Теоретичні та прикладні аспекти формування та реалізації регіональної економічної політики в умовах інституційних трансформацій та розвитку інтеграційних процесів.
Розробка механізмів, методів та інструментів управління регіональним розвитком.
Аналіз і оцінка економічного потенціалу регіонів та обґрунтування механізмів подолання структурних диспропорцій у їх розвитку.
Дослідження особливостей інноваційної діяльності в регіонах та визначення напрямів її активізації.
Розробка програмних документів регіонального розвитку та стратегій соціально-економічного розвитку регіонів.
Науково-дослідні теми
«Детермінанти зростання продуктивної спроможності економіки регіонів України» (2022-2024 рр.)
«Трансформація моделі просторового розвитку економіки України» (2022-2024 рр.)
Проект науково-дослідних робіт молодих учених НАН України «Регулювання регіональних ринків споживчих товарів в умовах пандемії covid-2019» (2021-2022 рр.)
Грант НАН України «Міграційна мобільність молоді Карпатського регіону України: проблеми збереження та розвитку людського потенціалу» (2021-2022 рр.)
«Виокремлення проблемних територій та інструментарій стимулювання їх економічної активності» (2020 р.).
«Подолання ексклюзивності регулювання соціально-економічного розвитку регіону» (2019-2021 рр.)
«Соціально-економічне обґрунтування перспектив розбудови мережі пунктів пропуску через державний кордон у Закарпатській області» (2019 р.)
«Методологічні засади smart-спеціалізації регіонів України» (2019-2021 рр.)
«Розробка стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року та Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках (2019 р.)
«Проєкт Стратегії регіонального розвитку Запорізької області на період до 2027 року та Плану заходів на 2021-2023 роки з її реалізації» (2019 р.)
«Наукові засади формування моделі сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2017-2019 рр.)
«Організаційно-економічні засади розвитку соціальної сфери територіальних громад» (2017 р.)
«Механізми реалізації регіональної політики в умовах децентралізації влади в Україні» (2016-2018 рр.)
«Наукові засади формування моделі сталого ендогенного зростання регіонів України в умовах адміністративно-фінансової децентралізації» (2016-2019 рр.)
«Методологічні основи та напрями реформування адміністративно-територіального устрою України» (2014-2016 рр.)
«Формування та реалізація регіональної структурної політики в умовах модернізації національної економіки» (2013-2015 рр.)
«Модернізація промислового потенціалу Карпатського регіону» (2011-2012 рр.)
Грант Президента України «Розвиток міжрегіональних інноваційних систем в контексті формування єдиного економічного простору України» (2011 р.)
Грант Президента України «Оцінка конвергенції регіонального соціально-економічного розвитку в світлі міжрегіональної інтеграції в Україні» (2010 р.)
«Розробка нової моделі районування економічного простору України»
«Розробка програми розвитку малих міст області»
«Інтелектуально-інноваційний розвиток регіону в умовах реалізації євроінтеграційної стратегії України»
«Аналіз стану та розробка пропозицій по вдосконаленню системи управління підготовкою робітничих кадрів»
«Розробка методики проведення моніторингу диференціації соціально-економічного розвитку районів Львівської області»
Аналіз та оцінка соціально-економічного розвитку районів Львівської області
«Регіональні суспільні системи: організаційно-економічний механізм їх формування і розвитку в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки»
«Моделі регіональної соціально-економічної політики: концептуальні підходи до формування та методи реалізації»
«Розробка концепції економічного і соціального розвитку Львівської області до 2011 р.»
