Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Відділ проблем соціально-гуманітарного розвитку регіонів

Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону

Завідувач відділу –
Васильців Тарас Григорович,
доктор економічних наук, професор.

Телефон: (032)297-38-91; 270-64-45, (098)11-555-01, (063)854-01-50

E-mail : tgvas77@ukr.net

Відділ створено у 2009 році.

На базі відділу діє філія кафедри менеджменту організацій Львівського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом.

Проблематика наукових досліджень

Основні напрямки наукових досліджень відділу:

  • теоретико-методологічні засади розвитку системи наукових знань про людину та суспільство в контексті соціальної економіки та нових парадигм регіону;
  • проблеми відтворення соціально-демографічного, трудового, культурно-освітнього потенціалу регіону в умовах розвитку регіональних ринків;
  • розробка методів та прийомів аналізу та прогнозу явищ та процесів соціально-гуманітарної сфери регіону;
  • побудова моделей регіональної соціальної політики та механізмів її реалізації;
  • медико-демографічні, соціально-трудові, історико-світоглядні, етнокультурні, міграційні аспекти соціального менеджменту у регіоні.

Основні результати наукових досліджень за 2017-2022 рр.

  • Науково-дослідні теми НАН України:
    • Механізми проактивної політики зниження соціальної вразливості населення (на прикладі Карпатського регіону України); 2021-2023 рр.
    • Міграційна активність населення Карпатського регіону; 2019-2021 рр.
    • Механізм регулювання міграції населення в умовах трансформації регіональних ринків праці; 2016-2018 рр.
  • Конкурсні теми НАН України:
    • Якість життя населення Карпатського регіону України: екологічні та соціальні детермінанти; 2021 р.
  • Гранти Національного фонду досліджень України:
    • «Фінансові детермінанти забезпечення економічного зростання регіонів і територіальних громад на засадах поведінкової економіки», грант Національного фонду досліджень України «Підтримка досліджень провідних та молодих учених», 2020-2022 рр.
  • Гранти НАН України:
    • «Міграційна мобільність молоді Карпатського регіону України: проблеми збереження та розвитку людського потенціалу», грант дослідницьких лабораторій/груп молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвиту науки і техніки; 2021-2022 рр.
  • Госпдоговірні теми:
    • Інституційні інструменти сталого розвитку професійної (професійно-технічної) освіти регіону на засадах публічно-приватного партнерства, 2021 р.


Склад відділу:

завідувач відділу доктор економічних наук, професор Васильців Тарас Григорович

старший науковий співробітник доктор економічних наук, старший науковий співробітник Біль Мар'яна Михайлівна

старший науковий співробітник доктор економічних наук, старший дослідник Мульска Ольга Петрівна

старший науковий співробітник кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Бідак Володимир Ярославович

старший науковий співробітник кандидат географічних наук, старший науковий співробітник Теслюк Роман Тадейович

старший науковий співробітник кандидат економічних наук Андрусишин Наталія Іванівна

старший науковий співробітник кандидат економічних наук, старший дослідник Левицька Ольга Олександрівна

науковий співробітник, вчений секретар підрозділу кандидат економічних наук Бараняк Ігор Євгенович

науковий співробітник кандидат економічних наук Бачинська Марія Володимирівна

молодший науковий співробітник кандидат економічних наук Махонюк Олександр Володимирович

 

Історія підрозділу

 

Основнi публікації:

l1

2015



Файл Adobe Reader УДК 331.55:314.18:314.745.23
Наслідки міграційних процесів: нові виклики та можливості для регіонів : монографія / наук. ред. У. Я. Садова ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». – Львів, 2015. – 252 с. (повний текст)

Джерел: 271

Висвітлено наукові підходи до вивчення соціокультурологічних наслідків міграційних процесів. Систематизовано типологічні форми міграційних режимів відтворення населення у частині регіонального міграційного менеджменту, вказано на об’єднуючі цілі поведінкових моделей самоорганізації мігрантів, запропоновано проект моделі «міграційного профілю регіону». Представлено методичне забезпечення організації та проведення регіонального обстеження внутрішньо переміщених осіб, наведено рекомендації щодо регіональних соціальних програм їхньої підтримки. Досліджено явище асиметрії процесів регіонального демовідтворення у зв’язку зі зростанням частки населення міграційного походження. Визначено стратегічні пріоритети інтеграції мігрантів у місцеві громади. Доведено потребу державного регулювання міграційної активності населення в умовах поширення поліетнічності соціумів. Обґрунтовано необхідність популяризації модернізаційної доктрини економічних вигод територіальних суспільних систем у моделі процесів «міграція-розвиток».
Для фахівців у сфері регіональної економіки і соціального управління, працівників науково-дослідних установ, викладачів, аспірантів, студентів економічних спеціальностей.
Авторський колектив: Садова У. Я., Семів Л. К., Цапок С. О., Бідак В. Я., Теслюк Р. Т., Біль М. М., Князєв С. І., Риндзак О. Т., Андрусишин Н. І., Гринькевич О. С., Данилюк Л. Г., Іванкова-Стецюк О. Б., Бачинська М. В., Мульска О. П., Бараняк І. Є., Махонюк О. В., Селещук Г. П., Зайшла Н. О., Кушнірецька О. В., Степура Т. П., Лелик Л. І., Кузик В. А., Мандюк Я. Ю., Баб’як В. І.
Ключові слова: міграційні процеси, наслідки, нові виклики, можливості регіонів



