Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Відділ просторового розвитку

Завідувач відділу -
доктор економічних наук, професор
Мельник Мар'яна Іванівна,
тел. (032) 270-70-53,
e-mail: mar.melnyk@gmail.com

Рік утворення – 2005.

Основні наукові напрями відділу:

  • Просторовий розвиток та організація економіки територіально-суспільних систем різних рівнів (громад, міст, регіонів) в контексті їх суспільної віддачі, соціальної та економічної резільєнтності в умовах глобальних викликів і шоків.
  • Просторові та структурно-функціональні трансформації і дисбаланси соціально-економічного розвитку, капіталізація територій.
  • Підприємницький потенціал та формування сприятливого ділового (в т.ч. інвестиційного) клімату на національному, регіональному та локальному рівнях.
  • Регіональна та локальна політика, стратегічне проектування розвитку регіонів та територіальних громад, механізми забезпечення його ефективності.
  • Проблеми функціонування міських територіальних громад та сучасні тенденції розвитку урбаністичних процесів.

 

Науково-дослідні теми:

  1. Visegrad+ Grants 2022 «Increasing the capacity of freight transportation infrastructure on EU-Ukraine border» (2022-2024 рр).
  2. «Проведення процедури Стратегічної екологічної оцінки Стратегії розвитку Стрийської міської територіальної громади на період до 2027 року» (2022 р.).
  3. «Структурно-функціональне й інституційне забезпечення регіональної системи управління відходами в умовах децентралізації» (2022 р.)
  4. «Трансформація моделі просторового розвитку економіки України» (2022-2024 рр.).
  5. «Глобалізаційні чинники та ризики ендогенного розвитку регіонів України» (2021-2023 рр.).
  6. «Соціально-економічний аналіз для розробки проєктів стратегій розвитку територіальних громад Львівської області» (2021 р.).
  7. Грант НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки «Розвиток центро-периферійних взаємодій в регіоні в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2020-2021 рр.).
  8. «Детінізація та використання потенціалу сектору комерційних послуг у забезпеченні соціально-економічного зростання регіонів України» (2020-2021 рр.).
  9. «Методологічні засади smart-спеціалізації регіонів України» (2020-2021 рр.).
  10. «Виокремлення проблемних територій та інструментарій стимулювання їх економічної активності» (2020-2021 рр.).
  11. «Оцінка інноваційного потенціалу регіонів України в контексті формування стратегій смарт-спеціалізації» (2019-2020 рр.).
  12. «Трансформація структури економіки міст Західного регіону України» (2019-2021 рр.).
  13. «Розробка стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року та Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках Стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року» (2019 р.).
  14. «Проєкт Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2027 року та Плану заходів на 2021-2023 роки з її реалізації» (2019 р.).
  15. Грант НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки «Зміцнення спроможності територіальних громад на основі ефективного ендогенного потенціалу» (2018-2019 рр.).
  16. «Механізми адміністративно-фінансової децентралізації: оцінка ефективності, напрями вдосконалення» (2018-2019 рр.).
  17. «Наукові засади формування моделі сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2017-2019 рр.).
  18. «Форми просторової організації бізнесу та механізми її регулювання» (2016-2018 рр.). «Оцінка перспектив розвитку метрополійних функцій обласних центрів Західного регіону України» (2013-2015 рр.).
  19. «Оцінка сучасного стану та систематизація проблем соціально-економічного розвитку малих міст регіону (2011-2012 рр.).
  20. «Просторовий вимір територіально-структурних процесів у регіоні» (2010-2011 рр.).
  21. «Теоретичні основи регіональної політики».
  22. «Механізм реалізації регіональної політики в умовах формування національної економіки».
  23. «Моделі регіональної соціально-економічної політики: концептуальні підходи до формування та методи реалізації».
  24. «Регіональні суспільні системи: організаційно-економічний механізм їх формування і розвитку в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки».
  25. Інтелектуально-інноваційний розвиток регіону в умовах реалізації євроінтеграційної стратегії України».
  26. Моделі адміністративно-територіального устрою України та можливі соціально-економічні наслідки їх реалізації».
  27. «Трансформація територіально-галузевої структури господарського комплексу Карпатського регіону».

