Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Давимука Степан Антонович



Давимука Степан Антонович
Davymuka Stepan Antonovych

Ступінь, звання:

доктор економічних наук, професор, Заслужений економіст України

Посада:

провідний науковий співробітник

Місце роботи:

ІРД НАНУ, відділ регіональної фінансової політики, к. 218

Контакти:

davymuka.s@gmail.com, ird_kozoriz@i.ua

Сторінки:

1 14

Народився

08.02.1947 в с. Чернелиця Городенківського р-ну Івано-Франківської області.

Освіта:

Львівський політехнічний інститут (1969, спеціальність – математичні та лічильно-розв'язуючі прилади та пристрої).

Здобутки:

кандидат технічних наук (1987, установа: Ленінградський електротехнічний інститут),
доктор економічних наук (1998, спеціальність – підприємництво, менеджмент та маркетинг, установа: Інститут регіональних досліджень НАН України, науковий консультант Козоріз Марія Андріївна, тема: «Теоретико-методологічні аспекти приватизації і механізми її реалізації в Україні»),
старший науковий співробітник (2002, спеціальність – підприємництво, менеджмент та маркетинг),
професор (2004).

Досвід роботи:

начальник Львівського регіонального відділення Фонду державного майна України (ЛРВ ФДМУ) (1994);
народний депутат України 4, 5, 6-го скликань;
провідний науковий співробітник (2012) відділу регіональної фінансової політики (до 01.04.2014 відділу проблем розвитку фінансово-кредитних відносин в регіоні) ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (до 2014 р. — Інституту регіональних досліджень НАН України);
член редколегії збірника наукових праць "Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України".

Наукові інтереси:

розробка концептуальних теоретичних, методологічних та практичних аспектів приватизації в Україні;
основи оцінки результатів і наслідків приватизації на промислових підприємствах;
соціально-економічні проблеми приватизації об'єктів та шляхи їх вирішення;
механізми управління акціонерною власністю;
регіональні моделі реструктуризації приватизованих об'єктів.

Досягнення:

Заслужений економіст України,
лауреат премії імені академіка Вавілова,
нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня.

Опубліковано:

понад 170 наукових публікацій, серед них 23 монографії, 22 винаходи (станом на поч. 2017 р.).

Монографії

2024

#p20240004

Файл Adobe Reader УДК 330.3352/354:332.145:330.837
Просторовий розвиток економіки України: сучасні тренди трансформації та виклики європейської інтеграції: електрон. монографія / наук. ред. В. С. Кравців, І. З. Сторонянська; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 451 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20240004.pdf (повний текст)

Джерел: 517 посилань

У монографії розглянуто теоретичні та прикладні аспекти просторово-структурної трансформації економіки україни в контексті масштабних викликів економічної глобалізації та посилення євроінтеграції. Проаналізовано чинники та наслідки структурних зрушень економіки регіонів України в умовах війни та проведено діагностику фінансових змін в регіонах країни в умовах посилення кризових явищ. Виходячи з євроінтеграційних прагнень України особливу вагу присвячено проблематиці узгодження інституційної системи та інструментарію регіональної політики України, зокрема висвітлено європейський досвід регулювання розвитку територій та можливості його адаптації до вітчизняної практики, потенціал зеленої трансформації економіки регіонів, виклики для регіональної політики України в контексті використання коштів програми Ukraine Facility, напрями оновлення підходів до фінансового вирівнювання місцевих бюджетів в умовах війни. В контексті євроінтеграції також розглянуто напрями удосконалення системи регулювання просторового розвитку в Україні. Проаналізовано проблеми та пріоритети зміцнення інтегрованості економічного простору України, а також можливості, ризики та перспективи формування стратегії відбудови економіки України на інноваційних засадах.
Для представників органів влади та місцевого самоврядування, науковців, дослідників проблем регіонального та місцевого економічного розвитку в умовах сучасних викликів.
Авторський колектив: В. С. Кравців, І. З. Сторонянська, Л. Я. Беновська, Т. Г. Васильців, Г. В. Возняк, С. А. Давимука, А. Р. Дуб, І. Р. Залуцький, С. О. Іщук, Я. Я. Калат, І. М. Кирик, І. А. Колодійчук, О. О. Левицька, І. В. Лещух, О. М. Луцків, А. О. Максименко, М. І. Мельник, О. В. Паска, Х. М. Притула, Л. Й. Созанський, Л. С. Томашик, С. Л. Шульц, Р. Є. Яремчук, М. М. Ясевич.
Ключові слова: економіка, просторовий розвиток, Україна, трансформація, європейська інтеграція, сучасні тренди, виклики

