Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Монографії



Файл Adobe Reader УДК 332.146:334.012.74
Патицька Х. О., Гринчишин І. М., Лещух І. В., Максименко А. О., Бас-Юрчишин М. А. Центро-периферійні взаємодії в умовах децентралізації: регіональний і локальний вимір: монографія / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». Львів, 2021. 292 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20210004.pdf (повний текст)

Джерел: 19 посилань

Визначено особливості розвитку центро-периферійних взаємодій на регіональному і локальному рівнях в умовах адміністративно-фінансової децентралізації та реалізації державної регіональної політики в Україні. Здійснено ідентифікацію рівнів центро-периферійної взаємодії у регіоні, на основі чого представлено теоретико-методичні підходи до оцінювання їх розвитку. На основі розробленої методики проведено аналітичне дослідження взаємодії центру та периферії на трьох рівнях: обласний центр – територія області; міста обласного значення – зони їхнього впливу; центр – периферія територіальної громади. У контексті апробації методичного підходу на прикладі Львівської, Полтавської і Чернігівської областей у регіонах визначено просторові зони з різною інтенсивністю впливу «ядра» (міста – обласного центру) та обґрунтовано ступінь генерування позитивних імпульсів та їх абсорбції з акцентом на ролі міст обласного значення. Шляхом проведення соціологічних опитувань голів місцевих рад і жителів територіальних громад досліджено формування і розвиток центро-периферійних взаємодій між населеними пунктами в умовах децентралізації, виявлено проблеми і ризики, які сповільнюють та стають на заваді активному соціально-економічному розвитку громад та формуванню у них комфортного соціально-психологічного клімату.
Ключові слова: центро-периферійні взаємодії, децентралізація, регіональний вимір, локальний вимір



Файл Adobe Reader УДК 332:338.467:330.354:332.146.2
Потенціал сектору комерційних послуг регіонів України: ефективність використання та механізми детінізації / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України»; наук. ред. М. І. Мельник. Львів, 2021. 293 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20210003.pdf (повний текст)

Джерел: 773 посилання

У монографії визначено проблемні аспекти економіко-правового регулювання ідентифікації та класифікації послуг в контексті детінізації національної економіки; здійснено аналіз передумов, секторальних особливостей та рівня тінізації окремих секторів комерційних послуг на національному та регіональному рівнях; розроблено та апробовано методичні підходи до виявлення видів економічної діяльності в секторі комерційних послуг зі зростаючою соціально-економічною віддачою та стратегічною конкурентоспроможністю; поведено аналіз ефективності використання потенціалу окремих сфер комерційних послуг у забезпеченні соціально-економічного зростання регіонів України. Обґрунтовано стратегічні пріоритети системної детінізації та розвитку сектору комерційних послуг, а також розроблено інституційні та організаційно-економічні механізми детінізації відносин у різних субсекторах комерційних послуг на національному та регіональному рівнях.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями регіонального розвитку.
Авторський колектив: М. І. Мельник, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, І. З. Сторонянська, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, С. М. Ткач, С. Д. Щеглюк, А. Р. Дуб, О. І. Гулич, О. Й. Жабинець, Н. Р. Синюра-Ростун, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: потенціал, сектор комерційних послуг, регіон, Україна, ефективність використання, механізми детінізації



Файл Adobe Reader УДК 314.7:331.55(477.8)
Міграційна активність населення Карпатського регіону України: нова емпірика та пріоритети політики регулювання / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України»; наук. ред. Т. Г. Васильців. Львів, 2021. 293 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20210002.pdf (повний текст)

Джерел: 174, 177 посилань

Монографію присвячено теоретико-прикладним засадам дослідження міграційної активності населення Карпатського регіону України, її оцінювання та регулювання. Розкрито специфіку міграційної активності населення Карпатського регіону України та її соціально-економічних наслідків. Підтверджено високий рівень ризикогенності міграційної ситуації, яка у випадку не вирішення проблеми може трансформуватися у серйозні загрози сталому розвитку та регіональній безпеці. Обґрунтовано пріоритетні напрями, механізми та інституційні форми співпраці в сфері регулювання міграційних процесів. Запропоновано інструменти та заходи державної політики зростання зайнятості, інгібування міграційних втрат населення, удосконалення функціонування ринку міграційних послуг, покращення національної системи моніторингу міграційної активності населення та інші нові підходи до регулювання міграційної активності населення на регіональному та національному рівнях.
Призначено для працівників органів державного управління, представників бізнесу та громадських організацій, науковців, викладачів, аспірантів, студентів економічних спеціальностей.
Ключові слова: міграційна активність, населення, Карпатський регіон, Україна, нова емпірика, політика регулювання, пріоритети



