Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Мельник Мар'яна Іванівна



Мельник Мар'яна Іванівна
Melnyk Maryana Ivanivna

Ступінь, звання:

доктор економічних наук, професор

Посада:

завідувач відділу

Місце роботи:

ІРД НАНУ, відділ просторового розвитку, к. 207

Контакти:

mar.melnyk@gmail.com, (032)270-70-53, (+38099)72-93-873

Сторінки:

4 1 18

Народилась

24.12.1975, м. Львів.

Освіта:

Львівський національний університет імені Івана Франка (2001, економічний факультет, спеціальність – фінанси і кредит),
докторантура – Інститут регіональних досліджень НАН України (2010).

Здобутки:

кандидат економічних наук (2005, спеціальність – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка, установа: Інститут регіональних досліджень НАН України, науковий керівник академік НАН України, доктор економічних наук, професор Долішній Мар’ян Іванович, тема: «Теоретико-методологічні засади оцінки та моделювання інвестиційного клімату регіону»),
старший науковий співробітник (2011, спеціальність – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка),
доктор економічних наук (2013, спеціальність – економіка та управління національним господарством, установа: Інститут регіональних досліджень НАН України, науковий консультант доктор економічних наук, професор Мокій Анатолій Іванович, тема: «Формування і пріоритети розвитку бізнес-середовища України в процесі інституційних трансформацій»),
професор (2016, спеціальність – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка).

Досвід роботи:

аспірант (та економіст за сумісництвом) (11.2001), молодший науковий співробітник (01.2005) відділу регіональної соціально-економічної політики та територіального управління;
науковий співробітник (01.2006), старший науковий співробітник (04.2007), завідувач (06.2013) відділу територіальних суспільних систем і просторового розвитку;
завідувач (04.2014) відділу просторового розвитку (до 02.2019 сектору просторового розвитку) ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (до 2014 р. — Інституту регіональних досліджень НАН України);
доцент (09.2009-08.2013) кафедри фінансів, кредиту та страхування (за сумісництвом), Львівський торговельно-економічний університет;
член редколегії збірника наукових праць "Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України".

Наукові інтереси:

  • просторовий розвиток та організація економіки територіально-суспільних систем різних рівнів (громад, міст, регіонів) в контексті їх суспільної віддачі, соціальної та економічної резільєнтності в умовах глобальних викликів і шоків;
  • просторові та структурно-функціональні трансформації і дисбаланси соціально-економічного розвитку, капіталізація територій;
  • підприємницький потенціал та формування сприятливого ділового (в т.ч. інвестиційного) клімату на національному, регіональному та локальному рівнях;
  • регіональна та локальна політика, стратегічне проектування розвитку регіонів та територіальних громад, механізми забезпечення його ефективності;
  • проблеми функціонування міських територіальних громад та сучасні тенденції розвитку урбаністичних процесів.

Досягнення:

  1. Медаль Української федерації вчених за перспективні наукові дослідження в галузі гуманітарних наук в рамках проєкту «Інтелектуальне майбутнє України» (2006).
  2. Володар грантів від Президії НАН України для молодих вчених (2006-2008).
  3. Лауреат премії Львівської облдержадміністрації та Львівської обласної ради для талановитих молодих вчених і спеціалістів наукових установ НАН України (2010).
  4. Подяка «За багаторічну сумлінну працю і вагомі наукові здобутки» з нагоди 50-річчя Інституту регіональних досліджень НАН України (2014).
  5. Подяка Міського голови м. Львова за вагомий внесок у наукове забезпечення розробки програмних і стратегічних документів розвитку м. Львова та з нагоди 50-річчя Інституту регіональних досліджень НАН України (2014).
  6. Грамота Львівської обласної ради за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди Дня науки (2015).
  7. Лауреат Премії Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради для відомих вчених і визнаних фахівців (2016).

Опубліковано:

понад 200 наукових праць, з них 4 одноосібних та понад 20 колективних монографій, 6 навчальних посібників, низка статей у міжнародних та провідних вітчизняних фахових виданнях (індексованих у SCOPUS, WoS, Copernicus та інших міжнародних базах).

Інші дані:

тут.

Основні публікації:

тут.