2021

#p20210001 

Файл Adobe Reader УДК 338.4:7
Давимука С. А. Екосистема мистецтва: наукові засади становлення та сучасні практики: монографія / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». Львів, 2021. 581 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20210001.pdf (повний текст)

Джерел: 676 посилань

Розкрито особливості сучасного мистецтва та сутність художнього ринку (артринку) у світі та в Україні в контексті екосистемного підходу. Визначено статус сучасного художника, персоналізацію його позиції як суб’єкта ринку і основної складової екосистеми мистецтва. Проаналізовано економічні засади мистецтва, внесок мистецтва в економіку; охарактризовано ринок мистецтва та роль його учасників, виявлено особливості ціноутворення на витвори мистецтва та чинники, що на нього впливають; розкрито методичні підходи до ціноутворення та проаналізовано особливості інвестування на ринку мистецтва. Визначено та охарактеризовано глобальні тенденції ринку мистецтва і системно розкрито сутність однієї з основних тенденцій – розвитку цифрового мистецтва. Проаналізовано сутність державної політики у сфері розвитку та підтримки мистецтва в Україні. Виявлено стан та особливості функціонування артринку в умовах пандемії СОVID-19 у світі та в Україні, обґрунтовано його перспективи в посткризовий період. Розкрито методологічні засади екосистеми мистецтва та розроблено пропозиції щодо її розвитку.
Для науковців, мистецтвознавців, представників артбізнесу, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Ключові слова: мистецтво, екосистема, становлення, наукові засади, сучасні практики

2017

#p20170702 

Файл Adobe Reader УДК 001.895:330
Давимука С. А., Федулова Л. І. Креативний сектор економіки: досвід та напрями розбудови: монографія / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». Львів, 2017. 528 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20170702.pdf (повний текст)

Джерел: 414 посилань

У монографії висвітлено теоретико-методологічні засади та практичні аспекти креативного сектору економіки як сучасного формату економіки знань. Проаналізовано досвід зарубіжних країн щодо розвитку креативної економіки та виявлено характерні тенденції стану розвитку креативних індустрій в Україні, а також визначено проблеми і перешкоди на шляху їх розбудови на регіональному рівні.
Розроблено пропозиції щодо формування державної культурної політики та механізмів її реалізації, запропоновано концептуальні засади регіональної економічної політики у напрямі формування креативних кластерів і створення інноваційної екосистеми в ролі складової креативного інституційного середовища в умовах здійснення політики децентралізації та інтеграції.
Розраховано на наукових працівників, державних службовців, фахівців, менеджерів підприємств і організацій, креативних підприємців, викладачів, аспірантів, студентів, а також широке коло читачів.
Ключові слова: економіка, креативний сектор, досвід, напрями розбудови

2016

#p20160702 

Файл Adobe Reader УДК 339.1:330.341.1:658(477)
Інноваційний розвиток підприємств сфери торгівлі: світові тенденції та практика в Україні : монографія / [С. А. Давимука, Л. І. Федулова, Н. М. Попадинець та ін.] ; заг. ред.: С. А. Давимука ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». – Львів, 2016. – 432 с. (повний текст)

Джерел: 322

У монографії висвітлено теоретико-методологічні засади та практичні аспекти інноваційного розвитку підприємств сфери торгівлі. Виявлено характерні тенденції стану інноваційного розвитку підприємств сфери торгівлі України та охарактеризовано особливості їх інноваційної стратегії і політики. Визначено інноваційний механізм інноваційного розвитку підприємств та шляхи його реалізації, запропоновано методичний інструментарій щодо оцінки ефективності та результативності інноваційного розвитку торговельних підприємств. Розроблено пропозиції щодо вдосконалення процесу інноваційного розвитку підприємств сфери торгівлі на макро- та мікрорівнях.
Для наукових працівників, керівників, державних службовців, фахівців, менеджерів підприємств і організацій, викладачів, аспірантів, студентів, а також широкого кола читачів.
Авторський колектив: С. А. Давимука, Л. І. Федулова, Н. М. Попадинець, Н. Ю. Горлач, І. П. Миколайчук, А. Ю. Присяжнюк, В. С. Ціпуринда, І. О. Совершенна, К. В. Яцишина, А. М. Розман, В. В. Дубініна.
Ключові слова: інноваційний розвиток, підприємства сфери торгівлі, світові тенденції, практика, Україна

