Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
В.о. завідувача відділу - Залуцький Іван Романович, кандидат економічних наук, доцент
телефон (032) 270-64-31.
Рік утворення – 1964.
Основні напрями наукових досліджень відділу:
теоретико-методологічні основи розвитку місцевих громад;
розробка наукових методів і методик аналізу соціально-економічного потенціалу місцевих громад, обгрунтування системи оцінки визначення ефективності їх розвитку;
розробка стратегічних і політичних документів розвитку сільських територій;
встановлення резервів багатофункціонального розвитку місцевих громад.
Назви тем:
Соціально-економічний потенціал розвитку сільських територій Західного регіону України: шляхи нарощування та перспективи використання.
Прогнозування розвитку сільських територій Карпатського регіону України.
Методологія прогнозування розвитку промислового виробництва регіону
Моделювання просторового розвитку територіально-виробничих систем.
Борщевський В. В. Сільські території Львівщини: на стику років, думок і тенденцій / В. В. Борщевський // Вісник Агрофорум : електрон. інформ. бюлетень / Львівська обласна державна адміністрація, ГО «Львівська аграрна палата». – 2016. – №3. – С. 25-27.
Борщевський В. В. Нарощування соціально-економічного потенціалу транскордонного регіону в умовах ринкової конвергенції / В. В. Борщевський // Соціально-економічний потенціал транскордонного співробітництва : матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Львів, 18-19 квітня 2016 р.) / Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2016. – 186 с. – С. 10-12.
У статті представлено результати опитування жителів сільських населених пунктів та посадових осіб місцевого самоврядування Карпатського регіону, що стосуються настроїв та тенденцій, що переважають у сільському соціумі. Виділені основні проблеми сільських територій з точки зору жителів села і проаналізовані їх пропозиції щодо кроків держави у для їх вирішення. Показано, що селяни не впевнені у майбутньому і не очікують найближчим часом поліпшення умов життя, а тому перспективними для своїх дітей вважають навчання та роботу за межами села. Встановлено, що не зважаючи на певне зацікавлення з боку селян сільськогосподарською кооперацією та фермерством, вони не розглядають цю діяльність як один із шансів розвитку села. Проаналізоване матеріальне становище селян і доведено, що самооцінка ними власного добробуту формується в умовах сторонніх впливів, зокрема, Інтернет та ЗМІ. Показано, що кошти, котрі надходять від трудових мігрантів не сприяють підвищенню конкурентних переваг сільських територій. Встановлено, що погляди жителів і представників органів місцевого самоврядування на окремі аспекти суспільного життя дуже відрізняються. Наголошено на необхідності пошуку можливостей для розвитку підприємництва на сільських територіях як одного зі шляхів формування їх конкурентних переваг.
сільська територія, конкурентні переваги, Карпатський регіон
Розглянуто наукові підходи до визначення ролі кооперації у розвитку аграрного сектора України. Розкрито специфіку та засади світової кооперативної політики щодо сприяння розвитку кооперативів. Висвітлено особливості та недоліки становлення законодавчої бази України в сфері розвитку сільськогосподарської кооперації. Розкрито національну специфіку функціонування виробничих та обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів. Виявлено деструктивні чинники у сфері діяльності виробничих сільськогосподарських кооперативів. Доведено наявність системних протиріч сучасного законодавства України щодо обмежень легітимізації правового статусу сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, як неприбуткових організацій. Визначено, що виявлені недоліки є чинником подальшої стагнації кооперації в сільській місцевості, занепаду сільськогосподарських кооперативів, як бази формування соціального капіталу сільської території та її комплексного розвитку. Окреслено підходи до системного державного врегулювання політики децентралізованого стимулювання та сприяння розвитку сільськогосподарської кооперації в Україні.
кооперація, розвиток сільськогосподарської кооперації, сільськогосподарські кооперативи, особливості державного регулювання
Досліджено основні закономірності та проблеми поширення конвергентних процесів у транскордонному просторі між Україною та ЄС в сучасних умовах європейської інтеграції. Виявлено пріоритетні напрями економічної трансформації ЄС, які визначають якість конвергентних процесів на зовнішніх кордонах цього об’єднання. Ідентифіковано основні точки зростання та бар’єри транскордонної конвергенції в умовах нових викликів європейської інтеграції. Сформульовано пропозиції для органів державної влади України щодо засобів підвищення ефективності транскордонного співробітництва з метою економічного розвитку прикордонних територій, які межують з ЄС, та їх наближення до інституційних і соціально-економічних стандартів цього об’єднання.
транскордонний регіон, конвергенція, європейська інтеграція, соціально-економічний простір