Файл Adobe Reader УДК 338.4:7
Давимука С. А. Екосистема мистецтва: наукові засади становлення та сучасні практики: монографія / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». Львів, 2021. 581 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20210001.pdf (повний текст)

Джерел: 676 посилань

Розкрито особливості сучасного мистецтва та сутність художнього ринку (артринку) у світі та в Україні в контексті екосистемного підходу. Визначено статус сучасного художника, персоналізацію його позиції як суб’єкта ринку і основної складової екосистеми мистецтва. Проаналізовано економічні засади мистецтва, внесок мистецтва в економіку; охарактризовано ринок мистецтва та роль його учасників, виявлено особливості ціноутворення на витвори мистецтва та чинники, що на нього впливають; розкрито методичні підходи до ціноутворення та проаналізовано особливості інвестування на ринку мистецтва. Визначено та охарактеризовано глобальні тенденції ринку мистецтва і системно розкрито сутність однієї з основних тенденцій – розвитку цифрового мистецтва. Проаналізовано сутність державної політики у сфері розвитку та підтримки мистецтва в Україні. Виявлено стан та особливості функціонування артринку в умовах пандемії СОVID-19 у світі та в Україні, обґрунтовано його перспективи в посткризовий період. Розкрито методологічні засади екосистеми мистецтва та розроблено пропозиції щодо її розвитку.
Для науковців, мистецтвознавців, представників артбізнесу, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Ключові слова: мистецтво, екосистема, становлення, наукові засади, сучасні практики

2020



Файл Adobe Reader УДК 332.053:338.242.002.8+628.477+574.63
Колодійчук І. А. Формування територіально збалансованих систем управління відходами: регіональний вимір: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2020. 524 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200003.pdf (повний текст)

Джерел: 329

Представлено результати дослідження теоретичних положень щодо сутності відхо-дів, їхньої класифікації та позиціонування у регіональних соціально-економічних систе-мах. Удосконалено понятійно-категоріальний апарат дослідження та обґрунтовано мето-дологічні підходи до вирішення проблеми існуючих диспропорцій між генеруванням й утилізацією відходів із подальшою розробкою відповідних методичних засад удоскона-лення системи управління у регіональному вимірі. Проведено аналіз кількісних парамет-рів джерел генерування відходів, територіальної структури утилізаційних потужностей України та здійснено просторову оцінку збалансованості системи управління відходами у розрізі регіонів. Здійснено аналіз передового європейського досвіду та досліджено націо-нальне галузеве законодавство на предмет його відповідності міжнародним регламентам. Обґрунтовано концептуальні підходи та етапність формування територіально збалансова-них систем управління на засадах сучасних технологій рециклінгу відходів у регіональ-ному вимірі. Розроблено пропозиції щодо удосконалення управління відходами через перспективне планування та запровадження якісно нової системи їхнього роздільного збирання. Запропоновано шляхи підвищення рівня інвестиційної привабливості в системі управління відходами на регіональному рівні.
Для науковців, викладачів, студентів, аспірантів та докторантів, працівників органів державної влади та підприємців, для всіх тих, хто цікавиться проблемою відходів.
Ключові слова: системи управління відходами, територіально збалансовані системи, формування, регіональний вимір



Файл Adobe Reader УДК 338.45.001.73(477.8)
Переробна промисловість регіонів України: проблеми та перспективи розвитку: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: С. О. Іщук. Львів, 2020. 341 с. (Серія «Регіони: моніторинг, прогнози, моделі»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200002.pdf (повний текст)

Джерел: 107

У монографії висвітлено результати комплексного дослідження переробної промисловості України та її регіонів. Зокрема сформовано систему пріоритетів імпортозаміщення на внутрішньому ринку промислових товарів та окреслено базові напрямки розвитку імпортозаміщувальних виробництв. Встановлено особливості функціонування хімічної промисловості в Україні на підставі порівняльного аналізу тісноти міжсекторальних зв’язків та рівня витратності вітчизняних і європейських хімічних виробництв. Побудовано мезорівневу матрицю економічного і ресурсного потенціалу хімічних виробництв. Обґрунтовано стратегічні орієнтири розвитку перспективних хімічних виробництв у Західному регіоні. Визначено проблеми розвитку легкої промисловості в Україні за результатами оцінки рівня функціонування переробних виробництв, зокрема їх імпортозалежності та експортоорієнтованості. Розроблено організаційний механізм відновлення сировинної бази текстильних та інших виробництв. Окреслено ключові напрямки розвитку деревообробної промисловості в областях Західного регіону (у розрізі виробництв) і визначено базові стратегії та механізми їх практичної реалізації. Здійснено групування регіонів України за обсягами виробництва сировини (зернових, м’яса і молока) та продуктів їх промислової переробки. Обґрунтовано перспективи розвитку вітчизняних агропереробних виробництв, виходячи з поточних і прогнозних трендів кон’юнктури на внутрішньому і зовнішньому ринках збуту продукції. Досліджено ризики функціонування сучасної системи фінансового вирівнювання, що пов’язані з впровадженням бюджетної децентралізації.
Автори: С. О. Іщук, Л. Й. Созанський, Ю. В. Полякова, Л. П. Коваль, Я. В. Кудря, О. В. Ляховська, В. В. Косовська,Н. О. Ривак , О. С. Процевят.
Ключові слова: переробна промисловість, Україна, регіон, розвиток, проблеми, перспективи



