Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Сектор транскордонного співробітництва

Завідувач сектору
доктор економічних наук, старший науковий співробітник
Притула Христина Мирославівна

Тел. (032)270-7145.

Рік утворення – 1975.

Проблематика наукових досліджень сектору

  • Теоретико-методологічні засади розвитку транскордонних регіонів та транскордонних ринків в умовах глобалізації світових економічних процесів.
  • Розробка спільних стратегій розвитку транскордонних регіонів за участі прикордонних територій України на основі оцінки потенціалу транскордонного співробітництва та організація моніторингу їх реалізації.
  • Дослідження транспортно-логістичної інфраструктури прикордонних областей України в контексті підвищення рівня інтероперабельності національної і європейської транспортних систем та інтеграції у мережу міжнародних та транс’європейських транспортних коридорів.
  • Оцінення пропускної спроможності прикордонної інфраструктури України для міжнародних та транзитних вантажних перевезень в умовах геополітичного переформатування логістичних ланцюгів поставок, породжених війною в Україні.
  • Створення та науково-експертний супровід інформаційно-аналітичних платформ у сфері функціонування транскордонних ринків товарів, послуг, капіталу, праці тощо.
  • Розробка систем управління транскордонними екосистемами на основі принципів сталого розвитку, адаптивності та гетерогенності.
  • Прогнозно-аналітичне обґрунтування та вибір стратегії підвищення конкурентоспроможності прикордонних регіонів України.
  • Дослідження сучасних форм просторової організації економічної діяльності у транскордонному просторі (кластерів, стратегічних альянсів, хабів тощо) в контексті підвищення інвестиційної привабливості прикордонних регіонів та рівня їх інтегрованості до глобальних ланцюгів доданої вартості.

Напрямки наукової діяльності

–  розробка теоретико-методологічних основ дослідження транскордонних регіонів та транскордонних ринків;

–  обґрунтування організаційно-економічних механізмів підвищення конкурентоспроможності регіону;

–  дослідження проблем розвитку ринкової інфраструктури;

–  транскордонна конвергенція конкурентоспроможності регіонів;

–  теоретико-методологічні основи розвитку транскордонних кластерів;

–  розвиток нових форм транскордонного співробітництва.

 

