Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ










АНОНСИ ТА ОГОЛОШЕННЯ


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий науково-практичний журнал

  «Регіональна економіка» №2 за 2024 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий збірник наукових праць

  «Соціально-економічні проблеми
  сучасного періоду України»
  Вип. 2 за 2024 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  оголошує конкурс на заміщення посад
  Термін подачі документів -
  до 28 березня 2024 р.
  Детальніше про умови
 

20.04.2023. Науковці Інституту Мар’яна Біль та Ігор Бараняк отримали Премію Президента України для молодих учених
20 квітня 2023 року відбулось вручення премій Президента України для молодих учених. За результатами конкурсного відбору 2022 року переможцями обрано 32 наукові роботи в галузях природничих, технічних та гуманітарних наук.
Наукова робота «Міграційна активність населення України: соціально-економічні виклики та механізми регулювання» д.е.н., с.н.с. Мар’яни Біль та к.е.н. Ігоря Бараняка включила найбільш вагомі результати досліджень учених за період 2016-2021 років. Міграційна проблематика була єдиною серед досліджень переможців конкурсу.
Захід відбувся у Великому конференц-залі НАН України м. Київ за участі Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього та заступника Міністра освіти і науки України Дениса Курбатова.
Позитивно, що в час повномасштабної війни, наскільки це можливо, зберігається підтримка молодих учених академічної науки та вищої освіти України. Ми дякуємо Захисникам України за можливість наукових досліджень та отримання відзнак. Разом до Перемоги!
Фото з події:

20.04.2023

20.04.2023. Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз»
20 квітня 2023 р. відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми економіки та підприємництва в умовах викликів і загроз».
Організаторами конференції виступили Центральноукраїнський національний технічний університет, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», Університет економіки та права «Крок», Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Херсонський державний аграрно-економічний університет, Льотна академія Національного авіаційного університету.
У роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій.
На пленарному засіданні з доповіддю на тему «Економічний потенціал та економічна резильєнтність суб’єктів господарювання в умовах невизначеності» виступив завідувач відділу проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів д.е.н., проф. Тарас Васильців. Тематика виступу стосувалася проблем забезпечення економічної безпеки, а також формування та реалізації державної політики збереження і ефективного використання економічного потенціалу вітчизняного підприємницького сектора в умовах війни та повоєнної відбудови національної економіки України.
Фото з події:

20.04.2023

28.03.2023. Міжнародна наукова конференція «Розвиток України в умовах мілітарного впливу: соціально-правові, економічні та екологічні аспекти»
28 березня 2023 р. відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток України в умовах мілітарного впливу: соціально-правові, економічні та екологічні аспекти», яка проводилася за підтримки ПРООН в рамках Проєкту «Належна обачність щодо прав людини в глобальних ланцюгах постачання: впровадження Керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини для справедливого відновлення».
Організаторами конференції виступили Національна академія наук України, ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України», Програма розвитку ООН в Україні, Ресурсний центр з питань бізнесу та прав людини (Велика Британія), Офіс аналітики та консультацій з питань сталого розвитку та Європейська бізнес асоціація.
В роботі конференції прийняли участь вітчизняні та іноземні вчені, а також представники міжнародних організацій. Обговорення та наукова дискусія була присвячені питанням: актуалізації політико-правового забезпечення соціально-економічних та екологічних прав людини в контексті мілітарного впливу; дотримання керівних принципів ООН з питань бізнесу та прав людини у застосуванні: практика суб’єктів господарювання під час війни; державне регулювання діяльності суб’єктів господарювання з урахуванням міжнародних та національних норм і стандартів щодо соціальної відповідальності на тлі мілітарного впливу; розбудови територій зі спеціальним режимом господарювання в Україні в умовах мілітарного впливу; економіко-правового забезпечення відкритості міста в контексті мілітарного впливу та повоєнного відновлення держави.
У роботі конференції взяли участь завідувач відділу регіональної економічної політики, д.е.н., проф. Світлана Шульц та провідний інженер відділу регіональної економічної політики, аспірантка ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України Ольга Войтенко. Тематика виступів науковців стосувалась проблем розвитку сфери культурних послуг в регіонах та громадах України в умовах війни та вироблення рекомендацій щодо продовження політики секторальної децентралізації, особливостей відбудови об'єктів культурної інфраструктури на деокупованих територіях за умов їх реінтеграції у простір України.
Програму заходу можна завантажити тут.
Фото з події:

28.03.2023

22-23.03.2023. Міжнародний урбаністичний форум «Економіка відновлення міст»
22-23 березня 2023 року на базі Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана відбувся Міжнародний урбаністичний форум «Економіка відновлення міст».
Метою форуму було обговорення сучасного стану і перспектив розвитку міст України з урахуванням наявних викликів і загроз, розроблення стратегічних напрямів відновлення і розвитку міст у післявоєнний період.
Співорганізатори заходу: Міністерство освіти і науки України; Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана (Україна); Асоціація міст України; Українська асоціація районних та обласних рад; Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України (Україна); Інститут економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України (Україна); Наукова група Аграрної економіки та політики Швейцарського федерального технологічного університету (м. Цюрих, Швейцарія); Центр демографічних, урбаністичних та екологічних досліджень Університету м. Мехіко (Мексика).
В програмний комітет входили Дмитро Лук’яненко, доктор економічних наук, професор, ректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана; Богдан Данилишин, доктор економічних наук, професор, академік НАН України, завідувач кафедри регіоналістики і туризму; Віктор Чужиков, доктор економічних наук, професор, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків; Олександр Слобожан, кандидат наук з державного управління, виконавчий директор Асоціації міст України; Оксана Продан, радниця голови Асоціації міст України, народний депутат VII та VIII скликань, голова Всеукраїнського об'єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця»; Юрій Андрійчук, кандидат наук з державного управління, голова секретаріату Української асоціації районних та обласних рад; Ганна Палеха, голова Асоціації просторових планувальників - Ради урбаністів Національної спілки архітекторів України; Віра Огородник, доктор економічних наук, запрошений професор, Група аграрної економіки та політики Швейцарського федерального технологічного університету, Цюрих (Швейцарія); Алехандра Трехо, професор Центру демографічних, міських та екологічних досліджень, Ель Колегіо де Мехіко (Мексика); Інна Заблодська, доктор економічних наук, професор, завідувач відділу проблем міжрегіонального співробітництва Інституту економіко-правових досліджень імені В. К. Мамутова НАН України; Ірина Сторонянська, доктор економічних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України та ін.
В ході роботи форуму було визначено виклики та проблеми повоєнного розвитку міст України; наголошено на необхідності формування з міст України центрів відповідності членству в ЄС; проаналізовано світовий досвід відновлення зруйнованих міст та сформовано способи його упровадження в Україні; запропоновано інноваційні інструменти відновлення міст (смарт-підходи, діджиталізація, кібербезпека); створено засади стратегії розвитку міст; розроблено заходи з повернення біженців та ВПО у місця їхнього попереднього постійного проживання; висвітлено здобутки реформи місцевого самоврядування у розвитку міст; наголошено на необхідності діяльності молодіжних урбаністичних рухів; запропоновано інструменти розбудови безпечного міського довкілля та відбудови енергетичної інфраструктури міст; опрацьовано заходи з фінансування відновлення міст; сформовано критерії та шляхи інтеграції економічної науки, освіти і публічного управління містом і способи професіоналізації стратегічного управління відновленням міст України.
В роботі форуму взяли участь працівники інституту Сторонянська І. З., Васильців Т. Г., Шульц С. Л., Мельник М. І., Мульска О. П., Біль М. М., Бабець І. Г., Левицька О. О., Жук П. В., Беновська Л. Я., Башинська Ю. І., Лещух І. В., Синюра-Ростун Н. Р., Ткач С. М., Войтенко О. А.
Збірник матеріалів форуму тут.

