Державна установа
УКР   ENG
Інститут регіональних досліджень
ім. М. І. Долішнього  НАН України
   

ПОПУЛЯРНІ РОЗДІЛИ


Конференції
Журнал «Регіональна економіка»
Збірник наукових праць «Соціально-економічні проблеми ...
Історія інституту
Координація наукової діяльності
Сектор просторового розвитку
Загальна інформація
Інститут
Експертні та аналітичні матеріали
Долішній Мар'ян Іванович
Співпраця з ВНЗ
Монографії
Відділ регіональної фінансової політики
Загальна структура
Мелешкін Михайло Тимофійович
Оголошення про захисти
Злупко Степан Миколайович
Тематика наукових досліджень
Наукові видання
Відділ регіональної економічної політики
Відділ розвитку територіальних громад і транскордонного співробітництва
Сектор проблем транскордонного співробітництва
Відділ розвитку виробничої сфери регіону та інвестицій
Відділ регіональної екологічної політики та природокористування
Відділ соціально-гуманітарного розвитку регіону
НАШІ ПАРТНЕРИ








Міжнародне наукове співробітництво

Протягом 2021 р. міжнародне наукове співробітництво Інституту здійснювалося як на основі прямих двосторонніх зв’язків, так і в рамках діючих угод про наукову співпрацю з такими закордонними установами:

  • Інститутом аграрної економіки Румунської академії (м. Бухарест);
  • Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук (м. Варшава);
  • Інститутом географії та просторового загосподарювання Польської академії наук (м. Варшава);
  • Державною вищою технічно-економічною школою (м. Ярослав, Польща);
  • Лодзьким університетом (Польща);
  • Вищою економічною школою в Білостоку (Польща);
  • Жешувським університетом (Польща);
  • Статистичним управлінням Підкарпатського воєводства (м. Жешув, Польща);
  • Інститутом єврорегіональних досліджень Університету Орадя (м. Орадя, Румунія);
  • Національним інститутом економічних досліджень (м. Кишинів, Молдова);
  • Інститутом економіки НАН Білорусі (м. Мінськ);
  • Факультетом готелярства та туризму Університету в Крагуєвцях (Сербія);
  • Вищою банківською школою в Познані (Польща);
  • Факультетом управління Ченстоховської політехніки (Польща);
  • Академією державного управління (м. Кишинів, Молдова).


У 2021 році підписано нову угоду про партнерство, співробітництво і науковий обмін із Лодзьким технічним університетом (Польща).

Основними формами міжнародної співпраці Інституту є: організація спільних наукових конференцій, круглих столів та семінарів; публікація статей у виданнях установ-партнерів; здійснення наукових досліджень визначеної тематики; підготовка та реалізація спільних проектів, підготовка спільних публікацій тощо. У зв’язку із пандемією COVID-19 та пов’язаними з нею карантинними обмеженнями можливості міжнародного співробітництва Інституту у звітному році були суттєво звужені.

Інститут був безпосереднім співорганізатором 13 міжнародних конференцій, круглих столів та семінарів (які проводилися в гібридному режимі або онлайн).

З 2018 р. Інститут є учасником програми ЕРАЗМУС, що створює можливості щодо фінансового забезпечення академічного обміну, закордонних відряджень, створення мережі партнерства та виконання спільних дослідницьких проектів. Створено партнерську мережу з науковими установами Польщі, Угорщини, Румунії та Молдови для реалізації спільного наукового проекту в рамках програми Жана Моне.

Основними тематичними напрямами міжнародного наукового співробітництва Інституту у звітному році були:

  • Проблеми суспільно-економічного розвитку прикордонних територій та транскордонного співробітництва;
  • Соціально-економічні дослідження сільських територій;
  • Розвиток підприємництва, управління та фінансів в умовах глобалізаційних впливів.


З проблематики суспільно-економічного розвитку прикордонних територій та транскор¬донного співробітництва. Інститут співпрацював із науковими установами сусідніх країн – членів ЄС у формі здійснення спільних наукових досліджень, проведення спільних наукових зазодів, публікацій у виданнях установ-партнерів, стажування тощо.

Так, 11.05.2021 р. Інститутом було проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні питання використання та збереження природних ресурсів прикордонних територій України і Польщі»/«Current issues of use and conservation of natural resources of the border areas of Ukraine and Poland» (співорганізатори: Західний науковий центр НАН України і МОН України (Львів); «Представництво Польської академія наук у Києві; Інститут екології Карпат НАН України (Львів). Конференція була присвячена актуальним питанням розвитку і удосконаленню міжнародного співробітництва з метою збереження природного середовища і ресурсів прикордонних територій України та Польщі, започаткуванню нових взаємовигідних науково-практичних проєктів, контактів між академічними і освітніми інституціями, владними органами, представниками реальних секторів економік в інтересах української та польської сторін. За результатами конференції опубліковано збірник матеріалів конференції.