Науково-дослідні теми

  • Міжнародні проєкти
    • 01.10.2022 - 30.03.2024 – міжнародний науковий проєкт «Increasing the capacity of freight transportation infrastructure on EU-Ukraine borders», Program Visegrad+Grands, International Visegrad Fund (Програма Вишеград+Гранти, Міжнародний Вишеградський фонд) (Координатор проєкту: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Оцінено потенціал розвитку прикордонної інфраструктури для вантажних перевезень у транскордонному просторі Україна-ЄС.
    • 01.09.2018 - 28.02.2022 – проєкт міжнародної технічної допомоги «Boosting Local Economic Growth in Border Regions in the Process of EU Integration: Best Practices of Eastern Partnership (EaP) Countries», EU-funded ERASMUS+ Programme, Jean Monnet (Програма Еразмус+, напрям Жан Моне, фінансований ЄС) (Керівник проєкту: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Проведено соціологічне дослідження у розрізі прикордонних громад, досліджено особливості розвитку транскордонного співробітництва України з країнами-членами ЄС, визначено сучасні виклики та окреслено напрями активізації економічного співробітництва в українсько-румунському, українсько-молдовському, українсько-угорському, українсько-словацькому та українсько-польському транскордонних регіонах.
      Впроваджено 6 розробок, у тому числі на рівні Виконавчого агентства з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури Європейської комісії, Міністерства освіти і науки України.
  • Відомча тематика
    • 01.01.2021 - 30.06.2023 – «Логістично-транспортні чинники економічного зростання прикордонних областей Західного регіону України» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Обґрунтовано перспективи економічного зростання прикордонних областей Західного регіону України на основі використання потенціалу розвитку їх логістично-транспортної інфраструктури в умовах нарощення міжнародних та транзитних перевезень через сухопутний кордон Україна-ЄС.
      Впроваджено 4 розробки, у тому числі на рівні Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України з Європейським Союзом, Міністерства розвитку громад та територій України, Державної служби статистики України, Адміністрації Державної прикордонної служби України.
    • 01.07.2018 - 31.12.2020 – «Визначення перспектив участі суб’єктів господарювання прикордонних регіонів України у глобальних ланцюгах доданої вартості» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Поглиблено теоретико-методологічні засади дослідження глобальних ланцюгів доданої вартості в умовах інтенсифікації інтеграційних процесів; удосконалено методичний інструментарій оцінки конкурентних переваг прикордонних регіонів, які межують з країнами-членами ЄС, в контексті перспектив їх інтеграції до глобальних ланцюгів вартості з врахуванням основних тенденцій у формуванні світових індексів конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості; специфіки прикордонних регіонів України.
      Впроваджено 11 розробок, у тому числі на рівні Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку, Адміністрації Державної прикордонної служби України.
    • 01.01.2016 - 30.06.2018 – «Трансформація економічного середовища прикордонних територій в рамках дії Угоди про асоціацію між Україною та ЄС» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Удосконалено методичний інструментарій оцінки рівня тіньової економіки на регіональному рівні; оцінено рівень інтегрованості економік суміжних прикордонних регіонів транскордонного простору Україна-ЄС на основі проведеного моніторингу розвитку прикордонних регіонів за основними соціально-економічними показниками їх розвитку.
      Впроваджено 20 розробок, у тому числі на рівні Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
    • 01.01.2022 - 30.12. 2024 – «Трансформація моделі просторового розвитку економіки України»
      Наукові результати: Обґрунтовано нелінійність процесів модернізації у ланцюгу доданої вартості та підкреслено наявність висхідного та низхідного її вектору; систематизовано різновиди модернізації у таких вимірах як економічний, соціальний, екологічний та їх комбінації; обґрунтовано важливість зміцнення енергетичної безпеки для забезпечення стійкості функціонування економіки країни в умовах військової агресії з огляду на появу нових викликів та ризиків.
      Впроваджено 1 розробку на рівні Міністерства розвитку громад та територій України.
    • 01.07.2019 - 31.12.2021 – «Методологічні засади smart-спеціалізації регіонів України»
      Наукові результати: Досліджено особливості функціонування транскордонних інноваційних систем у країнах-членах ЄС, зокрема, ідентифіковано основні підсистеми регіональних інноваційних систем; вивчено дослідження європейських вчених щодо транскордонних інноваційних систем у конкретних транскордонних регіонах; визначено основні джерела фінансування заходів з імплементації пріоритетів смарт-спеціалізації у регіонах ЄС.
      Впроваджено 1 розробку на рівні Міністерства розвитку громад та територій України.
    • 01.09.2018 - 31.12.2019 – «Механізми адміністративно-фінансової децентралізації: оцінка ефективності, напрями удосконалення»
      Наукові результати: Окреслено ключові ризики децентралізації в контексті розвитку прикордонних територій, пов’язаних з особливостями їх географічного розташування, потенціалу розвитку та активізацією євроінтеграційних процесів.