#p20160701 

Файл Adobe Reader УДК 332.146:330.341.1:339.924
Давимука С. А. Регіональні інноваційні екосистеми: напрями розбудови в умовах європейської інтеграції : монографія / С. А. Давимука, Л. І. Федулова ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України». – Львів, 2016. – 464 с. (повний текст)

Джерел: 336 посилань

Розкрито сутність сучасних теорій регіонального та інноваційного розвитку, що впливають на здійснення інноваційних процесів. Проаналізовано європейський досвід формування регіональних інноваційних екосистем.
Представлено результати дослідження процесу розбудови регіональних інноваційних екосистем України в умовах євроінтеграційних викликів. Здійснено оцінювання стану інноваційності регіонів та ідентифіковано параметри складових регіональних інноваційних екосистем. Визначено напрями та розроблено механізми активізації процесу формування сучасних регіональних інноваційних екосистем в Україні, запропоновано інструменти реалізації сучасної парадигми регіональної інноваційної політики.
Для науковців, державних службовців, викладачів, аспірантів і студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Ключові слова: регіональні інноваційні екосистеми, європейська інтеграція, напрями розбудови

2015

#p20150702 

Файл Adobe Reader УДК 330.341.1.011(477)
Андрощук Г. О. Національні інноваційні системи: еволюція, детермінанти результативності : монографія / Г. О. Андрощук, С. А., Давимука, Л. І. Федулова. — К.: Парламентське видавництво, 2015. — 512 с. (фрагмент)

Джерел: 130

У монографії розглянуто еволюцію концепції національних інноваційних систем (НІС) та практику їх розбудови на прикладі країн різного рівня економічного розвитку. Визначено характерні тенденції застосування НІС-підходу в державній економічній політиці та обґрунтовано його зв’язок з економічним зростанням і конкурентоспроможністю. Проаналізовано оцінки результативності інноваційних систем у межах методології міжнародних рейтингів і статистичних звітів. З позицій системного підходу розкрито динаміку розвитку НІС в Україні з подальшим визначенням пріоритетних напрямів удосконалення її складових. Розроблено систему програмних заходів щодо реалізації державної інноваційної політики у напрямі забезпечення формування та розвитку інноваційної системи України, адекватної внутрішнім і зовнішнім викликам.
Для науковців, державних службовців, підприємців, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Ключові слова: національні інноваційні системи

#p20150701 

Файл Adobe Reader УДК [336.14:352]:110.891.7(477.83)
Місцеві бюджети Львівської області в умовах реформи місцевого самоврядування / ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» ; наук. ред. І. З. Сторонянська. – Львів, 2015. – 223 с. (повний текст)

Науково-аналітичне видання присвячене висвітленню тенденцій та особливостей формування і використання фінансового ресурсу місцевих бюджетів Львівської області за 2013-2014 рр. в умовах податково-бюджетної децентралізації в державі. Значну увагу приділено виявленню проблем, з якими стикаються органи місцевого самоврядування в контексті передачі повноважень та фінансових ресурсів на місцевий рівень. Отримані результати щодо оцінювання фінансової спроможності органів місцевого самоврядування сприятимуть підвищенню рівня ефективності прийняття управлінських рішень в процесі формування об’єднаних територіальних громад.
Видання розраховане на керівників та працівників органів влади різних рівнів управління, науковців, економістів, фінансистів, які цікавляться проблемами управління місцевими бюджетами.
Авторський колектив: І. З. Сторонянська, С. А. Давимука, І. Ф. Коломієць, Л. Я. Беновська, Г. В. Возняк, І. М. Гринчишин, І. С. Музика, А. О. Пелехатий, У. А. Волинець, Л. В. Ключник, Т. С. Ключак
Ключові слова: місцеві бюджети, реформа місцевого самоврядування, Львівська область

2014

#p20140705 

Файл Adobe Reader УДК 347.77:338
Андрощук Г. О. Інтелектуальна власність у науково-технічній сфері: методи та принципи вартісної оцінки : монографія / Г. О. Андрощук, С. А. Давимука. – К. : Парламентське видавництво, 2014. – 304 с. (фрагмент)

