Просторовий розвиток та організація економіки територіально-суспільних систем різних рівнів (громад, міст, регіонів) в контексті їх суспільної віддачі, соціальної та економічної резільєнтності в умовах глобальних викликів і шоків.
Просторові та структурно-функціональні трансформації і дисбаланси соціально-економічного розвитку, капіталізація територій.
Підприємницький потенціал та формування сприятливого ділового (в т.ч. інвестиційного) клімату на національному, регіональному та локальному рівнях.
Регіональна та локальна політика, стратегічне проектування розвитку регіонів та територіальних громад, механізми забезпечення його ефективності.
Проблеми функціонування міських територіальних громад та сучасні тенденції розвитку урбаністичних процесів.
Науково-дослідні теми:
Visegrad+ Grants 2022 «Increasing the capacity of freight transportation infrastructure on EU-Ukraine border» (2022-2024 рр).
«Проведення процедури Стратегічної екологічної оцінки Стратегії розвитку Стрийської міської територіальної громади на період до 2027 року» (2022 р.).
«Структурно-функціональне й інституційне забезпечення регіональної системи управління відходами в умовах децентралізації» (2022 р.)
«Трансформація моделі просторового розвитку економіки України» (2022-2024 рр.).
«Глобалізаційні чинники та ризики ендогенного розвитку регіонів України» (2021-2023 рр.).
«Соціально-економічний аналіз для розробки проєктів стратегій розвитку територіальних громад Львівської області» (2021 р.).
Грант НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки «Розвиток центро-периферійних взаємодій в регіоні в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2020-2021 рр.).
«Детінізація та використання потенціалу сектору комерційних послуг у забезпеченні соціально-економічного зростання регіонів України» (2020-2021 рр.).
«Методологічні засади smart-спеціалізації регіонів України» (2020-2021 рр.).
«Виокремлення проблемних територій та інструментарій стимулювання їх економічної активності» (2020-2021 рр.).
«Оцінка інноваційного потенціалу регіонів України в контексті формування стратегій смарт-спеціалізації» (2019-2020 рр.).
«Трансформація структури економіки міст Західного регіону України» (2019-2021 рр.).
«Розробка стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року та Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках Стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року» (2019 р.).
«Проєкт Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2027 року та Плану заходів на 2021-2023 роки з її реалізації» (2019 р.).
Грант НАН України дослідницьким лабораторіям/групам молодих вчених НАН України для проведення досліджень за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки «Зміцнення спроможності територіальних громад на основі ефективного ендогенного потенціалу» (2018-2019 рр.).
«Наукові засади формування моделі сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2017-2019 рр.).
«Форми просторової організації бізнесу та механізми її регулювання» (2016-2018 рр.). «Оцінка перспектив розвитку метрополійних функцій обласних центрів Західного регіону України» (2013-2015 рр.).
«Оцінка сучасного стану та систематизація проблем соціально-економічного розвитку малих міст регіону (2011-2012 рр.).
«Просторовий вимір територіально-структурних процесів у регіоні» (2010-2011 рр.).
«Теоретичні основи регіональної політики».
«Механізм реалізації регіональної політики в умовах формування національної економіки».
«Моделі регіональної соціально-економічної політики: концептуальні підходи до формування та методи реалізації».
«Регіональні суспільні системи: організаційно-економічний механізм їх формування і розвитку в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки».
Інтелектуально-інноваційний розвиток регіону в умовах реалізації євроінтеграційної стратегії України».
Моделі адміністративно-територіального устрою України та можливі соціально-економічні наслідки їх реалізації».
«Трансформація територіально-галузевої структури господарського комплексу Карпатського регіону».
Мельник М. І. Підходи до класифікації метрополійних функцій регіональних метрополій / М. І. Мельник, С. Д. Щеглюк // Вісник економічної науки України : наук. журн. – 2013. – №2(24). – С. 94-97.
Лещух І. В. Особливості здійснення податкового контролю в розвинутих федеративних державах / І. В. Лещух // Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту : Економічні науки : [зб. наук. пр.]. – Чернівці : ЧТЕІ КНЕУ, 2013. – Вип. 4 (52). – С. 269-272.