Файл Adobe Reader УДК 332.145:338.244.47
Територіальні громади в умовах децентралізації: ризики та механізми розвитку: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: В. С. Кравців, І. З. Сторонянська. Львів, 2020. 531 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200001.pdf (повний текст)

Джерел: 514 посилань

Визначено особливості проходження адміністративно-фінансової децентралізації в Україні в частині аналізу цілей реформи щодо різних рівнів публічного управління та стану законодавчого забезпечення децентралізації в Україні. Аргументовано застосування дуалістичного підходу до адміністративно-фінансової децентралізації в Україні, яким передбачено забезпечення спроможності адміністративно-територіальних одиниць базового рівня та утвердження державної регіональної політики, обґрунтовано можливі ризики та переваги фіскальної децентралізації на прикладі досвіду розвинених країн. Розроблено методичний підхід до оцінювання ефективності механізмів фінансової децентралізації на рівні регіонів, районів, міст, територіальних громад, який дозволяє оцінити. Запропоновано методику оцінювання впливу механізмів адміністративно-фінансової децентралізації на соціально-економічний розвиток регіонів, районів, міст, територіальних громад, практична імплементація якого дозволила виявити ефективність таких механізмів з позиції досягнення поставлених цілей реформи. Досліджено основні тенденції та визначено ризики формування об’єднаних територіальних громад Карпатського регіону. Проаналізовано сучасний інструментарій адміністративно-фінансової децентралізації в розрізі фіскальних інструментів формування доходів місцевих бюджетів, а також механізмів стимулювання економічної активності в територіальних громадах у таких сферах, як забезпечення зайнятості, ефективне управління власністю територіальних громад, просторове планування, використання природо-ресурсного потенціалу. Розглянуто проблеми організації функціонування соціальної сфери в територіальних громадах, зокрема загальної середньої та дошкільної освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення. Досліджено ризики функціонування сучасної системи фінансового вирівнювання, що пов’язані з впровадженням бюджетної децентралізації.
Автори: Л. Я. Беновська, М. М. Біль, Г. В. Возняк, О. І. Гулич, І. М. Гринчишин, А. Р. Дуб, І. В. Жеребило, П. В. Жук, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Я. Я. Калат, Л. В. Ключник, І. А. Колодійчук, О. О. Левицька, І. В. Лещух, А. О. Максименко, М. І. Мельник, Х. О. Патицька, В. О. Полюга, Х. М. Притула, Н. Р. Синюра-Ростун, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, Р. Т. Теслюк, І. Р. Тимечко, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: територіальні громади, децентралізація, ризики розвитку, механізми розвитку

2019



Файл Adobe Reader УДК 339.972:339.9.012(477)
Конкурентні стратегії безпеки розвитку України у глобальному середовищі / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» ; заг. ред.: А. І. Мокій. Львів, 2019. 872 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20190011.pdf (повний текст)

Джерел: 785 + 1230 посилань

Монографія присвячена теоретико-методологічним основам дослідження загроз та викликів економічній безпеці України в умовах глобальної економіки. Висвітлено теоретичні і прикладні аспекти зміцнення безпеки та конкурентоспроможності національної економіки на сучасному етапі євроінтеграції. Розглянуто інституціональний базис структурної трансформації регіональної економіки, визначені пріоритети та засоби реалізації стратегії імпортозаміщення як чинника безпеки розвитку внутрішнього ринку. Запропоновані напрями впровадження кластерної моделі інноваційного розвитку, механізми протидії корупції, реалізації експортного потенціалу економіки, залучення іноземних портфельних інвестицій. Обґрунтовані програмні засоби та компоненти конкурентної стратегії забезпечення інформаційної безпеки держави.
Для науковців, фахівців, державних службовців, студентів і викладачів, які займаються проблемами соціально-економічного розвитку України.
Авторський колектив: Д. А. Антонюк, К. І. Антонюк, І. Г. Бабець, М. А. Бас-Юрчишин, Є. В. Бєлашов, О. О. Борзенко, Г. А. Бублей, З. С. Варналій, Т. Г. Васильців, М. В. Вінічук, Чжен В., Ван Цзіньго, О. С. Власюк, Ю. О. Гершуненко, Б. Е. Головаш, Л. В. Головаш, А. М. Гуменюк, О. І. Дацко, П. В. Дзюба, В. В. Зайченко, Р. Є. Зварич, З. Б. Куделько, І. О. Куревіна, М. М. Литвин, Р. Л. Лупак, О. А. Маслій, М. І. Мельник, А. І. Мокій, Н. С. Науменко, Д. А. Ніжний, Л. В. Ноздріна, Б. І. Олійник, С. В. Онищенко, Г. В. Ортіна, Н. В. Павліха, О. С. Панков, М. О. Панкова, Ю. В. Пинда, С. М. Писаренко, М. З. Піх, Ю. В. Полякова, К. Румер, Н. М. Скляр, О. В. Собкевич, С. М. Ткач, О. О. Ткаченко, Н. Ю. Федоришин, М. І. Флейчук, М. П. Хмара, С. М. Цвілий, У. В. Щурко.
Ключові слова: конкурентні стратегії, безпека розвитку, Україна, глобальне середовище