#p20110302 

Файл Adobe Reader Кравців В. С. Залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України: проблеми та політика активізації : монографія / В. С. Кравців, М. І. Мельник, В. Б. Антонов ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2011. – 368 с. (фрагмент – перші 10 с. тексту)

Монографія присвячена дослідженню сучасних теоретичних, методологічних та прикладних засад залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України в умовах глобальної конкуренції. Акцентовано увагу на дослідженні впливу прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток приймаючої держави, наслідків їх залучення для вітчизняної економіки, соціально-економічних чинників формування інвестиційного середовища активізації прямих іноземних інвестицій. Запропонований авторський методологічний підхід до оцінювання впливу секторальних структурних трансформацій за участю іноземних інвестицій на загальноекономічну ефективність інвестиційних процесів у країні. Визначено імперативи формування пріоритетів державної політики залучення прямих іноземних інвестицій, розглянуто зарубіжний досвід регулювання іноземних інвестицій в умовах глобалізації та можливості його адаптації до українських реалій, розроблено рекомендації з удосконалення державної політики залучення прямих іноземних інвестицій в Україну та обґрунтовано ефективний механізм їх стимулювання.
Для науковців, економістів, керівників і практичних працівників органів управління різних рівнів.

#p20110301 

Файл Adobe Reader Просторовий розвиток регіону: соціально-економічні можливості, ризики і перспективи : монографія / Л. Т. Шевчук (наук. ред.) ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2011. – 256 с. (Сер. “Проблеми регіонального розвитку”). (повний текст)
Джерел: 141

У монографії висвітлено сучасні теоретичні проблеми й практичні завдання просторового розвитку регіону. Розкрито суть територіально-структурних процесів та показана їх роль у розвитку простору регіону. Проаналізовано особливості і ознаки територіально-структурних процесів у регіоні та розкрито специфіку їх впливу на формування середовища регіону.
Обґрунтовано концепцію удосконалення просторового розвитку регіону на основі врахування результатів вивчення динаміки і ознак територіально- структурних процесів у його межах.
Призначена для науковців, економістів, соціологів, інженерів, містобудівельників, управлінців, а також для всіх, хто цікавиться проблемами просторового розвитку економіки регіону та управління ним.
Авторський колектив: Л. Т. Шевчук, С. Д. Щеглюк, Л. П. Казьмір, В. І. Воськало, Ю. І. Гелетій, Н. Р. Синюра-Ростун, А. В. Шевчук, О. І. Шевчук, М. М. Вишиванюк, М. І. Мельник, Я. В. Шевчук, Р. Є. Яремчук, С. Л. Шульц, О. М. Демидюк, О. В. Кушнірецька, І. В. Гончаренко.

2009

#p20090801 

Файл Adobe Reader УДК 332.13:330
Інтелектуально-інноваційний розвиток регіону в контексті євроінтеграції : монографія / наук. ред. Л. К. Семів ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2009. – 483 с. (Сер. «Проблеми регіонального розвитку»). (фрагмент)

Джерел: 441 посилання

У монографії висвітлено сучасні теоретичні, методологічні та прикладні основи досліджень інтелектуально-інноваційного розвитку регіону. На основі системного підходу до інтелектуально-інноваційного розвитку в контексті євроінтеграції України та її регіонів опрацьовано такі питання: понятійний апарат та визначення концептуальних парадигм інтелектуально-інноваційного розвитку регіону; інноваційна складова підвищення конкурентоспроможності регіону та економічні чинники активізації інноваційної діяльності; економіко-просторові аспекти інтелектуально-інноваційного розвитку регіонів України; соціально- демографічні перспективи використання інтелектуальних ресурсів в інноваційному розвитку регіональних систем; соціальні детермінанти інтелектуально-інноваційного розвитку регіону; роль освіти та науки в забезпеченні інтелектуально-інноваційного розвитку регіону; європейські орієнтири та передумови інтелектуально- інноваційного розвитку регіону (інституційне забезпечення, розвиток освіти і науки, охорони здоров'я тощо), проблеми забезпечення економіки регіону професійними робітничими кадрами в системі інноваційної моделі розвитку (на прикладі Львівської області).
Розраховано на науковців, економістів, керівників та практичних працівників органів державного та регіонального управління різних рівнів.
Авторський колектив: Л. К. Семів, С. Й. Вовканич, М. В. Максимчук, С. М. Писаренко, У. Я. Садова, З. В. Герасимчук, Л. Л. Ковальська, І. В. Бакушевич, М. І. Мельник, І. Б. Назаркевич, Б. Ф. Заблоцький, О. Б. Мних, О. М. Луцків, С. Л. Шульц, І. З. Сторонянська, С. О. Цапок, В. Я. Бідак, А. Й. Ваврик, Р. А. Семів, С. Т. Пухир, О. В. Караванський, Г. Ю. Міщук, М. Б. Заблоцький, Т. В. Панчишин, Н. І. Данко, О. Р. Західна, Н. І. Андрусишин, І. Я. Луцишин, М. В. Булій, М. Ю. Лалакулич, О. І. Яйко, С. М. Шевченко, М. М. Біль, Л. В. Михайлюк, М. Я. Сорока.
Ключові слова: інтелектуально-інноваційний розвиток, регіон, євроінтеграція

