоритети та перспективи».
Співорганізатори заходу: Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»; Національна академія статистики, обліку та аудиту; Львівський національний університет імені Івана Франка, факультет управління та бізнесу; Державний біотехнологічний університет; Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника; Ужгородський національний університет, Мукачівський державний університет, Державний податковий університет; Вища школа управління та банківської справи в м. Познань (Польща); Жешовський університет, Польща; Державний вищий професійно-технічний коледж імені проф. С. Тарновського (м. Тарнобжег, Польща).
Модератор та організатор наукового заходу – к.е.н., доцент Тетяна Мединська.
Відкрив науковий захід ректор Львівського торговельно-економічного університету, д.е.н., професор Петро Куцик. У виступі Петро Олексійович наголосив про актуальність тематичних напрямів роботи конференції щодо забезпечення фінансово-економічної стабільності в Україні в умовах війни, а також післявоєнного відновлення економіки, які потребують нових підходів до реалізації бюджетно-податкової, монетарної політик держави.
До привітання учасників конференції з побажанням плідної роботи та обміну ідеями та досягненнями молодої наукової спільноти долучилася заступник директора Державної установи «Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» д.е.н., професор Ірина Сторонянська.
На пленарному засіданні виступили представники наукової спільноти, молоді учені та здобувачі вищої освіти наукових установ-співорганізаторів. Особливо цікавою була доповідь: Piotr Luty, Dr., Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Experience sharing of V4 against the shadow economy, corruption and tax avoidance in Ukraine. У доповіді було презентовано проєкт міжнародного Вишеградського фонду «Обмін досвідом V4 протидії тіньовій економіці, корупції та ухиленню оподаткування в Україні», в якому бере участь доцент Тетяна Мединська.
На пленарному засідання наукову доповідь представив здобувач ОС доктор філософії ОП «Фінанси, банківська справа та страхування» Державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» Андрій Каспшишак на тему «Економічна резилієнтність регіонів України під час воєнного стану: роль фінансової поведінки домогосподарств» (науковий керівник: д.е.н., професор Галина Возняк).
У роботі конференції в онлайн режимі взяли участь понад 60 осіб, в тому числі здобувачі вищої освіти, аспіранти та молоді учені із закладів вищої освіти та наукових установ України й зарубіжжя, зокрема із Львова, Києва, Ірпеня, Івано-Франківська, Рівного, Полтави, Мукачева, Ужгорода, Чернівців, Харкова, Острога, Вроцлава, Жешова, Познані та Тарнобжега.
Програма конференції тут.
Фото з конференції тут.

19.10.2023

11-13.10.2023. Міжнародна конференція «20 років європейських студій та міжнародних відносин у Ораді (2003-2023)»
11-13 жовтня 2023 року в місті Орадя (Румунія) відбулася міжнародна ювілейна конференція «20 років європейських студій та міжнародних відносин у Ораді (2003-2023)». Головною метою цієї події було святкування двадцятиріччя розвитку європейських студій та міжнародних відносин в Університеті Орадя, у колі вчених, які активно сприяли цьому розвитку. У конференції взяли участь науковці з різних країн Європи.
ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» був представлений завідувачем сектору транскордонного співробітництва, д.е.н., с.н.с. Христиною Притулою та старшим науковим співробітником сектору транскордонного співробітництва, к.е.н. Ярославою Калат.
Христина Притула виступила з доповіддю “Development of border infrastructure along the Ukraine-EU border: addressing current challenges” (Розвиток прикордонної інфраструктури вздовж кордону України з ЄС: відповідаючи поточним викликам), в якій розглянула сучасні проблеми, пов'язані із здійсненням вантажних перевезень через сухопутний кордон Україна-ЄС, та запропонувала напрями їх вирішення.
Ярослава Калат у доповіді “Revision of the Ukraine-EU Border Role in Crisis” (Перегляд ролі кордону України-ЄС в умовах криз) зосередила увагу на питаннях переосмислення ролі кордону в умовах кризових ситуацій і впливу таких криз, як Ковід-19 та війна рф проти України, на переміщення пасажирів і вантажів через кордон Україна-ЄС.
Ми висловлюємо свою вдячність організаторам конференції за можливість долучитися до обговорення розвитку європейських студій.
Деталі програми конференції доступні за посиланням тут.

13.10.2023
28.09.2023. Міжнародна конференція "Безпека національної економіки та бізнесу: сучасні виклики та загрози"
28 вересня 2023 р. відбулася Міжнародна конференція "Безпека національної економіки та бізнесу: сучасні виклики та загрози".
Організаторами конференції виступили Львівський національний університет імені Івана Франка, Львівська обласна військова державна адміністрація, Державна установа «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Університет прикладних наук Бундесбанку (м. Гахенбург, Німеччина), Познанський технологічний університет (м. Познань, Польща), Познанський економічний університет (м. Познань, Польща), Вроцлавський економічний університет (м. Вроцлав, Польща), Пряшівський університет (м. Пряшів, Словаччина).
У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів д.е.н., проф. Тарас Васильців, який зупинився на ключових викликах, ризиках і загрозах макроекономічній, фінансовій та соціальній безпеці України.
Фото з події:

28.09.2023

27.09.2023. Круглий стіл «Загрози соціальній безпеці людини в умовах війни»
27 вересня 2023 р. відбувся круглий стіл «Загрози соціальній безпеці людини в умовах війни».
Організаторами круглого столу виступили Київський національний університет імені Тараса Шевченка та Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
У роботі круглого столу прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
На пленарному засіданні з доповіддю на тему «Проблеми збереження людського потенціалу України в умовах війни: міграція молоді та соціальна безпека» виступив завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів д.е.н., проф. Тарас Васильців. Тематика виступу стосувалася проблем міграції молоді, збереження людського потенціалу України та забезпечення соціально-демографічної безпеки держави в умовах війни і повоєнної відбудови національної економіки України.
Фото з події:

27.09.2023Веб-майстер П. Попадюк