Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


 Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Конференції



17 листопада 2023 року в ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Регіони та громади в умовах нестабільності: стан, виклики, орієнтири забезпечення стійкості» в рамках виконання проекту «Фінансові детермінанти забезпечення економічного зростання регіонів та територіальних громад на засадах поведінкової економіки» (No 2020.02/0215) за підтримки НФДУ.
Метою заходу було: обговорення проблем та викликів поступу регіонів та громад України в умовах нестабільності, обмін думками та можливість отримати інформацію про конкретні практики антикризового управління на місцевому рівні, формування пропозицій щодо забезпечення стійкості територій.
До заходу долучились понад 70 учасників: представники органів влади, місцевого самоврядування, освіти, академічного та експертного середовища. З вітальним словом виступила д.е.н., проф. Ірина Сторонянська, заступник директора Інституту.
Модератором заходу була Галина Возняк, д.е.н., ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України».
Детальніше про круглий стіл тут.
Програма круглого столу тут.
Фото з круглого столу тут.

17.11.2023
13-14.11.2023. Міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС» (м. Домброва Гурнича, Польща)
13-14 листопада 2023 року у м. Домброва Гурнича (Польща) відбулася міжнародна конференція «Перспективи нарощення інфраструктурної спроможності вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС». Захід був організований у рамках проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» (№ 22220189), координатором якого є ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (далі Інститут), за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду. Інститут виступив співорганізатором заходу разом із WSB University (Польща), Institute of Geography of the Slovak Academy of Sciences (Словаччина), University of Debrecen (Угорщина) та University of Oradea (Румунія).
Міжнародна конференція відбулася у змішаному (офлайн та онлайн) форматі та об'єднала представників академічного середовища та експертів-практиків у сфері вантажних перевезень з 13 країн. Основною метою заходу було обговорення та обмін думками щодо питань розбудови інфраструктури вантажних коридорів вздовж кордону Україна-ЄС. Особлива увага приділялася розвитку логістичних маршрутів для перевезення вантажів, підвищенню пропускної спроможності прикордонної інфраструктури, розвитку мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, а також впровадженню зелених технологій та інновацій у вантажних перевезеннях та мультимодальних терміналах. [...]

14.11.2023

19.10.2023. ІІІ Міжнародна науково-практична конференція здобувачів вищої освіти та молодих учених на тему «Актуальні проблеми розвитку фінансово-економічної системи: пріоритети та перспективи»
19 жовтня 2023 року на базі Львівського торговельно-економічного університету відбулася ІІІ Міжнародна науково-практична конференція здобувачів вищої освіти та молодих учених на тему «Актуальні проблеми розвитку фінансово-економічної системи: пріоритети та перспективи».
Співорганізатори заходу: Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»; Національна академія статистики, обліку та аудиту; Львівський національний університет імені Івана Франка, факультет управління та бізнесу; Державний біотехнологічний університет; Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника; Ужгородський національний університет, Мукачівський державний університет, Державний податковий університет; Вища школа управління та банківської справи в м. Познань (Польща); Жешовський університет, Польща; Державний вищий професійно-технічний коледж імені проф. С. Тарновського (м. Тарнобжег, Польща).
Модератор та організатор наукового заходу – к.е.н., доцент Тетяна Мединська.
Відкрив науковий захід ректор Львівського торговельно-економічного університету, д.е.н., професор Петро Куцик. У виступі Петро Олексійович наголосив про актуальність тематичних напрямів роботи конференції щодо забезпечення фінансово-економічної стабільності в Україні в умовах війни, а також післявоєнного відновлення економіки, які потребують нових підходів до реалізації бюджетно-податкової, монетарної політик держави.
До привітання учасників конференції з побажанням плідної роботи та обміну ідеями та досягненнями молодої наукової спільноти долучилася заступник директора Державної установи «Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» д.е.н., професор Ірина Сторонянська.
На пленарному засіданні виступили представники наукової спільноти, молоді учені та здобувачі вищої освіти наукових установ-співорганізаторів. Особливо цікавою була доповідь: Piotr Luty, Dr., Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – Experience sharing of V4 against the shadow economy, corruption and tax avoidance in Ukraine. У доповіді було презентовано проєкт міжнародного Вишеградського фонду «Обмін досвідом V4 протидії тіньовій економіці, корупції та ухиленню оподаткування в Україні», в якому бере участь доцент Тетяна Мединська.
На пленарному засідання наукову доповідь представив здобувач ОС доктор філософії ОП «Фінанси, банківська справа та страхування» Державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» Андрій Каспшишак на тему «Економічна резилієнтність регіонів України під час воєнного стану: роль фінансової поведінки домогосподарств» (науковий керівник: д.е.н., професор Галина Возняк).
У роботі конференції в онлайн режимі взяли участь понад 60 осіб, в тому числі здобувачі вищої освіти, аспіранти та молоді учені із закладів вищої освіти та наукових установ України й зарубіжжя, зокрема із Львова, Києва, Ірпеня, Івано-Франківська, Рівного, Полтави, Мукачева, Ужгорода, Чернівців, Харкова, Острога, Вроцлава, Жешова, Познані та Тарнобжега.
Програма конференції тут.
Фото з конференції тут.

