Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Монографії



Файл Adobe Reader УДК 330.131.7:330.322:332.1
Ткач С. М. Управління ризиками інвестиційної діяльності в регіоні: теоретичні основи та прикладні аспекти : монографія / С. М. Ткач. – Львів : ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», 2015. – 234 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). (фрагмент – перші 17 с. тексту)

У монографії обґрунтовано теоретичні основи дослідження управління ризиками інвестиційної діяльності на регіональному рівні. Розроблено методичний підхід до комплексного оцінювання ризиків інвестиційної діяльності в регіоні. Виявлено ключові тенденції та проблеми інвестиційної діяльності у Львівській області. Проведено комплексне оцінювання ендо- та екзогенних ризиків інвестиційної діяльності регіону. Сформовано методологічний підхід до вибору напрямів зниження ризиків інвестиційної діяльності в регіоні. Розроблено концептуальний підхід до формування механізму управління ризиками інвестиційної діяльності на регіональному рівні та пропозиції щодо його вдосконалення.
Для державних службовців, економістів, менеджерів, зацікавлених практиків, наукових і науково-педагогічних працівників, докторантів, аспірантів, студентів.
Ключові слова: управління ризиками, інвестиційна діяльність, регіон



Файл Adobe Reader УДК 330.142.211:658.27:316.422(477.8)
Основний капітал у Західному регіоні України: сучасний стан і перспективні напрями модернізації : монографія / наук. ред. С. О. Іщук ; ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. – Львів, 2015. – 172 с. (Серія “Регіони: моніторинг, прогнози, моделі”). (повний текст)

Джерел: 106

У монографії наведено результати комплексного дослідження основного капіталу в Україні і Західному регіоні. Обґрунтовано методологічні та прикладні засади модернізації основного капіталу і розроблено методичний інструментарій для його оцінювання. Проведено інтегральну оцінку стану, руху та ефективності використання основних засобів за період 2006-2013 рр.
Розроблено прогнозну економіко-математичну модель визначення вартості основного капіталу на мікрорівні з урахуванням дії реінвестиційного механізму. Визначено техніко-економічні передумови і окреслено перспективні напрямки відтворення основного капіталу виробничої сфери регіону.
Для наукових працівників, викладачів вищих навчальних закладів, аспірантів, державних службовців, підприємців.
Авторський колектив: С. О. Іщук, Я. В. Кудря, С. М. Тимків, С. М. Ткач, О. С. Процевят
Ключові слова: основний капітал, Західний регіон України, модернізація економіки



Файл Adobe Reader УДК 658.114.45:338.012:621
Кудря Я. В. Розвиток корпорацій: засади, тенденції, інструментарій : монографія / Я. В. Кудря ; [наук. ред. С. О. Іщук] ; ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України”. – Львів, 2015. – 188 с. (повний текст)

Джерел: 341

Монографія присвячена розробленню засад, інструментарію і методів економічного та організаційно-структурного розвитку корпорацій. Розроблено теоретично-методичні і прикладні основи розвитку корпорацій. На прикладі машинобудування розкрито особливості розвитку корпорацій. Проаналізовано стан розвитку машинобудівних корпорацій. Розроблено, запропоновано і наведено методи побудови корпораціями організаційних структур управління і визначення економічного ефекту синергізму для машинобудівних корпорацій, теоретико-методичні засади оцінювання економічної ефективності розвитку машинобудівних корпорацій на основі ситуаційних шкал.
Для державних службовців, економістів, менеджерів, зацікавлених практиків, наукових і науково-педагогічних працівників, докторантів, аспірантів, студентів старших курсів економічних спеціальностей.



Пітюлич М. М. Гірські території Українських Карпат: сучасний стан та перспективи розвитку : монографія / М. М. Пітюлич ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». – Ужгород : Гражда, 2015. – 320 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»).

У монографії розкрито комплекс проблем розвитку гірських територій Українських Карпат в умовах модернізації економіки України та роль держави у їхньому розвитку. Проведено аналіз демографічної ситуації, трудоміграційних процесів, матеріального добробуту гірських жителів та ринку праці гірських територій країни. В монографії запропоновано фінансово-кредитний та бюджетний механізми стимулювання розвитку гірських територій, визначені основні засади здійснення інноваційно-інвестиційної політики їхнього розвитку. Проведено оцінку природно-ресурсного потенціалу Українських Карпат, з’ясовано вплив антропогенних чинників на екологічну ситуацію в гірських районах та запропоновано концептуальні підходи до формування екологічного механізму регулювання природокористування в регіоні.
Ключові слова: гірські території, Українські Карпати, економічний розвиток