      Впроваджено 3 розробки, у тому числі на рівні Комітету Верховної ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
    • 01.01.2017 - 30.06.2019 – «Наукові засади формування моделі сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах адміністративно-фінансової децентралізації»
      Наукові результати: Окреслено сучасні тенденції глобалізації економічних процесів та ідентифіковано існуючі можливості для країн щодо розширення своєї участі у світовій торгівлі та диверсифікації експорту; досліджено особливості секторальної структури економіки прикордонних регіонів України; здійснена моніторингова оцінка існуючих можливостей доступу населення до економічних ресурсів та базових послуг у розрізі регіонів України.
      Впроваджено 3 розробки, у тому числі на рівні Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
  • Програмно-цільова та конкурсна тематика НАН України
    • 01.04.2019 - 28.12.2019 – «Соціально-економічне обґрунтування перспектив розбудови мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Обґрунтовано методичний підхід до оцінки перспектив розбудови мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області; розраховано інтегральний індекс пріоритетності відкриття пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області.
      Впроваджено 1 розробку на рівні Закарпатської митниці ДФС.
    • 16.05.2019 - 27.12.2019 – «Стимулювання місцевого економічного зростання в прикордонних регіонах у процесі інтеграції до ЄС: кращі практики країн Східного партнерства» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Ідентифіковано та систематизовано стимулюючі і стримуючі чинники розвитку транскордонного співробітництва за участі українських прикордонних регіонів, які межують з країнами-членами ЄС, в умовах трансформаційної економіки; обґрунтовано пріоритетні напрями розвитку інституціоналізованих форм транскордонного співробітництва (єврорегіонів, ЄОТС та ОЄС) у прикордонних областях України, що межують з ЄС, на основі аналізу їх законодавчого забезпечення, принципів функціонування, джерел фінансування та кращих практик діяльності в Європі та Україні.
    • 01.01.2022 - 31.12.2022 – «Механізми розвитку функціональних типів територій в умовах реалізації нової регіональної політики»
      Наукові результати: Обґрунтовано залежність між рівнем розвитку транспортного коридору та потенціалом розвитку зон його впливу; ідентифіковано основні стримуючі фактори розвитку міжнародних транспортних коридорів в Україні.
      Впроваджено 1 розробку.
    • 01.01.2021 - 31.12.2021 – «Виділення проблемних територій та інструменти стимулювання їх економічної активності», етап ІІ: Обґрунтування інструментарію стимулювання економічної активності проблемних територій (за функціональними типами)
      Наукові результати: Обґрунтовано основні напрями впливу міжнародних транспортних коридорів (МТК) на розвиток прилеглих територій; виокремлено основні типи проходження МТК відносно адміністративного центру об’єднаної територіальної громади (ОТГ); досліджено вплив МТК на основних його стейкхолдерів.
    • 16.01.2020 - 31.12.2021 – «Розвиток центро-периферійних взаємодій в регіоні в умовах адміністративно-фінансової децентралізації»
      Наукові результати: Систематизовано основні теорії щодо дослідження моделі «центр-периферія; здійснено оцінку сучасного стану соціально-економічного розвитку територіальних громад, що межують з Молдовою та Румунією.
      Впроваджено 4 розробки, у тому числі на рівні Міністерства розвитку громад та територій України.
    • 16.01.2020 - 31.12.2020 – «Виділення проблемних територій та інструменти стимулювання їх економічної активності», етап І: Розроблення методичних засад виділення проблемних територій (громад, районів, міст) різних типів
      Наукові результати: Запропоновано та обґрунтовано напрями удосконалення та розвитку національної мережі міжнародних транспортних коридорів на основі аналізу інституційно-правового забезпечення їх створення та функціонування в Україні; досліджено систему транспортних коридорів в Україні; обґрунтовано використання диференційованого підходу при оцінці зони впливу міжнародного транспортного коридору.
      Впроваджено 2 розробки, у тому числі на рівні Міністерства розвитку громад та територій України.
  • Договірна тематика
    • 03.06.2019 - 28.12.2019 – «Соціально-економічне обґрунтування перспектив розбудови мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області» (Науковий керівник: Притула Х.М.)
      Наукові результати: Обґрунтовано перспективи інтеграції транспортної мережі Закарпатської області до міжнародних та транс’європейських транспортних мереж; здійснено експертно-розрахункову оцінку функціонування мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області; окреслено перспективи розбудови мережі пунктів пропуску перетину кордону через державний кордон у Закарпатській області.
      Впроваджено 3 розробки на рівні Закарпатської ОДА.
    • 01.05.2019 - 31.12.2019 – Проєкт Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2027 року та плану заходів на 2021-2023 роки з її реалізації
      Наукові результати: Розроблено анкету щодо виявлення основних проблем та пріоритетів розвитку Запорізької області в межах Стратегії регіонального розвитку на період до 2027 року; на основі результатів аналізу соціологічного дослідження виявлено найбільш гострі проблеми області.
      Впроваджено 1 розробку на рівні Запорізької ОДА.

