Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


 Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ
АНОНСИ ТА ОГОЛОШЕННЯ


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий науково-практичний журнал

  «Регіональна економіка» №4 за 2023 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір статей
  у фаховий збірник наукових праць

  «Соціально-економічні проблеми
  сучасного періоду України»
  Вип. 4 та Вип. 5 за 2023 р.


 • ДУ «Інститут регіональних досліджень
  ім. М. І. Долішнього НАН України»
  здійснює набір на 2023 рік
  до 10 вересня 2023 р. в аспірантуру
  до 15 вересня 2023 р. (на умовах контракту)
  в докторантуру
 

24-25 жовтня 2019 року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу (м. Івано-Франківськ та с. Поляниця (ТК Буковель)) відбулась VII Міжнародна науково-практична конференція «Modeling, Development and Strategic Management of Economic System» MDSMES-2019, спрямована на обговорення та вирішення основних завдань стратегічного управління розвитком економічних систем різних рівнів управління. В конференції взяли участь понад 100 науковців, експертів з 12 країн світу (Україна, Польща, Латвія, США, Туреччина, Вірменія, Бельгія, Кіпр, Єгипет, Німеччина, Ізраїль, Пакистан тощо), 16 міст України, які представляють понад 50 наукових та освітніх установ. Інститут представили співробітники: відділу регіональної фінансової політики д.е.н. Возняк Г. В. та регіональної економічної політики д.е.н. Шульц С. Л., д.е.н. Максимчук М. В., к.е.н. Попадинець Н. М. Відбулось пленарне засідання та п’ять панельних дискусій. [...]

07.11.2019

3 листопада 2019 р. на 84-му році пішов з життя провідний науковий співробітник Інституту, який зробив значний внесок у становлення Інституту та формування потенціалу економічної науки в Західному регіоні України, член Папської академії соціальних наук (Ватикан), доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України ВОВКАНИЧ Степан Йосипович. [...]

04.11.2019

У жовтні 2019 року Державній установі «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» виповнилося 25 років. Фактично історія Інституту бере свій початок з 1964 р., коли у м. Львові відповідно до постанови Президії Академії наук УРСР № 16 від 27 січня 1964 р. було створено Львівське відділення Інституту економіки АН УРСР.
17 жовтня 2019 р. з нагоди 25-річчя Інституту відбулося урочисте засідання Вченої ради установи за участю провідних науковців Інституту, представників органів регіональної влади та установ-партнерів. [...]

29.10.2019

23-25 жовтня 2019 р. у Львові відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми охорони навколишнього природного середовища прикордонних районів України та Польщі». Конференція була присвячена обговоренню актуальних проблем охорони та збереження природних ресурсів прикордонних територій України та Польщі, запобіганню та усуненню негативного впливу господарської діяльності на довкілля.
Участь в конференції взяли науковці та практики Польщі та України, зокрема із Львова, Києва, Запоріжжя, Харкова, Луцька, Варшави, Гданська, Любліна, Ярослава – всього понад 60 осіб. [...]

29.10.2019

2019.10.4-6. Хмельницький. Хмельницький національний університет. VІ Міжнародна науково-практична конференція «Стратегії, моделі та технології управління економічними системами» (SMTESM-2019)
4-6 жовтня 2019 р. у Хмельницькому національному університеті відбулася VІ Міжнародна науково-практична конференція «Стратегії, моделі та технології управління економічними системами» (SMTESM-2019), спрямована на вирішення актуальних проблем формування стратегій, моделей та технологій управління економічними системами за умов розвитку інтеграційних процесів. У конференції взяли участь к.е.н, с.н.с. відділу регіональної фінансової політики Ірина Гринчишин та к.е.н., н.с. відділу просторового розвитку Ірина Лещух. В рамках секції «Економетричне моделювання та прогнозування соціально-економічних процесів» науковці презентували результати спільного дослідження Гринчишин І., Біль М., Лещух І., Патицької Х. та Попадинця Н. «Scientific-methodical foundations of estimation of territorial communities’ endogenous capacity in Ukraine in conditions of decentralization». Зокрема, І. Гринчишин доповіла щодо методики оцінювання ендогенного потенціалу територіальних громад як чинника зміцнення їх спроможності, а І. Лещух представила аналіз ендогенного інвестиційного потенціалу окремих територіальних громад України.
Матеріали конференції (повнотекстові статті) опубліковані видавництвом Atlantis Press (Франція, м. Париж) та розміщені на його сайті за посиланням https://www.atlantis-press.com/proceedings/smtesm-19.
Більше інформації про подію тут.
Фото з події:

25.10.2019

23.10.2019. Рівне, Рівненська обласна державна адміністрація. Круглий стіл «Формування нового районного (повітового) поділу Рівненської області», Жук П. В.
23 жовтня 2019 р. в м. Рівне за участі першого заступника голови Рівненської обласної ради С. Свисталюка, керівників районних рад й райдержадміністрацій, представників органів місцевого самоврядування та громадськості відбулося організоване ГО «Центр політико-правових реформ» засідання круглого столу з проблематики змін в адміністративно-територіальному устрої області на рівні районів.
У ході роботи круглого столу з доповіддю щодо методичних підходів, критеріїв виділення та європейського досвіду функціонування адміністративно-територіальних одиниць субрегіонального рівня виступив провідний науковий співробітник ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» кандидат економічних наук П. Жук. Ним також було охарактеризовано моделі нових районів області, зокрема, розроблені профільним міністерством та робочою групою Центру політико-правових реформ. Винесені на розгляд круглого столу питання викликали дискусію, у якій активну участь взяли представники обласної та районних рад, ОТГ, громадських організацій, експерти. Одностайності не було, однак усі визнали корисність таких обговорень. За результатами круглого столу можна зробити низку висновків: 1. Питання адміністративно-територіального устрою потребують ґрунтовного розгляду й обговорення за участі не лише фахівців-практиків, політиків, а й науковців. 2. Райони, які пропонуються профільним міністерством, територіально надто великі. Необхідні корективи. 3. Неясність щодо функцій районів робить проблемним їх моделювання. 4. Наявна тенденція до відмови від виконання на субрегіональному рівні повноважень з місцевого самоврядування є хибною, оскільки є функції, які ефективніше можна реалізувати на рівні району, а не громад. 5. Конституційне й законодавче забезпечення реформи має бути попереду, а не наздоганяти реформу. Результати роботи круглого столу висвітлювалися засобами масової інформації, у тому числі Суспільним телебаченням (https://rv.suspilne.media/news/43899), газетою Верховної Ради України «Голос України» (http://www.golos.com.ua/article/323164).
Фото з події:

25.10.2019

08.10.2019. Луцьк, культурний центр «Passage Interdit». Круглий стіл «Формування нового районного (повітового) поділу Волинської області», Борщевський В. В., Жук П. В.
8 жовтня 2019 р. в Луцьку за участі голови Волинської обласної ради, д.е.н., проф. Вахович І. М., керівників районних рад й райдержадміністрацій, представників органів місцевого самоврядування та громадськості відбулося організоване ГО «Центр політико-правових реформ» засідання круглого столу з проблематики змін в адміністративно-територіальному устрої областей на субрегіональному рівні та формування нового районного поділу Волинської області. У роботі круглого столу активну участь взяли науковці ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» - доктор економічних наук Борщевський В. В. та кандидат економічних наук Жук П. В. У доповіді щодо методичних основ та результатів розроблення моделі нового районного поділу Волинської області Жук П. В. висвітлив принципи та критерії виділення адміністративних одиниць субрегіонального рівня та представив проект нових районів з урахуванням природних, демографічних, транспортно-географічних й історичних особливостей регіону. Проект, який передбачає виділення 4 адміністративних районів – Володимир-Волинського, Камінь-Каширського, Ковельського та Луцького викликав значну зацікавленість учасників засідання та жваве обговорення, суть якого переважно зводилася до пропозицій щодо центрів й назв районів. Зокрема, пропонувалися Маневицький, а не Камінь-Каширський, та Нововолинський, а не Володимир-Волинський райони. Матеріали роботи круглого столу широко висвітлювалися засобами масової інформації Волині. Виступи учасників й аргументація, що у них прозвучала, аналізуватимуться при підготовці остаточного варіанту проекту.
Фото з події:

09.10.2019

02.10.2019. Львів. Львівська обласна державна адміністрація, департамент агропромислового розвитку. Круглий стіл на тему «Обґрунтування актуальних змін до законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»
2 жовтня 2019 р. у департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА відбувся круглий стіл з питань обговорення законопроекту України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення».
Серед учасників заходу – голова Асамблеї Аграрних палат України Ігор Вуйцик, директор Львівської аграрної дорадчої служби Іван Паньків, представники Головного управління Держгеокадастру у Львівській області та юридичного управління апарату облдержадміністрації, а також к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» Іван Залуцький, який виступив із доповіддю «Актуальні зауваження та пропозиції до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (реєстраційний № 2178 від 21.09.2019 року)».
Відтак, робочою групою при департаменті агропромислового розвитку напрацьовано низку пропозицій до проєкту закону від 25.09.2019 № 2178, що стосувались саме умов продажу - купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення та захисту приватної власності.
Фото з події тут.

09.10.2019

25.09.2019. Київ. Національна академія аграрних наук України. Польсько-український круглий стіл «Польський досвід функціонування ринку обігу земель сільськогосподарського призначення»
25 вересня 2019 р. у Національній академії аграрних наук України у м. Київ відбувся польсько-український круглий стіл щодо обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Серед учасників заходу - к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку І. Р. Залуцький; представник департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Борушок, представники Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України, асоціацій фермерів та приватних землевласників областей України, комітету Верховної ради України з питань аграрної та земельної політики, народні депутати, представники Львівської аграрної дорадчої служби, Львівської аграрної палати та аграрії.
К.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку І. Р. Залуцький виступив з доповіддю «Сучасні підходи забезпечення економічного обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення в Україні на основі ринкового механізму».
Інші доповідачі круглого столу, а саме представник від державної установи з контролю за проведенням обігу/ринку землі в Республіка Польща - КOWR Lublin Даріус Патровскі та фермер, організатор Agro Targow Станіслав Сава ознайомили присутніх з історією розвитку обігу земель сільськогосподарського призначення в Польщі, змінами до законодавства про обіг землі упродовж десятиліть. Польські доповідачі також поділилися практичним досвідом польських рільників (фермерів) у купівлі та продажу права власності на землю.
Фото з події тут.

09.10.2019

24.09.2019. Львів. Львівська обласна державна адміністрація, департамент агропромислового розвитку. Круглий стіл на тему «Особливості законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення»
24 вересня 2019 р. у приміщенні департаменту агропромислового розвитку відбувся круглий стіл щодо законопроєкту України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». У заході взяв участь к.е.н., с.н.с. відділу просторового розвитку І. Р. Залуцький. На зустрічі також були присутні представники аграрних формувань, фермерських господарств, голова асоціації фермерів та приватних землевласників Львівської області, голова Львівської аграрної палати, голова Львівської аграрної дорадчої служби, представники сільськогосподарських кооперативів, наукових інститутів та державних установ.
Вищезгаданим законопроєктом пропонується скасувати мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення з 1 жовтня 2020 року за певних умов, тому ключовими інсайтами дискусії були саме умови продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, захисту приватної власності, захисту орендаря як основного виробника сільгосппродукції.
Учасниками заходу вирішено відновити роботу робочої групи щодо вивчення законопроєкту про обіг земель сільськогосподарського призначення, а також напрацювати ряд пропозицій для їх внесення.
Фото з події тут.

09.10.2019

12-13.09.2019. Львів. Стадіон «Арена Львів», Еко Форум 2019
12-13 вересня 2019 року у Львові у конференц-залі стадіону «Арена Львів» проходив Еко Форум 2019. 12 вересня 2019 р. у роботі форуму взяв участь провідний інженер відділу просторового розвитку Р. Є. Яремчук. Зокрема, він взяв участь у панельних дискусіях, присвячених управлінню водними ресурсами та твердими побутовими відходами, обговоренню регіональних планів поводження з відходами та досвіду ЄС, а також налагодження муніципальної системи управління відходами. Форум став чудовою нагодою поспілкуватися з численними вітчизняними та іноземними науковцями, підприємцями та практиками-управлінцями в сфері поводження з відходами.

