Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Міжнародне наукове співробітництво

Протягом 2020 р. міжнародне наукове співробітництво Інституту здійснювалося як на основі прямих двосторонніх зв’язків, так і в рамках діючих угод про наукову співпрацю з такими закордонними установами:

  • Інститутом аграрної економіки Румунської академії (м. Бухарест);
  • Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук (м. Варшава);
  • Інститутом географії та просторового загосподарювання Польської академії наук (м. Варшава);
  • Державною вищою технічно-економічною школою (м. Ярослав, Польща);
  • Лодзьким університетом (Польща);
  • Вищою економічною школою в Білостоку (Польща);
  • Відділом економіки Жешувського університету (Польща);
  • Статистичним управлінням Підкарпатського воєводства (м. Жешув, Польща);
  • Інститутом єврорегіональних досліджень Університету Орадя (м. Орадя, Румунія);
  • Національним інститутом економічних досліджень (м. Кишинів, Молдова);
  • Інститутом економіки НАН Білорусі (м. Мінськ);
  • Факультетом готелярства та туризму Університету в Крагуєвцях (Сербія);
  • Вищою банківською школою в Познані (Польща);
  • Факультетом управління Ченстоховської політехніки (Польща).


У 2020 році підписано нову угоду про партнерство, співробітництво і науковий обмін із Академією державного управління (Молдова).

Основними формами міжнародної співпраці Інституту є: організація спільних наукових конференцій, круглих столів та семінарів; публікація статей у виданнях установ-партнерів; здійснення наукових досліджень визначеної тематики; підготовка та реалізація спільних проектів, підготовка спільних публікацій тощо. У зв’язку із пандемією COVID-19 та пов’язаними з нею карантинними обмеженнями можливості міжнародного співробітництва Інституту у звітному році були суттєво звужені.

Інститут був безпосереднім співорганізатором 7 міжнародних конференцій та семінарів (в режимі он-лайн).

З 2018 р. Інститут є учасником програми ЕРАЗМУС, що створює можливості щодо фінансового забезпечення академічного обміну, закордонних відряджень, створення мережі партнерства та виконання спільних дослідницьких проектів. Створено партнерську мережу з науковими установами Польщі, Угорщини, Румунії та Молдови для реалізації спільного наукового проекту в рамках програми Жана Моне.

Основними тематичними напрямами міжнародного наукового співробітництва Інституту у звітному році були:

  • Проблеми суспільно-економічного розвитку прикордонних територій та транскор¬донного співробітництва;
  • Соціально-економічні дослідження сільських територій;
  • Розвиток підприємництва, управління та фінансів в умовах глобалізаційних впливів;
  • Просторовий розвиток регіонів.


З проблематики суспільно-економічного розвитку прикордонних територій та транскор¬донного співробітництва. Інститут співпрацював із науковими установами сусідніх країн – членів ЄС у формі проведення спільних наукових конференцій, здійснення наукових досліджень, підготовки та реалізація спільних проектів тощо.

Зокрема, в рамках виконання науково-дослідної роботи «Екологічна безпека як складова якості життя в українсько-польському прикордонні: методи оцінки та системи управління» за сприяння польських установ-партнерів було проведено опитування респондентів з України та Польщі у субрегіонах українсько-польського прикордоння для оцінювання екологічної безпеки як складової якості життя в українсько-польському прикордонні.

29.10.2020 р. було проведено Міжнародний науковий семінар «Проблеми регіонального та місцевого розвитку в Польщі та Україні» / «Problemy rozwoju regionalnego i lokalnego w Polsce i na Ukrainie» в режимі он-лайн, співорганізаторами якої виступили: кафедра економіки і менеджменту Інституту економіки і фінансів Жешувського університету та відділ регіональної економічної політики ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України». Метою семінару було обговорення проблем регіонального та місцевого розвитку в Польщі та Україні, а також можливостей розвитку транскордонної наукової співпраці.

Науковці Інституту також взяли участь у Міжнародній конференції «Територіальне та міжорганізаційне співробітництво’2020» / International Conference «Territorial and Inter-Organizational Cooperation’2020» (м. Бренна, Польща 20-24.09.2020 р.).