27-28.05.2021 р. науковці Інституту д.е.н. Притула Х.М. та к.соц.н. Максименко А.О. були учасниками Міжнародного круглого столу «Східні кордони ЄС під час пандемії: консолідація зусиль у тріаді представників академічних установ – громадянського суспільства – політики»/«The EU's eastern borders during the pandemic: consolidating efforts in the triad of representatives of academic institutions - civil society – politics», організованому Університетом Орадя (Румунія). Доповіді учасників охоплювали широке коло питань, пов’язаних із впливом глобальної пандемії на кордони ЄС, викликами, з якими стикаються прикордонні регіони, їх інвестиційними можливостями, трансформацією інструментів транскордонної співпраці.

Д.е.н., проф. Сторонянська І.З. та д.е.н., ст. досл. Гринчишин І.М. 28.04.2021 р. взяли участь у публічному заході «Місцевий розвиток та регіональна політика в Україні та за кордоном»/«Local development and regional policy in Ukraine and abroad», організованому аналітичним центром Cedos у співпраці з Європейським університетом Віадріна у Франкфурті-на-Одері. Захід відбувся у форматі панельних дискусій: 1) Місцевий та регіональний розвиток: академічні перспективи; 2) Місцевий розвиток на практиці: досвід громадянського суспільства та органів виконавчої влади.

За тематикою соціально-економічні дослідження сільських територій науковці Інституту співпрацювали з академічними інститутами Польщі та Румунії. Зокрема, у рамках угоди про співпрацю із Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук (Варшава), у звітному році завершено виконання спільного проєкту «Розвиток сільських територіальних громад в умовах адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади». в рамках якого забезпечувалася підтримка академічних обмінів для проведення спільних досліджень та участі в наукових заходах установ-партнерів.

Продовжується співпраця з польськими установами з проблематики розвитку підприємництва, управління та фінансів в умовах глобалізаційних впливів.

Так, 19.03.2021 р. проведено Міжнародну наукову конференцію «Підприємництво в умовах кризи COVID-19 – уроки на майбутнє» / «Entrepreneurship in Crisis COVID-19 - Lessons for the Future» в режимі он-лайн. Головними організаторами конференції виступили: Жешувський Університет (Польща) та ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України». Метою конференції було обговорення проблем регулювання регіонального і місцевого розвитку, розвитку підприємництва в часи кризи COVID-19 та шляхів їх вирішення. Участь у роботі конференції взяли понад 40 науковців з 5 країн, а саме України, Польщі, Румунії, Чехії та Словаччини. Результатом проведення конференції стала публікація статей у виданнях установ-партнерів.

Інститут, спільно із факультетом менеджменту Лодзького університету були головними організаторами Міжнародної наукової конференції «Виклики сучасного підприємництва та розвиток регіонів»/»Challenges of Modern Entrepreneurship and Regional Development» (19.05.2021 р.). У рамках конференції було проведено секції: «Промисловість в умовах глобальних змін»; «Підприємництво як фактор регіонального розвитку»; «Економічні та соціальні наслідки пандемії Covid-19». Участь у роботі конференції взяли понад 50 науковців з 5 країн ( України, Польщі, Чехії, Словаччини та Литви). З доповідями на конференції виступили 10 науковців Інституту.

Спільно із Ченстоховською Політехнікою, Хожувським відділенням Вищої банківської школи (Познань) та Варшавською головною торговельною школою проведено в онлайн-форматі Х Міжнародну наукову конференцію «Сталий розвиток в управлінні та фінансах: наука-бізнес-самоврядування в умовах COVID 19»/ «Zrównoważony rozwój w zarządzaniu i finansach: nauka – biznes – samorrzad. Perspektywa «COVID 19» (Львів-Хожув-Ченстохова, 24.06.2021 р.).

У видавництві Вищої банківської школи (Познань) вийшла з друку колективна монографія « Zrównoważony rozwój w zarzadzaniu i finansach. Perspektywa COVID 19/ Сталий розвиток в управлінні та фінансах. Перспектива COVID 19», підготовлена за матеріалами конференції 2020 року. У цьому ж видавництві опубліковано спільну монографію: Svitlana Ishchuk, Wieslava Caputa, Lyubomyr Sozansky. The industrial sector in Ukraine and EU countries: competitive advantages and structure optimization models (Промисловий сектор в Україні та країнах ЄС: конкурентні переваги та моделі оптимізації структури) / Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 2020. Poznań. 265 p.