2008

#p20080302 

Файл Adobe Reader УДК 332.146.2(477.87)
Стимулювання регіонального розвитку Закарпатської області : монографія / наук. ред.: Л. Т. Шевчук ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008. – 241 с. (Сер. "Проблеми регіонального розвитку”). (повний текст)

Джерел: 100

У колективній монографії висвітлені сучасні теоретичні та методичні засади дослідження стану та проблем розвитку регіону на прикладі Закарпатської області. Окреслені особливості функціонування регіонального господарського комплексу в розрізі його окремих галузевих та територіальних підсистем. Сформульовані й проаналізовані можливі варіанти, можливості та напрямки стимулювання регіонального розвитку з метою забезпечення соціально-економічного зростання Закарпатської області.
Для економістів, соціологів, спеціалістів сфери управління. Буде корисною для всіх, хто займається теоретичними дослідженнями і практикою прогнозування соціально-економічного розвитку регіонів України.
Авторський колектив: Л. Т. Шевчук, В. В. Папп, С. Д. Щеглюк, А. В. Шевчук, Я. В. Шевчук, М. І. Мельник, О. Б. Жихор, Р. Є. Яремчук, О. І. Шевчук, В. В. Гоблик, Г. Г. Губані, М. А. Кальницька, Ю. І. Гелетій, Я. Ю. Агій, Н. В. Папп.

2007

#p20070301 

Файл Adobe Reader УДК 332.1:352/354
Зарубіжний і вітчизняний досвід реформування адміністративно-територіального устрою : монографія / наук. ред.: Л. Т. Шевчук ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2007. – 254 с. (повний текст)

Джерел: 451

У колективному науковому виданні висвітлені сучасні теоретичні та методичні засади дослідження адміністративно-територіального устрою в різних країнах світу та досвід його реформування. Окреслені особливості становлення адміністративно-територіального устрою України. Сформульовані й проаналізовані можливі варіанти, можливості та напрямки адаптації зарубіжного досвіду в умовах України з метою вдосконалення її адміністративно-територіального устрою.
Для економістів, соціологів, спеціалістів сфери управління. Буде корисною для всіх, хто займається теоретичними дослідженнями і практикою прогнозування соціально-економічного розвитку України.
Авторський колектив: Л. Т. Шевчук, В. С. Кравців, С. Й. Вовканич, М. І. Мельник, С. О. Цапок, А. В. Шевчук, Н. С. Станасюк, Я. В. Шевчук, С. Д. Щеглюк, Л. П. Казьмір, О. І. Шевчук, Р. Є. Яремчук.