 

Склад сектору:

завідувач сектору доктор економічних наук, старший науковий співробітник Притула Христина Мирославівна

старший науковий співробітник кандидат соціологічних наук Максименко Анна Олександрівна

старший науковий співробітник, вчений секретар підрозділу кандидат економічних наук Калат Ярослава Ярославівна

старший науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Томашик Ліліана Степанівна

науковий співробітник кандидат економічних наук Стельмах Христина Петрівна

науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Андрушків Ірина Петрівна

науковий співробітник кандидат економічних наук, доцент Виклюк Мар'яна Іванівна

молодший науковий співробітник Черторижський Всеволод Миколайович

провідний інженер Горин Галина Володимирівна

аспірант Кирик Ірина Михайлівна

 

 

Історія підрозділу

 

Основнi публікації:

l1
#re201502_178_DemchenkoVV #re201501_193_DemchenkoVV #re201501_145_TsisinskaOB

2014

#sep20145(109)_231_ChertoryzhskyyVM 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК [332.122:339.9]:330.34
Черторижський В. М. Питання особливостей транскордонного регіону та його роль у регіональному економічному розвитку / В. М. Черторижський // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : зб. наук. пр. / ДУ "Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України" ; відп. ред. В. С. Кравців. – Львів, 2014. – Вип. 5(109). Механізм регулювання регіонального розвитку в Україні. – С. 231-239.

Літер.: 10


У статті висвітлено деякі особливості транскордонної регіональної економіки та її пріоритетні позиції у структурі регіональної економічної науки, також розглядається “додержавний” режим функціонування, причини зростання економічних процесів та їхні наслідки у транскордонному регіоні, підкреслюється інкорпоративний характер транскордонного регіону тощо. 
глобалізація, транскордонні регіони, регіональна економіка, регіональний економічний розвиток, конкуренція, інкорпоратизм 

#sep20145(109)_011_HusevaMO 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 332.021:330.341.4
Гусєва М. О. Регіональна структурна політика: суть, роль та напрями реалізації / М. О. Гусєва // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : зб. наук. пр. / ДУ "Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України" ; відп. ред. В. С. Кравців. – Львів, 2014. – Вип. 5(109). Механізм регулювання регіонального розвитку в Україні. – С. 11-20.

Літер.: 9


У статті розглянуто, проаналізовано та визначено суть поняття регіональної структурної політики та її місце серед складових державної політики. Здійснено порівняння функцій регіональної економічної політики та регіональної структурної політики. Визначено основні завдання та пріоритетні цілі регіональної структурної політики, а також виявлено напрями її здійснення. Проаналізовано механізм реалізації регіональної структурної політики, його інструменти та методи. 
регіональна структурна політика, регіональна соціально-економічна система, структурні зміни, структурні диспропорції, структурні процеси. 

#sep20144(108)_352_ChertoryzhskyyVM 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 339.9(438)(477)
Черторижський В. М. Інструменти транскордонної взаємодії у польсько-українському прикордонні / В. М. Черторижський // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень ; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2014. – Вип. 4(108). Механізми ефективного розвитку прикордонних територій. – С. 352-357.

Літер.: 10


Розглядаються можливості розвитку польсько-української багатосторонньої співпраці, а також розглядаються деякі інструменти транскордонної взаємодії (форми співпраці): коопераційний експорт; група експортерів; спільне підприємство. 
коопераційний експорт; група експортерів; спільне підприємство 

#sep20144(108)_117_TymechkoIR 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 33.339.9
Тимечко І. Р. Особливості розвитку транскордонного співробітництва в розрізі прикордонних регіонів України / І. Р. Тимечко // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень ; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2014. – Вип. 4(108). Механізми ефективного розвитку прикордонних територій. – С. 117-124.