За тематикою соціально-економічні дослідження сільських територій науковці Інституту співпрацювали з академічними інститутами Польщі та Румунії. Зокрема, у рамках угоди про співпрацю із Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук (Варшава), у звітному році виконувався спільний проект «Розвиток сільських територіальних громад в умовах адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади». Однак, проведення академічних обмінів, підтримка яких здійснювалась у рамках проекту, у звітному році, через карантинні обмеження, не відбулося.

Розширюється співпраця з польськими установами з проблематики розвитку підприємництва, управління та фінансів в умовах глобалізаційних впливів у питаннях організації спільних наукових конференцій; публікації статей у виданнях установ-партнерів; підготовки спільних дослідницьких проектів.

Так, спільно із факультетом менеджменту Лодзького університету Інститут був співорганізатором V Міжнародної конференції молодих вчених «Перспективи розвитку підприємництва в міжнародному контексті» /(«Perspektywy rozwoju przedsiębiorczości w ujęciu międzynarodowym») (Лодзь-Львів, 3.11.2020 р.), за результатами якої опубліковано колективну монографію «Zarządzanie przedsiębiorstwem w dobie globalnych problemów» (Управління підприємством в добу глобальних проблем) / pod redakc. A. Piotrowskiej. Wydawnictwo SIZ, Łódź, 2020. 230 s. Створена спільна дослідницька група та подано заявку на конкурс проектів в рамках програми RІТА.

Спільно із Ченстоховською Політехнікою, Вищою банківською школою (Познань) та Універститеом Яна Кохановського (Кєльце) проведено в онлайн-форматі ІХ Міжнародну наукову конференцію «Сталий розвиток в управлінні та фінансах: наука-бізнес-самоврядування. Перспектива «COVID 19»/ «Zrównoważony rozwój w zarządzaniu i finansach: nauka – biznes – samorrzad. Perspektywa «COVID 19»» (Львів-Хожув-Ченстохова, 17.06.2020 р.). Матеріали доповідей у формі статей опубліковані у періодичних виданнях установ-партнерів. Підготовлено до друку колективну монографію « Zrównoważony rozwój w zarzadzaniu i finansach. Perspektywa COVID 19/ Сталий розвиток в управлінні та фінансах. Перспектива COVID 19».

Організовано та проведено також в онлайн-форматі XІ Міжнародну наукову конференцію «Економіка, фінансування та управління в плоскому світі»/ «Economy, Finance and Management in a «Flat World»» (Львів-Хожув-Люблін, 30.09.2020 р.) та Міжнародну наукову конференція «Виклики для фінансового сектора в четвертій промисловій революції»/ International Scientific Conference «Challenges for the Financial Sector in the Fourth Industrial Revolution» (Краків-Київ-Львів, 11.12.2020 р.).

З цієї проблематики науковці Інституту також взяли участь у ряді закордонних конференцій, зокрема у: Міжнародній науковій конференції «Сталі інновації та нові тенденції у бізнесі та менеджменті»»/«International Conference on Sustainable Innovation and Emerging Trends in Business and Management (ICSIEM'20)» (м. Афіни (Греція), 4-5.04. 2020 р.), VI Вроцлавській конференції з фінансів / VI Wrocław Conference in Finance (м. Вроцлав ( Польща), 22-23.09.2020 р.); Циклічній міжнародній науковій конференції «Виклики для фінансового сектора в четвертій промисловій революції» / Cyclical International Scientific Conference «Challenges for the Financial Sector in the Fourth Industrial Revolution» (Краків-Львів- Київ, 11.12.2020) та ін.

З проблематики просторового розвитку регіонів продовжувалася співпраця з географічним факультетом Лодзького університету (Польща).

Загалом за 2020 р. науковці Інституту взяли участь у 25 міжнародних конференціях, круглих столах, семінарах, в тому числі 11- закордонних. За 2020 рік науковцями Інституту опубліковано в зарубіжних наукових виданнях 5 параграфів в колективних монографіях, 70 статей та 6 тез загальним обсягом 46,67 д.а.