2005

#p20050301 

Файл Adobe Reader Мельник М. І. Інвестиційний клімат регіону: теоретичні та прикладні засади дослідження : монографія / М. І. Мельник ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2005. – 304 с. (фрагмент – перші 10 с. тексту)

Монографія присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад дослідження інвестиційного клімату регіону. Досліджено формування поглядів про інвестиційний клімат в контексті еволюції економічної теорії, встановлено особливості генезису цієї категорії га розглянуто підходи до виділення факторів формування і складових оцінки інвестиційного клімату. Проведено періодизацію системи наукових знань про інвестиційний клімат та оцінку значимості чинників активізації інвестиційних процесів на різних етапах розвитку економічних концепцій і теорій. Розроблено структурну ієрархію споріднених категорій інвестиційної проблематики за принципом зростання ступеня охоплення інвестиційних відносин, розмежовано їх сутність та розкрито взаємозв’язки між ними; удосконалено класифікацію факторів формування інвестиційного клімату. Розроблено модель рейтингової оцінки інвестиційного клімату регіонів України на основі комплексного аналізу вхідних та вихідних індикаторів, проведено кластеризацію регіонів за рівнем сприятливості інвестиційного клімату. У монографії представлено системний аналіз умов, новітніх факторів та тенденцій формування інвестиційного клімату на різних рівнях оцінки, в т.ч. виявлено їх селективний мезорівневий вплив у Львівській області. Запропоновано принципи та етапи побудови інвестиційних моделей регіонального розвитку в сучасних умовах структурної трансформації економіки; розроблено множинні економетричні моделі дослідження впливу інтегральних факторів формування інвестиційного клімату на інвестиційні процеси в регіонах України, які дозволяють визначити напрями активізації регіональної інвестиційної політики та оптимізувати механізми її реалізації.

2003

#p20030101 

Файл Adobe Reader УДК 332
Регіональна політика та механізми її реалізації : монографія / М. І. Долішній, С. М. Злупко, С. Й. Вовканич та ін. ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – К. : Наукова думка, 2003. – 504 с. (фрагмент)

Джерел: 346

У книзі висвітлюється механізм реалізації регіональної політики, який охоплює широкий спектр процесів регіонального розвитку і зорієнтований на активну державну регіональну політику щодо зміцнення економічного потенціалу регіонів, забезпечення фінансово-економічної самостійності регіональних та локальних територіальних систем. Аналізуються сучасні проблеми територіального управління та місцевого самоврядування у західних регіонах України, запропоновані напрями та інструментарій їхнього вирішення.
Для вчених-економістів, викладачів та студентів, спеціалістів з питань регіональної економіки.
Авторський колектив: Долішній М. І., Безносюк В. Д., Бережна І. В., Бєлєнький П. Ю., Бідак В. Я., Буряк П. Ю., Вовканич С. Й., Гнатюк І. Р., Даниленко О. А., Демченко В. В., Жук М. В., Злупко С. М., Караванський О. В., Карпов В. І., Козоріз М. А., Кондратюк С. В., Копистянська Х. Р., Кравців В. С., Кривицький А. Ф., Куйбіда В. С., Луцишин І. Я., Луцишин Н. П., Луцків О. М., Матковський С. О., Мельник М. І., Мікула Н. А., Мошинець О. С., Ноджак Л. С., Писаренко С. М., , Побурко Я. О., Риндзак О. Т., Садова У. Я., Сімків Л. Є., Смовженко Т. С., Соловей Л. С., Стадницький Ю. І., Сторонянська І. З., Фурдичко Л. Є., Цапок С. О., Семів Л. К., Фрис Р. Д., Шевчук А. В., Шевчук Л. Т., Шульц С. Л., Шевчук Я. В.
Ключові слова: регіональна політика, механізми реалізації

Наукові видання

2024

#p20240032

Файл Adobe Reader УДК 314.15:330.43(477)
Васильців Т.Г., Мульска О.П., Мельник М.І., Лупак Р.Л., Іляш О.І., Флейчук М.І., Левицька О.О., Іванюк У.В., Бараняк І.Є., Лещух І.В. Імітаційне моделювання впливу міграційних втрат української молоді на потенціал соціально-економічного відтворення: ідентифікація точок біфуркації та Big Data екосестейту: електрон. науково-аналітична доповідь / ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Львів, 2024. 146 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20240032.pdf (повний текст)