Літер.: 3


Здійснено аналіз та узагальнено індикатори розвитку транскордонного співробітництва України. Виявлено формальну та неформальну взаємодію суб’єктів та учасників транскордонного співробітництва України. Виокремлено явища неформальної взаємодії в транскордонному просторі та їх вплив на умови життєдіяльності прикордонних регіонів України. 
транскордонне співробітництво, суб’єкти транскордонного співробітництва, учасники транскордонного співробітництва, неформальна взаємодія учасників транскордонного співробітництва 

#sep20144(108)_028_MikulaNA,KalatYY 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 339.9:332.1
Мікула Н. А. Єврорегіональне співробітництво в системі транскордонної співпраці / Н. А. Мікула, Я. Я. Калат // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень ; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2014. – Вип. 4(108). Механізми ефективного розвитку прикордонних територій. – С. 28-38.

Літер.: 15


Єврорегіональне співробітництво є особливою формою міжнародної співпраці, яке значною мірою залежить від визначення державою місця та ролі регіонів у національній економіці. Адже нормативно-правове забезпечення розвитку регіонів і повноваження органів місцевого самоврядування безпосередньо впливають на розвиток транскордонних відносин. Проаналізовано основні компоненти системи транскордонного співробітництва, що дало змогу визначити місце та роль єврорегіонального співробітництва в цій системі. Крім того, охарактеризовано основні форми транскордонної співпраці, які ефективно функціонують у країнах ЄС і поступово впроваджуються в Україні. Також визначено основні характерні риси єврорегіонального співробітництва. Обґрунтовано і запропоновано нове визначення поняття «єврорегіональне співробітництво». Результати дослідження покращують розуміння ролі єврорегіонального співробітництва у системі транскордонної взаємодії та розвитку євроінтеграційних процесів. 
транскордонне співробітництво, єврорегіональне співробітництво, єврорегіон, транскордонний регіон, транскордонний простір, транскордонний кластер 

#sep20143(107)_172_MikulaNA 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 332.1:339.94
Мікула Н. А. Організаційно-економічні механізми активізації транскордонного співробітництва західними регіонами України / Н. А. Мікула // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень ; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2014. – Вип. 3(107). Регіональна політика в Україні: сучасний стан та шляхи активізації. – С. 172-180.

Літер.: 7


Висвітлені основні організаційно-економічні механізми, дія яких спрямована на створення сприятливих умов ефективної та взаємовигідної співпраці суб’єктів та учасників транскордонного співробітництва задля підвищення соціально-економічного розвитку та рівня життя мешканців. Обґрунтовано напрями державної політики щодо удосконалення означених механізмів, зокрема для подолання викликів та загроз, які виникають у транскордонному просторі України та ЄС. 
транскордонне співробітництво, регіональна політика, організаційно-економічні механізми 

#sep20142(106)_156_TsisinskaOB,KmitYY 

Репозитарій ІРД НАНУ Репозитарій НБУВ УДК 331.5.024.5:331.556.4
Цісінська О. Б. Перешкоди взаємодії регіональних органів влади та органів місцевого самоврядування у транскордонному просторі України та ЄС / О. Б. Цісінська, Ю. Ю. Кміть // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України : [зб. наук. пр.] / НАН України. Ін-т регіональних досліджень; редкол.: В.С. Кравців (відп. ред.). – Львів, 2014. – Вип. 2(106). Суспільно-економічні аспекти транскордонної співпраці України і Польщі. – С. 156-170.

Літер.: 10


На основі проведеного анкетного опитування досліджено сучасний стан розвитку транскордонного співробітництва серед районних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Яворівського району. Показано перешкоди взаємодії вищевказаних структур з аналогічними структурами суміжних регіонів Польщі. Окреслено напрями вирішення даної проблеми. 
транскордонне співробітництво, суб’єкти транскордонного співробітництва, транскордонний проект, транскордонний регіон 

 


Веб-майстер П. Попадюк