«Обґрунтування Концепції генерального плану м. Львова»
«Стратегічна засади соціально-економічного розвитку Тернопільської області до 2005 року»
«Механізми реалізації регіональної політики в умовах формування національної економіки»
«Теоретичні основи регіональної політики»
«Моделі адміністративно-територіального устрою України та можливі соціально-економічні наслідки їх реалізації»
старший науковий співробітник + професор, заступник директора з науково-педагогічної роботи доктор економічних наук, старший дослідник Попадинець Назарій Миколайович
Наголошено на необхідності консолідації українського суспільства на засадах опрацювання національної ідеї, яка акумулює етнічні, цивілізаційні та інтеграційні компоненти розвитку як націоцентричні. Їхня фундаментальна сутність полягає у визначенні України як соборної, української, гідної людини та нації (держави). Автор висуває нову соціогуманістичну парадигму буття нації як матрицю творення української ідеї, що ґрунтується на паритетному захисті нації і кожного громадянина, їх мов, культурних традицій, економічного, інформаційного та інших просторів. У цьому сенсі аналізуються рушійні сили розвитку соборної спільноти, з одного боку, як доцентрові, столично-метропольні, без ефективної соціалізації яких нація не зможе модернізуватися та на рівних партнерських засадах інтегруватися в світове цивілізаційне співтовариство. З другого, – елімінується здатність соціуму зберегти свою автентичність (відрубність, ідентичність) серед різнобарв’я культур, традицій та інших головних ознак окремішності кожного народу, тобто його можливості захистити територіальний, економічний, культурний, інформаційний та інші сегменти національного простору за умов глобалізації та дії відцентрових, особливо антиукраїнських, антидержавних постімперських сил.
українська національна ідея, сталість і тяглість суспільного розвитку, соціогуманістична парадигма, ідеологія державотворення та становлення нації, національна ідентичність, середовищеспроможність нації
Здійснено аналіз секторальної, відтворювальної та галузевої структури економіки Закарпатської області. На основі розрахунку інтегрального коефіцієнта структурних зрушень за основними показниками економічної діяльності обраховано інтенсивність структурних змін в економіці регіону. Окреслено перспективи та основні напрями структурних змін, які необхідні для досягнення зростання економіки регіону.
Проведено аналіз структурних змін у Івано-Франківській області та визначено пріоритети структурної корекції економіки регіону. Здійснено оцінку структурних змін в економіці регіону за видами економічної діяльності та в розрізі окремих галузей промисловості. На основі оцінювальної структури економіки регіону побудовано прогноз структури валової доданої вартості за видами економічної діяльності.
Проаналізовано структурні зміни в економіці Волинської області у 2006-2013 рр. та виявлені тенденції у зміні економічної динаміки. Визначено інтегральні коефіцієнти структурних зрушень за базовими економічними показниками. Досліджено вплив ендогенних чинників на зміну економічної кон’юнктури регіону. Виявлено основні дестабілізуючі чинники формування якісної структури Волинської економіки Запропоновано напрями удосконалення структурної політики Волинської області.
структурні зміни, економічна система регіону, регіональна структурна політика, циклічність економічних процесів, інноваційність економіки
Оцінено структурні зміни в економіці Львівської області за видами економічної діяльності та галузями промисловості. Виявлено основі тенденції структурних змін в економіці області і на цій основі надано практичні рекомендації щодо вибору пріоритетних видів економічної діяльності області.
структурні зміни, структура економіки, структурні пропорції, економічна діяльність, економічний розвиток
Розглядаються принципи, методи і організаційно – економічний механізм забезпечення конвергенції соціально – економічного розвитку регіонів України на основі формування і реалізації основних напрямів інноваційної діяльності. Значна увага приділяється регіональній політиці конвергенції країн – членів Європейського Союзу з метою врахування його досвіду.
конвергенція, дивергенція, інновація, соціально- економічний розвиток, кластер, інфраструктура
Проаналізовано структурні процеси, що відбуваються у внутрішній торгівлі, виявлені диспропорції, а також нові тенденції розвитку під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників. Проведено порівняльний аналіз між розвитком ринку роздробної торгівлі України та країнами ЄС. Запропоновано заходи з усунення диспропорцій на ринку роздрібної торгівлі.
ефективність, зовнішньоекономічна діяльність, ентропія
Розглядається значення концепції транскордонного регіоналізму для реалізації євроінтеграційної стратегії України, аналізуються особливості формування інтеграційної моделі українсько-польського транскордонного співробітництва.