Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ
Visegrad Fund

Проекти Інституту

Назва проєкту

Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною

Керівник проекту: д.е.н. Притула Х.М.

Учасники проєкту від Інституту: к.е.н. Калат Я.Я., к.соц.н. Максименко А.О., д.е.н., проф. Мельник М. І. та к.е.н. Лещух І. В.

Проєкт буде реалізовано протягом жовтня 2022 р. – березня 2024 р.

Партнери проєкту:

 1. ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (аплікант)
 2. Університет - Вища школа бізнесу (Польща), https://wsb.edu.pl/en
 3. Інститут географії Словацької академії наук (Словаччина), http://www.geography.sav.sk/
 4. Університет Дебрецена (Угорщина), https://unideb.hu/en
 5. Університет Орадя (Румунія), https://www.uoradea.ro

Проєкт передбачає вироблення чітких рекомендацій щодо перспектив нарощення пропускної спроможності прикордонної інфраструктури для вантажних перевезень між Україною та країнами-членами ЄС. Особлива увага буде приділена дослідженню існуючої мережі перевантажувальних станцій і мультимодальних терміналів в Україні та чотирьох сусідніх країнах-членах ЄС, а також оцінці потенціалу її розвитку на засадах інтероперабельності та сталого розвитку транспортних систем.

Заходи проєкту передбачають проведення низки публічних заходів (дискусійних круглих столів, конференції), підготовку аналітичних матеріалів та публікацію наукових статей за результатами реалізації проєкту.


Веб-сайт Вишеградського фонду за посиланням https://www.visegradfund.org/

Повний список затверджених грантів Вишеградської групи, грантів Вишеградської групи+ і стратегічних грантів (станом на 1 червня 2022 р.) за посиланням https://www.visegradfund.org/archive/results/visegrad-grants/


01.12.2022. Круглий стіл «Вантажопотоки через наземний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи» відбудеться 8 грудня 2022 року в онлайн-форматі

8 грудня 2022 року в онлайн-форматі відбудеться круглий стіл «Вантажопотоки через наземний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи».

Партнери з України представлять результати дослідження щодо завантаженості автомобільних та залізничних пунктів пропуску на кордоні Україна-ЄС. Учасники обговорять шляхи підвищення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску для вантажних перевезень на кордоні Україна-ЄС, вузькі місця транспортної інфраструктури в прикордонних областях України.

Партнери з країн-членів ЄС представлять доповіді, у яких висвітлять поточний стан транспортної мережі (автомобільна та залізнична), розвиток інфраструктури зі свого боку кордону, а також регіональну, національну та правову базу ЄС щодо перспектив збільшення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску або відкриття нових на сухопутному кордоні Польщі/Словаччини/Угорщини/Румунії з Україною.

На круглий стіл будуть запрошені представники регіональних та державних органів влади, митної служби, дослідники та інші зацікавлені сторони.

Програму заходу можна завантажити тут.


08.12.2022. В онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Вантажопотоки через сухопутний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи».

З вітальними словами виступили:

 • Василь Кравців, директор ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», проф., д.е.н.;
 • Евеліна Стахерзак, проєктний менеджер, Міжнародний Вишеградський фонд;
 • Іоан Хорга, проф., Університет Орадя, Румунія;
 • Максим Саган, Департамент міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної військової (державної) адміністрації;
 • Христина Притула, координатор проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва Інституту, д.е.н.

На круглому столі партнери проєкту з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії представили результати дослідження стосовно існуючої пропускної спроможності автомобільних та залізничних пунктів пропуску на сухопутному кордоні України та країн-членів ЄС, наявності вузьких місць, а також шляхів покращення їх пропускної спроможності.