Файл Adobe Reader УДК [332.122:338.43](477)
Притула Х. М. Соціально-економічний розвиток сільських територій: регіональний вимір : монографія / Х. М. Притула ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». – Львів, 2015. – 355 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку») (фрагмент)

Джерел: 214

Монографія присвячена дослідженню сучасних теоретичних, методологічних і прикладних засад розвитку сільських територій в умовах інституційних та структурних перетворень в Україні. В роботі розкрито сутність та розуміння організації сільських територій; систематизовано нормативно-правове забезпечення їх розвитку; узагальнено підходи до їх ідентифікації та класифікації; здійснено аналіз стану інституційного забезпечення сільського розвитку країн-членів ЄС. Значна увага приділена вивченню особливостей розвитку сільських територій в контексті реалізації державної регіональної політики. Досліджено вплив регіональної структури економіки на забезпечення розвитку сільських територій. Обґрунтовано необхідність оцінки потенціалу сільських територій виходячи з визначення можливих напрямків їх розвитку, зорієнтованих на забезпечення зростання якості життя сільського населення. Наведена характеристика основних системних моделей розвитку сільських територій (макромоделей, структурних балансових, когнітивних, виробничих тощо) та їх застосування для забезпечення ефективного управління сільськими територіями на різних рівнях, оптимального планування, дослідження варіантів сценаріїв розвитку та розробки системи прийняття рішення тощо.
Для науковців, економістів, керівників і працівників органів державної влади та місцевого самоврядування, які займаються питаннями розвитку сільських територій і сільського господарства в Україні.
Ключові слова: сільські території, соціально-економічний розвиток, регіональний вимір



Файл Adobe Reader УДК 336:336.564:332.025.12(477)
Мельник М. І. Податковий контроль в Україні: проблеми та пріоритети підвищення ефективності : монографія / М. І. Мельник, І. В. Лещух ; ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». – Львів, 2015. – 330 с. (повний текст)

Джерел: 237

Монографія присвячена дослідженню сучасних теоретико-методологічних засад і розробці практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності податкового контролю в умовах реформування системи адміністрування податків в Україні. Розглянуто інституційні передумови становлення і розвитку податкового контролю, уточнено його домінантні характеристики та концептуальні засади організації. Акцентовано увагу на інституційних деформаціях системи податкового контролю в умовах реформування системи адміністрування податків в Україні. Виявлено та проаналізовано організаційно-управлінські та фінансові проблеми здійснення податкового контролю вітчизняних суб’єктів господарювання – юридичних осіб. На основі розробленого методичного підходу до багаторівневого аналізу ефективності податкового контролю проведено оцінку контрольно-перевірочної роботи податкових органів України та Львівської області. Розглянуто зарубіжний досвід організації та здійснення податкового контролю з позицій можливостей його застосування в Україні.
Розроблено пропозиції щодо гармонізації взаємовідносин між платниками податків і податковими органами у процесі здійснення податкового контролю. Обґрунтовано організаційно-інституційні пріоритети та розроблено засоби вдосконалення податкового контролю в контексті підвищення ефективності адміністрування податків в Україні.
Для науковців, економістів, керівників і практичних працівників органів управління різних рівнів.
Ключові слова: податковий контроль, Україна, ефективність податкового контролю



Файл Adobe Reader УДК 338.432:338.49:330.341.1:332.1
Чемерис В. А. Інноваційний розвиток інфраструктури аграрного ринку: регіональний контекст : монографія / В. А. Чемерис. – Львів : Аверс, 2015. – 352 с. (фрагмент)

Джерел: с. 299-330

Монографія присвячена дослідженню особливостей формування та функціонування окремих складових інфраструктури аграрного ринку в контексті регіонального розвитку. В монографії приділено значну увагу вивченню теоретичних засад і практичних аспектів інноваційного розвитку інфраструктури аграрного ринку, зокрема, досліджено характер перебігу інноваційних процесів у різних її ланках. Окрім того, запропоновано концептуальні підходи до стимулювання інновацій у виробничій, маркетинговій, фінансовій, інформаційно-комунікаційній, транспортно-логістичній, соціальній та інших видах інфраструктурі аграрного ринку регіону.
Монографія призначена для науковців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів аграрного та управлінського профілів, працівників органів державного управління та місцевого самоврядування, підприємців та інших осіб, які цікавляться цією проблематикою.
Ключові слова: інноваційний розвиток, інфраструктура аграрного ринку



Файл Adobe Reader УДК 339.9(477)
Писаренко С. М. Економіка і зовнішньоекономічні зв’язки України : підручник / С. М. Писаренко, Л. А. Українець. — К. : Знання, 2015. — 398 с. (фрагмент)