23.03.2023

17.03.2023. Міжнародна наукова конференція «Підприємство і регіон в умовах кризи»
17 березня 2023 р. в онлайн-форматі відбулась Міжнародна наукова конференція «Підприємство і регіон в умовах кризи».
Організаторами конференції виступили: Інститут економіки та фінансів Жешувського університету, факультет менеджменту Варшавського технологічного університету та ДУ "Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України".
У конференції взяли участь понад 50 науковців з 14 країн (Польщі, України, Литви, Словаччини, Чехії, Румунії, Щвейцарії, Італії, США, Мексики, Пакистану та ін.).
З вітальними словами виступили: Ірина Сторонянська (д.е.н., проф. заступник директора ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України»); Деніса Абрудан (доктор, Західний університет Тімішоара, Румунія); Вєслав Капут (д-р габ., Вища школа банківської справи в Хожуві, Польща); Ізабела Кравчик-Соколовська (д-р габ., проф., Ченстоховський технічний університет).
В роботі конференції взяли участь співробітники Інституту: Світлана Шульц (д.е.н., проф., завідувач відділу регіональної економічної політики; модератор секції; Марія Карп‘як (к.е.н., с.н.с. відділу регіональної економічної політики); Анатолій Мокій д.е.н., проф., провідний науковий співробітник відділу регіональної економічної політики): Мар'яна Мельник (д.е.н., проф. завідувач відділу просторового розвитку); Соломія Ткач (к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку); Іванна Мищишин (м.н.с. відділу регіональної екологічної політики та природокористування); Ольга Войтенко (провідний інженер відділу регіональної економічної політики, аспірантка); Арсеній Янович (провідний інженер відділу регіональної економічної політики, аспірант).
Тематика виступів доповідачів була присвячена актуальним проблемам: збереження людського потенціалу в умовах мілітарного впливу; розвитку міжрегіональної інтеграції факторного потенціалу виробничого та науково-технічного секторів України та регіонів; розвитку сфери культурного обслуговування в регіонах України в умовах війни та рекомендаціям щодо його покращення; досвіду оцінювання продуктивності ресурсів економіки в країнах-членах ЄС та ОЕСР та шляхам його адаптації в Україні; перспективам розвитку транспортної інфраструктури регіонах України.
Програму заходу можна завантажити тут.
Фото з події:

17.03.2023

17 березня 2023 р. відбулася VІІ Міжнародна наукова конференція «Перспективи розвитку підприємництва з глобальної позиції (Prospects for the Development of Entrepreneurship from a Global Perspective)» в режимі он-лайн на платформі Teams, організована Лодзьким університетом (Польща) спільно з Егейським університетом (Туреччина), ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» і Львівським національним університетом імені Івана Франка. [...]

17.03.2023
14.03.2023. Київ. Верховна Рада України, Грамотою Верховної Ради України нагороджено провідного наукового співробітника Інституту Петра Жука
Розпорядженням Голови Верховної Ради Руслана Стефанчука № 923 від 26.09.2022 р., за вагомий особистий внесок у соціально-економічний та освітній розвиток регіону, активну громадську діяльність, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм, Грамотою Верховної Ради України нагороджено провідного наукового співробітника Інституту Петра Жука. Відзнаку було вручено 14.03.2023 р. головою Львівської обласної ради Іриною Гримак.
Щиро вітаємо Петра Володимировича з відзнакою та бажаємо міцного здоров’я, мирного неба, творчої наснаги і подальших професійних успіхів!

14.03.2023
08.12.2022. Круглий стіл «Вантажопотоки через сухопутний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи»
8 грудня 2022 р. в онлайн-форматі відбувся круглий стіл «Вантажопотоки через сухопутний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи» у рамках реалізації проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» (№ 22220189) за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду (Visegrad Grant+ Programme).
Організатором заходу був ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України».
З вітальними словами виступили:
 • Василь Кравців, директор ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України», проф., д.е.н.;
 • Евеліна Стахерзак, проєктний менеджер, Міжнародний Вишеградський фонд;
 • Іоан Хорга, проф., Університет Орадя, Румунія;
 • Максим Саган, Департамент міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної військової (державної) адміністрації;
 • Христина Притула, координатор проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва Інституту, д.е.н.
На круглому столі партнери проєкту з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії представили результати дослідження стосовно існуючої пропускної спроможності автомобільних та залізничних пунктів пропуску на сухопутному кордоні України та країн-членів ЄС, наявності вузьких місць, а також шляхів покращення їх пропускної спроможності.
Від Інституту на круглому столі виступили:
 • завідувач сектору транскордонного співробітництва, д.е.н. Христина Притула із доповіддю «Інституційні та економічні чинники розвитку вантажних перевезень через кордон Україна-ЄС: аналіз основних тенденцій та проблем»;
 • старший науковий співробітник сектору транскордонного співробітництва, к.соц.н. Анна Максименко із доповіддю «Основні тенденції автомобільних та залізничних вантажопотоків через українсько-польську та українсько-словацьку ділянки державного кордону»
 • та науковий співробітник сектору транскордонного співробітництва, к.е.н. Ярослава Калат із доповіддю «Транспортно-логістична інфраструктура України на кордоні з Угорщиною та Румунією: стан та слабкі місця».