Джерел: 10, 5 додатків

У науково-аналітичній доповіді представлено результати соціологічних зрізів та моніторингу міграційних аспірацій української молоді в умовах війни. Проведено імітаційне проєктування каузальності міграційних втрат молоді та потенціалу соціально-економічного відновлення України (з ідентифікацією точок біфуркації та Big Data екосестейту), зокрема а) комплементарне моделювання впливу у системі «міграційні втрати молоді – ресурсний потенціал – соціально-економічне відновлення України»; б) оцінювання ефективності використання міграційного потенціалу молоді у проєкції соціально-економічного відновлення регіонів України; в) сценарне моделювання розвитку ресурсного потенціалу соціально-економічного відновлення України; г) сценарне прогнозування ресурсного забезпечення соціально-економічного відновлення України в умовах молодіжно-міграційної кризи. Визначено імперативи та обґрунтовано інструментарій державної політики збереження людського потенціалу (аспект молоді) для повоєнної відбудови України.
Науково-аналітична доповідь розрахована на науковців та практиків у сфері міграції, молодіжної політики, економічної безпеки, державного управління, а також політиків та громадських діячів – широкого кола осіб, які виявляють інтерес до вирішення проблем міграційних аспірацій молоді, збереження людського капіталу та відтворення молодого населення, вдосконалення молодіжного середовища, соціально-економічної мобільності молоді, стабілізації і розвитку ринку праці, соціально-економічного повоєнного відновлення країни та її регіонів.
Ключові слова: українська молодь, міграційні втрати, соціально-економічне відтворення, імітаційне моделювання, точки біфуркації, Big Data екосестейт

2023

#p20230032

Файл Adobe Reader УДК 338.46:338.47:338.012
Мельник М. І., Лещух І. В. Розвиток інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні у контексті зміни транспортно-логістичних маршрутів в умовах війни: електрон. наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2023. 51 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20230032a.pdf (повний текст)

Джерел: 52 посилання

У науковій доповіді представлено результати дослідження розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні у контексті зміни транспортно-логістичних маршрутів в умовах війни. Проаналізовано особливості становлення та розвитку інституційного забезпечення мультимодальних перевезень в Україні. Основну увагу сфокусовано на дослідженні особливостей функціонування інфраструктури морських та сухопутних мультимодальних перевезень в Україні в умовах повномасштабної війни. Ідентифіковано перешкоди, а також показано перспективи розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень у просторі «Україна – ЄС». Названо чинники та заходи стимулювання розвитку інфраструктури мультимодальних в контексті зміцнення зав’язків між Україною та Європейським Союзом.
Доповідь може бути корисною при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, аспірантів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями національного і регіонального розвитку.
Наукова доповідь підготовлена у межах виконання проекту Visegrad+ № 22220189. Проект співфінансується Урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через Вишеградські гранти Міжнародного Вишеградського фонду. Місія фонду полягає в просуванні ідей сталого регіонального співробітництва в Центральній Європі.
Ключові слова: розвиток, інфраструктура, мультимодальні перевезення, транспортно-логістичні маршрути, умови війни, Україна

2022

#p20220039 

Файл Adobe Reader УДК 339.9:[330.34+330.35]
Глобальні чинники та ризики ендогенного розвитку регіонів: електрон. наукове видання / наук. ред. М. І. Мельник; ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2022. 150 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20220039.pdf (повний текст)

Джерел: 313 посилань

Систематизовано сучасні глобалізаційні чинники соціально-економічного розвитку в контексті ендогенізації та загрози зовнішньоекономічній безпеці регіонів України в умовах воєнного часу, кластеризовано групи регіонів за рівнем загроз; запропоновано та апробовано методичний інструментарій оцінювання наслідків впливу глобальних викликів і шоків в період 2008-2022 р. на резільєнтність ендогенного соціально-економічного розвитку регіонів України; визначено наслідки впливу збройної агресії Росії на втрату ендогенного потенціалу регіонів України; надано пропозиції для органів державної влади та місцевого самоврядування щодо підвищення ефективності використання ендогенного потенціалу розвитку Західного регіону України в умовах воєнного стану.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями регіонального розвитку.
Авторський колектив: М. І. Мельник, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, О. Й. Жабинець, Н. Р. Синюра-Ростун, Т. В. Мединська, Р. Є. Яремчук, М. А. Бас-Юрчишин
Ключові слова: системи управління відходами, організаційно-економічні засади, формування, регіон, Україна


Веб-майстер П. Попадюк