У зв’язку із пандемією COVID-19 та пов’язаними з нею карантинними обмеженнями протягом 2020 року закордонні відрядження вчених Інституту та прийом іноземних вчених не здійснювались.

У 2020 році Інститутом продовжувалися дослідження за міжнародним грантом за результатами конкурсу проектів ЕРАЗМУС+ Програми Європейського Союзу за підтримки Європейського інструменту сусідства (European Neighbourhood Instrument). Проект «Стимулювання місцевого економічного зростання в прикордонних регіонах у процесі інтеграції до ЄС: кращі практики країн Східного партнерства», спрямований на поглиблення і поширення європейських знань щодо шляхів покращення економічного зростання місцевих громад у прикордонних регіонах країн Східного партнерства. Інститут є координатором проекту, партнери проекту – наукові установи Румунії, Польщі, Угорщини та Молдови.

В рамках виконання проекту підготовлено інформаційний бюлетень «Інструменти економічного розвитку місцевих громад: кращі європейські практики у сфері ТКС. Серія 2. Транскордонні кластери »/Newsletter «Instruments of local communities’ economic development: best European practices in the sphere of CBC”. Series 2. Cross-border clusters», який надіслано в органи виконавчою влади та місцевого самоврядування прикордонних регіонів.

16.10.2020 р. в рамках реалізації проєкту та днів програми ЕРАЗМУС+ проведено в онлайн-форматі робочу зустріч учасників проекту, на якій обговорено результати реалізації спільного проекту та плани подальшої співпраці Заплановане на 2020 р. проведення круглого столу "Особливості місцевого економічного розвитку в транскордонному просторі Україна-Молдова-Румунія" (Кишинів, Молдова) перенесено на 2021 р.

У 2020 році спільно із Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук також виконувався науковий проект «Розвиток сільських територіальних громад в умовах адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади» (Розпорядження Президії НАН України №687 від 8.12.2017 р. «Про затвердження наукових проектів за результатами спільного конкурсу Національної академії наук України та Польської академії наук», на період 2018-2020 рр.). Метою проекту є вивчення та порівняння процесів децентралізації на рівні сільських територіальних громад. а також спільне розроблення пропозицій для таких реформ в Україні, з урахуванням польського та європейського досвіду.

Активну участь розвитку міжнародного співробітництва установи беруть молоді вчені. Зокрема, 4 молодих науковців Інституту залучено до виконання міжнародних проектів за участю установи. Рала молодих вчених Інституту долучилася до підготовки та проведення 3 міжнародних наукових конференцій молодих вчених. Так, 15 молодих вчених та аспірантів Інституту взяли участь в якості доповідачів у роботі V Міжнародної конференції молодих вчених «Перспективи розвитку підприємництва в міжнародному контексті» / «Perspektywy rozwoju przedsiębiorczości w ujęciu międzynarodowym» (Лодзь-Львів, 3.11.2020 р.).

К. соц.н. Максименко А.О. 20-23.10.2020 р. взяла участь у серії онлайн-семінарів в рамках Онлайн-школи методології в рамках міжнародного проєкту GURN (German Ukrainian Researchers Network / Німецько–Українська мережа дослідників). Проєкт GURN має на меті розвиток співпраці між німецькими та українськими аналітиками, сприяння посиленню дослідницьких компетенцій молодших аналітиків та трансфер знань про Україну до Німеччини.

Ще один молодий науковець Інституту к.е.н. Попадинець Н.М. з 21.09.2020 по 31.10.2020 р. пройшов науково-педагогічне онлайн-стажування в іноземних установах ( European institute of further education / Європейський інститут освіти дорослих (Словаччина); University of Coventry / Університет Ковентрі (Англія)).


Директор Інституту, д.е.н., проф. Кравців В. С. є дійсним членом Європейської Академії природничих наук (м. Ганновер). Д.е.н. Притула Х. М. є членом редколегії журналу «Eurolimes» (Румунія, Інститут єврорегіональних студій (Орядеа). Д.е.н., проф. Мокій А. І. є членом редколегії журналу «Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy» (Республіка Польща / Вища школа управління та адміністрації (Замосць)).


Міжнародне наукове співробітництво у роках: 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020


Веб-майстер П. Попадюк