Файл Adobe Reader УДК 331-053*6
Мульска О. П. Дитяча праця в Україні: стан, тенденції та механізми регулювання : монографія / О. П. Мульска ; ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». – Львів, 2015. – 230 с. (фрагмент)

Джерел: 191

У монографії висвітлено теоретико-методологічні засади формування та реалізації механізмів регулювання дитячої праці в Україні. Окреслено еволюцію понятійно-термінологічного апарату дослідження явища дитячої праці, поглиблено та розширено його класифікаційні ознаки, розглянуто закономірності та особливості виділення окремих форм і видів зайнятості дітей з урахуванням різних критеріїв детермінації, зокрема часового (постійність чи тимчасовість), галузевого (сектори економічної діяльності), правового (відповідність юридичним і законодавчим нормам), соціального (умови праці). Розроблено методику побудови моделі забезпечення добробуту дітей, задіяних у формуванні ресурсів домогосподарств України (проведено аналіз та оцінку індикаторів рівня життя дітей, а також їх соціально-культурного та духовного розвитку). Визначено поведінкові моделі дітей, задіяних у формуванні ресурсів домогосподарств України, на основі яких обґрунтовано принципово нові підходи до формування моніторингу дитячої праці. Задля забезпечення тісної взаємодії матеріально-речових і аксіологічних факторів середовища формування та соціалізації дітей, необхідних для їхнього компенсаційного і трансформаційного розвитку, обґрунтовано стратегічну роль держави у регулюванні соціальних ініціатив різних інститутів громадянського суспільства.
Книга призначена для науковців, економістів, керівників і державних службовців, викладачів навчальних закладів, аспірантів і магістрів.
Ключові слова: дитяча праця, Україна

2013



Файл Adobe Reader УДК 332:122(477.8):336
Карпатський регіон: актуальні проблеми та перспективи розвитку : монографія у 8 томах / Інститут регіональних досліджень НАН України; наук. ред. В. С. Кравців. – Том 2. Соціально-демографічний потенціал / відп. ред. У. Я. Садова. – Львів, 2013. – 454 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). (повний текст)

Джерел: 167

У монографії висвітлено сучасні теоретичні та методологічні основи дослідження актуальних проблем і перспектив розвитку соціально-демографічного потенціалу Карпатського регіону. Розкрито демографічні підсумки його ретроспективного розвитку. Досліджено чинники та репродуктивні можливості відтворення населення Карпат, вказано на основні детермінанти стабілізації соціально-демографічної ситуації в умовах кризовості економіки краю. Проаналізовано валеологічні виклики сучасності у розвитку соціально-демографічного потенціалу регіону Карпат. З’ясовано роль міграції в стабілізації його відтворення. Розкрито освітні механізми збереження соціально-демографічного потенціалу регіону. Запропоновано методологічні підходи до моделювання його розвитку. Обґрунтовано концепцію соціально-демографічної політики Карпатського регіону України на період до 2030 року, інституційне забезпечення та сучасні форми й інструменти її реалізації.
Для фахівців у сфері регіональної економіки і соціального управління, працівників науково-дослідних установ, викладачів, аспірантів, студентів економічних спеціальностей.
Ключові слова: Карпатський регіон, проблеми та перспективи розвитку, соціально-демографічний потенціал

2012



Файл Adobe Reader УДК 338.246:339.17
Васильців Т. Г., Волошин В. І., Бойкевич О. Р., Каркавчук В. В. Фінансово-економічна безпека підприємств України: стратегія та механізми забезпечення: монографія/ ред. Т. Г. Васильців. Львів: Ліга-Прес, 2012. 388 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20120802.pdf (повний текст)