     

    Склад відділу:

    завідувач відділу доктор економічних наук, професор Мельник Мар'яна Іванівна

    провідний науковий співробітник + завідувач кафедри доктор економічних наук, доцент Борщевський Віктор Валентинович

    старший науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Залуцький Іван Романович

    старший науковий співробітник кандидат економічних наук, старший дослідник Ткач Соломія Миколаївна

    старший науковий співробітник, вчений секретар підрозділу кандидат економічних наук Лещух Ірина Володимирівна

    старший науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Жабинець Ольга Йосифівна

    старший науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Мединська Тетяна Володимирівна

    старший науковий співробітник кандидат економічних наук Синюра-Ростун Надія Романівна

    науковий співробітник кандидат економічних наук Бас-Юрчишин (Бас) Мар'яна Андріївна

    молодший науковий співробітник Яремчук Роман Євгенович

     

    Історія підрозділу

     

    Основнi публікації:

    l1

2007



Файл Adobe Reader УДК 332.1:352/354
Зарубіжний і вітчизняний досвід реформування адміністративно-територіального устрою : монографія / наук. ред.: Л. Т. Шевчук ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2007. – 254 с. (повний текст)

Джерел: 451

У колективному науковому виданні висвітлені сучасні теоретичні та методичні засади дослідження адміністративно-територіального устрою в різних країнах світу та досвід його реформування. Окреслені особливості становлення адміністративно-територіального устрою України. Сформульовані й проаналізовані можливі варіанти, можливості та напрямки адаптації зарубіжного досвіду в умовах України з метою вдосконалення її адміністративно-територіального устрою.
Для економістів, соціологів, спеціалістів сфери управління. Буде корисною для всіх, хто займається теоретичними дослідженнями і практикою прогнозування соціально-економічного розвитку України.
Авторський колектив: Л. Т. Шевчук, В. С. Кравців, С. Й. Вовканич, М. І. Мельник, С. О. Цапок, А. В. Шевчук, Н. С. Станасюк, Я. В. Шевчук, С. Д. Щеглюк, Л. П. Казьмір, О. І. Шевчук, Р. Є. Яремчук.

2005



Файл Adobe Reader Мельник М. І. Інвестиційний клімат регіону: теоретичні та прикладні засади дослідження : монографія / М. І. Мельник ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2005. – 304 с. (фрагмент – перші 10 с. тексту)

Монографія присвячена поглибленню теоретико-методологічних засад дослідження інвестиційного клімату регіону. Досліджено формування поглядів про інвестиційний клімат в контексті еволюції економічної теорії, встановлено особливості генезису цієї категорії га розглянуто підходи до виділення факторів формування і складових оцінки інвестиційного клімату. Проведено періодизацію системи наукових знань про інвестиційний клімат та оцінку значимості чинників активізації інвестиційних процесів на різних етапах розвитку економічних концепцій і теорій. Розроблено структурну ієрархію споріднених категорій інвестиційної проблематики за принципом зростання ступеня охоплення інвестиційних відносин, розмежовано їх сутність та розкрито взаємозв’язки між ними; удосконалено класифікацію факторів формування інвестиційного клімату. Розроблено модель рейтингової оцінки інвестиційного клімату регіонів України на основі комплексного аналізу вхідних та вихідних індикаторів, проведено кластеризацію регіонів за рівнем сприятливості інвестиційного клімату. У монографії представлено системний аналіз умов, новітніх факторів та тенденцій формування інвестиційного клімату на різних рівнях оцінки, в т.ч. виявлено їх селективний мезорівневий вплив у Львівській області. Запропоновано принципи та етапи побудови інвестиційних моделей регіонального розвитку в сучасних умовах структурної трансформації економіки; розроблено множинні економетричні моделі дослідження впливу інтегральних факторів формування інвестиційного клімату на інвестиційні процеси в регіонах України, які дозволяють визначити напрями активізації регіональної інвестиційної політики та оптимізувати механізми її реалізації.

2004



Файл Adobe Reader УДК 711.1
Габрель М. М. Просторова організація містобудівних систем : монографія / М. М. Габрель ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – К. : Видавничий дім А.С.С, 2004. – 400 с. (фрагмент)

Монографія присвячена формуванню методологічних основ просторової організації та розвитку містобудівних систем у динамічних умовах України. Запропоновано й досліджено модель багатовимірного містобудівного простору ПРОГРЕС (ПРОсторової Гармонізації РЕгіональних Систем), яка включає п’ять вимірів: людський, функціональний, умов, геометричний і часовий. Встановлено параметри просторового потенціалу і соціально-еколого-економічної ефективності його використання. Виходячи з рівня використання просторового потенціалу території розроблено модель гармонійної містобудівної системи.
Розрахована передусім на містобудівників, економістів, соціологів, географів та екологів, але буде цікавою й широкому колу читачів.
Ключові слова: містобудівні системи, просторова організація

2001



Файл Adobe Reader УДК 331.522.4:332.144:[316.334.52+614]
Шевчук Л. Т. Медико-соціальні аспекти використання трудового потенціалу: регіональний аналіз і прогноз : монографія / Л. Т. Шевчук ; Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2001. – 489 с. (фрагмент - перші 70 с.)