18.09.2019

21 серпня 2019 р. у Центрі Митрополита Андрея Шептицького Українського католицького університету відбулося засідання субрегіональної робочої підгрупи із розробки Стратегії розвитку Львівщини до 2027 року. Метою семінару «Стратегічний розвиток громад Львівського субрегіону на період до 2027 року» було ознайомлення експертної громадськості та представників органів місцевого самоврядування з головними особливостями, проблемними питаннями, стратегічними цілями розвитку області для розробки операційних цілей та проектів для розвитку області в умовах продовження низки реформ, глобальних та національних викликів.
У роботі семінару взяли участь співробітники відділу просторового розвитку Інституту: д.е.н. Віктор Борщевський та к.е.н. Світлана Щеглюк, яка у доповіді «Вплив міст обласного значення на економічний розвиток територій субрегіону» презентувала головні результати наукової доповіді «Інклюзивний вимір розвитку міст-центрів ділової активності України: тенденції та перспективи», визначила ключовий вплив міста Львова на урбанізовані території субрегіону за низкою демографічних, соціально-економічних показників на основі аналізу коефіцієнтів еластичності розвитку міста та регіону, акцентувала увагу на позитивних екстерналіях розвитку обласного центру на соціально-економічну динаміку регіону, запропонувала основні напрями посилення позитивних естерналій та включення заходів щодо забезпечення поліцентричного розвитку як Львівського субрегіону, так і області загалом до плану реалізації стратегічного документу. [...]

23.08.2019

5 липня 2019 року в Краківському економічному університеті (м. Краків) відбулась Міжнародна наукова конференція «Виклики для страхових ринків Центральної і Східної Європи» та Міжнародний науковий семінар «Виклики функціонування системи соціального забезпечення в епоху четвертої промислової революції», в якій взяли участь представники Варшавської школи економіки, Краківського економічного університету, Університету Миколи Коперника в Торуні, Університету Яна Кохановського в Кельце, Державної вищої техніко-економічної школи імені Броніслава Маркевича у Ярославі, Білоруського державного економічного університету, Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України» та Національного університету «Львівська політехніка». Інститут представили провідні наукові співробітники відділу регіональної фінансової політики д.е.н. Возняк Г. В. та регіональної економічної політики д.е.н. Максимчук М. В. [...]

16.07.2019

04.07.2019. Львів. Український католицький університет (вул. Козельницька, 2а), Семінар «Прозорі інструменти економічного розвитку громад»
4 липня 2019 р. співробітник відділу просторового розвитку, к.е.н. Синюра-Ростун Н. Р. взяла участь у семінарі «Прозорі інструменти економічного розвитку громад», проведеному Львівським регуляторним хабом (Український католицький університет) за участі представників органів місцевого самоврядування Городоцької, Мостиської міських ОТГ, Кам’янка-Бузької та Славської ОТГ, Львівської міської ради, науковців, експертів тощо.
У межах даного заходу було розглянуто можливості системи ProZorro. Продажі та переваги, які надає її використання у роботі органів місцевого самоврядування, серед яких: збільшення надходжень в місцеві бюджети, ефективне використання об’єктів комунальної власності (прозорі продажі та оренда) з мінімізацією корупційних ризиків, покращення репутації міста та залучення нових інвесторів, прозоре проведення малої приватизації, контроль та моніторинг громадськістю напрямів використання державного майна тощо.
Успішними кейсами використання системи ProZorro. Продажі поділилися представники Львівської міської ради та Городоцької міської ОТГ.
Фото з події:

08.07.2019

25 червня 2019 р. в ДУ «Інститут регіональних досліджень ім.  М. І. Долішнього НАН України» та 26 червня 2019 р. на факультеті менеджменту Ченстоховської політехніки відбулися засідання VІІІ Міжнародної наукової конференції «Сталий розвиток в управлінні та фінансах: наука-бізнес-самоврядування». Головними організаторами конференції виступили: Державна установа «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України»; Факультет управління Ченстоховської політехніки; Вища банківська школа в Познані (філія у Хожуві) та Університет Яна Кохановського (Кєльце). [...]

04.07.2019Веб-майстер П. Попадюк