Науковці Інституту в режимі онлайн взяли участь низці закордонних конференцій, зокрема у: Міжнародній конференції «Економічні та соціальні наслідки пандемії COVID-19»/ «Ekonomiczno-społeczne skutki pandemii COVID-19» (Варшава, 10.06.2021); Міжнародній науковій конференції «Наука, техніка та розвиток інноваційних технологій»/«Science, technology and development of innovative technologies», присвяченій 30-річчю незалежності Туркменістану» (Ашгабад, 12-13.06.2021); Міжнародній науковій конференції «Криза як детермінанта економічних інновацій»/«Kryzys jako determinanta innowacji gospodarczych» (Познань, 17.06.2021); Міжнародній конференції «Управління в форматі Підприємство-Місто-Регіон у мінливому середовищі. Дилеми та виклики»/«Zarządzanie w układzie Przedsiębiorstwo-Miasto-Region w zmiennym otoczeniu. Dylematy i wyzwania» (Краків, 18-19.06.2021); Міжнародній конференції з менеджменту зв'язку та інформаційних технологій (ICCMIT 21)/International conference «Territorial and Inter-Organizational Cooperation’2021» (Афіни, 20-24.09.2021); Міжнародній конференції «Територіальне та міжорганізаційне співробітництво ’2021»/ Territorial and Inter-Organizational Cooperation’2021» (Бренна (Польща), 22-24.09.2021) та ін.

Загалом за звітний період науковці Інституту взяли участь у 56 міжнародних конференціях, круглих столах, семінарах, в тому числі 22 - закордонних (переважно, в режимі онлайн). За 2021 рік науковцями Інституту опубліковано за кордоном: спільну монографію та наукове видання; 15 розділів/параграфів в колективних монографіях (у т.ч. 10 – у монографічних серіях, що індексуються наукометричними базами Web of Science та/або Scopus), 75 статей (у т.ч. 34 – у зарубіжних періодичних виданнях, що входять до між¬народних наукометричних баз Web of Science та/або Scopus) та 10 тез загальним обсягом 94,49 д.а.

Протягом 2021 року здійснено 3 закордонні відрядженя вчених Інституту (за безвалютним обміном). За цей період прийнято 3 іноземних фахівців (з Польщі, Естонії та Румунії).

Закордонне стажування (онлайн) у Республіка Польща у 2021 році пройшли 4 науковці Інституту (3 - у Жешувському університеті, 1- у Вищій економічній школі м. Стальова Воля. Ще 2 науковців Інституту з 1.12.2021 р. розпочали стажування у Державній вищій технічно-економічній школі (Ярослав, Республіка Польща). З 1.11.2021 р. 2 польських науковців із Жешувського університету проходять стажування в Інституті.

Д.е.н., проф. Стадницький Ю.І. здійснював викладання навчального курсу «Економіка розміщення бізнесу» та «Просторова економіка сталого розвитку» в Українському вільному університеті у Мюнхені (Німеччина)/Ukrainische Freie Universität (онлайн, травень-липень 2021 р.).

У 2021 році Інститутом продовжувалися дослідження за міжнародним грантом за результатами конкурсу проектів ЕРАЗМУС+ Програми Європейського Союзу за підтримки Європейського інструменту сусідства (European Neighbourhood Instrument). Проект «Стимулювання місцевого економічного зростання в прикордонних регіонах у процесі інтеграції до ЄС: кращі практики країн Східного партнерства», спрямований на поглиблення і поширення європейських знань щодо шляхів покращення економічного зростання місцевих громад у прикордонних регіонах країн Східного партнерства. Інститут є координатором проекту, партнери проекту – наукові установи Румунії, Польщі, Угорщини та Молдови.

В рамках виконання проекту здійснено дослідження особливостей формування та розвитку індустріальних парків та окреслено пріоритетні напрямки їх розвитку в Україні. За результатми досліджень підготовлено інформаційний бюлетень «Інструменти економічного розвитку місцевих громад: кращі європейські практики у сфері ТКС. Серія 3. Транскордонні індустріальні зони та парки»/Newsletter «Instruments of local communities’ economic development: best European practices in the sphere of CBC. Series 3. Cross-border industrial zones and parks», який надіслано в органи виконавчої влади та місцевого самоврядування прикордонних регіонів.