До участі у круглому столі долучилося близько 40 осіб: представників органів центральної та регіональної влади, регіональних митниць, прикордонних відомств, академічної спільноти з України, Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.
За результатами круглого столу будуть підготовлені рекомендації центральним та регіональним органам влади.
Фото з події:

08.12.2022

01.12.2022. Круглий стіл «Вантажопотоки через наземний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи» відбудеться 8 грудня 2022 року в онлайн-форматі
8 грудня 2022 року в онлайн-форматі відбудеться круглий стіл «Вантажопотоки через наземний кордон між Україною та ЄС: сучасні тенденції та перспективи».
Партнери з України представлять результати дослідження щодо завантаженості автомобільних та залізничних пунктів пропуску на кордоні Україна-ЄС. Учасники обговорять шляхи підвищення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску для вантажних перевезень на кордоні Україна-ЄС, вузькі місця транспортної інфраструктури в прикордонних областях України.
Партнери з країн-членів ЄС представлять доповіді у яких висвітлять поточний стан транспортної мережі (автомобільна та залізнична), розвиток інфраструктури зі свого боку кордону, а також регіональну, національну та правову базу ЄС щодо перспектив збільшення пропускної спроможності існуючих пунктів пропуску або відкриття нових на сухопутному кордоні Польщі/Словаччини/Угорщини/Румунії з Україною.
На круглий стіл будуть запрошені представники регіональних та державних органів влади, митної служби, дослідники та інші зацікавлені сторони. Програму заходу можна завантажити тут.

01.12.2022
30.11.2022. Премія Президента України для молодих вчених
Колектив Державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» поповнився черговими лауреатами Державної премії України.
Указом Президента України Володимира Зеленського №809/2022 від 30 листопада 2022 р. на підставі подання Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки оголошено лауреатів премій Президента України для молодих вчених 2022 року.
У числі лауреатів, Премію Президента України для молодих вчених за роботу "Міграційна активність населення України: соціально-економічні виклики та механізми регулювання" присуджено авторському колективу молодих науковців нашого Інституту:
БІЛЬ Мар'яні Михайлівні – докторові економічних наук, старшому науковому співробітникові Державної установи "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього Національної академії наук України";
БАРАНЯКУ Ігорю Євгеновичу – кандидатові економічних наук, науковому співробітникові Державної установи "Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього Національної академії наук України".
Щиро вітаємо талановитих молодих науковців Інституту з високою нагородою та бажаємо їм міцного здоров’я, мирного неба, творчої наснаги і подальших професійних успіхів!

30.11.2022

24-25.11.2022. Міжнародна наукова конференція «Трансформаційні процеси в Україні після російсько-української війни: міждисциплінарні оцінки»
24-25 листопада 2022 року відбулась Міжнародна наукова конференція «Трансформаційні процеси в Україні після російсько-української війни: міждисциплінарні оцінки», організована АН ВШ України, Навчально-науковим центром «Синтез» Навчально-Наукового інституту Міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка та ГО «Всеукраїнська асоціація економістів-міжнародників». В роботі конференції взяли участь співробітники відділу регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. Долішнього НАН України» д.е.н, проф. Шульц С. Л., д.е.н., проф. Мокій А. І., к.е.н., с.н.с. Карп’як М. О., аспіранти Войтенко О. А. і Янович А. В. Наукова дискусія була сфокусована на обговоренні проблем зовнішньоекономічної політики України, зарубіжного досвіду післявоєнного відновлення, розвитку реальної економіки і перспективної економічної моделі України та ролі культурних, духовних та релігійних чинників трансформаційного процесу. Висловлюємо щиру подяку вельмишановному проф. Філіпенку Антону Сергійовичу та організаторам конференції за запрошення.
Програма конференції тут.
Фото з події:

25.11.2022
25.11.2022. Круглий стіл «Економіка України в умовах війни: втрати та напрямки відновлення»
25 листопада 2022 року в межах Міжнародної науково-практичної конференції «Конкурентоспроможність та інновації: проблеми науки та практики», присвяченої видатному вченому-економісту О. Г. Ліберману, відбувся круглий стіл «Економіка України в умовах війни: втрати та напрямки відновлення», організований Харківським національним економічним університетом імені Семена Кузнеця і Науково-дослідним центром індустріальних проблем розвитку НАН України. На цьому науковому заході було представлено доповідь д.е.н., професора Мокія А. І. «Методологічний підхід до моделювання продуктивної спроможності регіону в умовах війни», у якій було висвітлено особливості трансформації методологічних засад дослідження продуктивної спроможності економіки регіонів в умовах викликів глобального середовища та обґрунтовано національну макромодель обмеженого економічного зростання в умовах війни з рф.
Фото з події:

25.11.2022
25.11.2022. Круглий стіл «Ринок готової їжі з довготривалим терміном придатності. Продукт є, попит істотний, ринок не працює! У чому перепона?»
25 листопада 2022 р. відбувся круглий стіл «Ринок готової їжі з довготривалим терміном придатності. Продукт є, попит істотний, ринок не працює! У чому перепона?», проведений у межах спільного проєкту Програми USAІD з аграрного і сільського розвитку (АГРО) та ГО "Національна асоціація громадського харчування". Порядок денний включав презентацію дослідження вітчизняного ринку готової їжі з довготривалим терміном придатності в умовах війни та фахової дискусії, у якій прийняв участь д.е.н., проф. Мокій А. І. з доповіддю щодо необхідності розширення співпраці благодійних фондів та виробників для забезпечення потреб військових у якісному харчуванні.
Фото з події:

25.11.2022

03.11.2022. Робоча зустріч партнерів проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною»
3 листопада 2022 року відбулася робоча зустріч партнерів проєкту «Розвиток інфраструктури вантажних перевезень вздовж кордону ЄС з Україною» в онлайн форматі.
Договір на виконання проєкту підписаний представниками Інституту та міжнародного Вишеградського фонду (https://www.visegradfund.org/).
Керівник проєкту, завідувач сектору транскордонного співробітництва, д.е.н., с.н.с. Х. Притула привітала учасників та побажала команді плідної роботи над проєктом, який офіційно стартував 1 жовтня ц. р.
Під час робочої зустрічі обговорювалися питання щодо ролей та обов'язків, статистичних показників та джерел даних, заходів, які передбачені у межах проєкту та термінів їх виконання. Окреслено шляхи досягнення цілей проєкту. Крім того, погоджено графік виконання робіт та результатів, які мають бути представлені на першому онлайн-семінарі.
Усі партнери налаштовані на успішну реалізацію проєкту.
Партнери проєкту:
1. ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» (аплікант)
2. Університет - Вища школа бізнесу (Польща), https://wsb.edu.pl/en
3. Інститут географії Словацької академії наук (Словаччина), http://www.geography.sav.sk/
4. Університет Дебрецена (Угорщина), https://unideb.hu/en
5. Університет Орадя (Румунія), https://www.uoradea.ro
Фото з події:

03.11.2022

19 жовтня 2022 року в ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України” відбувся науково-практичний семінар для аспірантів і докторантів “Емпіричні методи досліджень економічних процесів”.
Мета науково-практичного семінару – закріплення навиків побудови методичних підходів до аналізування соціально-економічних процесів, удосконалення економетричних практик проведення наукових досліджень. [...]

19.10.2022



Веб-майстер П. Попадюк