19.10.2023
28.09.2023. Міжнародна конференція "Безпека національної економіки та бізнесу: сучасні виклики та загрози"
28 вересня 2023 р. відбулася Міжнародна конференція "Безпека національної економіки та бізнесу: сучасні виклики та загрози".
Організаторами конференції виступили Львівський національний університет імені Івана Франка, Львівська обласна військова державна адміністрація, Державна установа «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Державна установа «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Університет прикладних наук Бундесбанку (м. Гахенбург, Німеччина), Познанський технологічний університет (м. Познань, Польща), Познанський економічний університет (м. Познань, Польща), Вроцлавський економічний університет (м. Вроцлав, Польща), Пряшівський університет (м. Пряшів, Словаччина).
У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
З вітальним словом до учасників конференції звернувся завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів д.е.н., проф. Тарас Васильців, який зупинився на ключових викликах, ризиках і загрозах макроекономічній, фінансовій та соціальній безпеці України.
Фото з події:

28.09.2023
27.09.2023. 12-та Міжнародна наукова конференція «Сталий розвиток в управлінні та фінансах: наука-бізнес-самоврядування»
27 вересня 2023 року в режимі он-лайн відбулася циклічна 12-та Міжнародна наукова конференція «Сталий розвиток в управлінні та фінансах: наука-бізнес-самоврядування», організована: факультетом менеджменту Ченстоховської Політехніки, Інститутом фінансів та обліку Університету WSB Merito в Познані та ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України».
Захід вже традиційно зібрав вчених, економістів та управлінців з різних країн, які мали нагоду обмінятися результатами наукових досліджень та практичним досвідом щодо управління бізнесовими організаціями та органами місцевого самоврядування в контексті концепції сталого розвитку. Участь у роботі конференції взяли близько 50 науковців з України, Польщі, Болгарії, Грузії, Казахстану, ПАР, Бахрейну.
У рамках конференції було проведено 3 секційних засідання:
1. Управління і знання для сталого розвитку;
2. Сталий розвиток регіонів;
3. Інновації для сталого розвитку.
Участь в конференції взяли науковці ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України», зокрема: д.е.н., проф. Ірина Сторонянська; д.е.н., проф. Юрій Стадницький; д.е.н., проф. Анатолій Мокій; к.е.н., ст..досл. Любомир Созанський; к.е.н. Юлія Башинська; м.н.с. Іванна Мищишин.
Результатом проведення конференції стане публікація статей у виданнях установ-партнерів.
Програма конференції – тут.
Фото з події:

27.09.2023

22.06.2023. Круглий стіл «Розбудова мережі мультимодальних терміналів в Україні та сусідніх країнах ЄС»
22 червня 2023 року в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Розбудова мережі мультимодальних терміналів в Україні та сусідніх країнах ЄС» у рамках реалізації проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» (№ 22220189) за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду (Visegrad Grant+ Programme).
Організатором заходу стала ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Це вже другий публічний захід в межах проєкту.
З вітальним словом виступила д.е.н. Христина Притула, координатор проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва Інституту, яка у своєму виступі наголосила на основних результатах та досягненнях проєкту за період його реалізації.
На круглому столі партнери проєкту з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії представили результати дослідження стосовно мультимодальних перевезень в Україні та сусідніх країнах ЄС, розвитку перевантажувальної інфраструктури, зокрема у прикордонних регіонах, а також сучасний стан та перспективи удосконалення організаційного та інституційного середовища розвитку мультимодальних терміналів.
Від Інституту на круглому столі виступили:
- завідувач відділу просторового розвитку ІРД НАНУ, д.е.н., професор Мар’яна Мельник із доповіддю "Інституційне забезпечення та особливості розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні";
- старший науковий співробітник відділу просторового розвитку ІРД НАНУ, к.е.н. Ірина Лещух із доповіддю "Інфраструктура мультимодальних перевезень у транскордонному просторі Україна-ЄС: перешкоди та перспективи розвитку".
До участі у круглому столі долучилися представники органів центральної та регіональної влади, регіональних митниць, прикордонних відомств, академічної спільноти з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
Програму заходу можна завантажити тут.
Фото з події:

22.06.2023

22-23.03.2023. Міжнародний урбаністичний форум «Економіка відновлення міст»
22-23 березня 2023 року на базі Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбувся Міжнародний урбаністичний форум «Економіка відновлення міст».
Метою форуму було обговорення сучасного стану і перспектив розвитку міст України з урахуванням наявних викликів і загроз, розроблення стратегічних напрямів відновлення і розвитку міст у післявоєнний період.
Співорганізатори заходу: Міністерство освіти і науки України; Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана (Україна); Асоціація міст України; Українська асоціація районних та обласних рад; Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України (Україна); Інститут економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України (Україна); Наукова група Аграрної економіки та політики Швейцарського федерального технологічного університету (м. Цюрих, Швейцарія); Центр демографічних, урбаністичних та екологічних досліджень Університету м. Мехіко (Мексика).
В програмний комітет входили Дмитро Лук’яненко, доктор економічних наук, професор, ректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана; Богдан Данилишин, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, завідувач кафедри регіоналістики і туризму; Віктор Чужиков, доктор економічних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків; Олександр Слобожан, кандидат наук з державного управління, виконавчий директор Асоціації міст України; Оксана Продан, радниця голови Асоціації міст України, народний депутат VII та VIII скликань, голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця»; Юрій Андрійчук, кандидат наук з державного управління, голова секретаріату Української асоціації районних та обласних рад; Ганна Палеха, голова Асоціації просторових планувальників - Ради урбаністів Національної спілки архітекторів України; Віра Огородник, доктор економічних наук, запрошений професор, Група аграрної економіки та політики Швейцарського федерального технологічного університету, Цюрих (Швейцарія); Алехандра Трехо, професор Центру демографічних, міських та екологічних досліджень, Ель Колегіо де Мехіко (Мексика); Інна Заблодська, доктор економічних наук, професор, завідувач відділу проблем міжрегіонального співробітництва Інституту економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України; Ірина Сторонянська, доктор економічних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України та ін.
В ході роботи форуму було визначено виклики та проблеми повоєнного розвитку міст України; наголошено на необхідності формування з міст України центрів відповідності членству в ЄС; проаналізовано світовий досвід відновлення зруйнованих міст та сформовано способи його упровадження в Україні; запропоновано інноваційні інструменти відновлення міст (смарт-підходи, діджиталізація, кібербезпека); створено засади стратегії розвитку міст; розроблено заходи з повернення біженців та ВПО у місця їхнього попереднього постійного проживання; висвітлено здобутки реформи місцевого самоврядування у розвитку міст; наголошено на необхідності діяльності молодіжних урбаністичних рухів; запропоновано інструменти розбудови безпечного міського довкілля та відбудови енергетичної інфраструктури міст; опрацьовано заходи з фінансування відновлення міст; сформовано критерії та шляхи інтеграції економічної науки, освіти і публічного управління містом і способи професіоналізації стратегічного управління відновленням міст України.
В роботі форуму взяли участь працівники інституту Сторонянська І. З., Васильців Т. Г., Шульц С. Л., Мельник М. І., Мульска О. П., Біль М. М., Бабець І. Г., Левицька О. О., Жук П. В., Беновська Л. Я., Башинська Ю. І., Лещух І. В., Синюра-Ростун Н. Р., Ткач С. М., Войтенко О. А.
Збірник матеріалів форуму тут.