10-11.06.2021 р., в рамках реалізації проекту, у тісній співпраці із Академією державного управління (Молдова) організовано та проведено у м. Кишинів (у гібридному форматі) Міжнародний круглий стіл «Особливості місцевого економічного розвитку у транскордонному просторі Україна-Молдова-Румунія»/«Peculiarities of local economic development in the cross-border space Ukraine-Moldova-Romania» за участю партнерів проекту. Захід об’єднав дослідників та управлінців у сфері розвитку місцевого самоврядування та транскордонного співробітництва з п’яти країн (України, Румунії, Польщі, Угорщини та Молдови). Учасники круглого столу провели плідну дискусію з питань економічного розвитку прикордонних громад та пріоритетів транскордонного співробітництва, обмінялися досвідом розробки та управління транскордонними проєктами. За результатами круглого столу підготовлено наукове видання.

В рамках виконання проекту 21-22.10.2021 р. у м. Львові за участю партнерів проекту проведено Міжнародну конференцію «Досвід ЄС у стимулюванні місцевого економічного зростання у процесі європейської інтеграції: кращі практики країн Східного партнерства»/«The EU's Experience in Stimulating Local Economic Growth in the Process of European Integration: Best Practices of the Eastern Partnership Countries». Конференція була присвячена обговоренню питань, пов’язаних з місцевим економічним зростанням в умовах сучасних викликів та розвитком підприємництва під час кризи COVID-19, обміном досвідом та поширенням кращих практик країн-членів ЄС у сфері розвитку інструментів транскордонного співробітництва та їх впливу на соціальне та економічне зростання прикордонних громад. До участі у конференції долучилося близько 60 осіб: представників органів центральних та місцевих органів влади, академічної спільноти, представників прикордонних відомств сусідніх держав та практиків з України, Румунії, Молдови, Польщі, Угорщини, Словаччини та Естонії. За результатами проведення конференції підготовлені рекомендації центральним та регіональним органам влади щодо реалізації транзитного потенціалу України та щодо удосконалення законопроєкту «Про транскордонне співробітництво».

У 2021 році спільно із Інститутом розвитку села та землеробства Польської академії наук також виконувався науковий проект «Розвиток сільських територіальних громад в умовах адміністративно-територіальної реформи та децентралізації влади» (Розпорядження Президії НАН України №687 від 8.12.2017 р. «Про затвердження наукових проектів за результатами спільного конкурсу Національної академії наук України та Польської академії наук», на період 2018-2020 рр.). Метою проекту є вивчення та порівняння процесів децентралізації на рівні сільських територіальних громад. а також спільне розроблення пропозицій для таких реформ в Україні, з урахуванням польського та європейського досвіду. В рамках проекту у звітному році забезпечувалася підтримка академічних обмінів, зокрема участь науковців Інституту в Міжнародному семінарі «XXV Варштати економістів-аграрників»/»XXV Workshop of agricultural economists та участі представників установи-партнера в наукових конференціях Інституту.

Активну участь розвитку міжнародного співробітництва установи беруть молоді вчені. Рала молодих вчених Інституту долучилася до підготовки та проведення 4 міжнародних наукових конференцій молодих вчених. Так, спільно із факультетом менеджменту Лодзького університету Інститут був співорганізатором VІ Міжнародної конференції молодих вчених «Перспективи розвитку підприємництва в міжнародному контексті»/«Perspektywy rozwoju przedsiębiorczości w ujęciu międzynarodowym» (Лодзь-Львів, 7.12.2021 р.). Загалом молоді вчені Інституту взяли участь в роботі 18 міжнародних конференцій, у т.ч. 4 закордонних. 2 молодих вчених установи (д.е.н. Біль М. М., к.е.н. Лещух І.В.) пройшли закордонне стажування (онлайн) в наукових установах Республіка Польща.


Директор Інституту, д.е.н., проф. Кравців В. С. є дійсним членом Європейської Академії природничих наук (м. Ганновер) та заступником голови Ради наукового інформаційно-статистичного транскордонного кластеру «Інфостат Україна-Польща». Д.е.н. Притула Х. М. є членом редколегії журналу «Eurolimes» (Румунія, Інститут єврорегіональних студій (Орядеа). Д.е.н., проф. Мокій А. І. - членом редколегії журналу «Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy»/«Регіональний барометр: аналізи та прогнози» (Республіка Польща/ Вища школа управління та адміністрації (Замосць)), к.е.н., с.н.с. Демченко В. В. – редакційної ради журналу «Biuletyn Uniejowski»/«Унейовський бюлетень» (Лодзь, Республіка Польща). Д.е.н., проф. Мельник М. І. була співредактором монографічного видання «Zrównoważony rozwój w zarzadzaniu i finansach. Perspektywa COVID 19» (Сталий розвиток в управлінні та фінансах. Перспектива COVID 19»)/Wydawnictwo Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 2021. Poznań. 364 р.


Міжнародне наукове співробітництво у роках: 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021


Веб-майстер П. Попадюк