Джерел: 184

У монографії досліджено теоретико-методичні засади фінансово-економічної безпеки підприємств та підходи до формування її системи, здійснено оцінювання передумов та сучасного стану фінансово-економічної безпеки підприємств торгівлі в Україні, обґрунтовано стратегічні пріоритети та механізми зміцнення фінансово-економічної безпеки підприємства.
Розраховано на наукових та практичних працівників, викладачів, аспірантів та студентів економічних спеціальностей.
Ключові слова: фінансово-економічна безпека, підприємство, Україна, стратегія, механізми забезпечення



Файл Adobe Reader УДК [331:332.021]:[338.45:61]
Левицька О. О. Кадрова політика у системі охорони здоров’я регіону: напрямки формування та реалізації : монографія / О. О. Левицька. – Львів : Ліга-Прес, 2012. – 320 с. (повний текст)

Джерел: 375

У монографії висвітлено теоретико-методологічні засади формування та реалізації кадрової політики у сфері охорони здоров’я як складової комплексної системи управління людськими ресурсами в регіоні. Проаналізовано стан здоров’я населення Львівської області на основі демографічних, медико-санітарних показників та індикаторів рівня і якості медичноїдопомоги. У цьому контексті розроблено модель впливу галузевого кадрового потенціалу на стан суспільного здоров’я у регіоні. З метою удосконалення процесу формування та реалізації регіональної кадрової політики у системі охорони здоров’я запропоновано дієві організаційні та фінансово-економічні механізми збереження та зміцнення кадрового потенціалу галузі на принципах децентралізації управління людськими ресурсами і надання більш широкої автономії регіональним суб’єктам.
Книга призначена для науковців, економістів, керівників та спеціалістів органів державної влади різних управлінських рівнів.
Ключові слова: система охорони здоров’я, регіон, кадрова політика, формування, реалізація

2011



Файл Adobe Reader УДК 331.55:332.021
Регіональна міграційна політика та механізми її реалізації : монографія / наук. ред. У. Я. Садова ; Інститут регіональних досліджень НАН України ; Л. К. Семів, С. Й. Вовканич, С. О. Цапок, В. Я. Бідак, А. Й. Ваврик, Н. І. Андрусишин, О. Т. Риндзак, Р. Т. Теслюк, М. М. Біль, А. В. Шевчук, О. О. Левицька, О. В. Махонюк, О. П. Мульска, Ю. О. Полюга та ін. – Львів, 2011. – 528 с. (Сер. «Проблеми регіонального розвитку») (фрагмент)

У монографії висвітлено теоретичні, методологічні та прикладні основи дослідження регіональної міграційної політики. З позиції системного підходу розкрито суть міграційних процесів, вказано на роль міждисциплінарного дискурсу у розвитку понятійно- термінологічного апарату, конкретизовано місце міграції в системі регіональної економіки і політики. Обґрунтована роль міграції у гармонізації соціально-економічного розвитку територіальних суспільних утворень в умовах наростання поліетнічності їх середовища. Вивчено вплив міграції на збереження історико-культурного, курортно- рекреаційного потенціалу регіону. Розкрито глобалізаційні аспекти міграційних процесів і їх зв’язок з питаннями інноваційного розвитку регіональних ринків. Проведено апробацію авторської методики економічної та соціальної оцінки ефективності міжрегіональних міграційних потоків. Визначено регіональні особливості зонування міграційної активності населення регіонів України й формування територіальних міграційних систем. Обґрунтовано ідею формування моделі регіональної міграційної політики — важливого інструменту балансування економічної та соціальної ефективності міграцій, забезпечення конкурентоспроможності інноваційно налаштованих регіональних економік й росту добробуту населення.
Розраховано на науковців, економістів, керівників та практиків органів державної влади та територіального управління.
Автори: У. Я. Садова, Л. К. Семів, Р. А. Семів, С. Й. Вовканич, Н. П. Тиндик, С. О. Цапок, С. І. Князєв, В. Я. Бідак, А. Й. Ваврик, Н. І. Андрусишин, В. М. Гринькевич, О. С. Гринькевич, Л. Г. Данилюк, О. Б. Іванкова-Стецюк, О. Т. Риндзак, Р. Т. Теслюк, М. М. Біль, А. В. Шевчук, Г. І. Щерба, М. Ю. Лалакулич, Л. І. Лелик, М. М. Гладченко, О. О. Левицька, І. Я. Луцишин, Л. В. Михайлюк, О. В. Махонюк, О. П. Мульска, О. П. Рісний, Р. Р. Рісна, Ю. О. Полюга, Г. П. Селещук, А. Р. Шендер.
Ключові слова: регіональна міграційна політика, механізми реалізації