Файл Adobe Reader УДК 332.146.2:330.34:338.244.47
Стале ендогенне зростання регіонів України в умовах децентралізації: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; ред. І. З. Сторонянська. Львів, 2019. 501 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20190009.pdf (повний текст)

Джерел: 589 посилань

Визначено детермінанти сучасної моделі ендогенного зростання регіонів, які узгоджуються з цілями концепції сталого розвитку, інклюзивного зростання та враховують сучасні закономірності регіонального розвитку, зокрема: просторова концентрація економічної активності; продуктивність економічних ресурсів; якість і мобільність людського потенціалу; ступінь екологізації економіки регіонів; якість системи управління регіональним розвитком. Обґрунтовано концептуальні засади взаємозв’язку фінансової децентралізації як інструменту регулювання (умови) та розвитку регіонів. Сформовано методологічний інструментарій дослідження інклюзивного розвитку як сучасної платформи формування моделі сталого зростання економіки. Розглянуто регіон у контексті зобов’язань щодо усунення проблем екологічного, соціального, економічного характеру та практичної реалізації головних імперативів сталого розвитку. Розроблено новий підхід до визначення закономірностей у розвитку промислового сектору економіки крізь призму активності й ефективності його функціонування на мезорівні.
Обґрунтовано напрями удосконалення державної регіональної політики в умовах реалізації моделі сталого ендогенного зростання регіонів, які спрямовані на модернізацію механізмів реалізації регіональної політики. Запропоновано напрями активізації процесів інтернаціоналізації підприємницької діяльності в прикордонних регіонах України з метою їх активного включення в глобальні ланцюги доданої вартості.
Автори: Л. Я. Беновська, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, Т. Г. Васильців, Г. В. Возняк, І. М. Гринчишин, А. Р. Дуб, П. В. Жук, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Л. В. Ключник, І. А. Колодійчук, В. С. Кравців, І. В. Лещух, О. М. Луцків, М. І. Мельник, О. І. Пастернак, Ю. В. Полякова, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, І. З. Сторонянська, Р. Т. Теслюк, І. Р. Тимечко, С. Л. Шульц, С. Д. Щеглюк, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: стале ендогенне зростання, регіони, Україна, децентралізація



Файл Adobe Reader УДК 332.146.2:336.027:352
Тимечко І. Р. Територіальна громада у транскордонному просторі: чинники, закономірності, пріоритети розвитку: монографія / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2019. 444 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20190008.pdf (повний текст)

Джерел: 266

У монографії представлено результати дослідження теоретичних і прикладних аспектів життєдіяльності територіальної громади у транскордонному просторі. Обґрунтовано концептуальні положення життєдіяльності територіальної громади у транскордонному просторі, розкрито сутність територіальної громади та особливості її життєдіяльності, а також підходи до дослідження її розвитку. Акцентовано увагу на взаємодії суб’єктів економічних відносин у транскордонному просторі. Висвітлено особливості життєдіяльності територіальних громад в умовах наявності та використання спільних ресурсів. Значне місце відведено територіальній громаді як суб’єкту транскордонного співробітництва в умовах реалізації Державної регіональної політики України. Означено інструменти та механізми розвитку територіальної громади на основі активів у транскордонному просторі. Запропоновано розробку концептуальних засад розвитку територіальної громади у транскордонному просторі.
Для науковців, працівників органів влади та місцевого самоврядування, громадських об’єднань, які зацікавлені в забезпеченні життєспроможності територіальних громад України.
Ключові слова: територіальна громада, транскордонний простір, чинники, закономірності, пріоритети розвитку


Веб-майстер П. Попадюк