23.03.2023

17.03.2023. Міжнародна наукова конференція «Підприємство і регіон в умовах кризи»
17 березня 2023 р. в онлайн-форматі відбулась Міжнародна наукова конференція «Підприємство і регіон в умовах кризи».
Організаторами конференції виступили: Інститут економіки та фінансів Жешувського університету, факультет менеджменту Варшавського технологічного університету та ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України".
У конференції взяли участь понад 50 науковців з 14 країн (Польщі, України, Литви, Словаччини, Чехії, Румунії, Щвейцарії, Італії, США, Мексики, Пакистану та ін.).
З вітальними словами виступили: Ірина Сторонянська (д.е.н., проф. заступник директора ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»); Деніса Абрудан (доктор, Західний університет Тімішоара, Румунія); Вєслав Капут (д-р габ., Вища школа банківської справи в Хожуві, Польща); Ізабела Кравчик-Соколовська (д-р габ., проф., Ченстоховський технічний університет).
В роботі конференції взяли участь співробітники Інституту: Світлана Шульц (д.е.н., проф., завідувач відділу регіональної економічної політики; модератор секції; Марія Карп‘як (к.е.н., с.н.с. відділу регіональної економічної політики); Анатолій Мокій д.е.н., проф., провідний науковий співробітник відділу регіональної економічної політики): Мар'яна Мельник (д.е.н., проф. завідувач відділу просторового розвитку); Соломія Ткач (к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку); Іванна Мищишин (м.н.с. відділу регіональної екологічної політики та природокористування); Ольга Войтенко (провідний інженер відділу регіональної економічної політики, аспірантка); Арсеній Янович (провідний інженер відділу регіональної економічної політики, аспірант).
Тематика виступів доповідачів була присвячена актуальним проблемам: збереження людського потенціалу в умовах мілітарного впливу; розвитку міжрегіональної інтеграції факторного потенціалу виробничого та науково-технічного секторів України та регіонів; розвитку сфери культурного обслуговування в регіонах України в умовах війни та рекомендаціям щодо його покращення; досвіду оцінювання продуктивності ресурсів економіки в країнах-членах ЄС та ОЕСР та шляхам його адаптації в Україні; перспективам розвитку транспортної інфраструктури регіонах України.
Програму заходу можна завантажити тут.
Фото з події:

17.03.2023

17 березня 2023 р. відбулася VІІ Міжнародна наукова конференція «Перспективи розвитку підприємництва з глобальної позиції (Prospects for the Development of Entrepreneurship from a Global Perspective)» в режимі он-лайн на платформі Teams, організована Лодзьким університетом (Польща) спільно з Егейським університетом (Туреччина), ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» і Львівським національним університетом імені Івана Франка. [...]

17.03.2023
08.12.2022. Круглий стіл «Вантажопотоки через сухопутний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи»
8 грудня 2022 р. в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Вантажопотоки через сухопутний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи» у рамках реалізації проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» (№ 22220189) за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду (Visegrad Grant+ Programme).
Організатором заходу був ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України».
З вітальними словами виступили:
  • Василь Кравців, директор ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», проф., д.е.н.;
  • Евеліна Стахерзак, проєктний менеджер, Міжнародний Вишеградський фонд;
  • Іоан Хорга, проф., Університет Орадя, Румунія;
  • Максим Саган, Департамент міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної військової (державної) адміністрації;
  • Христина Притула, координатор проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва Інституту, д.е.н.
На круглому столі партнери проєкту з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії представили результати дослідження стосовно існуючої пропускної спроможності автомобільних та залізничних пунктів пропуску на сухопутному кордоні України та країн-членів ЄС, наявності вузьких місць, а також шляхів покращення їх пропускної спроможності.
Від Інституту на круглому столі виступили:
  • завідувач сектору транскордонного співробітництва, д.е.н. Христина Притула із доповіддю «Інституційні та економічні чинники розвитку вантажних перевезень через кордон Україна-ЄС: аналіз основних тенденцій та проблем»;
  • старший науковий співробітник сектору транскордонного співробітництва, к.соц.н. Анна Максименко із доповіддю «Основні тенденції автомобільних та залізничних вантажопотоків через українсько-польську та українсько-словацьку ділянки державного кордону»
  • та науковий співробітник сектору транскордонного співробітництва, к.е.н. Ярослава Калат із доповіддю «Транспортно-логістична інфраструктура України на кордоні з Угорщиною та Румунією: стан та слабкі місця».

До участі у круглому столі долучилося близько 40 осіб: представників органів центральної та регіональної влади, регіональних митниць, прикордонних відомств, академічної спільноти з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
За результатами круглого столу будуть підготовлені рекомендації центральним та регіональним органам влади.
Фото з події:

08.12.2022

19 жовтня 2022 року в ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” відбувся науково-практичний семінар для аспірантів і докторантів “Емпіричні методи досліджень економічних процесів”.
Мета науково-практичного семінару – закріплення навиків побудови методичних підходів до аналізування соціально-економічних процесів, удосконалення економетричних практик проведення наукових досліджень. [...]

19.10.2022



Веб-майстер П. Попадюк