Файл Adobe Reader УДК 335.82:338.48:332.1:303.433.2
Біль М. М. Механізм державного управління туристичною галуззю на регіональному рівні: теоретико-прикладний аспект : монографія / М. М. Біль ; [наук. ред. О. П. Крайник] ; Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Львів, 2011. – 228 с. (повний текст)

Джерел: 159

Досліджено теоретичні засади механізму державного управління туристичною галуззю на реґіональному рівні. На основі аналізу механізму на матеріалах Львівської області запропоновано пріоритетні напрямки його вдосконалення, зокрема в частині інституційного забезпечення запропоновано структурно-функціональну модель, що відображає зв’язки спеціалізованого органу управління туризмом обласної державної адміністрації та інших державних структур. Обґрунтовано важливість міжсекторальної співпраці в реалізації методів державного управління туристичною галуззю, зокрема через туристичний кластер у реґіоні. Визначено стратегічні пріоритети міжреґіонального співробітництва в удосконаленні механізму державного управління туристичною галуззю на реґіональному рівні.
Для науковців, фахівців з державного управління та туризму, економістів, державних службовців та працівників органів державної влади різних управлінських рівнів.
Ключові слова: державне управління, туризм, регіональний рівень управління

2010



Файл Adobe Reader УДК 332.14:339.137
Стратегія та механізми зміцнення просторово-структурної конкурентоспроможності регіону: монографія/ ред.: А. І. Мокій, Т. Г. Васильців. Львів: ПАІС, 2010. 488 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20100801.pdf (повний текст)

Джерел: 289

У монографії викладено результати дослідження науково-прикладної проблеми вдосконалення теоретико-методологічних засад забезпечення просторово-структурної конкурентоспроможності регіону. Виявлено структурно-системні характеристики конкурентоспроможності регіону. Оцінено просторово-секторальну конкурентоспроможність регіону. Обґрунтовано стратегічні пріоритети, механізми та засоби державної політики зміцнення просторово-структурної конкурентоспроможності регіону.
Для науковців, працівників сфери державного управління, усіх зацікавлених фахівців з проблем конкурентоспроможності.
Автори: А. І. Мокій, Т. Г. Васильців, Г. Я. Антонюк, І. Г. Бабець, В. І. Волошин, О. І. Дацко, В. В. Засадко, О. І. Іляш, Т. В. Мединська, Ю. В. Мігущенко, Ю. В. Пинда, О. А. Радіца, М. І. Флейчук, П. С. Яницький.
Ключові слова: конкурентоспроможність регіону, регіональна економічна політика, просторово-структурні аспекти, стратегія та механізми забезпечення

2009



Файл Adobe Reader УДК 66.4
Проблеми розвитку транскордонного співробітництва України в умовах розширеного ЄС: монографія/ ред.: Н. А. Мікула, В. В. Борщевський, Т. Г. Васильців. Львів, 2009. 436 с. URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20090803.pdf (повний текст)

Джерел: 49

У монографії визначені та обґрунтовані теоретико-методологічні засади, а також прикладні засади розвитку транскордонного співробітництва України в умовах розширення ЄС.
Автори: Н. А. Мікула, В. В. Борщевський, Т. Г. Васильців, В. І. Волошин, О. А. Мокій, В. В. Засадко, Ю. В. Мігущенко, О. А. Радіца, В. П. Гулима, В. В. Дейнеко, О. Є. Музичук, I. P. Тимечко.
Ключові слова: транскордонне співробітництво, євроінтеграція, державна політика, проблеми розвитку, Україна, розширення ЄС



Файл Adobe Reader УДК 314.14:303.442.3.023:323.11
Цапок С. О. Етнодемографічна картина сучасного світу (енциклопедичне дослідження). Доп. вид. : монографія / С. О. Цапок ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2009. – 418 с. (фрагмент)

Джерел: 111

Вітчизняне видання, в якому синтезовано досвід з вивчення етнодемографічної ситуації у світі. Дається короткий огляд усіх наявних етносів Земної кулі або їх об’єднань (понад 2130 позицій), розділених за окремими групами і сім’ями (відповідно: близько 300 і 58 позицій). Чисельність народів наведена, переважно, за станом на середину 90-х років, на пострадянському просторі - на початок нового тисячоліття. Книга розрахована на фахівців з міжнародних відносин, представників депутатського корпусу, докторантів, аспірантів, студентів та викладачів ВНЗ гуманітарного профілю, буде корисною педагогам, що працюють у системі загальної та спеціальної середньої освіти, а також широкому загалу зацікавлених етнодемографічними та соціолінгвістичними проблемами світу.
Ключові слова: етнодемографічна картина

 


Веб-майстер П. Попадюк