Розглянуто особливості формування та розвитку національної економіки України. Приділено значну увагу закономірностям і особливостям розвитку світової економіки. Місце України в системі світового господарства визначено на основі аналізу напрямів і обсягів наявних зовнішньоекономічних зв’язків.
Запропонований підручник відповідає програмі дисципліни “Економіка та зовнішньоекономічні зв’язки України”, що викладається для всіх спеціальностей факультету міжнародних відносин у вищих закладах освіти України (“міжнародні економічні відносини”, “міжнародні відносини”, “міжнародний бізнес”, “міжнародне право”, “міжнародний туризм”, “країнознавство”). Підручник не має аналогів в Україні, оскільки в ньому подано не лише сучасну характеристику української національної економіки, а й визначено її місце у світовому господарстві, висвітлено вплив процесів глобалізації, міжнародної економічної інтеграції, геополітичного положення на її формування і розвиток.
Для студентів та викладачів вищих закладів освіти, фахівців органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, а також тих, хто цікавиться проблемами розвитку національної економіки України, її інтеграції у світове господарство.
Ключові слова: економіка України, зовнішньоекономічні зв’язки України



Файл Adobe Reader УДК 330.3:332.02(477)
Територіальний розвиток та регіональна політика в Україні 2015 : наукова доповідь / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» ; наук. ред.: В. С. Кравців ; наук. координатор: С. Л. Шульц. – Львів, 2015. – 204 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). (повний текст)

Джерел: 121 посилання

Проаналізовано стан, сучасні тенденції та окреслено проблеми розвитку економіки регіонів України. Досліджено особливості формування та використання фінансово-кредитного потенціалу українських регіонів та специфіку урбанізаційних процесів в системі просторового розвитку держави. Здійснено оцінку розвитку сільських територій та транскордонного співробітництва України. Розкрито суть, визначено завдання та проведено аналіз сучасної регіональної екологічної політики. Визначено стратегічні пріоритети модернізації регіональної політики та територіального розвитку в Україні.
Для керівників органів державної та регіональної влади, органів місцевого самоврядування, викладачів вищих навчальних закладів, науковців, аспірантів.
Авторський колектив: Бараняк І.Є., Бачинська М.В., Беновська Л.Я., Бідак В.Я., Біль М.М., Бородіна О.М., Борщевський В.В., Вовканич С.Й., Габрель М.С., Григоренко О.В., Гулич О.І., Гусєва М.О., Жук П.В., Залуцький І.Р., Заяць Т.А., Іщук С.О., Колодійчук І.А., Колодійчук А.В., Куліш І.М., Кушнірецька О.В., Лещух І.В., Луцків О.М., Максимчук М.В., Махонюк О.В., Мельник М.І., Музика І.С., Мульска О.П., Остафійчук Я.В., Попадинець Н.М., Попова О.Л., Притула Х.Р., Садова У.Я., Синюра-Ростун Н.Р., Сторонянська І.З., Теслюк Р.Т., Ткач С.М., Тимечко І.Р., Цапок С.О., Цибульська Ю.О., Цимбаліста Н.А., Цісінська О.Б., Цюп’як О.З., Шевчук А.В., Чемерис В.А., Черторижський В.М., Шульц С.Л., Щеглюк С.Д., Яремчук Р.Є.

2014



Файл Adobe Reader УДК 347.77:338
Андрощук Г. О. Інтелектуальна власність у науково-технічній сфері: методи та принципи вартісної оцінки : монографія / Г. О. Андрощук, С. А. Давимука. – К. : Парламентське видавництво, 2014. – 304 с. (фрагмент)

Джерел: 130

Розглянуто теоретичні та практичні аспекти економіко-правових проблем оцінки вартості інтелектуальної власності (ІВ) і нематеріальних акти вів. Аналізується ІВ як об’єкт оцінки вартості: поняття, класифікація, джерела законодавства, міжнародні стандарти охорони. Дається методологія оцінки об’єктів ІВ як нематеріальних активів (поняття ринку, вартості, ціни, особливості оцінки об’єктів ІВ). Аналізується нормативно-правова база оцінки, міжнародні та зарубіжні стандарти облік й оцінки І В, стан та проблеми приватизаційних процесів, сучасного ринку оціночних послуг в Україні. Наводяться методологічні підходи до оцінки вартості об’єктів ІВ, систематизація підходів і методів оцінки ІВ, урахування ризиків, зарубіжна та вітчизняна практика оцінки окремих об’єктів І В, нематеріальних активів, франшизи, гудвілу, людського капіталу.
Розрахована на спеціалістів-оцінювачів, патентних повірених, наукових працівників, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Ключові слова: місцеві бюджети, реформа місцевого самоврядування, Львівська область


Веб-майстер П. Попадюк