 1. Khrystyna Prytula, Cross-Border Cooperation Sector, IRD NANU, Ukraine,
  «Institutional and economic factors of the development of freight transportation across the Ukraine-EU border: analysis of main trends and problems»
  завантажити презентацію
 2. Anna Maksymenko, Cross-Border Cooperation Sector, IRD NANU, Ukraine,
  «The Underlying Trends in Road and Rail Freight Traffic Flows across Ukraine-Poland and Ukraine-Slovakia Border»
  завантажити презентацію
 3. Joanna Kurowska-Pysz, Iwona Krzyżewska, Katarzyna Chruzik, Dariusz Trojszczak, Research Institute on Territorial and Inter-Organizational Cooperation, WSB University, Poland,
  «Current situation at Polish-Ukrainian border crossing points»
  завантажити презентацію
 4. Daniel Michniak, Director of the Institute of Geography of the Slovak Academy of Sciences, Slovakia,
  «Transport infrastructure in Slovakia as a precondition for the development of freight transport flows between Slovakia and Ukraine»
  завантажити презентацію
 5. Yaroslava Kalat, Cross-Border Cooperation Sector, IRD NANU, Ukraine,
  «The transport and logistics infrastructure of Ukraine on the border with Hungary and Romania: analysis of the current state and bottlenecks»
  завантажити презентацію
 6. Klara Czimre, Zsófia Szaniszló, Department of Social Geography and Regional Development Planning, University of Debrecen, Hungary,
  «Transportation facilities across the Hungarian-Ukrainian border: an analysis of the existing infrastructural background»
  завантажити презентацію
 7. Florentina Chirodea, Constantin-Vasile Ţoca, Ioana Bordeianu, Department of International Relations and European Studies, University of Oradea, Romania,
  «The Romanian-Ukrainian freight traffic flows. An evaluation of current situation»
  завантажити презентацію


травень 2023
За результатами проведеного дослідження пропускної спроможності прикордонної інфраструктури вздовж кордону Україна-ЄС та круглого столу учасниками проєкту підготовлено та розіслано основним стейкхолдерам Аналітичну доповідь.
За результатами проведеного дослідження розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні у контексті зміни транспортно-логістичних маршрутів в умовах війни підготовлено та розіслано основним стейкхолдерам Аналітичну доповідь.


07.06.2023. Круглий стіл «Розбудова мережі мультимодальних терміналів в Україні та сусідніх країнах ЄС» відбудеться 22 червня 2023 року в онлайн-форматі

22 червня 2023 року в онлайн-форматі відбудеться круглий стіл «Розбудова мережі мультимодальних терміналів в Україні та сусідніх країнах ЄС».

Метою Круглого столу є обговорення та обмін думками щодо питань розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, розвитку перевантажувальної інфраструктури в умовах поглиблення економічної інтеграції України до ЄС та визначення напрямів вдосконалення організаційного та інституційного середовища розвитку мультимодальних терміналів в Україні. Вищезазначені питання обговорюватимуться теоретиками та практиками з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.

Програму заходу можна завантажити тут.


22.06.2023. В онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Розбудова мережі мультимодальних терміналів в Україні та сусідніх країнах ЄС».

Організатором заходу стала ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І.Долішнього НАН України». Це вже другий публічний захід в межах проєкту.

З вітальним словом виступила Христина Притула, координатор проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва Інституту, д.е.н., яка у своєму виступі наголосила на основних результатах та досягненнях проєкту за 9 місяців.

На круглому столі партнери проєкту представили результати дослідження стосовно мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, розвитку перевантажувальної інфраструктури, зокрема у прикордонних регіонах, а також сучасний стан та перспективи удосконалення організаційного та інституційного середовища розвитку мультимодальних терміналів як в Україні, так і в Польщі, Словаччини, Угорщині та Румунії.

 1. Мар’яна Мельник, Відділ просторового розвитку, ІРД НАНУ, Україна,
  «Інституційне забезпечення та особливості розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні»
  завантажити презентацію
 2. Ірина Лещух, Відділ просторового розвитку, ІРД НАНУ, Україна,
  «Інфраструктура мультимодальних перевезень у транскордонному просторі «Україна – ЄС»: перешкоди та перспективи розвитку»
  завантажити презентацію
 3. Івона Кшижевська, Кафедра транспорту та інформатики, Університет - Вища школа бізнесу, Польща,
  «Мультимодальні термінали в Польщі – аналіз і оцінка»
  завантажити презентацію
 4. Даніель Міхняк, Директор Інституту географії Словацької академії наук, Словаччина,
  «Мультимодальні термінали у Словаччині як чинник нарощення вантажних потоків між Словаччиною та Україною»
  завантажити презентацію
 5. Клара Цімре, Жофія Санисло, Факультет соціальної географії та планування регіонального розвитку, Університет Дебрецена, Угорщина,
  «На шляху до мультимодальності вздовж угорсько-українського кордону: приклад інтермодального терміналу East-West Gate»
  завантажити презентацію
 6. Флорентіна Чіродеа, Костянтин-Василь Тоца, Факультет міжнародних відносин та європейських студій, Університет Орадя, Румунія,
  «Розвиток мультимодальних/інтермодальних терміналів у Румунії. Сучасний стан і перспективи розвитку»
  завантажити презентацію