Джерел: 318

У монографії висвітлені сучасні теоретичні та методичні засади дослідження медико-соціальних аспектів використання трудового потенціалу і прикладні завдання їх урахування при аналізі й прогнозі регіонального трудовикористання, запропонована модель регіональною аналізу і прогнозу медико-соціальних аспектів використання трудовою потенціалу. Сформульовано та проаналізовано можливі медико-соціальні цілі регіонального трудовикористання в різних економічних моделях і тинах стратегій соціально-економічного розвитку регіону.
Для економістів, соціологів, спеціалістів сфери управління і всіх, хто займається теоретичними дослідженнями та практикою прогнозування регіонального розвитку.

Наукові видання

2023

Файл Adobe Reader УДК 338.46:338.47:338.012
Мельник М. І., Лещух І. В. Розвиток інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні у контексті зміни транспортно-логістичних маршрутів в умовах війни: електрон. наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2023. 51 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20230032a.pdf (повний текст)

Джерел: 52 посилання

У науковій доповіді представлено результати дослідження розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень в Україні у контексті зміни транспортно-логістичних маршрутів в умовах війни. Проаналізовано особливості становлення та розвитку інституційного забезпечення мультимодальних перевезень в Україні. Основну увагу сфокусовано на дослідженні особливостей функціонування інфраструктури морських та сухопутних мультимодальних перевезень в Україні в умовах повномасштабної війни. Ідентифіковано перешкоди, а також показано перспективи розвитку інфраструктури мультимодальних перевезень у просторі «Україна – ЄС». Названо чинники та заходи стимулювання розвитку інфраструктури мультимодальних в контексті зміцнення зав’язків між Україною та Європейським Союзом.
Доповідь може бути корисною при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, аспірантів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями національного і регіонального розвитку.
Наукова доповідь підготовлена у межах виконання проекту Visegrad+ № 22220189. Проект співфінансується Урядами Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини через Вишеградські гранти Міжнародного Вишеградського фонду. Місія фонду полягає в просуванні ідей сталого регіонального співробітництва в Центральній Європі.
Ключові слова: розвиток, інфраструктура, мультимодальні перевезення, транспортно-логістичні маршрути, умови війни, Україна

2022



Файл Adobe Reader УДК 339.9:[330.34+330.35]
Глобальні чинники та ризики ендогенного розвитку регіонів: електрон. наукове видання / наук. ред. М. І. Мельник; ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2022. 150 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20220039.pdf (повний текст)

Джерел: 313 посилань

Систематизовано сучасні глобалізаційні чинники соціально-економічного розвитку в контексті ендогенізації та загрози зовнішньоекономічній безпеці регіонів України в умовах воєнного часу, кластеризовано групи регіонів за рівнем загроз; запропоновано та апробовано методичний інструментарій оцінювання наслідків впливу глобальних викликів і шоків в період 2008-2022 р. на резільєнтність ендогенного соціально-економічного розвитку регіонів України; визначено наслідки впливу збройної агресії Росії на втрату ендогенного потенціалу регіонів України; надано пропозиції для органів державної влади та місцевого самоврядування щодо підвищення ефективності використання ендогенного потенціалу розвитку Західного регіону України в умовах воєнного стану.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями регіонального розвитку.
Авторський колектив: М. І. Мельник, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, О. Й. Жабинець, Н. Р. Синюра-Ростун, Т. В. Мединська, Р. Є. Яремчук, М. А. Бас-Юрчишин
Ключові слова: системи управління відходами, організаційно-економічні засади, формування, регіон, Україна

2020



Файл Adobe Reader УДК 338.467:330.123.6"733"
Тінізація сектору комерційних послуг: національний та регіональний вимір: наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред. М. І. Мельник. Львів, 2020. 149 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200044.pdf (повний текст)

