Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Виїзне засідання Ради Західного наукового центру НАН України та МОН України

Виїзне засідання Ради Західного наукового центру НАН України та МОН України
(13 жовтня 2017 року, м. Тернопіль)

13 жовтня 2017 року на базі Тернопільського національного економічного університету (ТНЕУ) відбулося виїзне засідання Ради Західного наукового центру (ЗНЦ) НАН України та МОН України.

Про те, як практично відбувається об’єднання територіальних громад в Тернопільській області, про досягнення в цьому процесі та проблеми, що виникають, про адміністративно-фінансову децентралізацію і територіальний розвиток говорили, зокрема, проректор з науково-педагогічної роботи ТНЕУ доктор економічних наук, професор Г.Л. Монастирський, завідувач кафедри обліку у державному секторі економіки та сфері послуг цього ж університету доктор економічних наук, професор М.Р. Лучко.

Заступник директора з наукової роботи Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України доктор економічних наук, професор І.З. Сторонянська зосередилася на надзвичайно важливій темі – нових трендах і викликах адміністративно-фінансової децентралізації та територіального розвитку. Як вважають науковці ЗНЦ НАН України та МОН України, методична база формування об’єднаних територіальних громад в нашій державі потребує обов’язкового перегляду.

Проректор Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя доктор технічних наук, професор Р.М. Рогатинський підсумував якість виконання «Програми співробітництва Тернопільської обласної державної адміністрації, Тернопільської обласної ради, Західного наукового центру НАН України та МОН України». Йшлося про те, що ТНЕУ накопичив великий досвід у рамках супроводження адміністративно-територіальної реформи в Тернопільській області. Проте проблеми все ж існують – і передусім проблема становлення життєздатних адміністративно-територіальних одиниць, які мали б відповідати критеріям нормативно-правової визначеності, організаційної завершеності й фінансово-економічної достатності. Іншими словами проблеми можна сформулювати так:

  • міста, як правило, не прагнуть об’єднання з навколишніми селами;
  • селам, що в глибинці, бракує кадрів;
  • конче потрібні реформи для малого та середнього бізнесу;
  • в кожному селі необхідно якісно й оперативно формувати як робочі місця, так і доходи;
  • об’єднані територіальні громади (ОТГ) належним чином не забезпечено заходами для ведення бухгалтерського обліку;
  • громади не завжди вміють розпоряджатися коштами;
  • бракує фінансових плановиків;
  • бракує коштів, спрямованих на розвиток.

Голова ЗНЦ НАН України та МОН України академік З. Т. Назарчук сконстатував: «Досягнення у співробітництві ЗНЦ, львівських і тернопільських науковців є. Це, зокрема, і обмін інформацією, і приклад для регіонів. Але є ще й об’єктивні закони розвитку, які необхідно враховувати. То ж треба створити таку модель, яка мала б мінімум параметрів, але вловлювала б основні тенденції… Якщо хочемо іти в світову спільноту, маємо грати за світовими законами».

За підсумками засідання Рада ЗНЦ НАН України та МОН України рекомендувала науково-координаційним радам центру в областях залучати наукові й освітні установи та органи місцевої влади для впровадження системи навчання представників новостворених об’єднаних територіальних громад, органів місцевого самоврядування з питань проведення системних реформ місцевого самоврядування, консолідації громад, а також щодо підвищення спроможності ОТГ. Рада звернула увагу на перегляд методичної бази формування об’єднаних територіальних громад.

Крім того, було визначено, що є потреба, аби ЗНЦ НАН України та МОН України й Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України надіслали до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, обласних рад і державних адміністрацій західного регіону пропозиції й зауваження щодо адміністративно-фінансових аспектів децентралізації та формування спроможних територіальних громад.

Представники центру переконані, що українське село, як і загалом Україна в рамках світової спільноти, повноцінно розвиватимуться лише за наявності спроможних територіальних громад.


Веб-майстер П. Попадюк