Червень 2023. Статтю «Адаптація мультимодальної транспортної інфраструктури до змін транспортних і логістичних маршрутів», підготовлену учасниками проєкту дивитися тут


01.11.2023. Міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС» відбудеться 13-14 листопада 2023 року у м. Домброва Гурнича, Польща (онлайн та офлайн формати)

13-14 листопада 2023 року у м. Домброві Гурничій (Польща) у змішаному форматі відбудеться міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС».

Метою Міжнародної конференції є обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС, зокрема розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, напрямів підвищення пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, успішних практик державної підтримки впровадження зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах у країнах Вишеградської четвірки та Румунії. Вищезазначені питання обговорюватимуться теоретиками та практиками з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.

Програму заходу можна завантажити тут.


13-14.11.2023. Відбулася Міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС».

Організаторами заходу стали Університет у Домброві Гурничій (Польща), ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» (Україна), Інститут географії Словацької академії наук (Словаччина), Університет Дебрецена (Угорщина) та Університет Орадя (Румунія). Це вже третій публічний захід в межах проєкту.

Із вітальними словами виступили директор Науково-дослідного інституту територіального та міжорганізаційного співробітництва WSB University, Польща, prof., dr hab. Joanna Kurowska-Pysz, заступник директора ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (Україна) з наукової роботи, д.е.н., проф. Ірина Сторонянська та керівник проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» (Україна), д.е.н., с.н.с. Христина Притула.

В рамках конференції партнери проєкту представили результати дослідження щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС, зокрема, розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, підвищенню пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, а також впровадженню зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах.

 1. Христина Притула, Сектор транскордонного співробітництва, ІРД НАНУ, Україна,
  «Development of border infrastructure in the Ukraine-EU cross-border space: a systematic approach»
  завантажити презентацію
 2. Івона Кшижевська, Кафедра транспорту та інформатики, Університет в Домброві-Гурничій, Польща,
  «Development of TEN-T corridors in Poland: past and ongoing projects»
  завантажити презентацію
 3. Даніель Міхняк, Директор Інституту географії Словацької академії наук, Словаччина,
  «Prospects of building freight transport infrastructure between Slovakia and Ukraine»
  завантажити презентацію
 4. Флорентіна Чіродеа, Костянтин-Василь Тоца, Факультет міжнародних відносин та європейських студій, Університет Орадя, Румунія,
  «Best practices, government support and investment programs for the development of green and sustainable transport infrastructure in Romania»
  завантажити презентацію
 5. Мар’яна Мельник, Ірина Лещух, Відділ просторового розвитку, ІРД НАНУ, Україна,
  «Logistical potential for ensuring the resilience of the economic system of Ukraine in the face of global challenges»
  завантажити презентацію
 6. Клара Цімре, Жофія Санисло, Факультет соціальної географії та планування регіонального розвитку, Університет Дебрецена, Угорщина,
  «Cross-border cooperation development between Hungary and Ukraine in the context of granting Candidate status for EU membership to Ukraine»
  завантажити презентацію
 7. Ярослава Калат, Сектор транскордонного співробітництва, ІРД НАНУ, Україна,
  «National legislation of Ukraine in the field of cross-border cooperation: harmonization with EU law»
  завантажити презентацію


Грудень 2023 - Лютий 2024
За результатами проведеного дослідження можливостей для розвитку «зеленого» транспорту в Україні учасниками проєкту підготовлено та розіслано основним стейкхолдерам науково-аналітичну записку.


Веб-майстер П. Попадюк