Предметом исследования является анализ современного состояния материального обеспечения сети общеобразовательных учебных заведений региона. Тема: материальное обеспечение сети школьных заведений Львовского региона (Украина): проблемы и вызовы современного образования. Цель работы: исследовать особенности материального обеспечения общеобразовательных учебных заведений, раскрыть конкретные проблемы, мешающие полноценно осуществлять учебный и воспитательный процесс в учебных заведениях региона, существенно снижают качество получаемых знаний, отрицательно влияют на состояние здоровья школьников, препятствуют равному доступу к образовательным услугам для всех жителей региона. Основными методами, которые были использованы в работе, были статистические, метод сравнения и обобщения. В результате работы были отражены основные проблемы материального обеспечения учебных заведений региона, среди которых следует отметить отсутствие в большинстве школ современных специализированных кабинетов (физики, химии, биологии), централизованной канализации и водоснабжения, недостаточный уровень обеспечения автотранспортом для подвоза учеников, компьютерной техникой и мультимедийными средствами обучения, а также отсутствие полноценного доступа к сети Интернет. Областью применения результатов является сфера управления (государственно и местного) заведениями образования. Выводы: для обеспечения равного доступа к образовательным услугам и повышению качественного уровня общего образования необходимо постоянно совершенствовать материальное обеспечение общеобразовательных учебных заведений региона. К сожалению, на государственном уровне финансирования необходимых мероприятий происходит лишь частично, не носит систематического характера, что значительно снижает качество образовательных услуг. Получение неактуальных, устаревших знаний, значительно повышают стоимость обучения, которое не приносит ожидаемого положительного экономического эффекта, поскольку готовит неконкурентоспособного выпускника.
материальное обеспечение учебных заведений; общеобразовательное учебное заведение; Интернет
У статті розкрито особливості міжмуніципального співробітництва міст-метрополій, виявлено мету співробітництва в умовах загострення конкуренції за трудові, інвестиційні, фінансові ресурси. Висвітлено основні елементи механізму інтеграції метрополій у мережі. Окреслено можливості використання зарубіжного досвіду для інтеграції вітчизняних регіональних метрополій до європейської урбаністичної мережі.
метрополійні мережі, регіональна метрополія, механізм співробітництва
У статті розглянуто процес інтеграції освіти, науки і культури в транскордонному просторі України і ЄС та його можливі наслідки. Проаналізовано сучасні тенденції в освітній міграції в транскордонному просторі України і ЄС та втрати регіональної економіки нашої держави від масового виїзду абітурієнтів з метою навчання за кордон. Запропоновано способи запобігання втрат від міграційних освітніх процесів у транскордонному просторі.
інтеграція, транскордонний простір, регіональні освітні системи
Проаналізовано основні соціально-економічні тенденції розвитку міграційних процесів, окреслено зміст основних офіційних документів з питань явища міграції та мігрантів з точки зору інтегрального розвитку людини та економіки спільності.
міграція, мігрант, інститут, розвиток, офіційний документ
Визначено, що в останні роки значно зросли темпи росту виїзду на навчання студентів з України, що може становити загрозу для національної економіки. Розглянуто заходи запобігання виїзду та мотиваційні механізми повернення спеціалістів після навчання за кордоном в Україну. Запропоновано методи підвищення конкурентоздатності вітчизняних регіональних освітніх систем, як один з основних заходів запобігання масового виїзду студентів для навчання за кордон.
освітня міграція, навчання за кордоном, регіональні освітні системи
Виділяються підходи до реалізації інноваційної метрополійної функції міста та проаналізовано реалізацію даної функції на прикладі міста Львова через об’єктно-функціональний підхід, в результаті чого розглянуто об’єкти інфраструктури трансферу інновацій міста, зокрема Львівський ІТ-кластер, Львівський ЦНІІ, технопарк «Львівська політехніка», технопарк «Яворів».
Систематизовано наукові підходи до визначення сутності процесу метрополізації. Проаналізовано основні відмінності у визначенні критеріїв виокремлення метрополійних функцій міст та здійснення їх класифікації. Окреслено методичні підходи до визначення та оцінки транспортно-логістичної функції метрополійного міста. Запропоновано розрахунок інтегрального показника розвитку транспортної системи, як основного індикатора рівня реалізації транспортно-логістичної метрополійної функції великого міста.
метрополізація, метрополійна функція, індикатори метрополійності, транспортно-логістична метрополій на функція міста
Проаналізовано основні тенденції метрополізаційних процесів, окреслено зміст та основні аналітичні блоки оцінки інформаційно-маркетингової функції міста-метрополії, встановлено основні характеристики метрополізації м. Львова в контексті інформаційно-маркетингової функції.
інформаційні потоки, місто, метрополія, метрополійна функція, простір