Джерел: 130

Розглянуто теоретичні та практичні аспекти економіко-правових проблем оцінки вартості інтелектуальної власності (ІВ) і нематеріальних акти вів. Аналізується ІВ як об’єкт оцінки вартості: поняття, класифікація, джерела законодавства, міжнародні стандарти охорони. Дається методологія оцінки об’єктів ІВ як нематеріальних активів (поняття ринку, вартості, ціни, особливості оцінки об’єктів ІВ). Аналізується нормативно-правова база оцінки, міжнародні та зарубіжні стандарти облік й оцінки І В, стан та проблеми приватизаційних процесів, сучасного ринку оціночних послуг в Україні. Наводяться методологічні підходи до оцінки вартості об’єктів ІВ, систематизація підходів і методів оцінки ІВ, урахування ризиків, зарубіжна та вітчизняна практика оцінки окремих об’єктів І В, нематеріальних активів, франшизи, гудвілу, людського капіталу.
Розрахована на спеціалістів-оцінювачів, патентних повірених, наукових працівників, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів.
Ключові слова: місцеві бюджети, реформа місцевого самоврядування, Львівська область

#p20140702 

Файл Adobe Reader УДК 332.12:336
Фінансові механізми формування конвергентної моделі регіонального розвитку : монографія / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» ; наук. ред. І. З. Сторонянська. – Львів, 2014. – 438 с. (Сер. «Проблеми регіонального розвитку»). (повний текст)

У монографії висвітлені основи державної політики регіонального розвитку і проблеми її реалізації в Україні, сутність, роль і функції фінансового потенціалу регіону як основного критерію у визначенні фінансової спроможності регіонів в забезпеченні їх розвитку, джерела створення фінансового потенціалу в регіонах та механізми забезпечення ефективного використання потенціалу регіонів.
Досліджено питання, що обґрунтовують принципи і методичні підходи до оцінки фінансового потенціалу регіонів; особливості оцінки і аналізу бюджетного потенціалу регіону, його реального сектору, фінансового потенціалу домашніх господарств, фінансово-кредитних, інноваційних та інвестиційних можливостей регіону.
Висвітлено концептуальні засади побудови ефективних механізмів управління фінансовим потенціалом, механізми підвищення ефективності бюджетного потенціалу, реального сектору економіки, домашніх господарств, фінансово-кредитного сектору та інноваційно-інвестиційної діяльності.
Для науковців, економістів, керівників і практичних працівників органів управління різних рівнів.
Авторський колектив: І. З. Сторонянська, М. А. Козоріз, С. А. Давимука, І. Ф. Коломієць, Г. В. Возняк, Л. Я. Беновська, І. М. Гринчишин, І. С. Музика, А. О. Пелехатий, У. А. Волинець, Л. В. Ключник, Т. ??. Пухир, А. ??. Вікнянська, М. В. Демченко, М. А. Бас-Юрчишин
Ключові слова: конвергентна модель регіонального розвитку, фінансові механізми

2013

#p20130703 

Файл Adobe Reader УДК 336.14:352:001.891.7(477.83)"2013"
Моніторинг виконання місцевих бюджетів Львівської області за 2012 рік : науково-аналітичне видання / наук. ред. І. З. Сторонянська ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2013. – 200 с. (фрагмент – перші 100 с. тексту – без додатків)

Науково-аналітичне видання присвячене висвітленню тенденцій та особливостей формування і використання фінансового ресурсу місцевих бюджетів Львівської області за 2012 рік у розрізі зведеного бюджету області, обласного, районних, міських, селищних та сільських бюджетів. Значну увагу приділено виявленню основних проблем управління доходами та видатками місцевих бюджетів Львівщини. Отримані результати сприятимуть підвищенню рівня прийняття управлінських рішень в процесі розподілу бюджетних коштів на місцевому рівні.
Основною метою підготовки науково-аналітичного видання є підвищення прозорості та результативності процесів складання і виконання бюджетів на місцевому рівні, а також надання допомоги органам влади та місцевого самоврядування у впровадженні ефективної системи моніторингу бюджетного ресурсу адміністративно-територіальних одиниць.
Видання розраховане на керівників та працівників органів влади різних рівнів управління, науковців, економістів, фінансистів, які цікавляться проблемами управління місцевими бюджетами.
Авторський колектив: І. З. Сторонянська, М. А. Козоріз, С. А. Давимука, Г. В. Возняк, Л. Я. Беновська, І. С. Музика, Л. В. Ключник, Т. С. Ключак.
Ключові слова: моніторинг виконання, місцеві бюджети Львівської області, 2012 рік


Веб-майстер П. Попадюк