Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Як збудувати сильну Європу. стратегії для майбутнього

XXV Економічний форум
(8-10 вересня 2015 року у м. Криниця-Здруй (Польша)

Протягом 8-10 вересня 2015 року у польському містечку Криниця-Здруй відбувся XXV Економічний форум. Даний захід, який ще називають Східноєвропейським (польським) Давосом, проходив під девізом «Як збудувати сильну Європу. Стратегії для майбутнього".

Економічний форум уже чверть століття виступає одним з найбільших у Центрально-Східній Європі майданчиком, де відбуваються зустрічі лідерів суспільно-політичного, соціально-економічного, культурного життя з Європи, Азії, Америки. Представники політичної еліти, бізнесу, культури, науковці, експерти мають змогу обмінятися думками з приводу проблем політичної та економічної співпраці, розбудови бізнес–середовища у Європі, визначення рівня довіри до бізнесу та його поведінки у сфері соціальної відповідальності, діагностики умов розвитку господарської діяльності тощо.

В 2015 році Економічний форум у Польщі був націлений на забезпечення доволі різних тематичних інтересів. Це зумолювалося тим, що у роботі понад 160 дискусійних панелей (дебатів, пленарних сесій, тематичних блоків, семінарів і презентацій доповідей) прийняло участь більш як 3000 гостей. Ключова ж місія цьогорічного Економічного форуму була продиктована самим життям. Ідея зводилася до забезпечення сприятливого клімату для розвитку політичної та економічної співпраці країн Європи на фоні зростаючої фінансової нестабільності світової економіки. Практично мова йшла про те, як будувати сильну Європу в умовах падіння цін на нафту, мінливості (волатильності) ринків валют, дефляції, тероризму, а також нових потоків біженців. Палітра топ-тем була дуже багатогранна: від питань міжнародної безпеки, озброєння в Європі, кібербезпеки, феномену гібридної війни, використання м'якої сили, боротьби з пропагандою до контролю над природними ресурсами, розвитку ключових секторів економіки Європи, газових питань, реформ у сфері транспорту, охорони здоров’я, розвитку метрополій, діаспори, адміністрування тощо. Свої форуми провели також представники місцевих органів влади та неурядові організації. Зазначимо, захід проходив під патронатом Малопольського воєводства Польщі.

Показово, що Форум відкрив глава польської держави Анджей Дуда. Почесними гостями заходу були президент Македонії Ґеорґе Іванов, президент Хорватії Колінда Ґрабар Кітаровіч, а також багато відомих політичних діячів, економістів, бізнесменів з різних країн. У виступі президент Польщі наголосив, що мінські домовленості не принесли довготривалого миру, окреслив головні загрози для сьогоднішньої Європи - демографічну кризу, кризу Єврозони, імміграційну кризу, а також небезпечну маргіналізацію теми війни в Україні та російської агресії, закликав Європу до єдності у питаннях вирішення російсько-українського конфлікту задля довготривалого миру. «Проблема підтримки сепаратистів, які намагаються відокремити частину суверенної держави, якою є Україна, може спричинити зміну кордонів Європи, що стане вкрай небезпечним прецедентом", - наголосив президент Польщі.

На цьогорічному форумі не забракло українських тем. Учасники обговорювали модернізацію української промисловості, підприємництва, боротьбу з корупцією, енергетичні справи та розвиток туризму, реформування поліції, питання міграції й розвитку освітньої інфраструктури тощо. А ще піднімали питання стратегічних орієнтирів розвитку держави, ролі українців у розбудові Європи й протидії сучасним загрозам миру.

Цікаво пройшла дискусійна панель «Україна - реальні кроки до європейських стандартів ведення бізнесу», ініціатором проведення якої стала Державна регуляторна служба України (модератор - голова ДРС Ксенія Ляпіна). Проблемні питання піднімав й президент Торгово-промислової Палати України Геннадій Чижиков. Під час роботи панельної дискусії «Безпека і незалежність – роль праці в цифрову епоху» директор зі стратегічної комунікації Ukraine Today Лада Рослицька звернула увагу на зв'язок між безпекою та свободою інформації в цифровій ері. Принагідно вона сконцентрувалася на можливості використання цифрових технологій в мирних цілях, а не зловживання ними для отримання геополітичної переваги. Помітними під час конференції «Європа Карпат» стали слова депутата Верховної Ради України Оксани Юринець , яка сказала, що «цивілізований світ повинен засудити минулі й нинішні дії Росії з переселенню українців». Цікавими були панельні заходи за участю екс-спікера Парламенту Верховної Ради України Олександра Мороза, народних депутатів Верховної Ради України Олександра Домбровського, Анатолія Матвієнка, екс-посла України у Польщі, д.е.н., професора завідувача кафедрою міжнародних відносин Львівського національного університету ім.. І.Франка Маркіяна Мальського, ректора Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ігора Цепенди, директора Інституту еколого-релігійних студій Олександра Бокотея, директора департаменту міжнародного співробітництва, євроінтеграції та розвитку туристичної інфраструктури Івано-Франківської обласної державної адміністрації Дмитра Романюка та багатьох інших.

ДУ “Інститут регіональних досліджень ім.М.Долішнього НАН України” представляла на Економічному форумі завідувач відділу д.е.н., проф. Садова Уляна Ярославівна. Враховуючи міграційну кризу у Європі, а також складну міграційну ситуацію в Україні, вивченням якої займається спеціальних підрозділ (відділ) інституту, було скеровано віце-маршалеку польського Сейму пану Мареку Кучінскі матеріали новітніх досліджень міграційного спрямування в Україні (тематична панель «Європа Карпат»).

В останній день роботи форуму надзвичайно плідно й енергійно пройшло пленарне спеціальне засідання економічного форуму молодих лідерів під назвою “Нові виклики Європи. Молодість чи досвід». Модератором зустрічі виступила випускниця національного університету «Львівська політехніка», доктор філософії Марія Романишин.

У рамках 25-го Економічного Форуму за сприяння Фонду Арсенія Яценюка «Відкрий Україну» (Голова Наглядової Ради Фонду «Відкрий Україну» Терезія Яценюк) відбулася також виставка ікон українських художників Олександра Клименка та Софії Аталантової. Понад 20 ікон, оформлених на ящиках з-під озброєння, привезених з зони АТО, було експоновано для учасників Форуму. Під час відкриття виставки також виступив Голова програмної ради Економічного Форуму Зигмунд Бердиховські. Додамо, організаторами виставки стали Фонд Арсенія Яценюка «Відкрий Україну», Інституту Східноєвропейських досліджень, Посольство України в Польській Республіці.

Результати роботи Форуму нині активно обговорюються на різних рівнях організації як влади бізнесу, суспільства як у середині ЄС, так і за його межами. Для України важливо те, що такі заходи працювали на підписання та ратифікацію Угоди про Асоціацію з ЄС, відкривали нові перспективи для розвитку української економіки. Адже у Криниці люди зустрічаються не тільки з метою презентації своїх компаній і пошуків можливості співпраці, але також для прийняття участі в дебатах найвищого класу. Це люди, які хочуть брати участь в дискусії про те, як швидше й ефективніше будувати ринкову економіку, долати економічні труднощі і як уникнути помилок при створенні сучасної правової та соціально-економічної системи в Україні нового покоління.


Веб-майстер П. Попадюк