Джерел: 306 посилань

У науковому виданні визначено проблемні аспекти економіко-правового регулювання ідентифікації та класифікації послуг в контексті детінізації національної економіки; здійснено аналіз секторальних особливостей та рівня тінізації в розрізі субсекторів комерційних послуг на національному та регіональному рівнях.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями регіонального розвитку.
Авторський колектив: М. І. Мельник, І. З. Сторонянська, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, С. Д. Щеглюк, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, О. Й. Жабинець, А. Р. Дуб, О. І. Гулич, Н. Р. Синюра-Ростун, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: комерційні послуги, тінізація, національний вимір, регіональний вимір



Файл Adobe Reader УДК 332:330.341.1:330.3
Лещух І. В., Патицька Х. О. Інноваційний потенціал регіонів України в контексті формування стратегій смарт-спеціалізації: наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”. Львів, 2020. 99 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200043.pdf (повний текст)

Джерел: 123 посилання

У науковій доповіді визначено домінантні ознаки та критерії формування інноваційного потенціалу; узагальнено теоретико-методичні підходи до формування стратегій смарт-спеціалізації на основі врахування інноваційного потенціалу. Проаналізовано зарубіжний досвід формування стратегій смарт-спеціалізації як основи підвищення конкурентного статусу регіону. Досліджено організаційно-інституційні засади формування стратегій смарт-спеціалізації в Україні; здійснено компаративний аналіз інноваційної активності регіонів України та оцінено їх інноваційний потенціал. Запропоновано методичний підхід до визначення пріоритетних напрямів інноваційного розвитку в контексті формування стратегії смарт-спеціалізації регіону.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями місцевого і регіонального розвитку.
Ключові слова: інноваційний потенціал, смарт-спеціалізація, стратегії, регіон, Україна



Файл Adobe Reader УДК 332:338.467:330.354:330.131.5
Ефективність використання потенціалу сектору комерційних послуг у забезпеченні соціально-економічного зростання регіонів України: наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: М. І. Мельник. Львів, 2020. 176 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200040.pdf (повний текст)

Джерел: 222 посилання

У науковому виданні розроблено та апробовано методичні підходи до виявлення видів економічної діяльності в секторі комерційних послуг зі зростаючою соціально-економічною віддачою та стратегічною конкурентоспроможністю. Поведено аналіз ефективності використання потенціалу окремих сфер комерційних послуг у забезпеченні соціально-економічного зростання регіонів України.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями регіонального розвитку.
Автори: М. І. Мельник, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, С. Д. Щеглюк, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, О. Й. Жабинець, О. І. Гулич, А. Р. Дуб, Н. Р. Синюра-Ростун, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: комерційні послуги, соціально-економічне зростання, ефективність використання, потенціал, регіон, Україна



Файл Adobe Reader УДК 332:332.012(477.8)
Структурна трансформація економіки міст Західного регіону України: передумови, чинники та особливості: наукова доповідь / ДУ “Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України”; наук. ред.: М. І. Мельник. Львів, 2020. 163 с. (Серія «Проблеми регіонального розвитку»). URL: http://ird.gov.ua/irdp/p20200033.pdf (повний текст)

Джерел: 251 посилань

У науковій доповіді визначено сучасні виклики, тренди, бар’єри та особливості трансформації структури економіки міст в умовах постіндустріалізації; концептуальні засади трансформації соціально-економічного середовища міста в контексті розвитку цифрової економіки. Проаналізовано особливості структурно-інституційної трансформації підприємницького сектору у містах України; оцінено інноваційний зріз структурної трансформації економіки великих міст; розкрито тенденції, закономірності та оцінено структурні трансформації у зовнішній торгівлі товарами та послугами в містах Західного регіону України. Визначено потенціал трансформації структури економіки міст обласного значення Західного регіону в контексті пріоритетів формування моделі циркулярної економіки; а також встановлено вплив структурних змін в економіці на якість життя населення міст.
Видання може бути корисним при виробленні, прийнятті та реалізації рішень у сфері регіональної політики на різних рівнях управління, для науковців, студентів, практиків і тих, хто цікавиться питаннями місцевого і регіонального розвитку.
Автори: М. І. Мельник, В. В. Борщевський, І. Г. Бабець, С. Д. Щеглюк, І. Р. Залуцький, І. В. Лещух, О. Й. Жабинець, Н. Р. Синюра-Ростун, Р. Є. Яремчук.
Ключові слова: структурна трансформація, економіка міст, Західний регіон України, передумови, чинники, особливості

 


Веб-майстер П. Попадюк